Yivsiz av tüfekleri hakkında bir kaç soru...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun. Ben de sizin gibi Armsan' ın RS A2 veya RS X2 modelleriyle birlikte Hatsan' ın MP ve MP A modellerini beğendim. Tüfeğiniz ile ilgili gözlemlerinizi, olumlu/olumsuz yönlerini paylaşırsanız çok yardımcı olur.

Teşekkür ederim.

diğerlerini tecrübe etmedim ama RS-X2 yi önerebilirim. Sitesine son zamanlarda baktıysanız "full pikatini modeli" sanki daha da hoş gibi duruyor.

Tüfekle ilgili olumsuz pek bir şey yok
    ancak ben bir süre sonra bu tüfekten sıkıldım ve bir tane de çift tetikli superpoze aldım.
    Yani aslına bakarsanız görüntüden öte başka pek bir özelliği yok bu tip tüfeklerin. 50-100 fişek attıktan sonra dolaba kaldıracağınız; arada bir arkadaşlarınıza gösterip keyifleneceğiniz türden...

Bir kaç parça aksusuar eklenmiş haliyle fikir vermesi açısından resimleri:
    [Resim Engellendi: http://i56.tinypic.com/i44w3k.jpg]
    .
    [Resim Engellendi: http://i51.tinypic.com/30j1v0i.jpg]
    Yeni gözdem ise alttaki
    [Resim Engellendi: http://i53.tinypic.com/29fuvwn.jpg]

Fakat bir tane de torpedo 155 im var. "İçlerinde en çok hazzı ondan alıyorum" desem yalan olmaz.

.

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen InsoMNiA ().

• Biraz konu dışı olacak ama birden fazla bilgili kişiyi yakalamışken sormadan da edemeyeceğim.Elimde huğlu eagle poze var biliyorsunuzdur bu tüfekleri hafifletmek amacıyla krom yapmışlar,bu tüfekle kurşun veyahut,direm atsam sakınca doğururmu, ve en fazla kaç gram fişekler kullanmalıyım?

mod95 sas+optima red dot

huğlu poze

huğlu tek

• Tüfeğinizin fişek yatağı örneğin 76 mm ise bu uzunlukta üretilmiş seri üretim her fişeği barut gramajı konusunda tereddüt etmeden kullanabilirsiniz,çifte ve süperpozeler genellikle şoklu olarak üretiliyor,61-66-71 cm gibi dar şoklu bir namluyu sahipse tek kurşun atmamanız daha doğru olacaktır ancak ustalar bir sorun olmayacağını belirtiyorlar.

• Biraz konu dışı olacak ama birden fazla bilgili kişiyi yakalamışken sormadan da edemeyeceğim.Elimde huğlu eagle poze var biliyorsunuzdur bu tüfekleri hafifletmek amacıyla krom yapmışlar,bu tüfekle kurşun veyahut,direm atsam sakınca doğururmu, ve en fazla kaç gram fişekler kullanmalıyım?

Bence sorduğunuz soru konu dışı değil ; nitekim huğlu eagle superpozeniz de yivsiz tüfek olduğuna göre tam yerindesiniz.
    Üstadlardan edindiğim naçizane tecrübemle bir iki kelam edeyim.

Tüfeğinizin gövdesi krom değil 7075 alüminyumdur. Bu 7075 kodlu alüminyum günümüz uçaklarının gövde konstürüksüyonunda kullanılıyor. Oldukça sağlam ve alüminyumun esneklik özelliğini de taşıyor. "900 bar basınca kadar olan tüm fişekleri uygun şok tüpü kullanarak gönül rahatlığıyla atabilirsiniz" diyor üreticisi...

Bu tüfeği kuş avları için üretmişler. Hafif olması için de alüminyum gövde ile sunmuşlar. Tüfeğiniz hafif olduğu için hafif fişekleri tercih ederseniz daha konforlu olacaktır(24gr,28gr,32gr).
    Fişek yatağınız 76mm. Bu demek oluyor ki bu tüfek ile 900bar ve altı basınca sahip magnum fişek bile atabilirsiniz (ancak piyasada 900bar altı magnum fişek var mı bilmiyorum). Gramaj olarak ise magnumlar 52gr a kadar (almadan önce basınçlarını mutlaka sorunuz.900bar altı olmalı).
    Uygun basınçta magnum fişek buldunuz diyelim ama oldukça sert vurur omzunuza; pişman eder attığınıza...Bol miktarda ağır fişek kullanılırsa da tüfeği zamanla laçkalaştırır mı bilmiyorum.

5 no Silindir şok tüpü ile (5 çentikli olan) tek kurşun ve şevrotin atılabilir. Diğer şok tüpleri ile denemeyin.
    Ancak gene tekrar ediyorum ki bu tüfeğin asıl üretim amacı hafif gram saçma atışları için.

Tek kurşun, şevrotin veya magnum kullanıp, kullanamayacağınız ile ilgili Huğlu fabrika ile görüşmenizi ve teyid almanızı da önemle tavsiye ederim.

Not:
    Konuyu başlatan ve hiç bir şey bilmeden soran adama baktığınızda beni göreceksiniz. Şimdi ufak tefek bilgi aktarmaya çalışıyorum. Aşağı yukarı 1 yıl kadar oldu. Burada üstadlardan edindiğim ve sahadaki üstadlarla pekiştirdiklerim neticesinde az çok öğrendik bir şeyler.
    Öncelikle Alper(Kafasi) ve İlkernazli Beyler olmak üzere herekese teşekkür ederim.
    Yeni sorularla ve yeni konularda döneceğim ;) Sevgi ve saygılar.

• Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için,bu gerçekten önemli bir durum Allah korusun feci sonuçlar doğurabilir.Yinede atmadan önce teyit ettirmek gerekir sanırsam. Kuş saçmalarında bir sorun olacağını sanmıyorum ama kasası sanki magnum atmaya elverişli değil gibi geliyor.

mod95 sas+optima red dot

huğlu poze

huğlu tek

• 12 numara için 70 mm, 76 mm (magnum) ve 89 mm (süper magnum) olarak belirlenmiş 3 farklı fişek boyu var, sizin tüfeğinizin fişek yatağı 70 mm ise magnum ya da süper magnum atamazsınız, en azından sağlıklı olmaz Allah korusun kötü durumlar meydana gelebilir, barut gramı da genellikle fişek boyuyla alakalıdır, İnsomnia' nın belirttiği gibi aliminyum kasalı hafif bir tüfek sadece geri tepme hususunda hafifliğinden ötürü olumsuzdur. Yoksa bu aletler mühendisler tarafından bilimsel tekniklerle üretiliyor, işlevselliğini, işçiliğini beğenmeyebiliriz ama en azından dayanıklılık gibi hususları mecburen önde tutmak zorundalar.

• merhabalar aslında uzun zaman olmuş konu kapanalı gibi fakat benim sormak isteğim bir şey var slug namlu ile tek kurşun atılıyor anladığım kadarı ile benim merak ettiğim yarı otomatik bir slug namlulu tüfekle diğer saçmalı fişekler atılabilir mi yada gene yarı otomatik bir tüfekle (slug olmayan) tek kurşulu fişekler atılabilir mi cehaletimi mazur görün daha yeni başlıyorum bu işe

• merhabalar aslında uzun zaman olmuş konu kapanalı gibi fakat benim sormak isteğim bir şey var slug namlu ile tek kurşun atılıyor anladığım kadarı ile benim merak ettiğim yarı otomatik bir slug namlulu tüfekle diğer saçmalı fişekler atılabilir mi yada gene yarı otomatik bir tüfekle (slug olmayan) tek kurşulu fişekler atılabilir mi cehaletimi mazur görün daha yeni başlıyorum bu işe

Madem yeni başlıyorsunuz o zaman şöyle bir başlangıç daha uygun olur;

Yönetici Not'u : İyi günler AirgunTürk forumuna hoşgeldiniz. Lütfen kendinizi "Tanışalım" başlığı altında tanıtınız ve profil bilgilerinizi tamamlayınız, Lütfen Forum ilan kurallarını okuyunuz.
    Forum İlan Kuralları ve Kullanımı Hakkında

Aksi halde üyeliğiniz sonlandırılacaktır.

• Slug namlu. Üzerine ayarlanabilir gezi ve arpacığı olan, kurşun atmak için imal edilmiş uzunluğu genellikle 61 cm altnda üretilen namlulara verilen isimdir.
    Domuz avında randımanlı bir şekilde kullanabilirsin.
    Slug namlular genelde magnum yataklı namlulardır.
    Magnum olma özellikleri yoksa yani fişek yatakları uygun değilse yüksek gramajlı kurşun atmak ciddi sonuçlar doğurabilir.
    Magnum olayı fişeğin gücüyle ilgilidir.
    2-3/4 inch fişekler bizim ölçülerimizde 70mm,
    3 inch lik fişekler 76mm fişeklerdir.
    3.5 inch fişekler 89mm fişeklerdir.
    Slug magnum namluların kısa yapılmasının sebeblerinden biri kurşun fişek yatağında patladıktan sonra namluyu terketme süresinin daha kısa olmasıdır. Uzun namlularda deformasyon artar ve kurşun un hızı düşer.
    Slug namlulu tüfeklerde gezde küçük oynamalar yaparak (sağa-sola, yukarı-aşağıya) Kurşunları hedefin merkezine toplayabilirsin. Mesela 50 metre mesafede bir çay tabağı kadar yerde toplayabilirsin.
    Kurşun atışlarında gezin ve arpacığın önemi burada ortaya çıkıyor

Alıntı

• teşekkür ederim cevabın için yani slug namlu ile de saçmalı fişek atılabiliryor anladığım doğru herhalde

• Sanırım slug namlularda saçmalı fişek kullanılırsa saçmalar daha kısa mesafede dağılma gösteriyor

• cehaletimin kusuruna bakma sadece öğrenmeye çalışıyorum normal namlulu tüfekle tek kurşun atmada bir sorun olurmu?

• Tek kurşunların normali yada anormali olmaz, Slug olmayan namlu için tek kurşuna uygun namlu şokunu takıp atarsınız, şoklar hakkında avcı sitelerinde bol miktarda yazı mevcut.
    Benim mobil şoklu yarı otomatik ve slug namlulu pompalı tüfeğim var, ikisiylede aynı fişekleri atıyorum tek fark mobil şoklu namluda atacağım fişeğe göre şoku değiştiriyorum.

A-TAKIMI

• Tek kurşunların normali yada anormali olmaz, Slug olmayan namlu için tek kurşuna uygun namlu şokunu takıp atarsınız, şoklar hakkında avcı sitelerinde bol miktarda yazı mevcut.
    Benim mobil şoklu yarı otomatik ve slug namlulu pompalı tüfeğim var, ikisiylede aynı fişekleri atıyorum tek fark mobil şoklu namluda atacağım fişeğe göre şoku değiştiriyorum.

Tek kurşunun normali değil namlu olarak normali (.şoklu) kasdetmiştim. Şok takınca da şoklu namlu slug olmaz ama 70 mm tek kurşun fişeğini atabilirsiniz.Yine de sık atış yapmak namlu içine hasar verir.Artı ona slug fişenk (76) girmez. Gerçek slug namlu ile her fişenk atılr ama 70 mm fişenk kısa namluda istenilen randımanı vermez. Slug tek kurşunla diğeri gibi hasar görmez. Biz eskiden demir su borusunun arkasını kapatıp fitil deliği açar, torpil dediğimiz fitilli patlayıcılar koyup, üzerine bez tıkıştırıp önüne tek taş veya 5-6 küçük taş koyup atış yapardık :) Yani attıktan sonra herşey atılıyor :) SAYGILAR

• ilginiz için her ikinize de teşekkür ederim sizin söylediklerinizle ben Stoeger-Beretta P 350 Pompalı Av Tüfeği ne karar verdim umarım iyi bir seçim yapmışımdır buradan öğrendiklerimle; hem avda kullanabilirim hemde tek kurşun atabileceğimi zannediyorum bazıları 3 nolu şokla tek kurşunun sorun olmayacağını yazmışlar bende bunu almaya karar verdim