Diana 460 ile dürbün sıfırlama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merhaba.diana 460 kullanıyorum
    ve bsa denen dürbün sıfırlama aparatı var namlunun ucuna takılanlardan. [Resim Engellendi: http://www.enkolay.com.tr/published/publicdata/MURATENKOLAYY2/attachments/SC/products_pictures/bsa-durbun-ayar-aparat_enl.jpg]

bu aparatı taktıp dürbün orta noktası ile aparatın orta noktasını denk getiriyorum.
    ama atışlarımda hedefi vuramıyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunz?bu aparatı nasıl kullanmam gerekiyor bi ayarı falan varmı başka sizin bildiginiz.
    bu arada dürbün ayağı dampalı deil onunla alakalı olabilir mi ?(dampalı ayak aldım geliyor)

• merhaba arkadaşım benim eski tüfeğimi gamo cfx ide gamo dürbünü bu aletle sıfırlamaya çalışmıştım ama maalesef bir türlü ayar tutturamamıştım her seferinde alt vuruyordu o yüzden elle atış yaparak ayarlamak en iyisi yeni aldığım diana 460 tüfeğimdede gamonun dürbününü kullanıyorum tek parça ayakla bir defa ayarladım hiç bir sorun yok kullanıyorum o yüzden o alete fazlada güvenme atış yaparak ayarlamak en iyisi bence benim şahsi fikrimdir kolay gelsin........

HACİZ KOYDUN KALBİME İCRA MEMURUMUSUN BE ZALİİİMMMMM......

DİANA MOD 460 MAGNUM 5.5 CAL
    GAMO MATRİX 3-9X40 AO

• Empaty arkadaşımıza katılıyorum.Hiç deneme kendin atış yaparak sıfırla.Ayar tutmuyor. g;$i

• öncelik ile namluya bu aletin çubuğunu direk sokma,namluyu bozarsın,bu alet esasen ateşli yivli tüfekler için,onların namlu ham maddesi ile havalı tüfeğin namlu ham maddeleri arasın da çok fark var,

yapman gereken,4,5mm çubuğun uç tarafındaki bakır teli çıkar,o çubuğa teflon bant sar, 5,5mm kalınlığın da olsun,duruma göre sarıp namlunun içine iyi oturmasını sağla,sıkı otursun,

bu aletin aynısı bende mevcut,bende çok bocaladım ;kihhik, çareyi 10mt ye sıfırladığım dürbünlü tüfeğime bu aleti taktım,gerekli dengeyi sağladık dan sonra,

baktımki benim dürbün ün artı kılı,bu aletin içindeki hedef kağıtın merkez artı kılına denk gelmiyor :) ama dürbünümü daha önce den sıfırlamıştım :)

,aletin içindeki artıkıl ın soluna doğru bak,orda orta merkez artı çizgisinin solunda aşağı doğru 2 4 6 8 10 rakamları var,

benim 10mt ye sıfırladığım dürbünün artı kılı ordaki 2 rakamın bir üstündeki çizgiye eşit denk geldi 8o hal böyle iken kafa dank etti 8o demekki o ilk çizgi 10mt yi sonraki çizgiler de 20 30 40 50 60 70 80 90 100 mt yi temsil ediyor ;grin;

yanlız burda hatırlıyamadığım bir nokta var,benim dürbün ün artıkılı hangi kutuçuğa denk geldi onu hatırlıyamıyorum :him:s
    bahseddiğim 2 rakamının bir üstündeki yatay çizgiyi takip et sağa doğru,her bir kutucuğun bitiminde yukarı dan aşağı çizgi iniyor ve artıkıl görevi yapıyor,4 5 6 7 ci kutucuklar olabilir tam hatırlıyamıyorum :him:s aleti tüfeğe takdığında tam terazili durması lazım,yatık durmasın sağa sola,umarım çözersin :) aletin dilini çözersen hiç pellet atma dan 100 mt ye kabaca sıfırlama yapma olanağın var,sonrasında hedef üzerinde çok ince ayar ile yaparsın,şayet gerek duyarsan

[Resim Engellendi: http://img232.imageshack.us/img232/145/dsci10141024x7681600x12.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

• Çok masraflı iş ben daralırım yaww, at bir jarjör sıfırla olsun bitsin. Kolaylıklar dilerim.

Air Arms S410 Extra B.A 1000 FPS + BSA 8-32x44
    ankarateam.png

• Kadir abi derviş sabrı varmış sende :)
    Bunula uğraşılır mı yahu :)

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş...
    Gamo CFX Royal .22 cal. (envanterde)
    Zoraki Hp 01 Light .177 cal.(envanterde)
    Hatsan Mod 95 SAS .177 cal.(envanterde)
    Walther Falcon (.22 cal) ; dampa ayak + tasco 3-9x32 (envanter dışı)
    Webley Raider Tekli (.22 cal);maderatör + Tasco 6-24x50 AOE(envan. dışı)
    Webley Patriot I. Nesil (.25 cal) + Walther Red Dot (orijinal) (envan. dışı)
    Crosman 1377c (.177 cal) + Özel Yapım Ayak + optima 3x7-20 dürbün (envan. dışı)

• Öncelikle dürbün artıkılı ile silah ekseni tam olarak birbirine dik olmalı. Yani silah dik duruyorken artıkıl da tam dik durmalı. Silahı atış yaparak normal şekilde istenilen mesafe için sıfırladıktan sonra bu aleti takıp aletteki grid yani koordinat alanındaki yatay ve dikey çizgileri de dürbün artıkılı gibi dik olacak şekilde ayarlamak gerekiyor. Silah, dürbün artıkılı ve sıfırlama cihazı (collometer) tam olarak dik olduğunda dürbünden bakarak artıkılın sıfırlama aparatının koordinat alanında hangi noktaya geldiğini not ediyoruz. Yani (2 aşağı, 3 sol) gibi. Bundan sonra dürbün sökülüp takılması gibi sıfırlama kaybedilen durumlarda aparatı silaha takarak dürbünü daha önce not aldığımız noktaya bakacak şekilde ayarladığımızda silah sıfırlanmış oluyor.

Fakaaat.:

Bu aletler aslında ateşil ve yivli silahlar için üretilmiş olup, pahalı mühimmatı mümükün olduğunca az harcayarak sıfırlama yapma amacı taşıyan aletler. Lazer olsun, optik olsun, bu aletlerle yapılan sıfırlama yalnızca silahın "kağıt üzerinde" bir yeri vurmasını sağlayabilir. Zaten üreticiler de daha fazlasını iddia etmez ve ürün tanımlarında "get on paper" tabirini kullanırlar. Bu noktadan sonrası ise atış yapılarak hassas bir şekilde sıfırlanır.

Ateşli silahların mühimmatı havalılara göre çok daha düz bir uçuş yoluna sahhip olduğu için bu sıfırlama aparatları 100 metre civarına kadar kullanışlıdır. Havalı silahlarda ise güçlü pcp silahlarda bile 100 metre mesafe demek 80cm'nin üzerinde düşme anlamına gelir. Haliyle silah bu sıfırlama aparatlarının gösterdiği noktanın oldukça altını vurur.

Bu aletlerin üretiliş ve kullanılış amacının pahalı mühimmat yakmak istenmemesi olduğunu ve bu aparatlara rağmen bile ince ayarda bu pahalı mühimmatın yakılmak zorunda kalındığını göz önünde bulundurmakta fayda var. Bizim kullandığımız peletlerin en pahalısının bile ateşli silah mühimmatının 20'de, 30'da biri fiyatında olduğunu düşünürsek sıfırlama için böyle aletlere fazladan para vermenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum. En güzel sıfırlama atış yaparak yapılan sıfırlamadır ve silahınızı iyi tanıyorsanız, MOA ve Miliradyan hesaplarını doğru yapabiliyorsanız ve dürbününüzün sıfırlama turret'ları da doğru çalışıyorsa 10 atış bile yeterli olabilir sıfırlama yapmak için.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Benim merak ettiğim bu tür bir BORESIGHTER dan ziyade aşağıdaki gibi bir BORESIGHTER ın gerçekten istenilen sıfırlamayı yapabilmemizi sağlayacağı düşüncesindeyim. Diyelim 80M ye sıfırlama yapacaz; Bu tür bir boresighteri namlunun ucuna takıp 80 metre karşımızdaki bir duvara veya hedefe nişan aldığımızda ve dürbün artikılı ilede lazerin noktasını kesiştirdiğimizde istenilen sıfırlama yapılmış olur. Geriye sadece pellet çıkış hızı, pellet ağırlığı, pellet yapısı, hava ve coğrafi koşullar kalır. Onuda 1-2 atış sonucu ufak kiliklerler ayarlayabiliriz. Şayet sıfırlama yapılacakken tüfeğin düm düz durması çok önemli onuda su terazisi ile tüfeği dengeleyerek çözebiliriz.
    Cabelasda bir çok BORESIGHTER mevcut ben bir tanesini almayı düşünüyorum. Siz değerli üstadların bilgilerindende faydalanmak istiyorum. Bu tür lazer tipi BORESIGHTER lar gerçekten iş görüyor mu? Görüyorsa tavsiye ettiğiniz modeller varmı? .177 namluya göre pek fazla model yok.

CABELAS BORESIGHTER MODELLER

Bunu beğendim üzerinde su teraziside var.

[Resim Engellendi: http://i677.photobucket.com/albums/vv132/ilker_xxx/s7_712519_999_01.jpg]

Gerçek nişancılık 3-9 numara arası ateşli silah fişekleri ile canlı vurmak değil tek bilya veya pellet ile kibrit çöpü vurmaktır. 3-9 numara arası fişeklerle vurmak karambol tek bilya veya pellet ile vurmak hesap, kitap ve kabiliyet işidir.

-STOEGER X20 AĞAÇ KUNDAKLI, GEZ ARPACIKLI, ORİJİNAL STOEGER X20 KOMBO DÜRBÜNLÜ
    -HUĞLU 5+1 YARI OTOMATİK
    -HUĞLU 7+1 YARI OTOMATİK

PSN: ilkerEge_TR

• Üstteki yazımda yeterince detaylı anlattım sanıyorum. Fakat yine de tekrar edeyim. Su terazisi olsu ya da olmasın, lazer ya da optik herhangi bir boresighter ile 80 metrede sıfırlama yaptığında sadece namlu eksenin ile dürbün eksenini 80 metre mesafede kesiştirmiş olacaksın. Yani pelet hiç düşme yapmıyor ve dümdüz gidiyor olsa geçeceği noktaya sıfırlamış olacaksın dürbününü. 1-2 atış sonucu ufak kliklerle ayarlarız dediğin düşme ise imzandaki Stoeger X20 gibi bir silahta en az 70cm olacaktır. Yani boresighter ile 80 metreye sıfırladığın silahın o mesafede nişan aldığın noktanın en az 70cm altını vuracaktır. O da 1/4moa/klik bir dürbünde 50 klikten fazla eder. Pek ufak değil. =)

Webley Raider 10 .22

• Fakat 80 metreye sıfırlamak yerinde silahının namlu çıkış hızını ölçer ve chairgun gibi bir yazılımda 80 metre için oluşan ilk sıfır noktasını hesaplatıp boresighterla yaptığın sıfırlamayı 80 metrede değil de bu ilk sıfır noktasında yaparsan daha makul bir sonuç elde edebilirsin.

Webley Raider 10 .22

• Fakat 80 metreye sıfırlamak yerinde silahının namlu çıkış hızını ölçer ve chairgun gibi bir yazılımda 80 metre için oluşan ilk sıfır noktasını hesaplatıp boresighterla yaptığın sıfırlamayı 80 metrede değil de bu ilk sıfır noktasında yaparsan daha makul bir sonuç elde edebilirsin.

Anladım eblemis verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

Gerçek nişancılık 3-9 numara arası ateşli silah fişekleri ile canlı vurmak değil tek bilya veya pellet ile kibrit çöpü vurmaktır. 3-9 numara arası fişeklerle vurmak karambol tek bilya veya pellet ile vurmak hesap, kitap ve kabiliyet işidir.

-STOEGER X20 AĞAÇ KUNDAKLI, GEZ ARPACIKLI, ORİJİNAL STOEGER X20 KOMBO DÜRBÜNLÜ
    -HUĞLU 5+1 YARI OTOMATİK
    -HUĞLU 7+1 YARI OTOMATİK

PSN: ilkerEge_TR