HAVALI TÜFEK İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZ

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • sitenize yeni üye oldum ve size birsey sormak isterim yardımcı olursanız sevinirim 1 ay one kral magnum aldım ve satım şimdi stogerx50,lim var ama ben av içn guclu kuveti havalı tüfek arastırıyorum ama her kafadan birsey cıkıyoro sizdaha iyi biliyorsunuz sizce en iyisi hangisi tuplü seri azanda olur.aslında en iyi o olurr kulanan ve bilgisi olanlardan yardım bekliyorum en iyisi hangisi TESEKUREDRİM

• Havalı tüfek ile av yapmak yasak.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• memleket neresi acaba.? gerçi ben yasak olmayan ülkelerdede yasak olmasını isterim.

hatsan mod 99 22 cal -
    hatsan at44 s 10 22 cal -

hatsan mod 135 vorteks 22 cal-

hatsan nova compackt 22 cal

hatsan bt 65 elite 22 cal

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• havalı silahla av konusu pek çok defa forumda tartışıldı ilgili yasa forumda verildi ama havalı silahla avlanmanın yasak olma gerekçesini halen anlayamadım :him:s sportmenliklemi ilgili, silahın kolay elde edilebilmesimi, yoksa toplumun eğitim düzeyimi, silahlarla ilgili tutumumu...

Silahların elde edilebilmesi açısından, şuan ateşli tüfekler havalı tüfekler den daha ucuz. sıfırı KDV dahil 350 TLye ateşli yivsiz av tüfeği var. Avlanabileceğiniz en ucuz havalı silah hatsan AT44 ler en ucuzu 500 TL den başlıyor.

Peki okla yayla, mızrakla bumerangla taşla avlanmak yasakmı? geyik muhabbeti olsun diye değil havalıyla avlanma yasağını anlamaya paralellik bulmaya çalışıyorum.

Bence bu yasakla ilgili mantıklı bir gerekçe yok. Ya tamamen silahla avlanmak yasaklansın yada havalıyla avlanmak serbest bırakılsın. Havalı silahlarda ruhsatlı olsun. Avlanacak insan yine avlanır, avlanmayacak insan yine avlanmaz kendi iç güdüsünü tatmin etmek için bir canlının hayatına kıymaz.

Dünyada pek çok ülkede havalı silahla avlanma özellikle bahçe zararlılarını avlamak serbest.

gamo PT-85 blowback £tabanxalı$

hatsan at44 long ;tufey#
    Walther FT8-32-56
    Hatsan Optima Silver Sentetik Ejektörlü Süperpoze ;avci;
    SAFİR T14 m;s,S
    hatsan dominatör 200s :thumbup:

• Havalı silahlarda ruhsatlı olsun. Avlanacak insan yine avlanır, avlanmayacak insan yine avlanmaz

şu anda havalı silahları sadece atıcılık için kullanmayı seven çok fazla insan var,yada avı sevmeyip silaha merakı olan. siz kendi menfaatiniz için söylüyorsunuz.ruhsata tabi olsa sadece atıcılık yapmak isteyenler birde ruhsata mı para verecek?

Webley Patriot I.Nesil 22 cal m;s,S
    Webley Stingray II.Nesil 177cal + Optima 3-9x44E ;tufey#

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• + 1

Bende katılıyorum, havalıların av için kullanılması demek bu işin tadının kaçması demek.
    Ben atıcılık için kullanıyorum, av içinde düşünmüyorum.

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş...
    Gamo CFX Royal .22 cal. (envanterde)
    Zoraki Hp 01 Light .177 cal.(envanterde)
    Hatsan Mod 95 SAS .177 cal.(envanterde)
    Walther Falcon (.22 cal) ; dampa ayak + tasco 3-9x32 (envanter dışı)
    Webley Raider Tekli (.22 cal);maderatör + Tasco 6-24x50 AOE(envan. dışı)
    Webley Patriot I. Nesil (.25 cal) + Walther Red Dot (orijinal) (envan. dışı)
    Crosman 1377c (.177 cal) + Özel Yapım Ayak + optima 3x7-20 dürbün (envan. dışı)

• Av serbest oldu diyelim,ne avlayacaksınız güzel kardeşlerim ben avcıyım hemde uzun yıllardır bu sporla uğraşıyorum tavşan dersen o internette vurdukları tavşanlardan türkiyede yok tavşan yataktan kalktımı havalı tüfekle atış yapmaya kalkarsan sadece onu izlemekle yetinirsin keklik dersen uçtumu sadece seyredersin bıldırcın desen aynı (tabiki keklik için kafes avı kesinlikle yasakkkk) güvercin avlarım dersen hayvan zaten çatında yatıyor istersen çık yakala vicdanın el verirse
    AV yapmak isteyen kardeşlerim ne avlamak istiyorsunuz bu tüfeklerle merak ediyorum cidden merak ediyorum hepinize saygılar

• ;rofl.;

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş...
    Gamo CFX Royal .22 cal. (envanterde)
    Zoraki Hp 01 Light .177 cal.(envanterde)
    Hatsan Mod 95 SAS .177 cal.(envanterde)
    Walther Falcon (.22 cal) ; dampa ayak + tasco 3-9x32 (envanter dışı)
    Webley Raider Tekli (.22 cal);maderatör + Tasco 6-24x50 AOE(envan. dışı)
    Webley Patriot I. Nesil (.25 cal) + Walther Red Dot (orijinal) (envan. dışı)
    Crosman 1377c (.177 cal) + Özel Yapım Ayak + optima 3x7-20 dürbün (envan. dışı)

• şu anda havalı silahları sadece atıcılık için kullanmayı seven çok fazla insan var,yada avı sevmeyip silaha merakı olan. siz kendi menfaatiniz için söylüyorsunuz.ruhsata tabi olsa sadece atıcılık yapmak isteyenler birde ruhsata mı para verecek?

silah alma ruhsatıyla avlanma tezkeresini karıştırmayalım. Günümüzdeki havalı silahların hiç şakası yok çok tehlikeli. Sırf barut ateşlemiyor diye ruhsatsız kişilere, her yaşı tutan parası olan kişilere silah satılmamalı. Adı üstünde Havalı SİLAH silah sonuçta. Bu işi seven masrafına katlanmalı ruhsatta 5 yılda bir çıkarılan bişey.

Havalı silahlara sınırlandırma getirilip belli gücün üstündeki sillahlara ruhsat zorunluluğu getirilebilir örneğin 50 joule üstü, buna görede silahlar av ve atıcılık olmak üzere 2 gruba ayrılabilir. Avlanmak isteyen gerekli yasal şartları yerine getirip parayıda verip ona göre silahını alır. Atıcılık yapmak isteyende ona uygun silah alır. Kimsenin aklında soru işareti kalmaz, Anlamsız bi yasakta ortadan kalkmış olur

hatsan at44 long ;tufey#
    Walther FT8-32-56
    SAFİR T14 m;s,S

• silah alma ruhsatıyla avlanma tezkeresini karıştırmayalım. Günümüzdeki havalı silahların hiç şakası yok çok tehlikeli. Sırf barut ateşlemiyor diye ruhsatsız kişilere, her yaşı tutan parası olan kişilere silah satılmamalı. Adı üstünde Havalı SİLAH silah sonuçta. Bu işi seven masrafına katlanmalı ruhsatta 5 yılda bir çıkarılan bişey.

Havalı silahlara sınırlandırma getirilip belli gücün üstündeki sillahlara ruhsat zorunluluğu getirilebilir örneğin , 50 joule üstü buna görede silahlar av ve atıcılık olmak üzere 2 gruba ayrılabilir. Avlanmak isteyen gerekli yasal şartları yerine getirip parayıda verip ona göre silahını alır. Atıcılık yapmak isteyende ona uygun silah alır. Kimsenin aklında soru işareti kalmaz, Anlamsız bi yasakta ortadan kalkmış olur

Bu yazılanlarda mantıklı bence ama yinede ne avlayacak bu arkadaşlar av için ayrılmış 50 joule üstü ruhsatlı silahlarla :him:s

• AV yapmak isteyen kardeşlerim ne avlamak istiyorsunuz bu tüfeklerle merak ediyorum cidden merak ediyorum hepinize saygılar

Ustam av hikaye. Millet devlete para vermeden nasıl avlanırımın hesabını yapıyor. Ayrıca kaçanı vurmak imkansız gibi bişey ama duran hedefi görebilirse iyi bir PCP ile neler yapabileceğini sizde bilirsiniz.
    Aslında bu tip yazılarla ortalığı bulandırıyoruz ama yarın birgün olumsuz ibretlik bi olay gerçekleşirse ne tip yasaklarla karşılarız bilinmez. Tıpkı kuru sıkı silahlarda olduğu gibi. Bence belli bir gücün üstündeki silahlar ruhsatlı olmalı. Bunun içinde başkaları değil bu işle uğraşanlar (AirGunTürk gibi teşkilatlar) önayak olmalı

hatsan at44 long ;tufey#
    Walther FT8-32-56
    SAFİR T14 m;s,S

• İbretlik olay olacağı varsa ruhsatlı olup olmaması bir şeyi değiştirmez. Ruhsatlı silahlarla cinayet işlenince daha mı resmi oluyor? Ateşli silahlar ruhsatlı, kuru sıkılar ruhsatlı, kötü emeller için kullanılamıyor mu artık? Çok mantıksız konuşuyorsunuz. İbretlik bir çok olay yaşandı zaten biraz google araştırması yaparsanız birkaç örnek bulabilirsiniz. 50 joule üzeri ruhsatlı olsun denilir ve av da serbest denilirse emin olun birisi çıkar ve arkadaşını 50 joules lük silahı ile avda yanlışlıkla vurur ve ilk havalısilah şehidimizi veririz emin olun. Şu anda av söz konusu olmasığı için bu güçteki bir silaha kağıt delmek, şişe kırmak için kimsenin ihtiyacı yok. Eğer fantezi amaçlı bu silahları imal edip kullananlar var ise , ateşle oynadıkları ve hobimizi kendi egoları için tehlikeye attıkları kesin.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Günümüzdeki havalı silahların hiç şakası yok çok tehlikeli. Sırf barut ateşlemiyor diye ruhsatsız kişilere, her yaşı tutan parası olan kişilere silah satılmamalı. Adı üstünde Havalı SİLAH silah sonuçta. Bu işi seven masrafına katlanmalı ruhsatta 5 yılda bir çıkarılan bişey.

bu dediginiz çok ayrı bir mevzu.avla falan alakası yok.ben av için yazdım o cümleleri dikkat ettiyseniz. ayrıca bu işi seven masrafına katlanmalı diyorsunuz.ben ögrenciyim.200 liralık bir tüfegim var ve beni çok mutlu ediyor.şimdi ben 200 liralık tüfek için 200 lira verip ruhsat mı çıkartayım? (ruhsat fiyatlarından haberim yok,rakam tamamen atmasyondur,ama gereksiz bir kagıt parcasına kuruş verecegime gider pellet alırım o paraya)

Webley Patriot I.Nesil 22 cal m;s,S
    Webley Stingray II.Nesil 177cal + Optima 3-9x44E ;tufey#

www.enfarklisi.com

0 RH (+)

• ruhsata verilen para başlı başına sorun da asıl sorun o ruhsatı çıkarırken çekilen çile. valla tabanca ruhsatını yenilerken nerdeyse atacaktım silahı çöpe istemiyorum diye. sırf ruhsat yenileme yüzünden 3. kez yenileme gelmeden sattım. havalı tüfek için aynı şeyleri düşünemiyorum.

hatsan mod 99 22 cal -

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• Zaten ateşliler ile bi ton hayvan avlanıyor birde havalılar serbest bırakılırsa ülkede hayvan kalmaz. Artı havalı tüfekle ne avlayabilirsiniz ki ayçiçek tarlasından kalkan bi bıldırcını süper pozeyle bile zor vururken. Hadi diyelim tavşan vurucaksınız ülkemizdeki tavşanlar youtubeda havalılarla avlanan tavşanlara benzemiyor elinizde havalı varken tavşanı sadece önünüzden geçerken ve çalılıkların arasında kaybolurken görebilirsiniz.

Hadi vurdunuz diyelim o hayvanın yaralı kaçma ihtimali çok yüksek öldürücü bi organına gelmedikten sonra. Artı hayvan vurmaktan ne zevk alır insanlar onuda anlamış değilim bırakın doğasında yaşasınlar sırf egoları tatmin etmek için vurulan hayvanlara karşıyım.

Hal böyle iken havalı için birde ruhsat parası vermek biz atıcı olarak kullanan insanlar için çok gereksiz olur..

• Yurtdışına göre zaten son derece az gelişmiş durumda olan bu hobi için bir de ruhsat istediler mi iyice ölür. Şeytan kulağına kurşun. :) Hatta keşke, devlet havalı silahları spor amaçlı faaliyet olarak görüp vergi indirimi yapsa. Buna da AMİN! diyorum. :)

• zaten kaç kişi var . koca çorum da bi kişi daha varsa çıksın hadi.

hatsan mod 99 22 cal -

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• millet yeni nesil havalı silahları bilmiyor. havalı silah denilince herkesin aklına gençlik parkındaki sigara vuran silahlar geliyor. hatta yılların avcıları bile bu silahları eski oyuncaklardan sanıyorlar. at44 long ve evanix lerin tamamı insanlar için bile ölümcül derecede tehlikeli. ruhsat dediksede gücü 50 joule üstü olan bu silahları kastediyorum. bu silahlarda 900-1500TL ve üzeri silahlar. bu tarz silahlara parayı verebilenlerin işin angarya tarafını ve 580TL ruhsat masrafınıda göze alabilmeli.
    spor amaçlı kağıt hedeflere yapılan atışlar için (4,5-5,5mm 14 grain pellet)15-25 joule enerjili tüfekler yeterlidir. bunlarla istesenizde bi canlıyı öldüremezsiniz. bunlarda ruhsata gerek olmasın zaten.
    Havalı silahlarla ilgili dünyadaki yasal uygulamaları anlatan bi adres okumanızı tavsiye ederim
    [wikipedia]http://en.wikipedia.org/wiki/Air_gun_laws[/wikipedia]

hatsan at44 long ;tufey#
    Walther FT8-32-56
    SAFİR T14 m;s,S