Tek kurşunda şok seçimi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar mrb,

torun zirve t5 y.otomatik tüfeğim var, alırken 1 3 5 nolu şoklarla aldım..

genelde 3 nolu şokla kullandım bıldırcın avında, şimdi 1 nolu şoku takmayı planlıyodum malum kış geldi ördek avı için yüksek geçen kuşlar için, şokların yerini ararken 1 kutu tek kurşun mermi geçti elime bu haftasonu atarım onları diye düşündüm, şokları buldum ama 5.nolu şoku bulamadım.. şuan elimde sadece 1 ve 3nolu şok var yani, tek kurşun atarken genelde 5nolu şoku kullanın dediklerini hatırlıyorum,

sorum şu olucak 3nolu şokla tek kurşun atılabilirmi? ne gibi zararı yada olumsuzluklar olabılır?
    hiç 1 ve 3nolu şokla tek kurşun atan oldumu?

öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden tşkler

• sluglarda mobil şok kullanılması önerilir( yani düz şok). full şok kullanırsan tüfeğine zarar verebilirsin. isabetide iyi olmaz.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Gönül rahatlığıyla elinizdeki bütün şoklarla tek kurşun atabilirsiniz. Şimdi piyasada bulunan bütün kurşunlar keanarları yivli orta kısımları deliktir. Gualindi denilen tek kurşun modelide kenarında yiv yok ama ortası gene boştur. Tüfekten çıkarken kurşun bir miktar büzülerek çıktığı için zararı yok. Sadece eski avcılar bilir dom dom kurşunu misket şeklindeki kurşunlar zararlıdır. tüfekten çıkışı sırasında büzülme yapmadığı için şoklu tüfeklerde yarılmalar görülmüştür. yarılmasada çoğu zaman tüfeği içini çizdiği görülmüştür. eğer olaki elinize geçerse bu kurşunları atmayın.

Webley Patriot 5.5mm 1.Nesil Satılık
    Gamo Hunter 440 4.5mm Satılık
    Gamo CFX 4.5mm Satılık
    Norica Tribal Basıc 5.5mm Satılık
    Crosman 2200 5.5mm
    Crosman Repeatair co2
    Hatsan pcp pompa Satılık
    Barska Hot Magnum 3-12x40mm AO Satılık
    Gamo GE39x40RGB Satılık
    Akvaryum (Yeni) Moilyalı İthal 1.20 Sea Star Satılık

• 4 ve 5 numara sokları kullanmanızı öneririm
    dalgınlık sonucu full şok ile tek kurşun attıktan sonra şoka sıvanan kurşunları kazımak zorunda kaldım

sizde deneye bilirsiniz en az sürtünme olan şoku kullanın hem kursun sıvanmasıyla uğraşmazsınız hemde (bence) gereksiz gere sok ve sok yatağının yivlerine yük bindirmiş olmazsınız

dar sok kursunun hızına veya soktan dolayı eğer bozuluyorsa bozulan kurşunun isabete ne gibi etkesi olur bende merak ediyorum
    üstatlardan rica ediyoruz

korfezteam.png

• Gönül rahatlığıyla elinizdeki bütün şoklarla tek kurşun atabilirsiniz. Şimdi piyasada bulunan bütün kurşunlar keanarları yivli orta kısımları deliktir. Gualindi denilen tek kurşun modelide kenarında yiv yok ama ortası gene boştur. Tüfekten çıkarken kurşun bir miktar büzülerek çıktığı için zararı yok. Sadece eski avcılar bilir dom dom kurşunu misket şeklindeki kurşunlar zararlıdır. tüfekten çıkışı sırasında büzülme yapmadığı için şoklu tüfeklerde yarılmalar görülmüştür. yarılmasada çoğu zaman tüfeği içini çizdiği görülmüştür. eğer olaki elinize geçerse bu kurşunları atmayın.

Eğer tek kurşun tamamen saf kurşundan imal edilmişse dediğinizde haklısınız. Yalnız bu kurşun yada saçmalar deliciliği arttırılsın diye antimon yada başka bir madenle alaşımı yapılarak daha sert hale getirilebiliyor. Bu durumda dar şok kullanmak tüfeğin namlusuna zarar verebilir. Üreticinin hangi madeni kullandığından emin değilseniz, güvenli tarafta kalarak 5 numara şoku kullanmak daha doğru olacaktır.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

'İyi düzenlenmiş bir milis, özgür bir devletin güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlal edilemez.'
    Amerikan Anayasası

Benelli Nova 12 ga. - TOZ 120 12 ga. - Hatsan Volcanic 12 ga.

• uzmanların tavsiyesi 4ve5 nolu şoklardır. 1-2-3 nolu şoklarlada atılır atılmasına ama kurşun svaması ve tüfek namlusunun en güçsüz olduğu namlu ağzının zorlanması şeklinde dezavantajları vardır. en önemlisi. 4 den küçük şoklarda kurşun üzerindeki setler ezilir ve isabet oranı kötüleşir.

• anladıgım kadarıyla 4 ve 5le atmak en dogru olanı sorun yaşamamak ıcın,
    ama suan 5nolu şoku bulamadıgım ıçın yarın 3 numarayla bı kac atış yapıcam, artık kendım deneyerek ögrenmış olucam hadı hayırlısı:))

• 5 numara şok yok ise şok suz at yani hiç şok takma slug olur sorun kalmaz , namludaki şok yatağına da değmez merak etme ben hep oyle atarım yıllardır sorun yok.

turgayttt
    ANTALYA
    Airarms s410 xtrafac pcp 22 cal, Xd optics 10-40x60 esf y reticle & green lazer sight
    Eser 177 cal , Tasco 3x12x40
    Gamo 177 cal, Tasco 2-9x40 ;tufey#
    SUMATRA 500 22 CAL VECTOR OPTİCS 4X16 50 FFP .
    yıldız superpoze 71 cm
    huğlu 103 de superpoze
    huğlu klasik çifte
    sarsılmaz verona camo semi auto 12 cal 4+1 71 cm
    lazer magnum slug molybdenum 12 cal 7+1 47 cm
    superpoze dolma tufek el yapımı antika tek tetik.
    cz 7mm rem mag ...
    sapan ve taş :)

• 5 numara şok yok ise şok suz at yani hiç şok takma slug olur sorun kalmaz , namludaki şok yatağına da değmez merak etme ben hep oyle atarım yıllardır sorun yok.

Olur mu Allah aşkına öyle şey? Hiç şok takılmadan atış yaparsanız, namlu ucunda ki (iç kısımda ki) dişleri bozarsınız. Ondan sonra nasıl mobil şok takacaksınız? Ayrıca 5 numara şokun (Silindir şok) iç çapı, slug namluda ki namlu ucunun iç çapına eşittir.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

'İyi düzenlenmiş bir milis, özgür bir devletin güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlal edilemez.'
    Amerikan Anayasası

Benelli Nova 12 ga. - TOZ 120 12 ga. - Hatsan Volcanic 12 ga.

• Olur mu Allah aşkına öyle şey? Hiç şok takılmadan atış yaparsanız, namlu ucunda ki (iç kısımda ki) dişleri bozarsınız. Ondan sonra nasıl mobil şok takacaksınız? Ayrıca 5 numara şokun (Silindir şok) iç çapı, slug namluda ki namlu ucunun iç çapına eşittir.

olur hem de cok normal olur inan siz daha dogdugunuz zaman ben kurşun atıyordum . tek kurşunlar oldukca yumuşak ham kurşun dan imal edilir namlu şeklini alabilmesi için de ya iç ya da dış yiv eklenir bu yivler ya da setler hem havada az da olsa rugarla donüş momenti kazandırır ve mermi yolunun düzgün olmasını sağlar . siz tek kurşunu atarken namlu da şok kısmına gelene kadar gerekli deformasyon meydana gelir kaldı ki namlu daki şok takılan dişler namlu dan daha alçaktır yani siz şoku çıkarıp atsanız bile şok yatağına değmeyecektir olacak tek şey barut kalıntısı dır o da kolayca temizlenir.
    burada dikkat etmeniz gereken şey mecbur kalınırsa tabiki şok varken hatta 3 şok varken de atılır domuza baldırı vermek ten iyidir arıza yapan bir şok ya da namlu ...
    antalya da oldugunuzu sanıyorum bir gun atışa gidelim benim silahlarımdan birkaçıyla şoksuz tek kurşun atalım siz de ogrenin...
    sevgiler.

turgayttt
    ANTALYA
    Airarms s410 xtrafac pcp 22 cal, Xd optics 10-40x60 esf y reticle & green lazer sight
    Eser 177 cal , Tasco 3x12x40
    Gamo 177 cal, Tasco 2-9x40 ;tufey#
    SUMATRA 500 22 CAL VECTOR OPTİCS 4X16 50 FFP .
    yıldız superpoze 71 cm
    huğlu 103 de superpoze
    huğlu klasik çifte
    sarsılmaz verona camo semi auto 12 cal 4+1 71 cm
    lazer magnum slug molybdenum 12 cal 7+1 47 cm
    superpoze dolma tufek el yapımı antika tek tetik.
    cz 7mm rem mag ...
    sapan ve taş :)

• aynen öyle atılır . ama önerilmez . önerilmeme sebebi ise yukarıda yazıldığı gibi dişler namlunun genişliğinden daha içerde olduğundan ; namlunun şoklu kısmı şok takılmadığında daha az et kalınlığına sahiptir.

bu arada köylerdeki tüfeklerin tamamına yakını full şoklu dur ve cayır cayır tek kurşun atarlar ha doğrumu değil ama sorun olurmu olmaz. ben 2 numara şokla çoook tek kurşun attım.

S410