PCP Tasarım

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • airgunturk.com/attachment/1482/

Regülatör ve valf bulunabilir malzemelerdir.(Yaklaşık 150-200 $)
    Elektronik sistemle valfin açık ve kapalı kalma süresi ayarlanabilir(min 10ms).

Ustalar ne der , çalışır mı , mantık doğru mu dur .Yoksa pcp lerin çalışma mantığı farklı mı?

aklıma takılan sorular;

6,35 pellet ve ve 100 m (namlu çıkış hızı ?) nokta atışı için pcp sistemlerde pellet in arkasından vereceğimiz basınç;

a ) kaç bar olmalı
    b )havanın miktarı ne olmalı
    c )böyle bir formül var mı?
    d ) ne nasıl niçin ???? ½bay£bay`; ?(

İlaveler;

1 bilgisayar kontrol
    2 iki eksen hareketli platforma montaj(300 derece dönüş)
    3 vga kamera montajı ile kayıt ve gece görüş(~30m)
    4 atış ayarlarının bilgisayardan yapılabilmesi ve kamera ile atış yapabilme
    5 İlker abi nin tasarımıyla seri atış (Saygılar)
    6 Yukarda sorulan formül varsa mesafeye göre oto ayar
    8 Range finder ların (umarım doğru yazdım) analog veya dijital çıkışı varsa ,
    tüm ayarlar otomatik yeterki hedefi gör.
    ....

Saygılar

not: Çizim çok acemice oldu kusura bakmayın

Gamo CFX Royal 5.5 Tasko 3-9x56

HATSAN AT44WX-10 .22

marmarateam.png

• Dedigin gibi elektronik sistemler bu silahta olacaksa epey maliyetli olur.Bukadar teknolojik bir aletede 950 1000fps gibi hızlar biraz düsük gelir diye düsünüyorum. yapıldımı 1300fps civarında bi nam. cık. hızı sık oturur.

saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• madem alet elektronik kontrol olacaksa biraz abarta biliriz buda zihnimizi ve cesaretimizi bileyler,cesaret olmadan hiç bir iş olmaz X]#+,;d;:D:thumbup:
    klasik tüfeğe benzemesine gerek yok .şekil olarak gemi üzerindeki uçaksavar tipinde bişey olmalı
    servo kontrol ,optik kontrol,şerit mayon besleme .pnomatik kurma ,tüpün tüfek üzerinde olmasına gerek yok
    1 Lt tüple kombine bi kompresör bağlantısı ,basınç kontrol şalteri ile ihtiyaç halinde devreye girer çıkar bir besleme gibi şeyler olabilir.otomatik hareket algılayıcıları güdümleme lerde düşünülebilir.şimdilik bu kadar saygılarımla

• abi oldu olacak gece görüs ve mesafe ölcüm özelliklerine sahip 78*100 lük bi dürbün koyalım üzerine.hızı biraz az söyledim böyle bi tüfege 1600fps nin altı kurtarmaz abi ;d; ;d;

saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• ne var yakışmaz mı bize yani ayıpsın :thumbup:
    zaten namlu 1 metreden aşağı olmaz ,mermi solid çelik uç yada tungsten olsun sabot gömlek te iyi olur.
    saygılarımla

• Elektronik kontrol kısımları sorun değil.

Elektronik maliyet hesabını çıkarabilirim.Sistem step motorlarla ve kontrolörlerle yüksek bi maliyet çıkmaz.

Asıl önemlisi yapılabilirliği.
    Sorduğum sorular cevap bulamadı o yüzden kafamdaki soru işeretleri hala duruyor. ?(
    Bu sorulardan çıkacak cevaplar elektronik + solenoid ve mekanik sistemlerin yeterli olup
    olmayacağı cevabını verecektir.Sonuçta çizimdeki valf ve regülatör bildiğimiz hava sistemlerinde kullanılan
    malzemelerdir ve belirli sınırları vardır (Alternatif tasarımlara açığız).

Ayrıca verilecek cevaplarla pcp sistemlerin çalışma sistemi net anlaşılabilinecek ve alternatifler ortaya çıkabilecektir.
    Düşünülen sistem mantıklıysa şayet ben varım.Teknik detaylı açıklmalara ihtiyacım var
    projenin gerçekleştirilebilirliği ustalardan onay görürse; proje tamamlama süresini 1 yıl olarak öngörüyorum.

(tabi bikaç sponsor fena olmaz X]#+, )

Saygılar

HATSAN AT44WX-10 .22

marmarateam.png

• Abi sen ne yapıyon ya şaka maka kaideye monteli havalı silah yapıcan bu gidişle galiba

Yanlız senden bir ricam var; benim uzun vadeli tüfek üstüne uygulanabilir optik+digital zoomlu kamera ve foto makinesi procem için destek olabilirsin

• Ne demek Fatih Elektronik konusunda elimden ne gelirse istediğin zaman £tabanxalı$ hazırım.

Saygılar.

Bu Arada pcp tasarım konusunda ciddiyim ,
    ama şu benim soruları cevaplıyacak kimse bulamadım.

Cesaretim kırılmadı henüz ama tartışamadık bile ,

hadi ustalar bi el atalım

--İlker abi sıkılmazsan bikaç sorum var
    1 - bahsettiğin namlu yu biraz detaylandırıp maliyeti konusunda fikir verebilirmisin ?
    2 - başka alternatifler olabilir mi ?
    3 - benim düşüncemdeki regülatör valf kombini işe yarar mı ?
    4 - isteğe bağlı valf ve regülatör imal ettirebilme şansı nedir. ?

Saygılar.

HATSAN AT44WX-10 .22

marmarateam.png

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen elomen ().

• Araya giriyorum kusura bakma abi ama

madem öyle bir fikrin var bende aklımdakileri yazim istedim.
    Şöyle 9 mm bir namlu getirsek
    9 mm pellet kalıbı alıp kendimiz pellet döksek
    tüp kapasitesini artırsak (direk scubaya uzun bir hortumlan bağlasak)
    9 mm pelleti 1000 fps ile fırlatsak g;$i

• neden olmasın 6.35 mm standart ülkemizde bulunabilirlik olarak
    ben düşünmüştüm fazla zorluk çekilmez diye düşünmüştüm.
    Yurt dışından 9 mm getirebilir miyiz.Problem olmaz mı.Maliyet ne olur bi araştıralım bakalım

Saygılar

HATSAN AT44WX-10 .22

marmarateam.png

• dediğin gibi abi 9 mm getirtilebilir ama fantastik olur
    6, 35 mm hem daha ekonomik hava kullanır hemde pellet ıvır zıvır bulması kolay olur.,
    bakma ben fantezi yapıyorum, 6, 35 şayet 900 fps civarı hızlanırsa enerjisini düşünmek istemiyorum
    artık şişe yerine odun felan kırarız herhalde

• kırıcaz kırıcaz bak gör neler kırıcaz :D +;tuftabV# ;atlı{#

HATSAN AT44WX-10 .22

marmarateam.png

• ne demek zevkle cevaplarım
    1- ithal yada çıkma temin edilebilir en pahalısı 200 dolar
    2-sonsuz seçenek olur
    3-tabiki yarar
    4-ülküabi aa410 lar için tasarladı ben de üretiminde yardımcı olmaya çalıştım bütün tüfeklere uyar

şimdi forum katılımcıları yararına tasarlanması gereken pcp den ziyade herkezin standart bulunabilir malzeme ile en kolayı co2li bir sistem olmalı diye düşünüyorum .sonra aklıma crosman 80 ytl geliyor vazgeçiyorum pcp de çok tehlikeli kimseninde zarar görmesini istemem yani biraz teredütlerim var. saygılarımla

• İlker abi öncelikle ilgin ve cevapların için teşekkür ederim.

BU konuyu açmamdaki amaçları şöyle sıralarsam konu daha iyi anlasılır sanırım.

1 - AirGunTurk olarak ekstrem bi tasarıma imza atmak (hep diyoruz ya adamlar yapmış)
    2 - Pcp sistemleri Daha iyi anlayabilmek ve bilgi paylaşımı (mesela ; sizinde değindiğiniz risk unsurlarının
    daha iyi anlaşılabilmesi. Görüldüğü gibi , siz uzman olmanıza rağmen
    her durumda riski vurguluyorsunuz şimdiden kulaklarımızda küpe)

3 - Ekip ruhunu geliştirmek ve birbirimizi daha iyi tanımak
    4 - Ortak yaratıcılıkla toplu mutluluk ve stres atmak

vs vs

Saygılar

HATSAN AT44WX-10 .22

marmarateam.png

• pcp lere pek hakim olmasamda yapılabilirliği konusunda ben umutluyum, sonuçta artık ülkemizdede bir çok malzemenin üretimini yapan işletmeler mevcut, doğru ölçüm ve projelendirmeyle her şey yapılabilir.

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• iyi niyetinizi ve istekli olduğunuzu takdirle karşılıyorum ,bu forumun kuruluş amacı da bu zaten paylaşım ve sosyalleşmek .ben güvenlik konularında yapı olarak kötümser biri olduğumdan halka açık bir ortamda biraz abartılı yaklaşım gösteririm .tasarım konusunda benden istenen hertürlü yardımı elimden geldiğince yapmaya çalışırım ve bu forumda benden çok daha deneyimli ütadlarda var birçok konuyu ben de onlardan öğrendim . vasili kemal beye ve üstadı azam sayın ihtiyar ülkü abime selam ederim saygılarımla

• elomen arkadaşımızın sorularına cevap vermeye çalışayım.
    - Regülatör ve valf kolay bulunabilir malzemeler değildir. Sanayi tipi regülatörler, böyle bir uygulama için hem çok büyük hem de çok pahalıdırlar.
    Yüksek basınç (>=200 bar) solenoidleri ancak hidrolik tatbikatlar için bulabilirsin, onlar da kuru hava veya azot ile çalışmazlar.
    Regülatör veya valf sisteminin Türkiyede imalinde teknik bir sorun yok. Sorun bu tür hassas parçaların düşük miktarlı üretiminde karşılaşılacak maliyet badeli.

Çok miktarda üretilen paintball regülatörlerinin fiyatları 50 - 100 dolar arası. Fakat onlarında çıkış basınçları düşük (350 - 800 psi).

Regülatör - valf kombinasyonu BSA nın bazı PCP lerinde var. Yedek parça olarak fiyatı 200.- sterlin civarında.

airgunturk.com/attachment/1566/

Benjamin'in Discovery için tavsiye etiiği regülatörlü dolum tüpünün fiyatı ise 150.- dolar civarında. 1180 cc hacimli bu tüp 3000 psi dolum ve 2000 psi regülatör çıkışına sahip. Prototip silahlar için oldukça cazip bir seçenek gibi görünüyor. :huh:

airgunturk.com/attachment/1567/

- 1000 fps hızla atılan merminin 60 cm lik bir namluyu terketmesi için geçen zaman 4 ms (0.004 saniye)dir. Daha uzun süreler faydasız hava tüketimi demektir. Bu süre ise pek çok solenoidin çalışma süresinin çok altında bir değer.

Daystate firması, elektronik tetikli modellerinde çekiç yayı yerine, çekice kontrollü hız verebilen elektro manyetik bir sistem kullanıyor.
    Bir anlamda solenoidin nüvesi çekiç görevi yapıyor. Valf ise, diğer pcp lerdeki gibi yay + basınç kapatmalı.
    Bu sistemde batarya voltajı konvertör ile 70 volt civarına yükseltilip bir kondansatörde depolanıyor. Elektronik sistem bu depolanan enerjiyi solenoid bobinine deşarj ederek gerekli çekiç hareketi sağlanıyor. Deşarj süresinin değiştirilmesi ile de silahın gücü kontrol edilebiliyor.

- Türkiyede rahatlıkla bulunabilen kaliteli 6.35 pellet H&N Baracuda. 31 grain, yaklaşık 2 gram. 1000 fps civarında hız için enerjisi 70 fpe civarında olur.
    120-150 bar arası bir basınçla bu güce ulaşılabilir. Her atışta kullanılabilecek maksimum hava miktarı basınca ve sistem verimine bağlı olarak 2.5 - 3.5 litre arasıda değişir.
    200 bar doldurulup 120-150 bar'a kadar kullanılacak 500 cc bir tüp ile 10-15 atış yapılabilir.

- PCP silahlar için geliştirilmiş özel bir formül yok. Ancak basınçlı havanın izotermal basınç değişikliği sonunda oluşan enerji farkını veren formül :

Wp1->p2= n*R*T* ln(P1/P2) Kj/m3

Sabit değerleri yerlerine koyarsak, 25'C sıcaklık için:

Wp1->p2= 110.6* ln(P1/P2) Kj/m3 veya joules/liter .

Bir örnek vermek gerekirse, regülatör çıkış basıncı 150 bar ve merminin namluyu terk ettiği andaki namlu içi basınç 75 bar ve kullanılan hava 2 litre ise enerji farkı :
    W= 2*110.6*ln(150/75)-> 153.2 joule -> 113 fpe olur.
    Enerji kaybına neden olan adiyabatik genleşme ve diğer faktörler göz önüne alınırsa, bu şartlarda 60 - 70 fpe pellet enerjisi elde edilebilir.

Atladığım sorular var ise, onları da bilgimin yettiği kadar cevaplamaya çalışırım.

Kolay gelsin.

• Ülkü Abi (abi demem umarın sizin için uygvundur.)

Verdiğiniz doyurucu ve net bilgiler için çok teşekkür ederim.Sorularımın tümüne cevap buldum.
    Sanıyorum Pcp konusunda teknik soruları olanlarda verdiğiniz cevaplardan faydalanmıştır.
    Saygılarımı sunar tekrar teşekkür ederim.

Verdiğiniz bilgilerden çıkarımlarım.

Mümkün olsada soleniod sistemleri kullanmak pek mümkün veya verimli değil.
    dolayısıyla elktronik veya bilgisayarlı sistemlerin kontrolü yapması zor görünüyor.
    Ne boyutta bir işe kalkışmış olduğumu anladım u½%;

bilgi olması açısından linkteki valflere rastladım High pressure solenoid valve.

saygılar

HATSAN AT44WX-10 .22

marmarateam.png

• elomen,

Linkini verdiğin siteyi, regulatör imaline kalkışmadan önce, incelemiştim.
    PCP tatbikatına uygun bir kaç model var. Mod 815a regülatörün fiyatı 280.- Dolar. Hem pahalı hem de şekli çirkin.
    Yine incelediğim birkaç solenoid için (onlar da 2000 psi altı) açma zamanları 40 -100ms kapama zamanları ise daha uzun 100-500ms. Daha ilk atışta tüpü boşaltır.
    Daystate'in uygulamasına benzer bir tasarım daha akılcı ve bilgisayar veya mikroişlemci ile kontrolü mümkün gibi gözüküyor.

Bütün bunlar seni yıldımadı ise, tasarım aşamasında elimden gelen desteği vermeye hazırım.

Tekrar kolay gelsin.