İNCE MEHMET SAÇMALARI

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Neyse siz biraz daha sabredin.Yerli mali çok kalite bir tesis ile çok kalite pelletler geliyor.Müjde mi isterim :)
    Hemde yurt dışında jsb nasıl yapılıyorsa ayni şekilde...

Güzel haber için teşekkürler Togay;bu sefer bu firma umarım 6,35 Wasp yapar, 30 grain ve 37 grain olarak iki modelde.Tabi ki önce 6,35 wasp yapsın da diyebiliriz. :)
    Mersin ve Adana bölgesi olarak düşünürsek , yapan firma ortaya çıkıyor sanırım :)

:thumbup:

AirRanger 80 (90) FAC Special Edition .25 RR Stock ;
    BKL; 6-24x50 Full Size Mill Dot Reticle;
    Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    SupremeMax 12 ga 61 cm Cantilever Optima 3-12x44 + 71 cm;
    Üzümlü Çifte 12 ga;
    Çatüs .410 ga 53 cm + 65 cm (7+1 Şarj.)x2;
    BKL Dovetail Riser&BKL ; 4-16x50 Silver;
    Ve BAR II Sırada :)

www.emarstore.com

• Mustafa abi isteğini iletirim .25 cal adam gibi bir solid ile nasıl atışlar yapılır ki anlatamam.tadından yenmez herhalde. fakat tahminin yanlış.Kimse tanımıyor benden başka :)

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• .22 de 25grain .25 de 30 grain solid yapsalar bence daha iyi. çok daha ağır olunca kullanışsız olur.

• Mustafa abi isteğini iletirim .25 cal adam gibi bir solid ile nasıl atışlar yapılır ki anlatamam.tadından yenmez herhalde. fakat tahminin yanlış.Kimse tanımıyor benden başka :)

Hayırlısı bakalım :)

AirRanger 80 (90) FAC Special Edition .25 RR Stock ;
    BKL; 6-24x50 Full Size Mill Dot Reticle;
    Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    SupremeMax 12 ga 61 cm Cantilever Optima 3-12x44 + 71 cm;
    Üzümlü Çifte 12 ga;
    Çatüs .410 ga 53 cm + 65 cm (7+1 Şarj.)x2;
    BKL Dovetail Riser&BKL ; 4-16x50 Silver;
    Ve BAR II Sırada :)

www.emarstore.com

• bir bayide solid ince memet saçmalarını gördüm inceledim. eley wasp magnum deseler inanırdım. görünüş olarak hiç farkları yok. memet amcayı tebrik ederim, solid işinde gayet başarılı. kutusunda 5.52 yazıyor, hatsan bir tüfekte denedik namluya çok gevşek oturuyor veya namludan düşüyor. 5.51 ve 5.53 versiyonlarıda olsa güzel olur.

• Piyasada iki çeşit var solid mehmet.
    Ilki 30 grain ve etekleri daha ince olan diğeri etekleri daha kalın ve 32 grain.bunlardan bir 5.50 diğeri 5.52 ama hangisi hatırlamıyorum.
    Ince etekli olan artık üretilmiyor diye biliyorum.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• benim incelediğim 30.25 grain 5.52 , üretilmeyen 32 grainlik de 5.50 oluyor o zaman.

üreticiye tavsiyem, 5.53 ünü veya 5.52 sinin dip tarafı biraz daha geniş veya hafif etekli bir yapıda olanını yapsın.

ve yapabiliyorsa, aynı solid yapıda ama dip tarafı hafif etekli 24-25 grain lik lerde yapsın, magnum yaylı tüfeklerdede kullanılabilir o zaman.

• Sayın Xray pelleti kullandı iseniz görüşlerinizi alabilirmiyim,yani grupman ,tahribat ne durumda ve ben Webley raider 10 da kullanabılırmıyım ?

AirArms S510 Extra Fac
    Hawke Sidewender 6x24x56 20x
    İnterspro 300 bar + Wrangler

• sadece inceleyip, hatsan namluda düşmekle düşmemek arasında durduğunu gözlemledim. pcp lerde çok rahat kullanılır. ancak 5.53 ü olsa daha isabetli sonuçlar alınır bence. neticede solid yapıda olduğundan, namlunun bu pellet i tam olarak kavraması lazım. mesela videoda benim incelediğim 5.52 30.25 olanın grupmanı var. 5.53 olsaydı bence grupmanlar daha sıkı olacaktı.

yani özetle işçilik başarılı, ancak pcp için 5.53 ü de gerek. magnum yaylılar için de aynı solid yapıya hafif etek eklenerek ve 24 grain civarında üretilirse bence çok tutulacaktır. mesela hatsan namludan düşenlerin dip tarafını hafif çekiçleyince hafif etekli bir yapı oluşuyor, pcp de kullananlar bu şekilde şekil verirlerse çıkış hızı artacaktır.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Webden İnce Mehmet point lead almıştım, namluya sığmadı bile. 5,52 olması sorun olmaz diye düşünmüştüm, pellet uzunluğunun yarısı 5,52 çapta olunca sığmadı demekki. Tüfek bt65 bu arada

• denediğimiz yaylı hatsan ın namlusu 5.53 gibi idi demekki. bt lerin namlusu daha normal ölçülerde herhalde. en iyisi ince mehmet solid pelletleri 24 ve 30 grainlik ayrıca 5.50 ve 5.52 olarak ve hafif etekli bir yapıda üretmesi. yani solid yapı dip kısma doğru genişlemeli, çap mesela silindir yapının ön kısmında 5.52 iken dip kısmı 5.53 olmalı. dar namlusu olan 5.50 bol olan 5.52 kullanır. etekli yapı sayesinde hız da baya bir artar.

[Resim Engellendi: http://d1204.hizliresim.com/w/5/43rkk.jpg]

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen xray ().

• Sayın Xray en kuvvetli yaylı için bile 24-25 grain çok ağır pelletler.Inanılmaz alt vuruş yapılır.hiç bir zevk alınmaz.
    Kaldı ki pcp tufekler için bile bu tür solid pelletler En AZ 40 fp enerjiye sahip silahlar için kullanılmalı ki amacı olan uzak mesafe atışları için işe yarasin.
    Tufeklerimize ne kadar ağır pellet koyarsak tüfek o kadar güçlü olmaz.Bu yanlış bir kanı dir.
    Ağır pellet ile hafif pellet arasında ki fark çıkış hızı dir bunu hepimiz biliyoruz.buna bağlı olarak ta enerji değişir bunu da biliyoruz fakat namludan optimum hız değerinin altında çıkan (yani yüksek enerjiyi verebilmesi için gereken minimum hız) ağır pellet,yüksek hızlarda çıkan hafif pelletten daha düşük enerjiye sahip olur.
    Bunu bir örnek ile şöyle hesaplayıp anlatmak gerekirse;
    silahımız aa s410 çıkış hızı 16 grain için 930 fps diyelim.Bu veriler de silahın enerjisi(aa nin kendi kullanım kataloğunda ki sabit değer "450240" baz alınırsa ki genelde böyledir .)
    hız x hız x ağırlık(grain) / 450240 = enerji formülünden
    930x930x16/450240=30.7 fp enerjiye sahip olurken ayni silahın 32 grain pellet ile 600 fps hızla attığını varsayarsak ayni formül ile
    600x600x32/450240=25.58 fp enerji elde etmiş oluruz.
    Bu da demek oluyor ki istediğimiz uzak atış ve tahribat için bu pelleti kullanmak yanlış.
    Yani her zaman büyük ve ağır olanın enerjisi daha fazla olmuyor.(gerekli hız sağlamadığı sürece)

Bu duruma çok güzel bir örnekte youtube de var. .177 hmr ile .22 lr karşılaştırılması yapılmış bir izleyip ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.Aynen bu şekilde yayın arama motoruna çıkıyor video.

Bu bağlamda sayın 262626 nın da sorusunu da yanıtlamış oluyoruz.Bu tür bir ağır solid pellet yüksek tahribat ve enerji için gerekli olan çıkış hızına webley raider la çıkamayacagi için yeterli verim alınamaz.Kaldı ki Raider küçük ebatı,kısa namlusu ile küçük av ve plinking isabeti için üretilmiş bir silahtır.13-16 grain pelletler ile çok keyifli ve isabetli atışlar yapabilirsiniz bundan emin olun.
    Saygılar.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• sayın togay 24 grain yaylılara çok güzel olur merak etme :) mesela rabbit magnum 2 de 24 grain ve magnum yaylılar da kullanılıyor.

• Siz bilirsiniz.
    Yaşınız itibarı ile kim bilir ne deneyimleriniz olmuştur.
    Benim şahsi fikrim yaylı alırsam magnum sınıfı almam bir süreden sonra sorunlar çıkmıyor değil.midium sınıf alırım belki onda da maks 16 grain kullanırım.
    Saygılar.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22

• aslında sen doğru söylüyorsun, benimki merak sadece, nasıl olur diye. ama 21 grain bir solid olabilir belki magnum yaylılar için, masksat solid olsun :)

• ts-22 gamo 22gr mod 125 sniper ile hiç randıman alamdım hala üzerinde çalışıyorum.

MOD 125 SNİPER 5.5mm OPTİMA 3-9x44E

• Arkadaşlar sanırım siz hiç bir endüstriyel üretim yapmadınız gelişmeye kapalı olmak tabii ki olumsuz bir durumdur ama bir şeyler üretilirken maliyet iş gücü sarfiyatı, zaman ve diğer imkanlarla birlikte düşünülür demekki mehmet ustamız bunların hepsini bir arada karşılayabileceğini düşünmüyor. İşte bu yüzden bir şeyler üretmek bir başarıdır.

Saygılar

• Magnum yaylıların en güçlüsü bile 18 graini 800 lerde atar, 25 graini tükürerek atacaktır. 1 grain için neredeyse 50 fps kaybettiğini ve eteksiz olduğunu düşünürsek magnum yaylıda namludan 300 le falan çıkar , ki her yaylı solid pellet atamaz.
    Saygılar.

filinta

dulce bellum inexpertis