pelletlerin hedefteki gücü

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar kafama bi soru takıldı pelletlerin çarptıkları yerdeki gücünü nasıl anlarız
    mesela bende at44pa var namlu çıkış hızı 295 m/sn 16 grain pellet ile 25 metrede normal şartlarda hedefteki uyguladığı güç kg cinsinden ne kadardır. çok merak ediyorum fizik sorusu gibi oldu ama bana bilgi verecek varmı ;,;-

• Chairgun bu hesaplamaları yapabiliyor.

295m/s hızdaki 16grain pelet namlu çıkışında 44,927 jül(33,137ft/lbf), 25 metrede 36,724 jül(27,083ft/lbf) enerjiye sahip oluyor.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Kesin emin olamakla birlikte basınç birimi N/metrekaredir 1N/m2 ise 1 pascaldır şimdi 1N/m2 aynızamanda hatırladığım 1joule olduğuna göre senin tüfeğin namlu çıkış enerjiside 43 joule desek 25m de ne kadar enerjiye sahip olur orasını hesaplayamıycam lakin namludan cıktığı anda 43joule yani 43n/m2 olduğuna göre
    43n/m2=
    1N=98GR yani 10N yaklaşık 1kg oluyor
    43*98=yaklaşık 4200gr yani 4.2 kg
    4.2kg/m2=yani metre kareye 4.2 kg lık kuvvet uyguluyor diyebiliriz. tabi benim bilgim dahilinde
    25m işine gelirsek o mesafedeki enerjisini pek tahmin edemeeyeceğim için yorum yapmasam daha iyi olur
    saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• 25m de 36 joule
    36N/m2=metrekareye 3.5 kg eder galiba..

• Nm ile jül birim değeri olarak birbirlerine eşit olsalar da temelde farklı şeyleri tanımlarlar. Yani birbirlerinin yerine kullanılmaları doğru değildir.

Nm rotasyonal kuvvet yani tork için kullanılırken Jül ise doğrusal hareket için gerekli enerji için kullanılır.

36,724 jül 3,75kg'lık bir kütleyi yerden 1 metre yukarı kaldırmak için gereken enerji ya da aynı kütlenin 1 metre yükseklikten yere düştüğünde açığa çıkardığı enerji miktarıdır.

Webley Raider 10 .22

• n/m2 yi net olarak bilmiyodum fakat joule enerji birimidir 1 kalori=4.18jolule gibi. Zaten N da kuvvet birimi ağırlık birimi olan kilograma çevirmek te tam doğru değil lakin ortalama bi basınç bulmak açısından böle bi hesaplama yaptım işin aslı bu m2 hesabının cm2 ye dönüştürülüp 5.5mm lik bir alana bu peletin kaç kg lık kuvvetle vurduğunu bulmak çok daha aydınlatıcı olurdu tabi işin burası beni aştığı için bi hesap yapamıyorum ama yapmak isteyenlerede yapmayın demem ;şrofls;.
    saygılar.

• Hesaplama yöntemi konusunda bir şey iddia etmiyeceğim ama kafama takılan bir soru var.
    Hesaplama yöntemlerini bilen arkadaşlar sanırım hemen cevap vereceklerdir.
    Sorum şu:
    Patriot 1. nesil tüfeğimle 8-10 mt mesafeden 2.5 cm çam ağacına atış yaptm.
    Pelet ağacı zımba gibi deldikten sonra arkasında emniyet için duran 3 mm saca çarparak dağıldı.
    Peki bu pelet kaç kğ lık bir güc ile ağacı deldi ve arkadaki saca çarparak parçalandı ?
    Bu deliğin öyle 3-5 kğ lık kuvvet ile delinebileceğini sanmıyorum.
    Çok basit bir karşılaştırmayı şöyle yapalım; 2,5 cm lik tahtaya dik olarak çakılmaya hazır halde çiviyi yerleştirelim ve keser ile gücümüz yettiğince bir kere vuruş yapalım.
    Sonuç olarak çivinin arka yüzeye kadar geçebilmesine pek ihtimal vermiyorum.
    Ve yaptığınız kuvvet uygulamasının kaç kg olabileceğini tahmin edin? :him:s
    Cevabı bulan var mı? ?(

• denemesi bedava. aynı kalasın üzerine dik bir civi koyun sagdan soldan sabitleyin 1 metre yükseklikten 4 kg lık bir demir kütlesini düzgün bir biçimde bırakın üzerine ;şrofls;.

bsa side wheel focus 8x32-44
    özel yapım 36 ga tek kırma
    whalter falcon hunter edition(tasko3x9)
    crosman 2240
    daisy powerline 5170(red laser)
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

• Pek emin olmasamda, çivi çakmakla atış gücü kıyaslanırsa, potansiyel enerji ile kinetik enerji giriyor işin içine. Çelik yelekler ile ilgili izlediğim bir belgeselde, ateşli tabancadan atılan kurşun çelik yeleği delmiyordu ancak aynı çelik yeleğe bıçak saplandığında bıçak çelik yeleği deliyordu, bu durumu kinetik enerji ve potansiyel enerji farkı ile açıklamışlardı.

A-TAKIMI

• metre kareye 4kg lık bir kuvvet uygulanması ilk olarak küçümsenebilir lakin işin içine delicilik girince yüzey alanını küçülttükçe aynı kuvvet uygulandığı halde yüzeye etki eden basınç artar düz uçlu bir peletle aynı enerjide delinebilecek atıyorum sunta kalınlığı 2cm iken yüzey alanını bu peletin 20 de bir orannda düşürsek deleceği mesafede epey artar (2cm den fazla olacağı kesin) bıçaklar bu yüzden bilenir çiviler bu nedenle sivri uçlu oluraynı kuvvet.. fakat yüzey alanındaki azaltmalarla basınç hayal edilemeyecek kadar artar bu konuda hep aklıma bi örnek gelir ortalama bi 9*19 parabellum mühimmatının yarı otamatik herhangi bir silahtan çıktığında ortalama enerjisi 450 joule civarındadır biz bu enerjiyi 9mm lik bir çekirdekte değilde 36mm yani 3.6cm lik bir çekirdekte olduğunu ve kafasınında düz olduğunu varsayalım tahminimce bir yüzeye çarptığında normalde uygulayacağı basıncın yaklasık 4 te birini uygular muhtemelende 30m lik bir mesafeden kalın giyinmiş bir insanın vücuduna kendi boyu kadar bile giremez(tabi tahmin ...bu konudaki yorumlarıda alabilirim) ama bu çekirdek 4.5mm olsa ve sert malzemeden yapılmış sivri uçlu bir çekirdek olsa normal 9*19 mühimmatından bariz sekilde deliciliği artar
    Gerçi fn 5.7*28 mühimmatının enerjiside hemen hemen 9mm lerle aynı ama standart olarak kullanılan mermileriin deliciliği epey fazla..
    saygılar.

• Pek emin olmasamda, çivi çakmakla atış gücü kıyaslanırsa, potansiyel enerji ile kinetik enerji giriyor işin içine. Çelik yelekler ile ilgili izlediğim bir belgeselde, ateşli tabancadan atılan kurşun çelik yeleği delmiyordu ancak aynı çelik yeleğe bıçak saplandığında bıçak çelik yeleği deliyordu, bu durumu kinetik enerji ve potansiyel enerji farkı ile açıklamışlardı.

kesinlikle katılıyorum çivi çakma kıyaslaması sadece bir kıyaslamadan öteye gidemez çünkü işin içinde kinetik & potansiyel enerji bıdı bıdı ları var
    bu arada belgesel dedin de aklıma geldi şu national geographic in mermiler belgesili vardı izlemeyenlere mutlaka izlesinler diyorum( http://fullvideos.blogcu.com/m…r-belgesel-seyret/7294525 ) ;tese;kkur

crosman 2240
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

• Çok basit bir karşılaştırmayı şöyle yapalım; 2,5 cm lik tahtaya dik olarak çakılmaya hazır halde çiviyi yerleştirelim ve keser ile gücümüz yettiğince bir kere vuruş yapalım.
    Sonuç olarak çivinin arka yüzeye kadar geçebilmesine pek ihtimal vermiyorum.
    Ve yaptığınız kuvvet uygulamasının kaç kg olabileceğini tahmin edin? :him:s

En ağır keser bile 1kg'ı geçmez. 3.75kg ise balyoz gibi bir şey olur ve kadar ağılığı kas gücüyle 1 metreden yere düşerken ulaşacağı hıza ulaştıramayız. Onu da hesaba katmak lazım.

Webley Raider 10 .22

• Chairgun bu hesaplamaları yapabiliyor.

295m/s hızdaki 16grain pelet namlu çıkışında 44,927 jül(33,137ft/lbf), 25 metrede 36,724 jül(27,083ft/lbf) enerjiye sahip oluyor.

pelletin hedefe çarptığı noktanın alanı (2.75x2.75x3,14) 23,74mm2, yani 23.74mm2ye bu gücü uyguluyor (aslında ilk vuruşta ucu tam bir nokta olduğundan çok daha fazlası) bu durumda 25metrede 36,724 joule x 4,212 cm2 = 154,68 joule güç uyguluyor olması lazım.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• denemesi bedava. aynı kalasın üzerine dik bir civi koyun sagdan soldan sabitleyin 1 metre yükseklikten 4 kg lık bir demir kütlesini düzgün bir biçimde bırakın üzerine ;şrofls;.

Demir yerine taş olmaz mı? ;lol; ;lol; ;lol;

• düzgün taş bulursan oda olur ama şahsen ben taş bulsam hiç biyere atmam ;şrofls;.

crosman 2240
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

• Mühendis Geldi :)

E=36,724 Joule (tşk eblemis)

kesit alanı= 23,74mm2 (tşk raptorX)

önce bir düzgün birime geçelim:

16 grain= 0,001033678 KG

23.74mm2=0,00002374 m2

E=1/2mv2 ye göre

v= 266,561 m/s

Son hızı çarpma anında 0 yani tüm enerjiyi bıraktı yani çelik bir levhaya tam 90 derece çarptı ve levha tam rijit cisim tepkisi gösterdi hiç esnemedi hiç hasar almadı ,pellette yine hiç ezilmedi büzülmedi tüm enerji bırakıldı kabul etsek.Ki bu durumda pellet namludan geri içeri girer sekince muhtemelen ½bay£bay`; (aksi halde delerse çıkış hızı ve geçtiği mesafe-çarpma açısı vs vs onlarca başka değişken lazım)

ivme=a=-266m/sn2 (vson-vilk)

F=m*a (kuvvet=kütle*ivme)

F=0.275538 Newton

P=F/A (basınç = kuvvet/kesit alanı)

P=0,275538/0,00002374 =11606.4869 Pascal (newton/metrekare) ya da 0.116 bar ya da 1.683 psi

illaki kilogram cinsinden vermek gerekirse ki doğru bir hesap değil (çünkü kavram hatası var g=10 alarak ağırlık birimine geçtim kuvvet biriminden saçma oldu esasen) cm2 ye 116 kg gibi bir basınç düşünülebilir.(ki yine saçma toplam yüzey alanı saçmanın 0.2374 cm2 yani 1 cm2 olmadığından 116 kg sayısı uygulamada birşey ifade etmiyor)

yani esasen doğru sonuç çarptığındaki enerjisi 36.724 joule dür ;avci; Enerji enerjidir yeterli bilgi veya ideal şartların kabulü ile enerjiden kuvvete geçilebilir ama kg vs gibi ağırlık cinsinden bir hesap ancak benimki gibi uydurmasyon olur.

Ankara TR

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen aseyhan ().

• ;tese;kkur mühendis bey,

şimdi bu gücü 1cm2 değilde 23,74mm2'ye uyguladığından cm2 ye uygulanan güç senin hesapladığının yaklaşık 4 katı olmaz mı???

bu arada nerelerdesin? özledik...

.

ankarateam.png

• Erdem abi,

aslında bu hesap ideal (hatta fantastik) şartlarda bile F=0.275538 Newton da bitti çünkü bu tip çarpma vs gibi durumlarda anlamlı olan şey impulstur yani hız çarpı kütle o da yine Newtona ve aynı sonuca çıkar.Kalanı KG arayışı olduğundan sadece uyduruk diyebileceğimiz bir hesap.116 kg lık bir cismin yerçekimi ivmesinin 10 olduğunu varsaydığımızda 1 cm2 lik bir yüzey üzerinde dururken uyguladığı kuvveti düşünüp vs vs.hazır bu kadar uydurmuşken birde 4 le çarpalım yuvarlayalım kilogramı da artık iyice kuvvet birimi diye belleyelim o halde 5.5 mm 16 grainlik pellet 266 m/sn hızla 25 mt ötede vurduğu yerde 500 kg kuvvet uygular diyelim ama fizik öğretmeni babam görmesin hem evlatlıktan reddeder hem de bana yıllarca anlattığı fizik için toptan özel ders ücretlerini de talep eder.

özellikle belirtirim bu kesinlikle yanlış bir hesap ve kesinlikle yanlış bir ifade biçimidir ;grin;

Geçen haftalarda bir geldim ama bu sefer de sen yoktun abi :)

Saygılar.

Ankara TR

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen aseyhan ().

• o zaman üstada danışsak? babana bir sorsan? çünkü delicilik-kırıcılık gücün noktasal uygulanması ile artıyor :whistling: bu pellet 200metrede örneğin soda şişesini kırıyor, ama 1cm2 alana aynı gücü uyguladığını düşün? sadece devirecektir. o nedenle yaklaşık 4 katı olursa 1cm2'ye uyguladığı güç olur diye düşünüyorum...

ben her haftasonu ordayım, sadece evvelki haftasonu Ankara dışında olduğumdan gelememiştim. sende gele gele o gün gelmişsin ;şrofls;.

.

ankarateam.png

• abi işte o da basınç oluyor kesit alanı küçüldükçe basınç artıyor P=F/A gereği.Onunda sonucu pascal cinsinden çıkar.Babama sordum enerjiyi biliyorsan daha neyi hesaplıyorsun salak oğlum demekle yetindi.alpfizik hocam var dı forumda kendiside fizik hocası belki o da yardımcı olabilir.

Ankara TR