Sumatra artı-eksileri

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı olsun yeni oyuncaklar ve emeği geçen herkese teşekkürler.şimdi hepimiz anlatıyoruz ilk izlenimlerimizi sumatralarla ilgili olarak,şöyle güzel böyle güçlü,koreli güzel,karadul vs.peki hiç beğenmediğimiz hoşlanmadığımız bi tarafı yokmu bu sumatraların,hiç şurası şöyle olsaydı daha güzel olurdu dediğimiz bir tarafı yokmu?yani dört dörtlükmüdür bunlar,hiçbir kusuru yokmudur,yada kusur değilde belki sahibini tatmin etmeyen bir tarafı yokmudur,kimse bahsetmedi böyle bişeyden bende bahsetmeye çekiniyorum açıkçası,abilerimize büyüklerimize ayıp olmasın,saygısızlık olmasın diye,bu mahalle baskısını aşmak lazım bence,şahsen daha samimi yorumları bekliyorum kendi adıma..sevgiler saygılar..

co2:colt 1911 goverment.
    dan wesson 6 inch
    tanfoglio witnes 1911 blow back

HW45 (.22 cal)
    SUMATRA 500(6.35 cal)

HAWKE ECLIPSE 30 SF

• ben söylim basta bendeki sumatranın kurma kolu ses yapıyor elimi üstüne koyar koymaz .soyle ufaktan saga sola salladım bibosluk var.onun dısında 5.5şarjörü hosuma gitmedi .tamamı çelik olsa daha güzel olurdu diye dusunuyorum.sarjörün ustunde numaralar yok.5.5 te

FALCON prairie sporter walnut 22 cl.&hawke sidewinder 4-16x50 ir sr6
    WEBLEY
    raider single 22 cl.(4x4)
    FRANCHI black magic D lüx

AIRARMS prosport 177 cl.(cok yakinda)
    & Leapers 6-24X50 AO Mil-dot RGB Zero Locking/Resetting

• aksine, şefvaf şarjör bana oldukça kullanışlı geldi. bugün ankara buluşmasında epeyce atış yaptım. önceki tüfeklerimdeki kaç pelet kaldı açmazını yaşamadım. içindeki mühimmat sayısı ve cinsi net belli oluyor. sağlamlığını-dayanıklılığını zamanla göreceğiz. numaralı şarjördeki gibi yerleştirirken numaraya bakma mecburiyeti de yok.
    benim gördüğüm eksiklikler ise şunlar.
    - kundak açısı dürbünlü-dürbünsüz nişan almayı zorlaştırıyor. lever-action nedeniyle bu açı değiştirilememiş zannımca
    - şarjörün arka kısmının bastığı yüzeyde kaplama sıyrılması oluştu ve alttan bakır rengi çıkan soyulmalar oluştu.
    - lever kolu üst üste çekersek şarjördeki 6 peleti de namluya sürüyor. bunu birkaç kez yaşadım(2 li, 3 lü), sevmedim.
    - ama tetiğe basınca üçünü de attı
    - ceviz kundak çok hassas, en ufak müdahalede çiziliyor.
    - uçtaki vidalı(namlu ucu ve ikili tüp uç kısmı) parçalar atış yaptılça gevşiyor.

bu başlık sadece negatif deneyimlere yönelik açıldığı için bunları yazdım, yoksa maksadım tüfeği batırmaya çalışmak değil. şu deneyimimle de yine de sumatrayı tercih ederdim.

saygılarımla

WEİHRAUCH HW 97 KT .177
    GAMO CFX ROYAL .177
    HAWKE WARMİNT SF 2.5X10-44
    SPORTSMATCH DM 60

• benim için tek eksi yönü sesinin çok çıkması moderatörde fayda etmedi ;confused;

AA s510 22 cal twintube(43fpe)

Hayatta iki şeyden korkarım, bir AIIah’tan, bir de AIIah’tan korkmayandan.

• selam , carbine 25 ile yaklasik 300 pellet attim dun . Gez goze alisamadim , daha sonra hawke sport dot i taktim , gayet hos oldu , neye attiysam vurdum sifirladiktan sonra . Benim de ard arda mermi surulmesi hosuma gitmedi , lever acikken tetik dusurdum yanlislikla ve baya bi bagirdim :) samyangin hunting sivri agir ve uzun pelletleri zor giriyor ve tufek daha zor kuruluyor , bir de guc ayari cok daha pratik olabilirdi , ama alisicaz cunku gercekten super bi alet , tam gucte iki sarjor , orta gucte yaklasik 20-30 atis yapiyor sanirsam , en dusuk gucte tufegin attigi bile duyulmuyor ama sanirim boncuk tabancasi gibi fps i , chrono ile olcmek lazim . Ben klik sayiyorum guc ayari icin , siyah tarafin en sonunda en dusuk ordan sola doru da gucleniyor 14 - 15 kademe . Carbin boy ve islev tartismasinda noktayi koyar gibi gozukuyor .

• ard arda 6 mermiyi namluya sürseniz bile genede hepsini atıyor test edilmiştir ;rofl.;

AA s510 22 cal twintube(43fpe)

Hayatta iki şeyden korkarım, bir AIIah’tan, bir de AIIah’tan korkmayandan.

• ard arda 6 mermiyi namluya sürseniz bile genede hepsini atıyor test edilmiştir ;rofl.;

Av tufegi gibi 25m de 30cm grupman yapar desenize ;kihhik, birde mermiler 16 grain olsa 96 grain yapar 6 mermi onu da atmasi guzelmis :)

FİLİNTALAR GRUBU
    Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO

• Av tufegi gibi 25m de 30cm grupman yapar desenize ;kihhik, birde mermiler 16 grain olsa 96 grain yapar 6 mermi onu da atmasi guzelmis :)

pelletler 16 değil 28.4 grain çarp 6 ile =170.4 grain :)

WEBLEY

• arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı olsun yeni oyuncaklar ve emeği geçen herkese teşekkürler.şimdi hepimiz anlatıyoruz ilk izlenimlerimizi sumatralarla ilgili olarak,şöyle güzel böyle güçlü,koreli güzel,karadul vs.peki hiç beğenmediğimiz hoşlanmadığımız bi tarafı yokmu bu sumatraların,hiç şurası şöyle olsaydı daha güzel olurdu dediğimiz bir tarafı yokmu?yani dört dörtlükmüdür bunlar,hiçbir kusuru yokmudur,yada kusur değilde belki sahibini tatmin etmeyen bir tarafı yokmudur,kimse bahsetmedi böyle bişeyden bende bahsetmeye çekiniyorum açıkçası,abilerimize büyüklerimize ayıp olmasın,saygısızlık olmasın diye,bu mahalle baskısını aşmak lazım bence,şahsen daha samimi yorumları bekliyorum kendi adıma..sevgiler saygılar..

Keşke bu yazıyı böyle yazmaktansa samimi yorumlarınızı ekleseydiniz, herkeste gereken samimiyette yorumları devam ettirseydi, silahlar henüz çok yeni , artılarını ve eksilerinin karşılaştırmasını yapmak çok zor. şu anda yapacağımız yorumlar görselliğin çok fazla üstüne çıkmaz. ama kullandıkça hep beraber göreceğiz, ve emin olun en sert eleştirilerde yine bizden çıkacak g;$i

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• en dusuk gucte tufegin attigi bile duyulmuyor ama sanirim boncuk tabancasi gibi fps i , chrono ile olcmek lazim

6,35mm için en düşük 195fps ölçtük. Sonrasında yanlış hatırlamıyorsam 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600 diye gidiyordu. tabii bu sayılar kesin değil, sadece benim hatırladığım şekli. Genişçe bir aralıkta güç ayarındaki her kademede 50fps hız fark gördüğümüzü hatırlıyorum.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• 6,35mm için en düşük 195fps ölçtük. Sonrasında yanlış hatırlamıyorsam 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600 diye gidiyordu. tabii bu sayılar kesin değil, sadece benim hatırladığım şekli. Genişçe bir aralıkta güç ayarındaki her kademede 50fps hız fark gördüğümüzü hatırlıyorum.

Evrencim doğru hatırlıyorsun.Beraber yapmıltık ölçümü hatırlıyorsan.Seninde söylediğin gibi güç kademesini her açtığımızda kademe başı ortalama 50 fps hız artışı oluyordu.Bence güç ayarı oldukça kulanışlı.Eğer tetikte biraz iyileştirilirse harika olacak.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Official Post

arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı olsun yeni oyuncaklar ve emeği geçen herkese teşekkürler.şimdi hepimiz anlatıyoruz ilk izlenimlerimizi sumatralarla ilgili olarak,şöyle güzel böyle güçlü,koreli güzel,karadul vs.peki hiç beğenmediğimiz hoşlanmadığımız bi tarafı yokmu bu sumatraların,hiç şurası şöyle olsaydı daha güzel olurdu dediğimiz bir tarafı yokmu?yani dört dörtlükmüdür bunlar,hiçbir kusuru yokmudur,yada kusur değilde belki sahibini tatmin etmeyen bir tarafı yokmudur,kimse bahsetmedi böyle bişeyden bende bahsetmeye çekiniyorum açıkçası,abilerimize büyüklerimize ayıp olmasın,saygısızlık olmasın diye,bu mahalle baskısını aşmak lazım bence,şahsen daha samimi yorumları bekliyorum kendi adıma..sevgiler saygılar..

Şu satırları hayretle okudum... ;d;

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Neyin ya da kimin mahalle baskısı şahsen ben anlamadım.
    Şahsım adına konuşuyorum ortada gözle görülen bir durum varsa,bunu yazmama kimse engel olamaz.İyi taraflarını da kötü taraflarını da yazmak herkesin hakkı.
    Siz bu silaha para verip alıyorsunuz.Elbette kimse zorla satmıyor da almıyor da.Yani eleştirmek de eleştirlilmek de normal.

Çamlık da çok rüzgar vardı.Grupman testi yapmak isityordum ama yapamadım.Eğer grupman kötü olsaydı bunu yazardım ama çokda umursamazdım aslında.Bu silah av için üretilen ve performans isteyenler için geliştirilen bir silah.Fakat güç ayarı kısılsa ortlama 700-800 fps 16 gr Jsb ile atacak duruma geldiğinde ve tetik yumuşatıldağında kısacası grupman için kıyasladığımız diğer silahlar ile aynı standartlara getirildiğinde çok da kötü bir durum sergileyeceğini sanmıyorum.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• şahsen ben para vermememe rağmen eleştiriyorum mesela görüntüsü çok itici ;şrofls;.

bsa side wheel focus 8x32-44
    özel yapım 36 ga tek kırma
    whalter falcon hunter edition(tasko3x9)
    crosman 2240
    daisy powerline 5170(red laser)
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

• iyi madem bende yazayım,teknik açıdan diyebileceğim bişey yok çok fazla uzmanı değilim,bir arkadaşın dediği gibi görsel olarak eleştirebilirim belki,tüfek winçester model alttan levyeli olmasına rağmen prototip olarak winçesterle hiç alakası yok,örneğin yatagunda walther lever action co2 li bi model var,görüntü olarak onun yanına bile yaklaşamaz,en azından namlu,tüp ve ikisinin arasındaki tüpe benzer kısım hepsi aynı boyda olabilirdi,daha estetik bi görüntü olurdu,palletlerin şarjöre tersten yerleştirilmesi olayıda bu tüfekten beklediğim kovboy hissiyatını tamammen alıp götürdü diyebilirim,..güç olarak diycek bişey yok sanırım,ofiste 10 metreden gamo pallet tutucuya atış yaptım onu bile yamulttu..sevg,ler,saygılar..

co2:colt 1911 goverment.
    dan wesson 6 inch
    tanfoglio witnes 1911 blow back

HW45 (.22 cal)
    SUMATRA 500(6.35 cal)

HAWKE ECLIPSE 30 SF

• şahsen ben para vermememe rağmen eleştiriyorum mesela görüntüsü çok itici ;şrofls;.

birde tüfeği elinize aldıktan sonra düşünün bence ;)

WEBLEY

• Öncelikle şunu belirteyim, konuyu açma şeklinizi kendi adıma uygun bulmadım. Buradaki hiç bir arkadaşımın üzerinde ne bir mahalle baskısı vardır ne de başka bir şey.

Her neyse, silahın bende bıraktığı ilk izlenimleri yazayım;
    - Görsel açıdan benim beklentilerimin üzerimde çıktı silah. Hele ki carbin muazzam...
    Bu arada zevjler ve renkleri tartışmak bence yersiz. :)
    - Güç olarak çok tatminkar. Sabah ilk iş kabataslak 15m civarına sıfırladım ve 60m. civarındaki pet şişye atış yaptım. Ne yalan söyleyeyim nasılsa .25 cal düşme yapar diyerek hedefin üzerine atış yaptım (red dot ile) inanamadım. Pellet nişan aldığım yere yani pet şişenin üzerine gitti. Ne kadar düşme yaptı bilemiyorum ama çok fazla düşme yapmadı.
    - Hangi pelleti seviyor onu ilerleyen günlerde göreceğiz. Ben farklı markaların .25 pelletlerinden aldım. Hangisini sever henüz deneme şansım olmadı. Sonuçları yine forumda yazarım.
    - Şarjör üzerinde yazan numaralar çok güzel. Kaçıncı atışta olduğunuzu anlayabiliyorsunuz. Pelletleri tersten takmak bana alışılmadık geldi ama çok da sorun değil.
    - Ceviz kalitesi AA lardaki kadar değil, kaliteli bir cevizle eminim daha güzel duracaktır.

İlk izlenimlerim bunlar, kullandıkça eksi, artı yönleri çıkacaktır elbette ama bunu burada emin olun ki herkes paylaşır. Selamlar, saygılar...

• birde tüfeği elinize aldıktan sonra düşünün bence ;)

inşaallah o günleri de görürüm 15 mayıstan önce sadece iç geçirerek bakmak zorundayım :rolleyes:

bsa side wheel focus 8x32-44
    özel yapım 36 ga tek kırma
    whalter falcon hunter edition(tasko3x9)
    crosman 2240
    daisy powerline 5170(red laser)
    ekol s 66 saten
    delta bolt action 36 ga
    safir t 14 yeni versiyon

• Geçen hafta satın aldım... dolum için 300 bar draeger scuba tüp aldım... 6. ya da 7. dolumdu yanılmıyorsam manometrem çalışmıyor... dolum adaptörü üzerindeki manometre 210 bar gösterdiğinde tüfeğin manometresi 130 bar da... bugün Mustafa Bey i arayıp bir sormayı düşünüyorum... Bu tarz tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim...

• daha önceden sumatra kullanmışlığım yok ancak görünüşlerini beğenmiyorum pompalı tüfeğe benziyorlar ve dürbün yakışmıyor ayrıca kurma sistemini ve alttan kurulmasınıda beğenmiyorum her kurmada nişan vaziyetini bozduğu için.yandan kurma kolu daha iyi.. en beğendiğim kurma mekanizması ise evanix ar6 daki horoz a benzer kurma kolu...

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk