Kefal balığı hangi yem'e dayanamaz?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • eğer göllerde avlanıcaksan tavuk cigerini tavsiye ederim.bizim buralarda meshurdur :D ama oralarda iş görür mü bilemem

• Hamsi, sardalya bağırsağını deneyebilirsiniz. Fakat bana sorarsanız en iyisi zıpkınla avı ;avci;

• Kadir karadenizde olduğum dönemlerde iğrenç ama gerçek kanalizasyon sularının denize döküldüğü yerlerde çırpmayla kefal tutardık.Bana kalırsa en büyük gerçek kefalin karadaki karşılığı akbaba,lağama dayanamıyor hayvanlar.Birde arkadaşların dediği gibi ekmek hamuru bunlar varsa kefal de olur :)

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Kadir karadenizde olduğum dönemlerde iğrenç ama gerçek kanalizasyon sularının denize döküldüğü yerlerde çırpmayla kefal tutardık.Bana kalırsa en büyük gerçek kefalin karadaki karşılığı akbaba,lağama dayanamıyor hayvanlar.Birde arkadaşların dediği gibi ekmek hamuru bunlar varsa kefal de olur :)

Karadenizin neresinde tutardınız kefali.Bizim burada da birkaç kişi lağımın döküldüğü yeri mesken tutmuştur.Ayrıca bende çırpmacıyım ve yazın rus kefalleri geçiş yaparken iyi ve iri balıklar yakalarım.

Ama yem işine gelince midye kurduna dayanamaz,hemen atlar.

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN

• haşhaş plaketine asla dayanamaz:)

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Karadenizin neresinde tutardınız kefali.Bizim burada da birkaç kişi lağımın döküldüğü yeri mesken tutmuştur.Ayrıca bende çırpmacıyım ve yazın rus kefalleri geçiş yaparken iyi ve iri balıklar yakalarım.

Ama yem işine gelince midye kurduna dayanamaz,hemen atlar.

Giresundaydım ben dostum.Sahil yolunda emniyet müdürlüğünün karşısıyla liman arasında kalan mesafede kanalizasyonun döküldüğü yer vardı.Kıyıdan az çırpma yapmadık varya.Orda hiç bi zaman balık eksik olmadı.Tabi martılarda :)

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Selamlar kefalin dayanamadığı yem diye birşey yoktur , bu havyan birçok şekilde yakalanabilir , en klasik yöntem kıbrıs oltasıdır 15-20 adet 5-6 numaralı iğneler ardarda bağlanmak ve taze taşfırın ekmeğine rulo halınde sarılmak suretiyle avda uygulanır ekmek bayat olursa çabuk akıntıdan erıyıp dagılır , ayrıca kurt dediğimiz kırk ayağa benzeyen ve en çok izmarit yakalamakta kullanılan yemede iyi gelir , bunu yanında karidese gelir , hatta bizzat midye ile izmarit tutmaya çalışırken kefal tutmuşluğum vardır , bu balığı çok irileri vardır zıpkınla 2,5 kg liğinide vurduğumu söyleyebilirim.

[Resim Engellendi: http://img150.imageshack.us/img150/6876/sarkulakzo6.jpg]
    bunlar sarıkulak kefal yada altınbaş kefal denilen cinstir sularımızda ençok bulunan cins budur , bok balığı derler kefallere genelde, kefal için bu pis şöhreti almasına neden olan cins tamamen bu sarıkulak kefaldir bolca lağım ağızlarında gezerler ekmekli kıbrıs oltasına kurt,a karidese bolca gelir , zıpkınla avı çok kolaydır,

[Resim Engellendi: http://img242.imageshack.us/img242/9206/haskefalgv2.jpg]
    bu resimdeki küçük olan has kefaldir ,sazlık kefalide derler ,kimide tamamen ayrı bir tür oldugunu iddia eder, senenin belli dönemlerinde gözlerinde perde oluşur ve görme kabiliyeti azalır bu tür ekmekli oltaya daha az gelir kurt ve karidese iyi gelir, resimdeki buyuk levrek 5 kg ye yakındır has kefal ise ortalama 2 - 2,5 kg dir.

[Resim Engellendi: http://img161.imageshack.us/img161/4241/ruskefalipz8.jpg]
    buda ruskefalidir küçükken Üsküdar salacakta vurmuştum 3,5 kg ye kadar olanlarını gördüm vurdum,zıpkın avı çok kolaydır, oltayla yakalandığını görmedimde duymadımya ,okadar bagırsaklarını incelemişimdir acaba ne yiyiyor diye kayda değer hiçbir bilgi elde edemedim

Mayıs ayında Karadenizde yakalanan kefal çok yağlı ve çok lezzetlidir.Ayrıca senenin belli dönemlerine göre yem seçer .Çok kapsamlı oldu kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın.

• Mustafa kardeş,o elindeki rus kefali sadece ağ ve çırpma ile yakalanır.Bizim buralar geçiş noktası olduğundan Mayıs ve Eylül arasında bolca yakalanırlar.Gördüğüm en irisi 7.4 kg,çırpma ile yakalandığını duyduğum ise 12 kg.dır.Lezzeti ise güzeldir,özellikle kılçıksız olduğundan dolayı çocuklar ve yaşlılar rahatça yiyebilmektedir.

Blow Tabanca 4.5 mm

Musa KARAOĞLAN

• Sevgili blackboy55 ben baya vurdum ve yedik ama bizim yerli kefalden daha lezzetli bulmadık dediğin gibi löp et kılçıklar kürdan gibi , yemesi kolay ama mayıs ayında kışdan yeni çıkmış has kefale değişmem , ben artık daldıgımda tek tük görüyorum buralarda ama sizin otaraflarda halen bolca var 95 lerde bolca vardı 8-9tane vurdugumu bılırım günde, benden daha iyi dalan ve 15-20 tane vuran arkadaslarım olmuştu ,ilk zamanlarıydı bu balığın ozaman , 1 tl lik bozul para gibi pulları olurdu irilerinin ;grin;

• Dediğiniz gibi sene 95 de bolmuş,maalesef askerde olduğumdan o bolluğu göremedim.Ama kefalin bana göre en lezzetlisi sarıkulaktır.Rus kefalerinin pullarına çırpmayı işleteceğiz diye bayağı uğraş veriyoruz.

Blow Tabanca 4.5 mm

Musa KARAOĞLAN

• Tatlı su kefali için,

Mısır unu, Yumurtanın akı, Vanilya ve un karışımından yapılacak bir hamur. veya ekmek içi.

Tuzlu su için

Kıyma önerimim :)

Köksal 26.05.1984
    ANKARA A Rh (-)

ankarateam.png

• kıyma mı :him:s onu bulsam yanına kuru soğan sivri biber koyarım tavaya kavurur yerim ;kihhik, sarmayıda suya atar biber li soğanlı kıymaya ekmek banarım bu arada ;şrofls;.

• Bir karadenizli olarak bu kefal konusuna bir iki kelime de benden.bizim buralarda kefal ekmek ile avlandığı gibi,bazende limanın içinde gezen kefalleri yemleyerek avlarlar,Bir hassa balıkhaneden ayıklanmış mezgit balığının kafaları ile güzel yemleyip,yeme alıştırdıktan sorra mezgit balığının kafasının alt kısmında bulunan kurt şeklindeki yerini oltaya takıp yakalarlar.Yakaladığımız balıklar en fazla 0,5 ile 1 kilo arasında değişir.Birde rus kefalleri vardır.Onlar 1-5 kilo arası çırpma ile yakalarlar,bu balık yeme gelmez.Tatlı su kefalleri kara sinek,siyah çekirge,solucan,yeşil çekirge,dut gibi yemlere dayanamaz diye biliyorum.

:love: Diana Mod 54 (5,5)[b][i] + Sports Match Dampa+optima 3x12x44 dürbün

• Madem herkes bildiği bazı şeyleri açıklıyor, bende çok geniş kapsamlı bir bilgi vereyim ;
    "Her balık Hem cinsini yer"
    Lüfer avına gittiğinizde, yem bittiyse, Lüfer'i kesip yem diye kullanıp tekrar Lüfer tutabilirsiniz.
    Bu durum kefal içinde geçerlidir.
    Ben İst.-Kartal'da oturuyorum. Bizim burada'da ekmek felan sarıp atıolar ama bana göre, Kartaldaki deniz için konuşuyorum, (Arkadaşlar alınmasın sakın) biraz Cahil işi.
    her Canlının dayanamadığı birşey, Tat vardır.
    Lüfer, Kan ve Et kokusuna dayanamaz, Köpek balığıda aynı.
    İstavrit için geçerli olan tekşey fosforlu bir floş iplik ve etrafına sarılı ibrişim ipidir.
    Eşkina Yosun kurduna dayanamaz kokusuna gelir. Vs vs.
    Kefal içinde kendi çapımda bildiğim ve uzun yıllar tecrübe edip, Çevremde Balık tutmaya çalışan insanlarla "Ben niye tutamıyorum" diye kavga ettiğim bir yem var.
    Eşkina ve Kefal Yosun kurdu' na dayanamaz.
    Gündüz vakitleri genelde yosun aralarında gezinirler ve Yosun kurdu ararlar.
    boyu ortalama 3 ile 10 cm arasındadır. Kırıkayağa benzer. Hiç bir zararı yoktur. Yosunlar etrafındaki parazitlerle beslenirler.
    Şu kadar söylim, Tatlı su balıkları bir et kurdu'na biter, birde yosun kurduna.
    tutma tekniği çok basit. 10 numara Siyah veya kahverengi çapraz iğne, İnce bedeb misina. ve hassas şamadra.
    Derinlik olayını bulunduğunuz yere göre ayarlayın. Kefal genelde koklamadan direk azına alır yemi. Eğer ufak ilerya varsa ( Yavru kefal ) yemi azı ile ufak ufak kırpar.
    sizde ağızlıyor sanmayın sakın. genelde bu tür durumlarda biraz bekleyin ve sonra tekrar deneyin. Çünkü kefaller sürü halinde gezinir. akarsu ve etrafında ancak 2 li dolaşırlar.
    ilerya almak istiyorum diyorsan, iğneyi 12 numara yap ve yemi ona göre ayarla.
    4,5 kg Altınbaş kefal aldığımı biliyorum bu teknikle, şimdi yine gitsem boş geri gelmem. Bu işi ihtiyarlardan öğrenen arkadaşlarım iyi bilirler. ;)