Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca. Remington 722 BDL .222

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hocam hayırlı olsun güzel bi geçiş doğrusu.Kalibrede havalısilahlardan esinlenme var.İnşallah topic zenginleşmesi umabiliriz.

• Geçişten ziyade "yuvaya dönüş" diyebiliriz. 15 yıl kadar önce, bütün ateşlileri elden çıkarmıştım. Bu silahta onlardan bir tanesi, hasretime dayanamayıp geri döndü.

.22 kalibreyi hep sevmişimdir. Zaten 6 mm den (.243) büyük kalibrede bir ateşli silahım da hiç olmadı.

Şimdilerde aklımda .17 Remington Fireball var ama neyazık ki Türkiye ye gelmiyor.

Filler ve gergedanlar tarım alanlarımıza büyük zarar verdikleri için .375 H&H gibi büyük çap silahlar ithal ediyoruz.

p.s.
    Arada bir kaç tüfek görünce, başlığa fazla dikkat etmemişim, yaşlıların kusuruna bakmazlar her halde.

• Official Post

Üstadım buna silencer de olmaz herhalde,süpersonic x;.z Allah bir daha ayırmasın sizden ½bay£bay`;

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Ülkü abi,
    Kavuşmanız hayırlı olsun. MachIII ;#^+. 40 grain, maşallah
    Güle güle kullanın

• işte silah hobimdeki ulaşmak istediğim maksimum sınır
    hayallerim bu silah üzerine

ne büyük keyf kimbilir.
    * Ülkü abi peki mühimmat durumu nedir?Yıllık bildiğim, duyduğum kadarı ile 200 mermilik bir istikhak var imiş doğrumudur.
    * Ben işlerimin gidişatına göre 2 yada 3 sene sonra yivli ruhsatı için başvurup bir 22 bolt action hedefim var.O zaman için hayalim şu.Reloding makinesi bulup 200 mermilik sıkıntıyı boş kovanları değerlendirerek tekrar kullanmak. Tabi full metal jacket olayına henüz kafamdan bir çözüm bulabilmiş değilim.

hayal benimkisi..

• işte silah hobimdeki ulaşmak istediğim maksimum sınır
    hayallerim bu silah üzerine

ne büyük keyf kimbilir.
    * Ülkü abi peki mühimmat durumu nedir?Yıllık bildiğim, duyduğum kadarı ile 200 mermilik bir istikhak var imiş doğrumudur.
    * Ben işlerimin gidişatına göre 2 yada 3 sene sonra yivli ruhsatı için başvurup bir 22 bolt action hedefim var.O zaman için hayalim şu.Reloding makinesi bulup 200 mermilik sıkıntıyı boş kovanları değerlendirerek tekrar kullanmak. Tabi full metal jacket olayına henüz kafamdan bir çözüm bulabilmiş değilim.

hayal benimkisi..

merhaba,

bende .22 liklerin mermi sınırı var diye biliyordum, geçenlerde iş dolayısı ile görüştüğüm bir müşterimiz bana herhangi bir polgona üye olduğunuda mühimmat sıkıntısı yaşamazsın, ben istediğim kadar alıyorum, sorun yok dedi.

Ama tüfek fiyatları uçuk!!!
    birde yaklaşık 1,500 ytl'lik bulundurma, bilmem kaçbin ytl'lik taşıma belgelerini düşününce şimdilik bana sadece hayal kurmak kalıyor,
    Birde tüfek fiyatları 4,000 usd üzeride olunca!!!!!!!!!!! ;#^+. ;#^+.

• Exador

200 metreden sigara paketleri vurmaktan sıkılıp 300 metrede kaçta kaç vurabilirim merakına düşersen epey keyifli olur.

.22 kalibre silahlar uzun zamandır ithal edilmiyor. Belki ikinci el bir silah bulabilirsin.
    Şu sıralar MKE de satılan silahlar 7mm Remigton Magnum, .308 Winchester, 30.06 Springfield ve .300 Winchester Magnum.

Kullanıcıların istekleri doğrultusunda ortaya çıkan durum bu. Biz millet olarak güç ve gürültüyü seviyoruz.

200 mermiyi azımsama, 8x68 bir silahın olurda her mermiye $ 6.18+KDV ödersen, tetiği çekmeden önce iki kere düşünürsün.

Silahını seçmeden önce, ithal edilen mermi çeşitlerine ve fiyatlarına göz atmayı ihmal etme.

http://www.mkek.gov.tr/foSilahSatisADO.aspx?iSayfa=1&iAcikKategori=4

Reload işi oldukça zahmetli. Çok kaliteli kovanları 5-6 kere doldurabilirsin. Sadece dolum makinası yetmez. Kovanları her seferinde ölçüye getirecek aparatlar da gerekiyor.
    Kapsül, barut ve çekirdeklerin temini ise ayrı bir dert.

BordoBereli

Tabanca veya tüfek, tüm yivlilerde yıllık mermi sınırlaması var. Poligonlarda genellikle .22LR Rim Fire bulunuyordu. Daha büyük çaplar bulunabiliyorsa hemen üye olmalı.

2008 için bulundurma harcı 564.-YTL, taşıma harcı ise 1763.- YTL, sadece birini ödüyorsunuz ve her ikiside 5 yıllık.

Tutku olunca fiyatın fazla önemi olmuyor. 2500-3000 dolara havalı silah alınabiliyorsa, böyle bir silah için daha fazlası verilebilir diye düşünüyorun

• Güzel tüfek ama daha neleride var yani bende isterim böyle bir tüfeğim olsun ama Türkiye standartlarına göre silah kullanımından maaruz kalıyoruz. Amerika'da isteyen gidip süikast silahı alabiliyor yeterki paran olsun :D

Professional Shooter
    2FAN A.K.A®

Hatsan Mod 125 5.5mm .22 Caliber Air Rifle + Tasko 3-9*40E
    Hatsan Torpedo 150 TH 4.5mm .177 Caliber Air Rifle(SIRADAKİ)
    Dessert Eagle Füme Kurusıkı Ses Tabancası (x2)

Unutma kurşun her gülümsediğinde bir kalp ağlatır.

marmarateam.png

• İhtiyar tekrardan hayırlı olsun o zaman tüfeğin. Bu arada bir şey sormak istiyorum, taşıma silah ruhsatı olanlar yivli av tüfeği ruhsatı da alabilirler mi?

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Ülkü Kardeşim güle güle kullan. Nazar değmesin..

S&W 686-6

• Bu silahın fiyatı nedir ya da size kaça mal oldu?

webley patriot 5.5 + hawke reflex 4-12*50 mildot
    TOZ MC 20-01(SATILDI)
    ARMSAN A612W 71+61 slug namlu(ahşap kundak,karbon plastik kundaklı,satılır)
    REMİNGTON 870 20" F.R.

• abi hayırlı olsun gercektende hayallerimizdeki tüfeklerden birine sahip olmussun.

müsadenle bikac sey sorucam: bu silahın 400m civarındaki mermi alcalması ne boyutta olur yani 22 callik bi silah nam cık hızı epey yüksektir pek alcalma yapmaz diye düsündüm bide max bu silahla kac m den nokta atısı yapılır yada daha acık bi ifadeyle hassasiyeti nasıl abi

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• Tüm arkadaşlara, dilek ve temennileri için, teşekkür ederim. Heskesin, gönlünde yatan silahlara kavuşmasını dilerim.

TheNightHawk,

Yürürlükteki kanunlara göre "Silah ruhsatı almasına engel hali bulunmayan, yirmi bir yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı bulundurma ruhsatlı silah satın alabilir."

İstenen belgeler:

- Silah taşıma veya bulundurma, silah satın veya devir alma talebine ilişkin dilekçe,

- Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

- Nüfus cüzdan fotokopisi (nüfus cüzdanı aslı müracaat esnasında aranacak, diğer belgelerle birlikte karşılaştırma yapıldıktan sonra ilgiliye iade edilecektir. Nüfus cüzdanında vatandaşlık numarası bulunmayanlardan vatandaşlık numarası istenecektir),

- Son bir yıl içinde çekilmiş 4 adet fotoğraf,

- Silah ruhsatı istek formu, (İl Emniyet Müdürlüklerinden temin edilecek.)

- Arşiv kayıtlarını içeren adli sicil belgesi, (Dilekçede silah ruhsatı için olduğu belirtilecek.)

- Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu,

- İkametgah belgesi, (1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu hükümleri gereğince arkası mıntıka karakolundan tasdik ettirilecek.)

Yivli av tüfeği taşıma ruhsatı için, yukarıdakilere ileveten Avlanma Ruhsatı (Avcılık Belgesi) gerekiyor.

Taşıma kuralı : "Yivli av tüfeği taşıma ruhsatı bulunanlar, bu tüfeklerini meskun mahallerde içi boş muhafazası içinde ve atışa hazır olmayacak şekilde nakledebilirler."

trou6le,

Bu kalibrede yivli silah uzun zamandır ithal edilmiyor. Böyle olunca meraklılar için ruhsat kıymetli oluyor. Nede olsa silahı sıfırlamak mümkün.

İthal edilenlerin fiyatlarını kalibreden ziyade markalar belirliyor, fikir vermesi açısından şu adrese bir bakın.

http://www.mkek.gov.tr/foSilahSatisADO.aspx

dragunow ,

Bu silah - mermi kombinasyonu ilk seri üretim Sub MOA silah olarak ün yapmıştır. Yani 100 yarda mesafede 1" (25.4mm) altında gruplar yapabilmektedir.
    Türkiyede iki tip mermisi bulunuyor. Winchester X222R, 50 grain yumuşak uçlu av mermisi ve X222R1, 55 grain komple metal ceketli hedef (?) mermisi.

X222R1 daha ağır olduğu için çıkış hızı biraz düşük 3020 fps. Fakat ağırlığı ve aerodinamik yapısı nedeni ile daha düz bir atış hattı sağlıyor.
    500 yarda uzaklıkta av mermisi ses altı hıza düşerken (1107 fps), tam metal ceketli merminin hızı 1537 fps.

Winchester X222R1 ile 200 metreye sıfırlandığı zaman, 200 metreye kadar dürbün hattından (line of sight) azami yükselişi 5 cm civarında, 300 metrede 25 cm ve 400 metrede 70 cm aşağı vurur.

"Nokta atışı" deyimi bana pek anlamlı gelmiyor. Önce o "nokta"nın ölçülerini bilmek lazım. Sub MOA bir silah olarak, kaliteli mermi ile ve uygun hava koşullarında 500 metreden A4 kağıt ebadında gruplar yapmak mümkün.

Ben 300 metre üzerinde böyle bir deneme yapmadım. Geçmişte Sako 50 grain FMJ mermiler ile 300 metrede 10 cm altında 5 atışlık gruplar yapmıştım. Netice olarak bir av silahından beklenenin üstünde performas veriyor.

• abi şimdi benimde taşıma silah hakkım var. ben tabanca düşünüyorum. dediğiniz gibi yüksek kalibreleri bende sevmiyorum. 22 clb tabanca almayı düşünüyorum. ruger markanın toplusu var hoşuma giden. bu silah çeşitleri nerden bulabiliriz mke dışında da satılıyormu? yada nasıl birşey tavsiye edersiniz?

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• tuka,

Bildiğim kadarı ile, yivli tüfek - tabanca ithalatı ve satışı MKE tekelinde.
    Bana göre tabanca taşıma savunma amaçlı olabilir, o zaman da .22 Cal. amaca uygun düşmez.
    Amaç eğlence ve hedef atışı ise, Walther P22 Target veya Tanfoglio Force 22L önerebilirim.
    .22LR, 10+1 atış kapasiteli ve oldukça hassas silahlar.
    Her ikiside MKE de mevcut. Walther 1700.- dolar civarı. İtalyan Tanfoglio ise 1000.- dolar. Nette ikinci el değişik markalar da bulunabiliyor.