AT44 için stabilite -hava tüketim- güç ayarı.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar , hava tüketimini yarı yarıya azaltıp stabiliteyi arttırmak için şöyle bir yol buldum. Sonuçlar çok iyi çıktı.
    Önce işlemi anlatayım ; Tüfeği açıp çekici çıkartın , çekicin içindeki yay ve setuskur arasında kalan tampon parçayı çıkartın , seturskuru içeriye doğru sonuna kadar sıkın. Tüfeği tekrar birleştirin.
    Artık tüfek 170-120 bar arası 30 atışa ayarlı. Atış başına tüketilen hava miktarı 180x50/30 'dan 300 cc , ortalama güç 25 fpe (16 gr. 860 fps.) gibi.
    Bu sonuca şuradan vardım , 'icarus' Koray beyin tüfeği müsabaka limiti olan 30 fpe. nin üstünde 16. gr 1050 fps atıyordu , orada ayar yapmaya karar verdik , krono ve bolca havamız vardı , yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra 170 barda başlayıp 960,955,963 vs. gibi çok stabil atışlarla 30 atış (3 şarjör ) devirdik ve eğri bozulmaya başladı , bitiş basıncı da 120 bardı. Tüfek Long versiyon olduğu için 960 veriyordu , sizinki normal AT44 ise 860 verebilir ama bu bile iyi bir hız , fabrika ayarında 200-90 bar arası 30 atış veren ve atış başına ( 180x110/30 'dan ) 660 cc harcıyor , bunu 300 cc ye düşürerek hem iyi bir eğri verdirip hem de scuba tüp başına atış sayınızı (veya dolum sayınızı) ikiye katlayabilirsiniz.
    Deneyen arkadaşların sonuçları bu başlığa paylaşmalarını diliyorum. Kolay gelsin. :thumbup:
    Selamlar.

filinta

dulce bellum inexpertis

• Berke bununla ilgili konu açman çok iyi olmuş.Diğer konuda konuştuklarımız bu kadar okunmazdı :) Yarın akşam erken gelirsem söküp deneyeceğim.150 bar var scubamda ama olsun merak ettim :)

Teşekkürler,Saygılar :)

AA s510 carbine .22 ( Audrius regülatör ) BSA 8-32*44ao

AB Rh (-)

• sonuçlar gayet iyi.ilk fırsatta denicem.peki başka yapılan bir değişiklik varmı tüfekte?mesela tüp içindeki teflonun giriş deliği standartmı?delik çapını daraltıp yapanlarda olmuştu onlarda atışları gayet stabil diye yazmışlardı.tabi setuskur vidasını 3.5tur gevşeterek.eğer bu şekilde oluyorsa daha pratik dahada verimli bence :rolleyes:

• Ben yapılabilecek en basit ayarı yazdım , tüfeğin parçalarına yapılacak bir kesme-büyütme müdahalesi hava tüketimini veya şu anki stabiliteyi bozabilir, sonuçta hesap yaparak üretilmiş bir alet , sadece şu yay ve ayar vidası arasındaki 3 mm lik parçayı koymasalarmış tüfeği açmaya gerek kalmadan kundak çıkarılarak da yapılabilirmiş.

filinta

dulce bellum inexpertis

• 6.35 kullandığım için sadece setüskuru sonuna kadar sıksam benim için yeterli galiba. Çünkü 25.4grain pelet kullanıyorum. 16grainin iki katından fazlabir ağırlık, dolayısıyla çekicin gücünü fazla azaltmamam lazım. Zaten setüskuru dört turluk bir durumda kullanıyorum, normali altı turdu galiba. Sonuna kadar sıkıp bir deneme yaparım ilk fırsatta. Weihraucher arkadaşıma tecrübesini bizimle paylaştığı için teşekkür ederim :thumbup:

Tekli AT-44 6.35mm kundağı omuzlu OBÜS ;lol;
    A Rh(-)

• Eğer 6.35 kullanıyorsanız 15 mermilik stabilite yakalayabilirsiniz. setuskuru yine sonuna kadar sıkın ama 3 mm lik o tamponu çıkartamayın. O zaman 15-20 atış tam güçte yapıp 120 bara düşüyor. O da güzel sayılır.

filinta

dulce bellum inexpertis

• Akşam tüfeği söküp temizledikten sonra setüskuru sonuna kadar sıktım. İnşallah en kısa sürede bir deneme yapacağım. Birde tüp durduk yere bitmiş, ilk defa başıma geliyor, sebebini anlayamadım. Tekrar doldurup kaldırdım, bu akşam yine kontrol edeceğim. Eğer yine biterse bir problem var demektir.

A Rh(-)

• Hocam asıl olay , yayın arkasındaki bileziği çıkartmak. Eğer onu da yaptıysanız denemenizi çok merak ediyorum , 170-120 bar arası denemeyi unutmayın.
    Selamlar.

filinta

dulce bellum inexpertis

• Bileziği çıkartmadım, bir deneme yapayım olmasa birde çıkartıp öyle denerim. Bu aralar işlerim yoğun, bunları yapmam uzun bir süre alabilir :)

A Rh(-)

• işte sırf bu yüzden webley raider alacağım

smith wesson 5906-
    safirt14
    -zoraki925 otomatik
    -crosman 760 177
    blow auto 92
    blow crazy auto.
    blow desert tiger
    hatsan torpeedo 25
    hatsan mod 25 supercharger 177

• teşekkürler berke böyle bir silah üretmek çok zor olmamalı diye düşünüyorum normal at44 bile çok hava harcıyor pcp de de mod125 zihniyeti değişmiyor hele bt 65 onu pompalarken kendimi düşünemiyorum

smith wesson 5906-
    safirt14
    -zoraki925 otomatik
    -crosman 760 177
    blow auto 92
    blow crazy auto.
    blow desert tiger
    hatsan torpeedo 25

• Abi gerekli ayarlar yapıldığında tüm silahlar istenilen kıvama gelir . Önemli olan bu standardın fabrika çıkışında yakalanması...

filinta

dulce bellum inexpertis

• aynen

smith wesson 5906-
    safirt14
    -zoraki925 otomatik
    -crosman 760 177
    blow auto 92
    blow crazy auto.
    blow desert tiger
    hatsan torpeedo 25