ilk pcp tüfeğim. mildot çalışmam. ilk gurupman çalışmam.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • İnşallah doğru yere açmışımdır. uzun yıllar mod125 kullandıktan sonra arkadaşın sattığı bt 65 i ben aldım. ilk olarak mildot meseleseni çözmek istedim. formuda çok açıklayıcı bir şekilde arkadaşlar anlatmaşlar kendilerine teşekkür ederim. kabaca 1 mil 100 yard da 9.144 cm boy kaplar. 100 metrede 10 cm boy kaplar. ben testimi 20m için yaptım yani 2cm ile. dürbünüm standart bt 65 serisinin üstünde gelen 3-12X44AOE. çeşitli zoomlarda ölçüm yaptım ve doğru değeri 10-11 zoom arasında verdiğini gördüm.
    4cm lik çizgi 10Xde 2 mildot. (4x10)/2=20m. böylece boyunu bildiğim nesnelere (0,5lt su şişesi tuğla v.b.) atarken mesafeyi de hesaplaması kolay olcak ayrıca. 20 yard için 20 atış yaptım ve sonuçları sizlerle paylaşmak istedim. ayrıca bir arada mermi yolunu çıkartmak için bir çalşma yapcam. onunda çok faydası oluyor. bilgisayar programlarına güvenmiyorum.

[Resim Engellendi: http://g1209.hizliresim.com/11/u/ddd0d.jpg]

mildot doğrulamakağıdı

[Resim Engellendi: http://g1209.hizliresim.com/11/u/ddd2p.jpg]

4 cm yatayda 2 mildot 10X zoom 20 metre

[Resim Engellendi: http://g1209.hizliresim.com/11/u/ddd24.jpg]

2cm 10X zoom dikeyde 1 mildot 20 metre

[Resim Engellendi: http://g1209.hizliresim.com/11/u/ddd1k.jpg]
    [Resim Engellendi: http://a1209.hizliresim.com/11/u/ddd3d.jpg]
    [Resim Engellendi: http://a1209.hizliresim.com/11/u/ddd41.jpg]
    [Resim Engellendi: http://a1209.hizliresim.com/11/u/ddd4k.jpg]

yaşlanarak değil yaşayarak öğrenilir, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.
    mod-125 5,5 ve 4,5
    vursan 92-A 7+1
    huğlu süperpoze
    gazelle süperpoze
    Hatsan BT-65 sw lw .22

• Güzel ve açıklayıcı çalışma için teşekkürler. Eminim, yeni başlayan arkadaşlar için iyi bir önbilgi olacaktır.
    Elinize sağlık.

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• Güzel paylaşım tebrikler. Emek verilmiş olması bile benim için çok değerli, keyif aldığınız sürece gerisi boş:) Saygılar

• Elinize sağlık güzel çalışma olmuş, ayrıca hedef boyunu bildikten sonra mesafe tahmini için çok güzel yöntem

• Emek verdiğiniz anlaşılır çalışma için teşekkürler. Hesaplama uygulamalarınız bildiğim kadarıyla hatasız. Fakat ölçümlerde çok titiz hesaplama yapılsa da en az %10 sapma oluyor. Çoğu üretici 10X ile ayarlama yapar ama zoom önemli bir etken olduğu için, belli uzaklıkta mildotun sağlaması yapılıp doğru zoomu belirlemek gerekiyor. Fotolar net olmadığı için yanılmış olabilirim ama hedef uçları dotların ortasına değil. Benim hesabıma göre üstte ki 22 mt alttaki 25 mt oluyor. Burada önemli olan hangimizin ölçümü doğru olduğu değil de iki göz arasında olan çok küçük farkın çıkardığı sonuçtur. Onun için ölçüm değerlerinin hepsinde çok küçük sapmalarla ciddi hatalar yapabiliriz. Aslında faklı sonuçlar bulduğum için kesin sonuçlar almak uğraşına girmedim. Belki de başaran arkadaşlar vardır. Böylesine meraklı olup emek verdiğiniz için tekrar teşekkürler. Saygılar

• herkese teşekkür ederim.
    schfrhnd ustam dediğiniz doğru yakında cok birşey fark etmiyor ama uzuk mesafelerde de bu çalışmayı tekrar yapmam gerekli 50m- 100m- ... ama dürbün bana güven vermiyor. biraz kendimi toparlıyayım kaliteli birşeyler bakcaz artık. Hawke ChairGun Pro kurdum inceledim bana çok gerçekci gelmedi. belki nominal değerlere göre hesap yapıyor. crhona olmadan da bir işe yaramaz gibime geliyor.ilerleyen zamanlarda işl. daha fazla çalışma yapıp payşalcam

yaşlanarak değil yaşayarak öğrenilir, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.
    mod-125 5,5 ve 4,5
    vursan 92-A 7+1
    huğlu süperpoze
    gazelle süperpoze
    Hatsan BT-65 sw lw .22

• Official Post

Tebrikler güzel ve bilgi verici bir çalışma olmuş elinize silahınıza saglık.
    tedbrli atışlar.

agt agtagt

• bravo :)

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver

Süperhawk Revolver Airsoft 6 mm

;director; YOUTUBE Kanalım: http://www.youtube.com/c/ShootingAndSports

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır,aptallığın sınırı yoktur... A.Einstein

• Tüfeğiniz hayırlı olsun.Elinize emeğinize sağlık.

Benjamin Discovery

• Hobi böyle şeyler yaptırıyor işte, hatta hobi demek az bile kalabiliyor anlatılmak isteneni yansıtmaya. Bana Matematiği sevdirmenin bir başka yoluda hedef tahmini ve atış mesafesinin anlatımındaki estetiktir.

Gayet başarılı, ve sıkmadan anlatılmış emek verilmiş bir paylaşım teşekkürler.

Kimi Tevbe eder esfiya olur, kimi inat eder eşkıya gider. Sen; Esfiya olanlaardan Eyle yarabbi.

• schfrhnd ustam dediğiniz doğru yakında cok birşey fark etmiyor ama uzuk mesafelerde de bu çalışmayı tekrar yapmam gerekli 50m- 100m- ... ama dürbün bana güven vermiyor. biraz kendimi toparlıyayım kaliteli birşeyler bakcaz artık. Hawke ChairGun Pro kurdum inceledim bana çok gerçekci gelmedi. belki nominal değerlere göre hesap yapıyor. crhona olmadan da bir işe yaramaz gibime geliyor.ilerleyen zamanlarda işl. daha fazla çalışma yapıp payşalcam

Ben forum da hobiye yeni başlayan meraklı üyelerden, 5 sene tetik çeksem öğrenmeyeceğim bilgiler ediniyorum :) Onun için ustalık değilde her üyenin fazla emek verdiği konuları paylaşması diyelim :thumbup: Chairgun dan sonuç almak için haklısın krono gerekiyor. Fakat ben chairgun listesinde olan bir pelletle, her yirmi mt ye koyduğum hedef kağıdına örn 120 mt ye kadar sıfır dotla atış yapıyorum. Titiz çalışmak gerekiyor ama her yirmi mt vuruşlarının dürbünden hangi dota geldiğini bulup kağıda çizdiğim mildot üzerine işaretliyorum. Chairgun da pelleti listeden seçince diğer bilgilerde zaten tereddüt olmuyor. Şayet normal bilgileri girince grafikde ki dotlar benim işaretlediğime uymuyorsa, kağıda işaretlediğim değerleri elde edinceye kadar, grafikde ki tüfeğin çıkış hızını değiştiriyorum. Hız değişince sıfırlama mesafesi değişeceği için onu da düzeltip yörünge dot çakışmasına öyle bakmak gerekiyor. İstedim grafiği görünce tüfeğin hızı da belirlenmiş oluyor.Tabiki tabloda doğru sonuçları veriyor. Sol kulağı sağ elle tutmak gibi ama sonuç alıp isabetli atış yapıyorum.Fakat tüfek sayısı fazlalaştıkça artık krono gerekli diyerek siparişini verdim :) Saygılar

• sanırım türk malı bir krona yapmanın vakti gelmişti, çalışmalara başlayayım. bende sizin gibi yapmayı düşünmüştüm ama artık krona yapmayı düşünüyorum. galiba daha kolay olcak.bu yazının sonunda hemen startı veriyorum.

mod-125 5,5 ve 4,5
    vursan 92-A 7+1
    huğlu süperpoze
    gazelle süperpoze
    Hatsan BT-65 sw lw .22

• Forumda mildot degerini hangi zoom da dogru gostedigini bulmak icin hazir bir dokuman da vardi.

mildot olcegi

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TheNightHawk ().

• Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Bu mildot hesabında belirli bir mesafe alt limiti var mı dürbüne bağlı olarak o çıktıyı alıp uğraştım yine de beceremedim

Remington AM77RM
    Crosman 1077
    Stoeger X10 + Hawke Sports HD 3-9x40 AO
    Hatsan AT44 WX-10 LW + BSA 8-32x44
    Hatsan Mod 70 + Optima 4x20 :)

• Çıktıyı alınca alttaki ölçeğin doğruluğunu cetvelle kontrol edin. Hedefi de 15 yard'a denk gelen mesafeye koymanız gerekiyor. (13.716 M ) Doğru değeri elde etmek için mildot' lu dürbününüzün zoom ayarıyla oynamanız gerekecektir. Çünkü doğru olarak sadece belirli bir zoom değerinde gösterir. O noktayı dürbününüzde işaretli değilse işaretlemenizi öneririm.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Benim dürbünde nokta değil de çizgiler var onunla alakalı olabilir mi?

Remington AM77RM
    Crosman 1077
    Stoeger X10 + Hawke Sports HD 3-9x40 AO
    Hatsan AT44 WX-10 LW + BSA 8-32x44
    Hatsan Mod 70 + Optima 4x20 :)

• Bu ölçek gerçek mil dot gösteren dürbünler içindir. Çizgiler var ise muhtemelen başka bir mantıkla üretilmiştir. Genelde o tip nişangahlar Varmint Hunter tipi diye adlandırılırlar.

[Resim Engellendi: http://accurateshooter.net/Blog/barsnessx300.jpg]

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776