Paintball tüpünü PCP için kullanmak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Marauder in foster tipi baglanti ucu var. Bir quick disconnect foster uc ve uygun hortum ile baglanti yapabilirsiniz. Ama cikartip takabilmek icin bir vanasi ve borudaki havayi tahliye parcasi lazim. Bizim kullandigimiz borular 1/8 bsp diş, paintball lar ise 1/8 npt diş kullaniyor ve uymuyor. Kendiniz bir çare bulmaniz gerek.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

Marauder in foster tipi baglanti ucu var. Bir quick disconnect foster uc ve uygun hortum ile baglanti yapabilirsiniz. Ama cikartip takabilmek icin bir vanasi ve borudaki havayi tahliye parcasi lazim. Bizim kullandigimiz borular 1/8 bsp diş, paintball lar ise 1/8 npt diş kullaniyor ve uymuyor. Kendiniz bir çare bulmaniz gerek.

+10 ;d;

agt agtagt

• Tam olarak yapmak istediğiniz nedir?
    1- Bu tüpü, dolum tüpü olarak kullanarak, tüfeğinizin tüpünü doldurmak amacı ile kullanmayı mı düşünüyorsunuz?
    2- Yok ise aradığınız bu tüpü doldurmak için gerekli malzeme mi?

Sondan başlarsak, 2 numaralı seçenek için Sn. TheNightHawk çok güzel açıklamış. Eğer 1/8" NPT foster dolum ucu bulabilirseniz, 1/8" BSP pafta veya kılavuz ile bizim dolumlarda kullandığımız diş standardına getirilebiliyor ki bu seçenekte sorununuzu çözmek daha kolay.

1 numaralı seçenek söz konusu ise, başka bir arkadaşım aynı şekilde bir tüp almıştı ama tüp/vana bağlantı dişlerine göre üretilmiş bir vana yok. Satın aldığınız tüpün vana bağlantısı 5/8"-18 UNF. Ancak bu ölçüye göre üretilmiş 300 bara dayanacak bir scuba veya hava tüpü vanası yok. Hava tüpleri aslında ikiye ayrılıyor:

Dalış amaçlı scuba tüplerinde kulanılan valflerin tüpe giren kısmının diş boyutları M25x2 (yani dalış tüplerinin boğazı bu dişte)
    Solunum amaçlı (su kullanımı için değil) ve bizim kullandığımız 6 lt'lik 200 ve 300 bar hava tüplerinde kullanılan valflerin tüpe giren diş boyutları ise M18x1,5.

Bu durumda, bu valfleri sizin 5/8"-18 UNF dişlere uydurmak için araya 300 bar çalışma basıncına dayanacak bir adaptör imal ettirmek gerekiyor. Adaptörün bir tarafı 5/8"-18 UNF erkek, diğer tarafı ise M18x1,5 dişi olmalı. Böylece adaptör çıkışına normal DIN dolum aparatı bağlanarak hem buradan tüfeğin tüpünü doldurmak, hem de boşaldığında normal bir scuba tüpü gibi doldurmak mümkün olur.

Aşağıdaki linkte 300 barlık G 5/8" erkek dişten DIN dişiye çeviren bir adaptör var:

http://www.bestfittings.co.uk/shopexd.asp?id=427

Ancak G 5/8" diş ile 5/8" - 18 UNF dişler birbirine uyar mı bilmiyorum. Bu konuda daha bilgili olan kulanıcılar daha doğru yanıt verebilirler. Ama aynı diş bile olsalar, bu sefer arada vana ve dolum ucu gibi ayrı malzemelere ihtiyaç duyacaksınız ki bunların maliyeti, tüpün maliyetini aşacaktır.

• +10 :thumbup:

Kimi Tevbe eder esfiya olur, kimi inat eder eşkıya gider. Sen; Esfiya olanlaardan Eyle yarabbi.

• hocam süpersin uzun uzun açıklayıcı bilgileri vermişsin.Bu hobi siz değerli abilerimizim engin tecrübelerini bizlerle paylaştığı sürece ayakta kalacaktır.Herkesten ricam yardım isteyen arkadaşlarımızın sorduğu sorulara ayrıntılı cevaplar vermesi.Yüklenilen grupnanlara videolara olumlu olumsuz yorumlar yazılması ki arkadaşlarımızı motive edelim.Herkese iyi forumlar

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• Ayrıca best fittings de npt/bsp çevirici, foster uçlar ve borular da satılıyor. Remote line denen parça üzerinde oynama da yapılabilir. Elinizdeki malzemelerin resimlerini koyup hangi amaç için kullanacağınızı yazarsanız, neler gerekli anlayabiliriz.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Cevap yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bilgi ve tecrübe sahibi olanların zaman ayırıp sorunlara çözüm önermeleri bu forumu değerli kılıyor.

Ben kamp ve hiking yapıyorum. Havalı silahlara başladığımdan bu yana hayalim ufak ama etkili bir havalı silahı yanımda taşıyabilmekti. Birkaç hafta önce Benjamin Marauder Pistol aldım:

https://lh4.googleusercontent.…12-10-13%252014.23.49.jpg
    Bu bir çanta içine giriyor:
    https://lh6.googleusercontent.…12-10-13%252014.26.04.jpg

Amacım bir tüp alarak atış sayısını artırmaktı. Bunun için yurtdışından paintball tüpünü getirdim:
    https://lh5.googleusercontent.…12-10-13%252014.38.46.jpg
    https://lh4.googleusercontent.…12-10-13%252014.38.55.jpg
    https://lh6.googleusercontent.…12-10-13%252014.39.04.jpg

https://lh3.googleusercontent.…12-10-13%252014.39.15.jpg
    https://lh3.googleusercontent.…12-10-13%252014.39.15.jpg
    Ben scuba tüplere bağlanan hızılı pcp dolum aparatını bir şekilde bağlarım diye düşünüyordum çünkü bağlanmış şekilde de satılıyor aslında:
    http://www.drozdmax.com/high-p…-air/ninja-68u-black.html

Ama ben bu siteden alamadım maalesef.
    Benim anladığım kadarıyla bu tüpü kullanabilmek için benim biraz uğraşmam gerekecek. Paintball mekanlarına gidip ellerinde ne var bir bakacam. Olmadı gerekli parçaları internetten sipariş vereceğiz.

selamlar sevgiler

• Sayın Yılmaz,

Benzer bir üründen ben de aldım.Küçük olması sebebi ile yedek tüp olur diye düşünmüştüm.İzzet Abi ile konuyu paylaştım , tekrar teşekkür ederim kendisine.

http://www.guerrillaair.com/products.php

Araştırmalarım sonucu şöyle bir çözüm buldum.Hatta bu konuda Luexfer'e bile yazdım (bu ürünlerin üreticisi) ama maalesef daha bir cevap gelmedi.Ayrıca ~ 310 bar olması sebebi ile Guerilla'nın Üretim Müdürü , araya adaptör koyup , bir tarafı bir erkek , üst tarafı ve üstüne de Faber'in kullandığı bir valve ile çözüm olabilir yani PCP Dolum aparatlına uygun bir Scuba valve ile çözülebilir .Ama bu basınca mukavim iş yapabilecek ve güvenilir tornacı veya rekorcu ile çözülebilecek bir konu.Eğer çözüm bulabilirseniz paylaşırsanız sevinirim.

Sayg.

AirRanger 80 (90) FAC Special Edition .25 RR Stock ;
    BKL; 6-24x50 Full Size Mill Dot Reticle;
    Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    SupremeMax 12 ga 61 cm Cantilever Optima 3-12x44 + 71 cm;
    Üzümlü Çifte 12 ga;
    Çatüs .410 ga 53 cm + 65 cm (7+1 Şarj.)x2;
    BKL Dovetail Riser&BKL ; 4-16x50 Silver;
    Ve BAR II Sırada :)

www.emarstore.com

• Şimdi size gerekli olan şeyler şunlar :

1- Skubadan tüpü doldurabilmek için foster tipi quick disconnect uç takılmış (dişi uçlu) bir pcp dolum aparatı. Marka model önemli değil. Tüpün yan tarafındaki foster uca (erkek olan) bağlayıp dolum yapacaksınız. Tüpün üstünde regülatör var, onun teknik bilgisine sahip değilim. Yana vidalanan parçalar burst disc diye geçiyor. Üzerinde yazılı olan basıncı (psi olarak yazar mesela 1.5k=1500 psi) aşarsanız delinerek havayı tahliye eder. Bir güvenlik elemanıdır. Regülatör çıkışı kaç psi ise tüpün en üstündeki siboplu yerden o basınç sabitlenerek hava basıncı ayarlanır.

2- Tüpün üzerinden tüfeğe doğru bağlamak için bir remote coil alacağız ucu da dişi foster olmalı ya da bizim dolum uçları 1/8 bsp olduğundan uymayacak yeni diş açılmalı. En güzeli dişi foster olsun ve slide check olsun yoksa tüfeğe bağladıktan sonra basınç altında olacağından sökemeyiz.

3- Tüfeğimizin ucu marauder ve daystate lerdeki gibi erkek foster ise sorun kalmadı. Değil ise erkek foster uçlu 1/8 bsp dişi uç ve 1/8 o ringli pul (hava kaçırmaması için lazım.

Foster quick disconnect set 1/8 bsp için bestfittings de var, içinden 2 erkek foster uç 2 pul ve 1 dişi foster quick disconnect ve birde toz kapaği cikar.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Açıklamalar için çok teşekkürler .Skubadan doldurmak için değil de , normal skuba tüpü gibi kullanmak , yani doluma götürüp , PCP ye basıp o şekilde kullanmak için önerebileceğiniz site ve ürünler var mıdır?

Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    Üzümlü Çifte 12 ga;

www.emarstore.com

• O tüpe dolum yapmazlar ama bir pcp pompa ile kendiniz doldurabilirsiniz. Tabi pompanın ucu dişi foster olmalı. Benjamin in pompası öyleydi.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Merhaba,

TheNightHawk ve berkman arkadaşlarımızın verdiği tavsiyeler doğrultusunda yurtdışında oldukça yaygın ve ucuz olan paintball tüplerini nasıl pcp'ler için kullanabileceğimizi biraz olsun anladım sanırım. Aşağıda madde madde sorunları ve olası çözümlerini açıklıyayım.

1. Neden Paintball tüpleri?
    Öncelikle neden böyle bir ürüne ihtiyacımızın olduğunu anlatayım: bu tüplere 300 bar dolum yapılabiliyor, ve küçük boyutlarda olduğu için taşıması kolay. Eğer 200 bar yeterli olur derseniz alternatifleri Türkiye'de de mevcut:
    200 bar Alüminyum Tüp

2. Bu tüpleri nasıl dolduracağız?
    TheNightHawk'ın da belirttiği ve benim de denediğim üzere bu tüpler pompa ile doluyor. Çünkü tüpü doldurmak için yanda bulunan küçük vana male foster fitting. Foster vb için güzel bir link: Foster vb.
    Tabi bunun için female foster ucuna sahip olmak gerekiyor. Female foster uç pompaya takılmalı, sonra paintball tüpünün yan vanasına geçirilip doldurulmalı. Ancak unutulmamalı ki pompa ile 200 bar'a kadar dolum yapbilirsiniz, daha yukarısı tehlikeli.
    Bir alternatifi ise (denemedim, hata var ise düzeltin) pompa yerine başka bir scuba tüpü ile dolum yapmak. Yani bir scuba tüpünden diğerine hava aktarmak. Prosedür yukarıdaki pompa için olandan farklı değil.

3. Bu tüpleri PCP silaha nasıl bağlayacağız?
    Paintball tüplerin hava çıkış ucu ASA denen bir arayüz. Bu arayüzden havayı silaha aktarmak için remote coil denen bir kablo var: Amazon Ninja Remote Coil
    Bu kabloyu nasıl bağlayacağınızı anlatan video: Youtube All About Paintball Remote Coils

Ama bu yeterli olmayabilir çünkü remote coil'i tüpe bağladıktan sonra hala diğer ucu ASA arayüzü, ama PCP silahların giriş ucu ASA değil. Bu arayüzü foster'a (Hatsan ve diğer bazı ürünlerinki foster değil) çeviren bir aparata ihtiyaç var: Benjamin ASA adaptor. Foster olmayan PCP arayüzleri için ne yapılabilir bilmiyorum, onlarında ASA aparatını bulmak gerekir.

Yani yapılacak şey şu: paintball tüpüne remote coil bağlıyoruz, sonra açıkta kalan uca "ASA to foster" adaptör bağlıyoruz. Artık paintball tüpümüzü foster uç kabul eden PCP'ye bağlayabiliriz.

4. Bu tüplerdeki output basıncı yeterli mi?
    Hayır. Paintball silahlar 500 - 850 psi (35 - 60 bar) basınç ile çalışıyorlar. Halbuki bizim PCP'ler 1000-3000 psi (70 - 200 bar) basınçla doluyor. Yani standart olarak bu tüplerden çıkan hava basıncı PCP'leri doldurmaya yeterli değil. Bu çok büyük bir sorun. İki çözüm var.
    A. Uygun regülatör alınmalı ve paintball tüpünün üzerindeki ile çıkarılıp değiştirilmeli: 4500 psi regulator
    B. Ninja paintball regülatorlerden çıkan basınç içindeki shim'lere ekleme yapılarak artırılabiliyor: Shimming Ninja Regulators (sayfa sonunda Bob denen arkadaş deneyini yapıp grafik olarak paylaşmış).
    Bunun için bir sete ihtiyaç olacak: Ninja Paintball Regulator Rebuild Kit
    A seçeneği pahalı bir ek. B seçeneği ise ince işçilik ve tecrübe istiyor. İşin gerçeği yüksek enerji depolamaları sebebiyle ben bu tüplere modifikasyon yapma fikrinden pek haz etmiyorum. Ama bu benim bu işi daha önce yapmamış olmamdan kaynaklanan yersiz bir endişe de olabilir.

Durum budur. Görüldüğü üzere bu tüpleri kullanmak için epey uğraşmak gerek. Ayrıca yukarıda belirttiğim bazı parçalar Türkiye'de satılır mı bilmem. Satılırsa nerededir, satılmazsa nereden sipariş verilir bilenler söylesin.

İyi atışlar

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ozyilmaz ().

• Şöyle yaparsın, regülatör basıncını tüfeğin en güzel atış yaptığı aralığa göre ayarlarsın, tüfeğin regülatörlenmiş olur.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Merhaba Arkadaşlar ;

Best-Fittings ile yazışmıştım , cevap geldi.Aşağıdaki adresteki ürün ;

http://www.bestfittings.co.uk/shopexd.asp?id=591

Bu da ekonomik olanı ;

http://www.bestfittings.co.uk/shopexd.asp?id=589

uygun olduğu söylendi.Benim guerilla tankta 0,8 L 310 Bar Tüpün üzerinde valve için 0,625-18 UNF-2B yazıyor.Best Fittings'in verdiği likteki ürün ile benim tüp ağzı uyumlu mudur?

Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    Üzümlü Çifte 12 ga;

www.emarstore.com

• Mustafa, Best Fittings'in linklerindeki valfi temin ederek tüpünün üzerinde kullanabilirsin. Senin tüpünün dişleri 0.625 - 18 UNF, Best Fittings vananın dişleri de 5/8" - 18 UNF, yani 5/8" = 0,625" aynı:
    http://www.f-m-s.dk/UNF-2B.pdf

Eğer manometreli olanı alır ise, tek ihtiyacın boşaldığında dolum yapacak bir uç/aparat ayarlamak ki, bu çok daha kolay ve basitçe temin edilebilecek bir şey.