Chairgun2 balistik programı, basit kullanım (POI, Hız, Güç hesaplamaları)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Atışlarımdan emin olmama rağmen bazı anlarda 5-6 cm hedef sapması oldu bugün ki 10 mt atışlarımda.. Dün 7 mt den attığımda 3 pellet de aynı noktaya girmişti; tabi onda da diğer attığım 3 kadar pellet de çok farklı yönlere gitti.

Aynı sorunu çözmek isterken 400 pellet harcayıp Serhadi, Raptorx, Senior74izmir'in yardımlarıyla hemen sonuca ulaştım. Pelletin kaliteli olması gerekiyor. İkinci olarak aynı mesafede dürbünsüz atış yapıp sonuç alırsanız hata dürbünde veya bağlantısının zayıf olmasındadır. Dürbünsüz atışlarınız da dağılıyorsa silahı tutarken kaslarınızı fazla zorluyorsunuz veya tepme anında karşı güç kullanıyorsunuz demektir. Yani silahı sadece atış pozisyonunda durmasını sağlamak için size temas noktalarının boşluksuz tutulması gerekiyormuş. Benim dürbün bağlantısında hata çıksa da emin olduğum tutmayı beceremiyormuşum ;tacli#

• 13 metrede atışlarını yapıp sıfırlamandan emin olunca 24 ve 35 metrelerdeki hedeflerin ortasına nişan alıp grup yapmaya çalış. Bak bakalım 35 metrede dürbünün yine gördüğü yeri vuracak mı? 24 metrede ise grubun diğerlerine göre 1 cm kadar yukarıda toplanmalı.

Böyle olunca çok atış yapacağımız mesafeyi uzak sıfır olarak belirleyip minumum atış hatası ile ayar yapmak için yakın sıfırda sıfırlamamızı yapmak mantıklı mı oluyor.

• Aynı sorunu çözmek isterken 400 pellet harcayıp Serhadi, Raptorx, Senior74izmir'in yardımlarıyla hemen sonuca ulaştım. Pelletin kaliteli olması gerekiyor. İkinci olarak aynı mesafede dürbünsüz atış yapıp sonuç alırsanız hata dürbünde veya bağlantısının zayıf olmasındadır. Dürbünsüz atışlarınız da dağılıyorsa silahı tutarken kaslarınızı fazla zorluyorsunuz veya tepme anında karşı güç kullanıyorsunuz demektir. Yani silahı sadece atış pozisyonunda durmasını sağlamak için size temas noktalarının boşluksuz tutulması gerekiyormuş. Benim dürbün bağlantısında hata çıksa da emin olduğum tutmayı beceremiyormuşum ;tacli#

Bende tutmadan dolayı sapmalar olduğunu düşünüyorum, çünkü 3 atış aynı deliğe girdiğine göre peletlerde sorun yoktur diye düşünüyorum. Birde tüfeğin altını desteklemek için, her atışta silahın pozisyonunu koruyacak, kum torbası hariç, ne kullanabilirim acaba?

Ali ihan okutkan
    Hatsan Mod 99 Limited Edition
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Böyle olunca çok atış yapacağımız mesafeyi uzak sıfır olarak belirleyip minumum atış hatası ile ayar yapmak için yakın sıfırda sıfırlamamızı yapmak mantıklı mı oluyor.

Kesinlikle mantıklı! :)

Tabi hep tekrar ettiğim gibi, Chairgun Pro yazılımından verim alabilmek için istenen değerleri eksiksiz ve gerçeğe yakın girmek gerekiyor. Bu konuda bazı önemli bilgiler vermek istiyorum:

--- Saçma ağırlığı : Kaliteli saçma kullanın JSB, AA gibi. Gamo'dan uzak durun :)
    --- Namlu çıkış hızı : Fabrika değerine güvenmeyin, ilk fırsatta Chronysi olan bir arkadaş edinin ;)
    --- Dürbün yüksekliği : Namlunun ve dürbünün orta noktaları arası mesafe. Ben şöyle hesaplıyorum; hassas bir kumpas ile namlu-dürbün boğazı aralığını, namlunun dış çapını ölçüyorum. Dürbün çapı zaten 2.54 ya da 3 cm. dir. Yarıçaplarını ara boşluk mesafesi ile topladık mı tamamdır.
    --- MoA : Dürbününüzün üzerinde yazar :)
    --- ED : Veritabanındaki değerlere güvenmeyin, ED kutucuğuna sağ tıklayın. 2 farklı hesaplama metodu var. Hala Chronysi olan arkadaşınız yoksa hız farkından hesaplama metodunu boşverip geniş bir hedef kullanarak sıfırlama mesafenizden daha uzağa dikerek orta noktasına nişan alarak grup yapmaya çalışın. Örneğin dürbün 60 m sıfırlı, 90 metrede nişan aldığınız noktanın yaklaşık -25 cm. aşağısını vuruyor diyelim. Bu değerleri ilgili kutucuklara girin. Favori saçmanızın gerçek sapma değerini hesaplamış olursunuz. "Accept" butonu ile bu yeni değerin kullanılmasını sağlayarak saçma yörüngeniz ile ilgili tablo ve grafikleri daha sağlıklı hale getirirsiniz.

Güvenli ve keyifli atışlar..

0.177 H.Weihrauch HW97k + Hawke SW30 8-32X56IRSF SR12
    0.22 HATSAN AT44 Long + Hawke
    SW30 8-32X56IRSF 20X 1/2 Mil Dot
    0.22 H.Weihrauch HW40 + 0.177 Zoraki namlu
    0.22 H.Weihrauch HW45 + Maccari yay
    6 mm. WE Model GBB Colt's 1911
    6 mm. WE Model GBB S&W M&P

• chairgun programını çalıştırdığınızda bir pencere açılır (variable data)
    ölçüleriyle devam edelim, örnek olarak niyeyse FXairguns Gladiator .22 ve yine 16g. lik FX-JSB pelleti seçtim.

Programda silah seçme seçeneğini bulamadım. Tools - targetten çeşitli hedef kağıtlarını içeriyormuş ben yeni buldum.

• Silah seçme, 'Reticles' sekmesinde olması lazım..

Ali ihan okutkan
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Sağ sol ayarını bir daha değiştirmeyeceğim; ama alt-Üst ayarını kaydetmeyi düşünüyorum. Sıfırladığım noktaya oranla Kaç metrede kaç click çevrilmesi gerekiyorsa not tutarak ayarlamayı düşünüyorum.

Hayırlı akşamlar.Rüzgara bağlı olarak sağ sol da farkedecektir.Ben eskiden her seferinde dürbün ayarı neden bozuluyor diyordum.dürbünden şüphelenmeye başlamıştım ki rüzgarla sıfırlamanın değiştiğini öğrendim. :)

Saygılar,Hayırlı akşamlar...

AA s510 carbine .22 ( Audrius regülatör ) BSA 8-32*44ao

AB Rh (-)

• Rüzgar ayar vidası falan yok dürbünde, onun için göz kararı bir şey yapsam da olur o kadar önemli değil benim için :)) Silahı sıfırlamak için 19mt seçtim, umarım grupman yapabilirim :)

Ali ihan okutkan
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Rüzgar ayar vidası falan yok dürbünde, onun için göz kararı bir şey yapsam da olur o kadar önemli değil benim için :)) Silahı sıfırlamak için 19mt seçtim, umarım grupman yapabilirim :)

Rüzgar ayar vidası (Windage) sağ-sol ayarı oluyor :)

Bende tutmadan dolayı sapmalar olduğunu düşünüyorum, çünkü 3 atış aynı deliğe girdiğine göre peletlerde sorun yoktur diye düşünüyorum. Birde tüfeğin altını desteklemek için, her atışta silahın pozisyonunu koruyacak, kum torbası hariç, ne kullanabilirim acaba?

Eski bir yün çorapların içine pirinç ya da kırmızı mercimek doldurabilirsin. Bu arada sıfırlama ile uğraşıyordun, sıfırlamayı genelde hangi pozisyonda atış yapıyorsan ona göre yap. tüfeği sabitlediğinde vurduğu yer ile ayakta desteksiz nişan aldığında vurduğu yer farklı olacaktır. ;)

Programda silah seçme seçeneğini bulamadım.

Yeni sürümde silah seçimi kalkmış.

Silah seçme, 'Reticles' sekmesinde olması lazım..

Reticle yani Artıkıl seçimi dürbün özelliği ile ilgili. Silah ile değil.

• Pirinçle yapmak çok mantıklı, tekrardan teşekkür ederim :)

Ali ihan okutkan
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Namlu çıkış hızı : Fabrika değerine güvenmeyin, ilk fırsatta Chronysi olan bir arkadaş edinin

Slahımıza ait grafikteki yakın ve uzak sıfırlama noktalarında süper grupmanlarımızı yapsak, yine aynı grafikte grupmanımızdaki sapmaları yakalayıncaya kadar çıkış hızını değiştirsek. silahımızın çıkış hızını ne derece sağlıklı bulabiliriz :rolleyes:

• Titiz bir çalışma ile teorik olarak mümkün tabi. Ama özellikle regülatörsüz PCP'ler için farklı basınç seviyelerinde silahın atış karakteristiğini öğrenmek ve ilerde performans düşmesi gibi sorunlar yaşanırsa referans teşkil etmesi açısından basınç düşene dek favori saçmanızla bir seri atış ve kronograf ölçümü yapmak yararlı olacaktır.

• Merhabalar,
    sıfırlama yaparken kullandığımız mesafe ölçümünde hedef ile namlu ucumu yoksa namlunun şarjöre temas ettiği ucumu ve hatta moderatörde varsa moderatörün ucumu esas alınmalıdır..?