Mengeneyle Dürbün Sıfırlama ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Yapmak istediğin aşikar da onu yapmak için tüfeği mengeneyle sabitlemen gerekmiyor ...

• Yapmak istediğin aşikar da onu yapmak için tüfeği mengeneyle sabitlemen gerekmiyor ...

Hocam sehpada denedim düşüyor sağa sola yastık koydum yine düşüyor tek çare mengene.

Kral Magnum 5.5 mm (Özel Üretim)
    BSA 3-9X32EG

Adapazarı/Sakarya - Silivri/İstanbul
    Tatanga...

• senın bu mengeneyle zorun ne anlayabılmıs degılım ama ıllakı tufegı sabıtlemeden olmaz dıyorsan arkadasların dedıgı gıbı duz bır yuzey bul bıldıgın cırt bantlar varya onunlada masaya sabıtle cırt bantla ugrasmam dıyosan bı kayısda ısını gorur ama durbun sıfırlamak sandıgın kadar zor bısey deıl bende baslarda senın gıbı dusunuyordum ama ınan sonra kendıme cok guldum meger nekadar bos seyler pesınde kosmusum

• yakın olsak ta bir el atsam şu tüfeğe kardeşim kendini harap etti.

Harbi güzel olurdu :)

BSA 3-9X32EG

Tatanga...

• sanırım etrafında bu işlerden anlayan kimse yok. ..
    Sameeeett delikanlıya bir yardım et abicim. Tüfeği hiç edicek.. ;grin;

Türk'ün Kızıl Elma'sı "BİRLİK" ola ki, Türk yurduna "DİRLİK" gele..

• Tüfeğinle boş bir duvara ateş et vurduğun yerde çıkan iz senin klavuzun olucak 2. atışta ilk atıştaki noktada çıkan ize nişan al ve atış yap tüfeğinin nereye ne kadar çektiğini göreceksin buna göre dürbün ayar vidalarından gerekli ayarı yaparak tam bir sıfırlama yapabilirsin hemde kusursuz şekilde .

• Tüfeğinle boş bir duvara ateş et vurduğun yerde çıkan iz senin klavuzun olucak 2. atışta ilk atıştaki noktada çıkan ize nişan al ve atış yap tüfeğinin nereye ne kadar çektiğini göreceksin buna göre dürbün ayar vidalarından gerekli ayarı yaparak tam bir sıfırlama yapabilirsin hemde kusursuz şekilde .

Deneyeceğim.Teşekkürler.

BSA 3-9X32EG

Tatanga...

• bi öneride ben yapayım ^^ 10m mesafeye geniş bi kagıt koy atış yaparken nefes alma elinde titremesin tüfeği mengene ile sıkıstırmaya falan gerek yok kağıda basitce bi nokta çiz artkılı bu noktanın üzerine getir atış yap pelletin vurduğu yeri gör ona göre sağ sol aşağı yukarı ayarları ile oynarak pellet tam olarak artıkılın olduğunu yeri vurmasını sağla daha uzun mesafelere basitce 2 3 clik oynarak tekrardan ayar yaparsın.
    not : dürbünü çift parça ayakla değil tek parça ayakla bağla hatta dampa al daha sağlıklı olur
    daha rahat sıfılama yapayım beni fazla uğraştırmasın dersen orta güçte yaylı al hatsan mod 95 - 99 , stoeger x20 gibi

Hatsan Striker Edge .22 / Zoraki HP 01 Ultra .177 / SA Jericho 941 / Crosman 1077

Hatsan AT44 / Webley Raider 10 / Hatsan Mod 85 Sniper / Hatsan Mod 99 / Hatsan Mod 25 Supertact / Stoeger x20 / Remington AirMaster 77 / Gamo P900 / Gamo PT80 / SMK P17 / Walther ppk

• sanırım etrafında bu işlerden anlayan kimse yok. ..
    Sameeeett delikanlıya bir yardım et abicim. Tüfeği hiç edicek..

:) arkadaşın kanı kaynıyor Murat abim tüfekten umudu kestim ben bu sefer olmasa bi dahakine işi tamamdır.

Geçen yıl diğer forumda Tom Gaylord'la ilgili bir yazı çevirmiştim bunu okursan mutlaka faydası olacaktır sevgili Joker54. Tom Gaylor da kimdir dersen kendisi dünya çapında bir yaylı üstadı bir çok marka için tüfek tasarımlarında danışmanlık yapmışlığı var bildiğim kadarıyla. engeneyle sıfırlama için hem tüfeği hem mengeneyi o kadar iyi sabitlemen gerekki mikron oynama olmasın.
    Şu an şehir dışındayım ama geldiğimde imkan olursa haberleşelim bir çayımı içersin.

Sözüne ettiğim yazı;

Yazısından anladığım kadarıyla Tom Gaylord, topçu bataryalarında var olan sistem benzeri bir tarzı havalı tüfeklerde denemiş.
    Gaylord'a göre yaylı tüfeklerle atış yaparken tüfeği sıkı sıkıya kavramak ve kasları yormak yerine kundak elini tüfeğin tam denge noktasında kavramadan düz bir şekilde tutmak, tetik çeken eli ise sıkı sıkı tutmak yerine nispeten daha yavaş kavramak gerekiyor.
    Böylece havalı tüfeklerin kendilerine has salınımlarına izin verilecek, her atıştaki salınım benzer olacağından namludan çıkan pelletlerin de yakın noktalara gideceğini ve grubun küçüleceğini iddia ediyor.
    Topçu bataryalarındaki atış anını düşünürsek top ateşlendiğinde mekanizma ve batarya bir miktar geriye hareket ediyor, anlaşılan bu hareket gelişi güzel ve spontane değilmiş.

Bu noktada Lock Time olarak bilinen pelletin namlu içindeki hareket süresi de konu içindeki en önemli ayrıntıyı oluşturuyor, bu durumun ortaya çıkmasının belirleyicisi ise lock time kavramı. Namlu uzadıkça lock time artacağından isabet ve tüfeği kavrama noktası daha fazla önem kazanıyor.
    Field Target yarışmalarında yaygın olarak kullanılan TX200, HW97 türevi tüfekler düşünüldüğünde bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Daha fazlasına orijinal metinden ve videodan ulaşabiliriz.
    Saygılar

by Tom Gaylord
    Copyright PyramydAir.com ©2009. All Rights Reserved.
    Want to become more accurate with your spring rifle? Want to equal those unbelieveable groups others seem to get? The secret is in how you hold the rifle, and the name for the proper hold is the "artillery hold."

I didn't invent this hold. It was over a century old when I discovered it in the 1990s. But I did give it the name. I did so because I wanted to be able to discuss the hold with others and to teach it to as many airgunners as possible. Giving it a name gave it a life of its own, and now I see other airgunners passing it along to new shooters.

Put simply, the artillery hold means holding your air rifle so lightly that it can recoil in any direction it wants to. Since the pellet remains in the barrel a long time after the shot, this means that the muzzle will always be in the same place, shot after shot, because there's no outside influence forcing it to go elsewhere.

When you fire a spring-piston gun, the pellet doesn't start to move until the piston comes to a stop. By that time, the gun is already moving in recoil. It's also vibrating in all directions. If you were to try to restrain it by holding the stock firmly, you would establish a vibration node that would send the muzzle to a different place. Since you can never repeat a hold exactly, you'll throw your shots all over the place if you hold the rifle tightly. If you just let it float on your hand, it will settle down and start grouping to the best of its capability.

I've written about the artillery hold hundreds of times, but some folks don't seem to understand what I'm saying, so I thought a video would be a better way to get the point across. Sit back and watch my brief explanation of how the artillery hold works.
    Now, watch the video!

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Teşekkür ederim... :thumbup: eminim bir fırsatını bulup seninle tanışmak ve çayını içmek isteyecektir.

• Tüfek altı üstü kral marka. Özel muameleye gerek yok bence. Eski bir atlet vs. kundağını sarar mengeneye sıkıştırırsın. Atla deve değil zıplayıp gitmez tüfek. Tek atışla sıfırlamanı yaparsın. Mod 125 plastik kundakla tüfeğe zarar vermeden denenmiştir.

• Koskoca garajda mengene bulamadım başka sıkıştırabileceğim ne olabilir ?

BSA 3-9X32EG

Tatanga...

• bacaklarının arasına sıkıştır at :)

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver

Süperhawk Revolver Airsoft 6 mm

;director; YOUTUBE Kanalım: http://www.youtube.com/c/ShootingAndSports

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır,aptallığın sınırı yoktur... A.Einstein

• Eğer dürbün içi dağıldı ise ayar tutmaz her atışında nişan noktan değişir. bu da seni çıldırtır, o yüzden kendi başına çırpınmak yerine bilen birinden birebir yardım al. Hobiye gönül veren abilerin sana yardım edecektir.bir çok şeyi tek başına öğrenebilirsin ama atıcılığı ancak tecrübeliden öğrenebilirsin. en azından başlangıcı öğren sonra kendi çabalarınla öğrenirsin. :thumbup:

• Dürbün şans eseri sıfırlanmıştır g;$i

BSA 3-9X32EG

Tatanga...

• Merhaba . Konumuz dürbün sıfırlama olduğu için bir sorum olacak . En ideal dürbün sıfırlama uzaklığı (mt) ne kadar olmalıdır ?

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

• Merhaba . Konumuz dürbün sıfırlama olduğu için bir sorum olacak . En ideal dürbün sıfırlama uzaklığı (mt) ne kadar olmalıdır ?

Ben 12 metrede sıfırladım.

BSA 3-9X32EG

Tatanga...