Kuş Lastiği-Sapan

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Vay Vay Vay konuya bak ya nereler gitim. Amcam duvar ustası. O zamanlar elleri yara olmasın diye lastik eldiven kullanırlardı da bu eldivenleri nasıl araklarız da sapan yaparız diye inşaatlardan gelmezdik. Tabii İlker abimin dediği gibi o zamanlar kauçuk felan bulunmaz nimet türk filmi tabiriyle ağa çocuklarında bulunur. İç lastiği sapanların yanında da bizim lastik eldivenden sapanlar tam bir karizma idi.
    Avcıhocam yeni nesil çocuklar konsunda dediklerine sonun kadfar katılıyorum. Ama ne yaparsın zaman sana uymazsa sen zamana uymaya çalış. Ama değerlerini yitirme.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Hocam sapanla Paintball topu atmak da çok güzel oluyor denemeni tavsiye ederim.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Wuu paintbaLL topu super fikir :) hocam bendede sapan hastalığı vardır. Aynı seninki gibi full sırımla sarılı bi sapanım var benimde. Tam kozan işi:) kozanLı bi cocukLuk arkadasımdan öğrenmiştim sapan yapmayı ve atmayı. daha 1 sınıfa fln gittiim dönemlerde. sapanı çekmeye gücüm yetmezdi:D sonraları master yapmıştık atış konusunda. Bi seferinde mahalledeki bi boş arazide şişe kırma operasyonu yaparken bi polis gelmiştide sapanlarımızı almıştı.Çok ağLadık diye geri vemişti sapanlarımızı =) haLa silah bıcak vitrinimde baş köşede durur sapanım:)

• Hocam bende de bundan var ama lastiği kopuk şu anda servis dışı

Arkadaki parça katlanabiliyor ve lastiği çektiğinizde kolunuzdan kuvvet alarak sapanın bükülmemesini sağlıyor, kolunuzun çekebildiği kadar abanabiliyorsunuz, yalnız elinizi falan vurursanız kırar

abi lastiği koptuysa eczaneye git 1 metre turnike lastiği al tak aynısı

torun magnum k101 5,5

gamo v3 black ( çok yakında )

• Avcı hocaya hediye ettim o sapanı.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Sapanla kendini vuran tek salak çocuk benimdir herhalde. Bi gün kuşu kaçırmayım die aceleyle sapanı sol elle çekip, alışkanlık sağ elimi bırakmıştım. Neticede catal suratıma yapıştı, bi süre yüzümde "Y" harfiyle dolaştım. :)

Sn. Thorgal, rahatlayabilirsiniz, yalnız değilsiniz...

8|

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• Youtube'ta izlediğim bikac video üzerine sapanımı modifiye ettim oldukca güçlü oldu ama cok zor çekiliyor :D
    "serum lastiği, hortum lastik, turnike lastiği vb şeklde isimlendrdiğimiz bildiimiz içi boş sarı lastikten 2 kat kullandım

[Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/100522/temp/6c6uelns.jpg]

Neticede kursundan yaptığım bilye ile (hassasiyeti 2gram olan terazi ile 18 gram ) 1 cm kalınlığındaki mdf plakayı delip geçiyor. Daha fazlasınıda yapabilir eminim ama benm cok fazla sündürmeye gücüm yetmiyor :D
    Giriş tarafı

[Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/100522/temp/56ejuetn.jpg]

Çıkış Tarafı

[Resim Engellendi: http://s5.directupload.net/images/100522/temp/a8orhtme.jpg]

Yandan görünüş :D

[Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/100522/temp/sxq7jepj.jpg]

• Bizim köyde bunun ismi (atamba) dır biz bunların catallarını tornacıya inşaat demirinden yapdırırdık ağır oldugu için baya isabetli olurdu ben genelde sapanla havaya taş atardım taşın havaalanıp yere düşmesini seyrederdim taki lasdıgın cataldan cıkıp yüzüme kamcı gibi yapışana dek o gün canım çok yanmışdı sol yanagım kıpkırmızı olmuşdu acıdan gözlerim karardı birdada elime sapan almadım zaten benim cocuklugum havalı tüfekle dere kenarlarında kurbaga öldürmekle gecdi kamuflaj kundaklı hatsanım vardı amcadan kalma onla harikalar yaratırdım o tüfekle vurdugum hedefleri şimdi aynı uzaklıkda dürbünlü tüfekle zor vuruyorum çok güzel günlerdi hayatımın en güzel anları diyebilirim akşam naasıl olur anlamazdık şimdi yine cocuk olsam bilgisayar degil dereye kurbaga ldürmeye giderdim ;kihhik,;kihhik,

Hatsan AT44-10 TH LW .22 Stoeger x50 Synthetic combo 5.5 / Stoeger x20 Synthetic 4.5mm / Hatsan mod 99 limited edition 5.5 / hatsan mod 88 4.5mm / Dıana 460 magnum 5.5 /hatsan mod 135 5.5 /gamo cfx 5.5 / kıral safari 5.5 / hatsan mod 95 4.5 / hatsan mod 125 4.5-5.5 / kıral magnum 4.5 / kıral kanas 5.5 /jet 4.5 / sarsılmaz crom :thumbup: 4.5 /hatsan mod 45 4.5 /flaş 4.5

• aynisindan bendede vardi bag evinde uyurken sincaplar kafami sisirdiginde kullaniyordum

FALCON prairie sporter walnut 22 cl.&hawke sidewinder 4-16x50 ir sr6
    WEBLEY
    raider single 22 cl.(4x4)
    FRANCHI black magic D lüx

AIRARMS prosport 177 cl.(cok yakinda)
    & Leapers 6-24X50 AO Mil-dot RGB Zero Locking/Resetting

• Tutamadım kendimi bir anımı da ben anlatıcam, ilkokul 1 sınıftan askere gidene kadar kesintisiz bir kuşlastiğim olmuştur, 70 li yıllar normal kauçuk lastiği bulmak çok ama çok zordu, araba teker iç lastiğinden yapardım çoğu zaman kuşlastiğimi, pazarda da satılırdı ama para nerde almaya, ortaokul yıllarında okul harçlığımı biriktirir pazarda bu iş için satılan lastik alır yapardım kuş lastiğimi. Derelerde kurbağa, yollarda kertenkele, ve kuş vurma konusunda tam bir uzmandım diyebilirim. ortaokulda da hep kuş lastiği ile kuş vurma muhabbeti vardı o zamanlar, neyse sanıyorum orta 1 den 2 ye geçtiğim yaz döneminde akraba ziyareti için komşu köye gitmiştim, o köyde okul arkadaşlarım ile karşılaştım, bana ' okulda hep atıp tutuyordun öyle kuş vururum böyle kuş vururum diye, bak işte şu kuru ağacın tepesinde bir kuş var, onu vur da görelim bakalım'' demesinler mi. Kuşa baktım oldukça uzak mesafede, kuş lastiği ile atılan taş oraya ya ulaşır ya ulaşmaz, o kadar uzak yani, o mesafeden kuşlastiği ile vurmak milyonda bir ihtimal, hal böyle olunca kıvırmak için ''Ya arkadaşlar bırakın ne istiyorsunuz küçücük kuştan, vurdurmayın bana bu zararsız kuşu'' dedim, ''Tabi, vuramayacaksın ayak yapıyorsun'' dediler. Bir süre kıvırmak için mazeret aradıktan sonra, Naapalım bari bir şansımı deneyeyim dedim kendi kendime ve cebimden çıkardığım taşların en iyi olanını seçtim ve kuşa atış yaptım. O da ne, taş git sen o mesafeden kuşun sırtına küüüüt, kuş aynen yerde, ve ben hiç bozuntuya vermeden '' iyi halt ettiniz zorla vurdurdunuz kuşu bana'' dedim. O an bütün arkadaşların ağzı bir karış açık kaldı, ama bir milyon kez daha atsam vuramayacağımı hala çok iyi biliyorum, yıllar sonra bile arkadaşlar sorarlar bana '' o kuşu o zaman gerçekten mi vurmuşmuydun yoksa tesadüfen mi vurdun'' diye.. O arkadaşlardan pek sanmıyorum ama eğer bu yazıyı okuyan olursa anlayacaklar tesadüf olduğunu.. ( Bu arada yaş iyice kemale erdi, lise yıllarında yaptığım kuş lastiği çatalımı da hala saklıyorum, oğluma yaptım bir kuş lastiği bu çatalı kullanarak, ama o bu işlerden bihaber,).

• sapan deyince bu bizim buralarda biraz farklı bir şey...tamamen örme ipden yapılan birşey..yaklaşık 60 70 cm boyunda 2 tane koyun yününden örülmüş sağlam ip. uçları yuvarlak işaret parmağımızın girebilecek şekilde ve yorak örme ipden yapılıyor.bununla büyük taşları atabilme imkanına sahip oluyo insan ama kuş lastiği gibi nokta atışı biraz zor bunun la..çoban lar kullanır bu sapanı genelde ^^

senin o dediğini bizde köyde kullanıyoruz. Ama asıl kullanılan yer filistin çeçenistan gibi sömürge altında ,başka ülkelerin istilasına uğrayan ülkeler kullanıyor. dikkat etmişsinizidr filistinde amerikanın askerlerinin elindeki silaha karşılık olarak bu kullanılır. bizim orda ona biz türkıvang deriz kürtçe

YAŞAR KULA
    MEKAN MERSİN VATAN ADIYAMAN

İLK TÜFEĞİM ESER 4.5
    JETSAN 4.5
    KRAL KANAS 5.5
    LAZER 3*9*32E DÜRBÜN
    ÇÖRÇİL 12 CAL.OTOMATİK AV TÜFEĞİ
    ARMSAN ARMTAC RS X2 12 CAL.
    HATSAN AT44-10

BÖYLE SÜRÜP GİDEN Bİ AV SEVDAM VAR İŞTE
    AVCILIK BİR YAŞAM TARZI BENİM İÇİN
    http://i1103.hizliresim.com/2011/3/30/4167.gif

• zamanında sapan yüzümden basım cok belaya girdi. mahalle arkadaslarım benden yaşca daha büyüktü beni gaza getirip geceleri camlara tas attırıyolardı ;d; baska mahallelerde yapıyorduk ama herkez beni tanıyordu. milleti canından bezdirmistim. çocukluk aklı işte :)

hatsan AT44W .177
    hatsan MOD 125 .177
    torun k101 magnum .22
    hammerli firehornet .177