rodaj süresinin dolması iyi mi ? kötü mü ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • rodaj, iyi birşey midir ? yoksa kötü mü ? 27

1. iyi (23) 85%
    2. kötü (4) 15%

bu konuda bir anket yapılması daha iyi olur diye düşünüyorum.

rodajın dolmasının bir miktar güç düşürdüğünü göze alırsak kötü bişey olması lazım ama kullanıcı yorumlarına baktığımızda tam tersi; tahminimce her yaylı tüfek sahibi kullanıcı rodajı dolmuş tüfeklerinden daha memnun özelliklede hatsan ve benzeri güçlü silah kullananlar.
    eksi yön olarak bir tek güç düşümü yaşanıyordur bu da kötü yönü, güç düşmesini hesaplayamayacağım ama bir miktar düşüyordur.(dizelin azalması ve yayın ilk halinden kısalmasından dolayı, dizel bilinçli yağ takviseyiyle geri kazanılabilir, yay içinde; yayı değiştirebiliriz ^^ )

ayrıca 5000-10000 atış yapılmış tüfeklerde parça aşınmaları vesaire kötü sonuçlar oluşabilir bunun rodajla pek alakası yok.
    artı olarak ise mekanik parçaların birbirine alışması, aşırı dizel etkisinden kurtulup daha stabil atışlar yapmaya başlaması, kullanırken hatrı sayılır derece de ses, tepme ve mekanizma sesinde azalma olması, 1000-2000 atış sonrası belirli sürelerde düzenli olarak temizliği yapılan silahların namlusunda hassasiyet bakımından iyileşme olması (namluda leblenme) ve aklıma gelmeyen daha başka şeyler.

velhasıl kelam, rodaj süresinin dolması bence iyi birşey, bir atıcı için.
    ancak silah sahibi benim tüfeğim herzaman ilk gücündeki gibi olsunhatta daha güçlü olsun, ben 20 metreden şişe, 40 metreden teneke parçalayacağım derse bol gres ve sık yay değişimi ile amacına ulaşır.

saygı, sevgi, selam

• İşin ustası cevabını vermiş.
    Yaylı Rodaj

Professional Shooter
    2FAN A.K.A®

Hatsan Mod 125 5.5mm .22 Caliber Air Rifle + Tasko 3-9*40E
    Hatsan Torpedo 150 TH 4.5mm .177 Caliber Air Rifle(SIRADAKİ)
    Dessert Eagle Füme Kurusıkı Ses Tabancası (x2)

Unutma kurşun her gülümsediğinde bir kalp ağlatır.

marmarateam.png

• İşin ustası cevabını vermiş.
    Yaylı Rodaj

mustafa amcanın yaptığı açıklamalar aşağıda.rodajın ,ülkemizde ne manası olduğundan bahsetmiş, rodajın iyi ve ya kötü olduğuna dair bi cevap göremedim, gözlemini yazar mısın ?

kaldı ki bu bir anket ½bay£bay`;

Yok öyle bir şey,rodajı dolan silah gücüde %40 azalan silah demektir,bu tabir yaylı silahlar için yurdumuzda kullanılır.

Hız artma diye bir şey olamaz,zamanla yay gerçek gücünü kaybeder,olsa olsa en fazla ekstra yağları azalıp stabilleşir.

• Official Post

NumberZ0ne Oguz'un tespitleri doğru,ama tüm yaylı silahlar için geçerli değil,Örneğin bir Diana yada Weihrauch gibi silahların namluları olsun mekaniği olsun böyle bir rodaj süresine ihtiyaç duymazlar,daha öncede bahsettiğim gibi,yay gücünü kaybeder,ekstra yağlar yok olurken silah stabilleşir (hoplayıp zıplamaz)

Fakat konu Hatsan yada benzeri yerli silah sanayimizin üretimleri olduğunda,durum oldukça farklılaşır . . .

• mustafa amcacım zaten bende belirtmiştim, özellikle hatsan ve benzeri güçlü tüfekler için diye :)
    bu gün bu yazdıklarıma tekrar şahit oldum çünkü;
    rednepe nickli özdil abi ile gölete atışa gittik ve geçen hafta 30 metreden vuramayıpta bıraktığımız şişeleri bu hafta 100 metre ve daha uzak mesafelerden (mesafenin fazlası var eksiği yok, hatta biz bile inanamayıp gelene geçene sorduk adamlar 200-250 metre rahat var dediler düşünün artık ;$., ) çok isabetli atışlarla hemde çapaklı gamo ve öztay marka saçmalarla kırınca rodajın iyi birşey olduğuna tekrar kanaat getirdim, kalan 500 adet saçmayıda bu gün tükettik.atış alanından resimler çektim ancak şuan ekleyemiyorum ilerki günlerde eklerim bu sayfaya.
    ben patriotla özdil abi modifiyeli mod54 ile atış yaptı akşama kadar 50 den fazla cam ve plastik şişe imha ettik, çok yüksek bi isabet oranıyla.
    ama gün kötü bitti ben patriotun gevşeyen vidalarını sıkmayı unutunca kundak çatlattı X( artık hatsandan bi yardımda ben isteyeceğim.

• NumberZ0ne Oguz'un tespitleri doğru,ama tüm yaylı silahlar için geçerli değil,Örneğin bir Diana yada Weihrauch gibi silahların namluları olsun mekaniği olsun böyle bir rodaj süresine ihtiyaç duymazlar,daha öncede bahsettiğim gibi,yay gücünü kaybeder,ekstra yağlar yok olurken silah stabilleşir (hoplayıp zıplamaz)

Fakat konu Hatsan yada benzeri yerli silah sanayimizin üretimleri olduğunda,durum oldukça farklılaşır . . .

abi harbiden öyle. geçenlerde hatsan 125 elime geçti 6 aylık filan 20 kutu atılmış. kurarken atarken senfoni orkestrası gibi değişik metalik sesler geliyor. ^^

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• mustafa amcacım zaten bende belirtmiştim, özellikle hatsan ve benzeri güçlü tüfekler için diye :)
    bu gün bu yazdıklarıma tekrar şahit oldum çünkü;
    rednepe nickli özdil abi ile gölete atışa gittik ve geçen hafta 30 metreden vuramayıpta bıraktığımız şişeleri bu hafta 100 metre ve daha uzak mesafelerden (mesafenin fazlası var eksiği yok, hatta biz bile inanamayıp gelene geçene sorduk adamlar 200-250 metre rahat var dediler düşünün artık ;$., ) çok isabetli atışlarla hemde çapaklı gamo ve öztay marka saçmalarla kırınca rodajın iyi birşey olduğuna tekrar kanaat getirdim, kalan 500 adet saçmayıda bu gün tükettik.atış alanından resimler çektim ancak şuan ekleyemiyorum ilerki günlerde eklerim bu sayfaya.
    ben patriotla özdil abi modifiyeli mod54 ile atış yaptı akşama kadar 50 den fazla cam ve plastik şişe imha ettik, çok yüksek bi isabet oranıyla.
    ama gün kötü bitti ben patriotun gevşeyen vidalarını sıkmayı unutunca kundak çatlattı X( artık hatsandan bi yardımda ben isteyeceğim.

Dediğin gibi 100 metredir.

Professional Shooter
    2FAN A.K.A®

Hatsan Mod 125 5.5mm .22 Caliber Air Rifle + Tasko 3-9*40E
    Hatsan Torpedo 150 TH 4.5mm .177 Caliber Air Rifle(SIRADAKİ)
    Dessert Eagle Füme Kurusıkı Ses Tabancası (x2)

Unutma kurşun her gülümsediğinde bir kalp ağlatır.

marmarateam.png

• Silahın namlu çıkış hızını sabitlemesi için rodaj şart. Ben bir silahta güçten çok silahın mümkün olduğu kadar nokta atışı yapmasından yanayım. Silahı sıfırladık, atışlarımıza başladık, silahtaki fazla yağlar yüzünden mermi çıkış hızı sürekli değişecektir. Buda stabiliteyi bozacaktır. Kauçuk gresle bu stabilite daha uzun sürmektedir. Elimizden gelen budur. Tabi bu dediklerim yerli silahlar için geçerlidir.
    Bir HW veya Diana da bu durum pek sözkonusu değildir.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Official Post

Bakın arkadaşlar henüz geçtiğimiz cumartesi Termopl İlkerin iş yerinde ben ilker ve ihtiyar Ülkü abi,bir tane patriotu söktük temizledik ve güzelce yeşil kauçuk gres ile yağladık,arkasından hemen kronograf ölçümüne geçtik ve toplamda sanırım 7 atış yaptık,pellet 16grains JSB - 1. atış 1120fps - 2. atış 980 fps - 3 atış 870 fps 4.atış 835fps - 5.atış 827fps - 6.atış 825 fps - 7.atış 828 fps

Yani ilk 10 atışda silah stabilleşti ve bu silah sıfır yani hiç kullanılmadı,ambalajından çıktı.

• Bakın arkadaşlar henüz geçtiğimiz cumartesi Termopl İlkerin iş yerinde ben ilker ve ihtiyar Ülkü abi,bir tane patriotu söktük temizledik ve güzelce yeşil kauçuk gres ile yağladık,arkasından hemen kronograf ölçümüne geçtik ve toplamda sanırım 7 atış yaptık,pellet 16grains JSB - 1. atış 1120fps - 2. atış 980 fps - 3 atış 870 fps 4.atış 835fps - 5.atış 827fps - 6.atış 825 fps - 7.atış 828 fps

Yani ilk 10 atışda silah stabilleşti ve bu silah sıfır yani hiç kullanılmadı,ambalajından çıktı.

o zaman bu patriot tam anlamıyla ingiliz malı hatsan hiç el sürmemiş diyebiliriz :)

• ankete oy kullanan arkadaşlardan 5 tanesi, kötü yönünde oy kullanmış acaba sebeplerini yazarak bizleri aydınlatabilirler mi ? gerçekten çok merak ediyorum :)
    [Resim Engellendi: http://img222.imageshack.us/img222/5959/gletatta3.th.jpg]
    [Resim Engellendi: http://img503.imageshack.us/img503/9402/gletwg8.png]
    atış mesafesi ile ilgili fikir oluşturabilecek resimler.google earth' en yaptığım ölçüm 125 metre gösteriyor.

• Official Post

Bu 125 metreyi bir anlatırmısın Oğuz,

• Official Post

nasıl anlatayım bilmiyorum ama soda, bira şişeleri gözle görülmüyordu. başka bir yöntem varsa anlatmak için :him:s

Pardon ben yukarıdaki yazılanları unutmuşum,yani 125 metreden hangi silah ile,her ikisiyledemi vurdunuz,isabetlilik vs.... nasıldı gibi :)

• ben patriotla (5,5 mm expeander, prohunter, öztay marka saçmalarla) özdil abi ise modifiyeli mod 54 ile (4,5 mm baracuda saçma ile) her atış a4 kağıdı içinde toplanabilecek kadar dağılıyordu maksimum ve isabet eden soda şişeleri kırlıyordu.patriotla 500 saçma attım daha ne olsun :)
    bu arada rüzgarı sıfır hesap etmemiz gerekir, harika bi hava vardı.

• bir şey aklıma takıldı rodaj süresinin dolması ithal bazı markalarda ii türk mallarında ise bu durumun tersi gecerli . peki silahımı alalı 4,5 ay oldu ve sanırım rodajı doldu( atıslar eskden 2 cm kayarken şimdi aynı delikten gecio ) soruma gelince gamo cfx 4,5 royal bu ithal kaliteli sınıflar silahına giriyor mu ? silahımdaki performans kaybı ne kadar ? yine bu forumda okumustum %40 oranında cıkıs hızı düşer diye 300 %40 : 120 300-120: 180 ?( bu deger cok düşük olmazmı?

• Official Post

Bu değerler her silah yada her silah yay'ı için geçerli değil,bazen ithal silahlarda da kötü üretim olabiliyor,sizin sanırım oldukça iyi.