Hawke Sport HD IR 4-12x50 AO+Mod48 sıfırlama sorunu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Benim de kafamı kurcalayan durum da o zaten.Dürbünün tüpünde sadece ayak bağlantı yerlerinde yuvarlak olarak tüpten çıkıntı var.Bu çıkıntılarda dampa ayaktaki oring vidaların bulunduğu boşluğun sebep olduğu bir durum.Ama ezilmeden dolayı dürbünde böyle bir sorun yaratır mı bilemiyorum.Sorunu çözmek için yapacağım tek bir şey kaldı o da arkadaşın tüfeğiyle dürbün ayak vs denemesi yapmak.Yarın deneme yapacağım sorunun nerde olduğu belli olacak inşallah.

Fx impact M3 700mm 5,5 superior+Element Titan 5x25x56

• Optik ve pelletin eğrileri vuruş noktası olarak 2 noktada kesişir biri yakın sıfır diğeri uzak sıfırdır. Dürbünün maksimum kliğini sayıp yarısı kadar azaltın yani optik nişangahı merkeze getirin, sonra 8m mesafeden yeniden sıfırlamayı deneyin.

Saygılarımla.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Optik ve pelletin eğrileri vuruş noktası olarak 2 noktada kesişir biri yakın sıfır diğeri uzak sıfırdır. Dürbünün maksimum kliğini sayıp yarısı kadar azaltın yani optik nişangahı merkeze getirin, sonra 8m mesafeden yeniden sıfırlamayı deneyin.

Saygılarımla.

Sıfır ayarında deneme taktım ilk başta 30cm alta vurdu :D:D

• Namlunun gerisinde hava transfer o ringi var hasar görmüş olabilir. O ringi sökün altına bir kaç tur ip dolayıp o ringi tekrar takın deneyin. 30 cm düşm kaç metrede ?

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• 10m de dürbünü 0 da taktığımda 30cm düşme var.Tüfeğe güç testi de uyguladım bir problem tenekeyi delip geçiyor:D

• Hiç normal olmadığı ortada, başka dürbünle bir deneyin. Bir de başka ayakla kendi dürbününüzü deneyin.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Bu gün arkadaşın mod 125 i ile deneme fırsatım oldu.Fazla uzatmadan direk sonucu söyleyeyim Mod 48 in dürbün kızağı eğimli ve hawke dürbünümde bir problem yok.yeni aldığım dm60 tada herhangi bir problem yok ancak önce kullandığım yatagun dampa ayakta eğimli:D Durum baya karışık.Önceden mod48+yatagun dampa ve Hawke üçlüsü çok iyi kombinasyon sağlamış ki böyle bir sorunla karşılaşmamıltım benım de kafamı karıştıran olay buydu baya uğraştım ama denemelerımın sonucu ortaya çıkan sonuç bu :D:D

• Biraz uğraştırır ama tüfeğin dürbün kızağı ile dürbünün aynı eğimde olması gerekli,bunun içinde 2 adet su terazisi bul ve bunu test et . Dampa ayakta bir sorun yoksa tüfeğe bahane bulabilirsin,ancak büyük ihtimal dampa ayakta sorun var

Ben dedim ama dinletemedim :thumbup: ,her neyse sorunun bitmesine sevindim iyi atışlar.

• Bu problemi çözmek için dürbün kızağını söküp altına parça koyarak yükseltebilirmiyim.Şim koymak pek hoşuma gitmeyen bir durum.Tvasiye edebileceğiniz başka bir yöntem var mı

• Kızak saplama cıvata ile sabitlenmiştir. İleri geri kaymasını ve gevşemeyi önler. Kızağı kaldırırsanız Kızak, konikler ve tüpteki yuvalar atışla bozulur. Dampa ayak eğimli ise ters çevirseniz. Daha önce söylediğim yükseltme ile de kalan açıyı düzeltirsiniz. Başka çözüm maalesef yok. Benimde başıma geldi tüfeği gönderseniz bunu anlayıp giderecek servis yok.

• MOD48 kızağında bu ayak kayabilir. Artı sizin dürbünün borunuzu bu ayak sıkmaz. Dampa olmayan tek parça ayak yaylıda dürbüne zarar verir. Bu tüfek MOD48 ise dürbünün hiç şansı olmaz.

• Dampa ayağın o-ring vidalarını sökerek 2 parçayı ayırıp arka tarafa lastik koyup tekrar monte edeceğim inş şonuç alırım.Ya da leapers in diana için ürettiği eğimli kızağı alacağım.

• Dampa ayağın o-ring vidalarını sökerek 2 parçayı ayırıp arka tarafa lastik koyup tekrar monte edeceğim inş şonuç alırım.Ya da leapers in diana için ürettiği eğimli kızağı alacağım.

Dampayı sökersen bozarsın, onun vidaları özel yumuşak materyalden, o vidalardan birdaha bulamazsın ayrıca fabrikada vidalar dampanın arasındaki lastiğin bilinen esneme payı doğrultusunda belirli bir torkla sıkılıyor ve gevşemesin diye alt kısımdaki boşluktan kimyasalla sabitleniyor.
    Dampayı sökersen birdaha nasıl toplarsan topla tek parça ayak olarak kullanırsın, 2 ci eldede tek parça ayak fiyatından (20tl) 1 kuruşa fazla satamazsın, benden söylemesi.
    söktüysen geçmiş olsun

• Sadece sökmek konusuda değil dampaya ne olursa olsun hiçbir şekilde müdahele edilmez, vidalar kesinlikle sıkılıp gevşetilmeye ugrasılmaz, birkez vidalarla oynandımı artık o dampa değil tek parça ayaktır hemde saglam olmayan hassas ayar tutturmayan bir tek parça ayak.
    dampa bozulmaz yıllarca mod125 üzerinde bile binlerce atışta kullandım tık demedi DM60 , yaptıgım optik ayarı unutuyordum
    dampa vidaları binlerce atış bile yapsanız mikron dahilinde dahi oynamaz sabit kalır. üretici firma zaten ömür boyu garanti veriyor, normal kullanım ile arızalanmış dampayı gönderince direk yenisini yolluyorlar, neden? çünkü adamlar ürününe güveniyor kurcalanmadıgı sürece bozulmayacagını biliyorlar.

• yok sökmedim hala düşünüyorum ne yapabilirim diye tek ihtimal var yurt dışından diana için üretilmiş olan kızağı getirtmek.Diana gibi bir firmanın böyle saçma işler yapması ayrı bir konu zaten

• yok sökmedim hala düşünüyorum ne yapabilirim diye tek ihtimal var yurt dışından diana için üretilmiş olan kızağı getirtmek.Diana gibi bir firmanın böyle saçma işler yapması ayrı bir konu zaten

fx gibi kendi aksesuarını satmayı seviyor diana 8o
    arkası kendinden yüksek tek parça ayak yada dampasını alıp kullanıcan illaki.
    benim mod 48 de dampanın arkasına saçtan bir parça kestim şim olarak kullandım, öyle sıfırlayabilmiştim dürbünü ancak sonra uzun süreler atış yaptım hiçbir problem olmadı

• Diananın eğimli ayağını mod56 için almıştım takmadan tüfeği sattım. Kullanılmamış orijinal ayaktır.