Yeni Yaylim Cometa Fenix 400 Compact Star (Silverking Anısına)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Moderatörle ilgili yazınızı keyifle okudum. Silahın kendi fabrikasından daha güzel bir çalışma yapmışsınız resmen. Elinize sağlık.

Saygılarımla

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Konu hortlayacak ama bu tufegın bazı detayları benım gamo hunter dx ile aynı :)

Gamo hunter Dx combo 4.5mm :thumbup:
    Gamo 3x9x40 wr

• Her iki tüfek yeterince tanınmıyor, aslında yaylılarda 30 cm civarında bir namlu pellete gereken dönmeyi vermek için yeterli.Namlunun daha uzun yapılmasının sebebi moment kolunu uzatarak tüfeğin kolayca kurulmasını sağlamak.Cometa ve Gamo da iki parçalı kurma kolu ile tüfeği kolayca kurmak mümkün olmuş.Kısa namlu bence avantaj, bu sayede pellet namluyu daha kısa sürede terkediyor.

• Yeni konu açmak istemedim ancak genel olarak orta sınıf olarak kabul edilen cometa markasıyla ilgili yeni bir bilgi öğrendim. Yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla cometa namluları için cold hammer forged yani soğuk dövme tekniğiyle yapıldığı söyleniyor. Meşhur ingiliz Bsa'larının namlularının üretildiği teknikle yani...

http://www.airforceinternation…-By-Brand-Cometa-s/73.htm

Ek olarak tüfeğin Bsa yaylılardan daha kaliteli olduğu söylenmiş sürekli.

http://cometaairgun.e.movistar…meta_carabinas_400cs.html

Sitesinde de ''cold hammer forge'' olduğu yinelenmiş. Galiba diğer markaların arasında biz pek kıymetini bilemedik bu tüfeklerin fiyatları uygun olmasına rağmen...

Sonuç olarak yakında alacağım namludan kırmalı ahşap tüfeğimin markası belli oldu. ;tacli#

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen Gepard ().

• Namlunun mükemmelliği kesin. Paslanma oluşabiliyor namlu yüzeyinde ancak yağlayınca böyle bir sorun kalmıyor.

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5
    Lu-mar yarı otomatik av tüfeği
    Yıldız Süperpoze
    Sarsılmaz Süperpoze

• Kronik bir problem yoksa nem alıcı silica jel poşetlerinden tüfeğin muhafaza çantasına atarsanız koruyucu bir yağ desteğiyle paslanma veya karıncalanma sorunu da olmaz.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Paslanma sorunu silahın saklandığı ortamın nem oranına ve daha çok silah sahibinin titizliğine bağlıdır.Bizim evde bu güne kadar hiçbir silahta pas oluşmadı, ortamımız nemli değil ve her iki tüfeğimin de kılıfları içinde gerekmese de birer paket silika jel mevcut.Geçmişte kullandığım ilk havalı tüfeğim Cometa 5 de paslanma sorunu yaşamadım.

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/eQZY83.jpg]
    [Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/eknLpA.jpg]

• zamanınız ve imkanınız varsa kaç grainle ne kadar çıkış sürati olduğunu ölçerseniz büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

zira diana mod 460 tüfeğimin, kurma kolunu tutan alüminyum parçanın kırılması ve bu fabrika hatasını, yetkili firmanın ücreti mukabili değiştirmeyi teklif etmesi, ve benim hatam olmayan daha bir sürü arızası için bir çok kez servise gidip gelmesi, silahın hayatının bir kısmını nerdeyse yolda geçirmesi; artık onunla uğraşmanın cazibesini yok etmeye başladı. Yeni ve en az onun kuvvetinde ve isabetinde, kalitesinde başka bir yaylı arıyorum. Gamo 1250 ile ilgileniyordum ama diğer silahları da ihtimal dahiline aldım. Bu sebepten vereceğiniz bilgiler şahsım adına faydalı olacaktır.

teşekkürler

• Cometa gerçekte kaç fps/sn atıyor ben de çok merak ediyorum.Kendi sitesinde verdiği hız 275 mt/sn ancak biliyoruz ki firmalar bu testleri en hafif pelletleri kullanarak yapıyorlar.Elimde eskiden mevcut olan namlu ucu cronoyu da kazara vurduğumdan beri hız ölçme imkanım maalesef yok.Herhangi bir model cronoya sahip olduğumda eğer satılmamışsa Cometanın ölçümünü yapıp yayınlarım.

• Paslanma konusunda verdiğiniz tavsiyeleri dikkate alacağım. Tüfeğin hızına gelirsek benim de ölçme imkanım olmadı malesef. Kutusunun üzerinde 275 ile 320 metre saniye yazıyor , o kadar var mı yok mu ölçmediğim için bilemem ancak cometa gibi bir firma sallamaz diye düşünüyorum , yani gücü yerinde bir tüfek , sarsıntı da o kadar yok açıkçası , kurması kolay diyemem biraz sert doğrusu.

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5
    Lu-mar yarı otomatik av tüfeği
    Yıldız Süperpoze
    Sarsılmaz Süperpoze

• Yeni konu açmak yerine buraya eklemek istedim çünkü konuyu açan arkadaşımız gerçekten güzel açıklamalar ve paylaşımlarda bulunmuş.
    Ben de Aksu Av'dan satın aldığım ve Pazartesi şubeden almam gereken tüfeğime maalesef kargoyu 2 defa aramama rağmen unutulup dağıtıma çıkıp anne babama teslim edince biraz daha erken yani Pazar gecesi kavuştum ;)
    airgunturk.com/attachment/12353/airgunturk.com/attachment/12355/airgunturk.com/attachment/12356/

Eşimin daha görür görmez "bu ne yaa! dede tüfeği gibi, ötekisi daha güzel duruyor" demesine rağmen yeni tüfeğime kavuşmanın sevinci hız kesmeden sürdü. :love:
    airgunturk.com/attachment/12357/airgunturk.com/attachment/12358/

Tüfeğin grip kısmında çok az bir ezik ve kundakta çok ince bir çizik var ki sanırım zararlı değil her ikisi de. ?(
    airgunturk.com/attachment/12360/airgunturk.com/attachment/12361/

Ancak bugün atış yapma fırsatım oldu ve ilk atışımda çabuk patlayan tetik beni biraz şaşırttı. Mod 85 sniperın fabrika çıkış ayarındaki metal tetiğini Fenix'in fabrika ayarlı haline göre daha çok beğendim. Tüfeği 10m'de sıfırladım. 10m ve 30m'de gez göz ile atışlarımı yaptım. Yalnız Hatsan'ın gez ayar turretleri daha güzel. Cometa'nın yükseklik turreti biraz hissiz gibi geldi (çevirirken sadece yoksa işlevi yerinde) 8|
    airgunturk.com/attachment/12354/airgunturk.com/attachment/12359/

Cometa'nın plastik olan tetiğine alıştıktan sonra gayet güzel,zevkli ve isabetli. Tek delik yapmak gerçekten zor değil. Sıfır ayarını Crosman Premier Hollow Point ile yaptım. Daha sonra eğlence amaçlı atışlarda crosmandan sonra gamo expander kullandım. JSB için alternatif arıyordum Mod 85'im expander'ı sevmişti Cometam da bu pellet ile güzel iş çıkardı. Crosman cometa'ya biraz sıkı sıkı sürülüyor. Gamo Expander daha rahat oturuyor. Yarın kısmet olursa JSB ile deneme yapmayı düşünüyorum.
    Sonuç olarak gayet güzel ve kesinlikle kaliteli bir tüfek, tipik İspanyol. Fakat sanırım mod 85 sniper'ımdan da vazgeçemicem :thumbup:

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• Güle güle kazasız belasız kullanın İnşallah... AA Prosporttdan sonra tipini en çok beğendiğim ahşap kundaklı yaylı. Bence tüfeğe alıştıkça eliniz mod 85'e gitmeyecektir. :) Hem işlev hem de kozmetik açıdan hatsandan bir gömlek üstte tüfeğiniz...

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Teşekkür ederim. Eğer yapabilirsem bir grupman yapıp paylaşıcam.

Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s

• Dün gece maalesef konserve açacağını bulamayınca satırın ucuyla konserve açtım. Sonunda kapağı kaldırırken satırı parmağıma kaçırınca gece bi acile gidip temizlik+sütur+bandaj işlemi yapıldı. ;(
    Buna rağmen yılmadım bugün atışa çıktım :D

14m grupman kötü oldu ama sonrasında yaptığım 40m ayakta desteksiz dürbünsüz atışlarda isabet çok güzeldi. :thumbup:
    İlk defa bantsız cam şişeye attım ve pişman oldum. Etrafa dağılan camları toplamak çok zor oldu. Bir daha da bantlamadan hayatta cam şişelere atmam =O

Grupmanları 14m'den yaptım.Yalnız Grupman bölümünde 12m mod 85 ile yaptığım grupmanlara göre kötü olmuş bu tüfekten pelletten değil parmaktan oldu sanırım. Eminim ki bu tüfekle daha güzel grupmanlar çıkar.
    Gamo Expander Expansion
    airgunturk.com/attachment/12438/

Hatsan-JSB Exact Jumbo RS
    airgunturk.com/attachment/12441/

Crosman Premier Hollow Point
    airgunturk.com/attachment/12442/

Gamo Match Diabolo
    airgunturk.com/attachment/12443/airgunturk.com/attachment/12444/

Hatsan Bipod ;keyfs;

• Aynı şekilde ben de gece gece sucuk kesicem diye askeri bıçağın testeresiyle parmağı yardım. Parmakta his kaybı vs olduğundan illa ki atışınıza etki edecektir. Zira ben de ilk bikaç gün oldu. Yeni yeni kendine geliyor parmak. :D

Bir de 14 metre tüfeğinizin performansını değerlendirmek için yanlış bir mesafe bence :) Kısa mesafelerde pellet tam olarak yörüngesine oturmamış olabiliyor havadayken. Sonuçta düşük hızlı müsabaka silahı değil tüfeğiniz. Zaten gamo match atışlarınızdan anlaşıldığı kadarıyla tüfeğinizden ziyade başka koşullardan dolayı atışlarınız biraz etkilenmiş gibi. :) İlerleyen zamanlarda, bu güzel ama kullanıcısı az tüfek hakkındaki grupmanlarınızı ve görüşlerinizi bekliyor ellerinize sağlık diyorum. Ha bir de geçmiş olsun :D

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Çok teşekkür ederim görüşleriniz için. 40metre'ye yaptığım ayakta desteksiz atışlarda gayet güzeldi, grupmanı yapmadım sayıyorum. Tüfeğin kurulumu gayet kolay ve rahat. Tokatlamaya gerek olmadan açabiliyorum. Daha henüz dürbün takmadım ama birazdan operasyon yapıp mod 85'in üzerindeki dürbünü dampa ile beraber cometaya aktarmayı düşünüyorum. Size de geçmiş olsun, maalesef böyle gece gece insanın canı bişeyler çekince olmadık işler açılıyor başına. En iyisi kraker yemek sanırım :) en azından paket açarken bir yerimizi kesmeyiz ;)

Hatsan Bipod ;keyfs;

• Tüfeğin şeması:
    JPG olarak:
    airgunturk.com/attachment/12496/

PDF olarak:
    airgunturk.com/attachment/12495/

Hatsan Bipod ;keyfs;

• çok açıklayıcı bilgilendirici 10 numara bir inceleme yazısı olmuş...emeğinize sağlık.

8)