'Kulaklarınıza inanamazsınız' derler ya.. İşte öyle birşey

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Merak ettim webde araştırdım, kablolar hariç komple sistemin fiyatı (TL karşılığı olarak) 98bin'den fazla.. Hi-Fi sistemlerde, kabloların fiyatları da 5-10 bin USD civarı olabiliyor. Ve bu 'ortalama' bir sistem.. Şöyle ki, mesela bu sistemdeki Sonus faber 'Guarneri' hoparlörün fiyatı 15bin USD, oysa yine Sonus faber'in 'Aida' modeli bir hoparlörü var, ve 350bin(üçyüzellibin) EUR civarı.. :) (sayısalı bulsam yine alamam) :)

• fazla anladığım bir branş değil ancak bu kadar fiyat farkına değer mi gerçekten ses kalitesi o kadar fark ediyor mudur? yani bunu plak açısından değilde bir dijital ortamdan müzik çalmak olarak konuşursak bu gibi bir ses sistemi amfi veyahut neyse normal dinleyeceğimiz hoparlör veya bin liralık ses siteminden o kadar üstün kalite ve durulukta çıkar mı? meraktan soruyorum anladığım için değll

Hatsan At44 - 10 Wx L&W Long - 5.58o ;tacli#

• Sesi duyduğumda o sesin plak ve pikap kaynaklı olduğuna inanamadım kesinlikle dijital bir ortam da ki kadar kaliteli bir ses

• Tabi ki dijital ortamdaki ses kalitesinin, hi-fi ortamındaki ile büyük farklılıkları mevcut. Dijital ortamdaki sesin dinleyicinin kulağına gelene kadarki süreçte, yani ilk kaynağından çıkıp kaydedilmesi, dijitale dönüştürülmesi,boyutunun küçültülmesi, usb'nizden veya pc'nizden, ses kartınızdan, mp3 çalarınızdan geçip, sizin kulağınıza gelene kadar sesin kalitesi sürekli düşüyor.. Zaten günümüzdeki sıradan albümlerin kayıtları da, genellikle dijital ortamda dinleneceği öngörülerek, stüdyoda sıradan kalitede kaydediliyor. oysa iyi bir plak veya cd kaydı ile iyi bir sistemde müzik dinlendiğinde (mutlaka 100bin Liralık olmasına gerek yok) aradaki fark net bir şekilde ortaya çıkacaktır.. Ve bu nedenle teknoloji bu kadar ilerlemiş ve binlerce şarkı, kibrit kutusu kadar cihazlarla cebimize sığabiliyorken, dinleyicinin kalitedeki düşüşü farketmeye başlamasıyla plak formatında albüm üretiminde müthiş seviyelerde artış da başlamıştır.. Benim bu konuda bildiğim-öğrenebildiğim bu kadar, teknik detaylar ise mühendislik derecesinde bilgi gerektirir ki, ona aklım fikrim yetmez :)

• Sesi duyduğumda o sesin plak ve pikap kaynaklı olduğuna inanamadım kesinlikle dijital bir ortam da ki kadar kaliteli bir ses

digital kadar kaliteli bir ses derken? digital kaliteli değildir ki ses sistemlerinde en iyisi analogdur. optik çıkışlar digital ses işlemcileri falan hikaye onlar yanlızca gerçek analog sesi taklit etmek için yapılmışlardır.
    çok kaliteli sistemler ahşap streo kolonlardır 2 parçadırlar tamamen analogdurlar, 5+1 ler falan düzmecedir. stereo sistemler yine lambalı amfiler analog eko lar ve altından yapılmış aktarım kabloları ile çalışırlar. bu amfilerde transistör bile bulunmaz lambalıdır en iyi sesi bunlar verir. zaten insan kulağı monodur ve analog çalışır.
    bugün en iyi sesi linkteki gibi sistemler verirler
    siz gidip 5 bin dolarlık pro ses kartı alsanız en kral optik kabloyu ve 7+1 hoparlörüde kullansanız bu ses siteminni yanına yaklaşamaz

• digital kadar kaliteli bir ses derken? digital kaliteli değildir ki ses sistemlerinde en iyisi analogdur. optik çıkışlar digital ses işlemcileri falan hikaye onlar yanlızca gerçek analog sesi taklit etmek için yapılmışlardır.
    çok kaliteli sistemler ahşap streo kolonlardır 2 parçadırlar tamamen analogdurlar, 5+1 ler falan düzmecedir. stereo sistemler yine lambalı amfiler analog eko lar ve altından yapılmış aktarım kabloları ile çalışırlar. bu amfilerde transistör bile bulunmaz lambalıdır en iyi sesi bunlar verir. zaten insan kulağı monodur ve analog çalışır.
    siz gidip 5 bin dolarlık pro ses kartı alsanız en kral optik kabloyu ve 7+1 hoparlörüde kullansanız bu ses siteminni yanına yaklaşamaz

:thumbup: :thumbup:

• bırakın zengin oyuncaklarını siz ki gariban bir forum üyesisiniz sadece.. :) ehhee eheee

Air Arms S510 Xtra FAC SL-RH Sporter 5.5 mm

• bu gibi bir sistem ile gerçekten oturup 3 5 müzik dinlemek isterdim merak ettim tam anlamı ile :)

Hatsan At44 - 10 Wx L&W Long - 5.58o ;tacli#

• digital kadar kaliteli bir ses derken? digital kaliteli değildir ki ses sistemlerinde en iyisi analogdur. optik çıkışlar digital ses işlemcileri falan hikaye onlar yanlızca gerçek analog sesi taklit etmek için yapılmışlardır.

Benim bugüne kadar deneyimlediğim pikap ve plak ikilisi yukarıdaki milyarlık sistem hariç dijital ortamdaki ses kalitesi ile kıyaslanınca pek iyi değildi en basitinden pikap denince akla gelen o cızırtı sesi plağın zamanla bozulması ve benim deneyimlediğim ekipmanların kalitesi'de aşikar tabi ancak milyarlık bütçe ayırıp en iyi sesi almak istemiyorsanız dijital ortam buna en iyi alternatif hele'ki monitoring özellikli hoparlörleri'niz ve dinlediğiniz müziğin mümkün olduğunda sıkıştırılmamış formatlar'da dinlerseniz örneğin .flac gibi çok tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz 5.1 v.b donanımlar hiç bir şey zaten

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Deagles ().

• Lambalı amplifikaörler , metal oksit yarı iletkenli(mosfetli) transistörlü stk lı olan amplifikatörlerden iyidir, En iyi elektron geçişi lamba içinde olur(daha yüksek mikrada iletilir.

Plak tabiiki dat, cd gibi ses kaynaklarından iyidir, en azından dinlediğiniz seste belki de daha önce hiç duymadığınız bir derinlik duygusu verir ama son yıllarda özel kaydedilmiş yüksek bitli cd kayıtlarından ve çok yüksek teknoloji ile üretilmiş, fazla özelliği olmayan(shufle çoklu cd çalma vb gibi) ama kayıpların nerdeyse sıfıra yakın olduğu cihazlardan dinlediğinizde de güzel bir müzik dinlemiş oluyorsunuz. Bu iş iyi bir cihaz almakla bitmiyor. arkadaşımızın bahsettiği gibi iyi bir hoparlor satınalmak gerek, o kadarla da bitmiyor onu uygun mesafeye ve uygun yöne yerleştirmeniz gerek.(Örneğin 39 Hz bir bas dinlemek istiyorsunuz dalga boyunu hesap ettiğiniz zaman hoparloru en az 3.5m, basın diğer sesler arasında kaybolmaması için en çok 7.5 m ve başka yerlerde duyamayacağınız tiz sesleri kaçırmamak için tiz hoparlorlerini klağınıza doğrudan bakacak şekilde yerleştirmeniz gerek)

Ama sonuçta digital cihazlarda, lambalı amplifikatörler de (satınalımabilir olanları) 14.000 ile 600.000 tl arasında yani bir yıllık maaşımızla yada emekli ikramiyemizle hatta bazen evimizi yada arabamızı satarak alamayacağımız fiyatlardadır.

Sonuç: Zenginin malı züğürt ün çenesini yorar.

:P

• Eski sektor ses sistemleri ve hi-fi idi hifide sinir yok fiyat olarak. 1 metre hdmi kablonun 200 euro oldugu kablolar varki buyuk hifi sistemlerde bu kablodan 8-10 tane alinip ayri ayri tum konsollara baglaniyor.

Buda ayri bir hobi ama zengin hobisi :)