Pelletleri yağlamak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Merhaba Arkadaşlar

Pelletleri yağlamak; hem namlu çıkış hızı artışı sağlar,hem kurşun sıvanmalarını engeller,hemde namluyu korumuş olur,

Sizlere bu konuda önereceğim yağ,Bir petrol istasyonundan DubleUp motor koruyucu yağ satın alın,silahın metal aksamlarını da bununla yağlayabilirsiniz korozyonu önler,ayrıca pellet kutusuna da bu yağdan 5 - 7 damla pelletleri çıkarıp damlatın sonra pelletleri tekrar kutuya koyup kapağını kapatıp yavaş yavaş kutuyu çevirinki pelletler yağlansın.

Ayrıca bir uyarım da ister pelletleriniz yağlı olsun isterse yağsız olsun,kurşun kalıcı toksik bir maddedir ve pelletlere dokunduktan sonra kesinlikle gıdalara dokunmayın,elinizi gözünüze ağzınıza dokundurmayın ve mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın.

• Yabancı bir sitede biryerle okumuştum: yaylı havalılarda pellet yağlamanın pek önerilmediği, buna karşılık PCP'lerde faydalı olduğu söyleniyordu. Ben şahsen dışardan getirttiğim Napier Pellet Lube kullanıyorum.
    Ayrıca genelde lateks ameliyat eldivenleri kullanmaya özen gösteriyorum.

S&W 686-6

• Official Post

Ayrıca genelde lateks ameliyat eldivenleri kullanmaya özen gösteriyorum.

+ 1

En doğrusu :thumbup:

• bende pcpde yağlı mermi kullanıyorum... "ballistol" diye bir yağ var hindistan cevizi esansı eklemişler sanırım, mis gibi kokuyor...tüfeğin dışınada bu yağı kullanıyorum namlu temizlerkende aynı yağı kullanıyorum..

• Ben 135'imde yağlayıp kullanıyordum pelletleri, ama biraz abartı bir yağlama idi, pellet eteğinin içide full yağ doluyordu, özellikle .25 H&N Diabolo Baracuda çok pis bir güç sağlıyordu hedef üzerindeki etkisi süperdi.

Ama ben normal makina yağı kullanıyordum elimde o olduğundan, Mustafa abi önerdiğin yağdan alıp denerim mutlaka.

• abi genelde bu tarz katkılar akışkanlığı çok düşük yapışma gibi bir etkisi yaparmı acaba ben genelde petrol ofisininıkileri veya 444 kullanıyordum arabada acaba double up bunlardan farklımıdır bilmem.

• yaylılarda dizel için hava tranfer deliği ne yağ adapte etmek le tüfek kurulurken emilen havanın yağ ile karışımı tam etki yaratıyor.
    peletin üzerindeki yağ sıkışmış sıcak hava ile teması bence pek etkili olmuyor.
    pelet yağlama işi sırasında çok yavaş çalışmak gerekli kurşun çok yumuşak olduğundan çabuk deforme oluyor fayda sağlayalım derken peletlerin formunu deforme etmeyelim.

Ayrıca bir uyarım da ister pelletleriniz yağlı olsun isterse yağsız olsun,kurşun kalıcı toksik bir maddedir ve pelletlere dokunduktan sonra kesinlikle gıdalara dokunmayın,elinizi gözünüze ağzınıza dokundurmayın ve mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın.

+1 aynı fikirdeyim kurşun maddesi doğayada insanada çok zararlı ve zehirli temas sonrası dikkatli olmak gerekli .saygılarımla

• co2 li tabancalarda pellet yağlamak hıza katkı sağlar mı?

co2 yağa hızla çarpınca patlamavari bir etki yapmaz sanırım?

• ne zarar ne fayda sağlamaz.co2 yanmaz patlamaz bişeycik olmaz keyifli atışlar

• mustafa hocam pelletleri yağladıktan sonra ise ortaya yanık yağ kokusu geliyor bunun tüfekte herhangi bir soruna sebep olabileceğini düşünüyor musunuz?

• Kazım bey ben sadece 250 lik kutuya 2 damla yağ damlatıorum.Acaba siz daha mı fazla yağ katıorsunuz ??

Selamlar HAKAN :D

• Official Post

Olabilir Hakan abi, ben de kutunun %20'sine filan yağ dolduruyorum, sonra iyice yağlanmasını sağlayıp pelletlerin, yağı boşaltıyorum bol yağlı pelletlerim oluyor. :D :D Zararlımı bilmem ama çok güzel koku + duman yapıyor. :D

Bu yöntem iyi değil,pellet kıçlarıda yağ kalır,transfer deliğine akar,en doğrusu kutuyu boşaltıp,kutuya 2 - 3 damla yağ konulup,sonra pelletleri kutuya koyup,kapağını kapatıp,yavaş yavaş kutuyu çevirmek.

• atış istikrarı bozulurmu hedefi vurma yönünden

Stoeger X20 177 cal
    Weihrauch HW-40 PCA 177 cal
    Crosman 2100 177 cal

• Haklısın Mustafa abi, normal de öyle yapmam gerekiyor ama koku + duman sevdiğim için böyle yapıyorum, genelde tüfeği namlu aşağıda tutuyorum ama kaçtığıda olabilir dediğin gibi, tüfeği ilk aldığımda transfer deliğinden makina yağı boşalttıydım içine biraz, ses ve güç yapsın diye ama maalesef öyle olmadıydı, ilk sıktığımda gayet güçsüz ve yavaş attıydı pelleti.

Pelletin etekleri içinde biraz yağ kalıyor dediğin gibi benim yaptığım şekilde.

• bende pcpde yağlı mermi kullanıyorum... "ballistol" diye bir yağ var hindistan cevizi esansı eklemişler sanırım, mis gibi kokuyor...tüfeğin dışınada bu yağı kullanıyorum namlu temizlerkende aynı yağı kullanıyorum..

tüfeği temizlemek mi
    Namluyu temizlemek mi
    o ne ?
    alırsın atarsın koyarsın kenara sonrta gene alırsın gene atarsın hehehe :D:D

• tüfeği temizlemek mi
    Namluyu temizlemek mi
    o ne ?
    alırsın atarsın koyarsın kenara sonrta gene alırsın gene atarsın hehehe :D:D

silahını satışa çıkarmış birisi için "yanlış mesaj" diyebilirim :D

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png