Hatsan 99 Limited Edition'un Çikiş Hizini Hesaplayabilir Miyiz?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Değerli arkadaşlar evimin karşısında bulunan ve büyük kare taşlarla inşaa edilmiş istinat duvarı var. Mesafe yüz metre. JSB 16 grain pellet ile belli bir yeri nişan noktası kestirerek üç atış yaptım. Açık nişangah kullanmama ve desteksiz ayakta atış yapmama rağmen 3 saçma 7-8 cm gibi bir grupman vermiş. Ancak vuruş noktası nişan noktasının 1 metre altı. Grupmana inanamadığım için tekrar üçlü atış yaptım sonuç yine benzer bir grupman ve 1 metre kadar alt vuruş. Tüfeği 50 metreye sıfırlamıştım. FPS olarak süratini hesaplayabilecek arkadaş varsa sevinirim.

• 640 ft/s civarı birşey olur sanırım...

ALİ İHSAN
    aa s500 xtra fac .22+hawke 6-24x44 varmint sf g;$i
    at 44 p2 .22 + 1x40 optima red dot sight :thumbup:
    at 44 long .22 long lw th
    Zoraki HP-01 (4,5)Ultra+laser kit
    Hatsan Mod 99 Limited Edition (5,5) + 3-12x40 Optima Dürbün

• Pardon arkadaşlar uydu haritasından baktım, 120 m gözüküyor...

• maxsimum 750 fps bunu sizin atışa dayanarak değilde mod 99 daha önce yapılmış chronesinden hatırlıyorum sıfır mod 125 810 fps atmıştı 16 graini mod 95 de 640 fps rakam vermişti sizin tüfekte en iyi haliyle ancak yazdığım gibi 750 fps

• 16 grainle 710 fps civarları bir değer vermiş ölçümlerde.

• 850 civarı olabilir...

ALİ İHSAN

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• ne yaptın abi sen :) 850 mod125 vermemiş.

Bence de standart halde vermesi çok zor ancak 16 graini 50metreye sıfırlanmış ve 120 metrede 1 metre aşağı vuruyorsa sence kaçla atmış olabilir :)

ALİ İHSAN

• Arkadaşlar bende mod 95 de var. çam tahtasına nüfuz denemesi yapmıştım. Mod 95 2 cm tahtayı delip geçerken mod 99 limited edition sonuna kadar giriyor ancak arkadan çıkamıyordu. Yayı daha yumuşak zaten mod 95'e göre. Bu yüzden merak ettim. googleearth'den mesafenin 120 metre olduğunu ölçmek şaşkınlığımı daha da artırdı. Gerçi rüzgar yoktu ama yine de açık nişangahla.... amma da ballıymışım diyorum...

• Söylemekten dilimde tüy bitti, 5.5mm yaylı silahlarla ağır pelet atılmaz, size bir avantaj sağlamaz.
    magnum sınıfı yaylılarla ( 350/460magnum- mod 48/52/54- mod 125 - hunter 1250 gibi 14.6 grain örnek (diana magnum, H&N)
    orta güçtekilerle ( hatsan mod 125 ve torpedo harici 80-90... serisi, gamo blackknight ) 13.43 grain (jsb )
    güçsüzlerle HW97K -TX200 - X20 gibi 12.5 grainlike peletleri geçmemek lazım

• 99 L.E. bendede var, sas sistemi yok ama tepme çok az, quattro yok ama tetiği 2 kademe ve yumuşak, garip namlu kilidide yok, gücü az değil 100 metrede bira şişesini rahat patlatıyor 16 grain ile 700 fps gibi tahmin ediyorum. Fiyatına göre keyifli bir alettir.

• Official Post

Bence de standart halde vermesi çok zor ancak 16 graini 50metreye sıfırlanmış ve 120 metrede 1 metre aşağı vuruyorsa sence kaçla atmış olabilir :)

en fazla olsun 700-720 arasıdır bence. 810mt/sn atan mod125 imle 50mtye sıfırlıyken 100mt de 1 karış düşmeyle isabet sağlıyordum

• İlk defa 50 metre ötesine atalım dedik hocam. Ayrıca ha dedinmi istediğin ağırlıkta pellet bulunmuyor ki... Burada en çok getiren bayiye geçen sordum gelir ama ne zaman gelir bilmiyorum dedi. elde ne varsa onu atıyoruz...RWS'nin de var o da 16 grain. Gamonun prohunter'ını adeta çakıyoum namluya, promagnumun biri zor girse diğeri kolay giriyor...

• Baybars bey,

Bendekinde namlu kilidi de var ama mod88 gibi değil. Mandala benziyor daha çok. Namlu ağzına diş açmışlar. Tetiği bana G-3'ü hatırlatıyor. Tepmesi az, pistonun vurduğu zaman çıkardığı ses de az. ama iyi bir silah.

• Bendekinde namlu ağzında diş yok namlu kilidide yok ^^ bu tüfeği hatsan kafası iyiyken yapmış herhalde. ;) Şaka tabiki. Ben gez arpacıkla atmak için almıştım bayağı isabetli çıktı. JSB türevi pelletleri seviyor. Bu pelletler BC değerleri iyi olduğundan kendinden hafif pelletlerden daha düz bir uçuş yoluna sahip. Namlu çıkışında 700 fps gibi değer veriyor.

• İlk defa 50 metre ötesine atalım dedik hocam. Ayrıca ha dedinmi istediğin ağırlıkta pellet bulunmuyor ki... Burada en çok getiren bayiye geçen sordum gelir ama ne zaman gelir bilmiyorum dedi. elde ne varsa onu atıyoruz...RWS'nin de var o da 16 grain. Gamonun prohunter'ını adeta çakıyoum namluya, promagnumun biri zor girse diğeri kolay giriyor...

Prohunter 5.53 çünkü ortalama.

• Selamlar, ben hız ölçümü için Audacity programı ve dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Yakınlarımda krono yok, doğru ölçüp ölçmediğimi test edemedim. Mantık şöyle:
    Silahtan ölçülmüş bir mesafe öteye mesela 10 metreye sac veya vurunca iyi ses verecek malzemeden bir hedef koyuyorsunuz. Bilgisayarı silahla hedefin ortasına yerleştirip ses kaydına başlıyorsunuz. Atış yapıp hedefi vurup gidip bilgisayara kaydı durduruyorsunuz. Audacity programında ses dalgalarına bakarak namludan çıkan atış sesi ile hedeften gelen çarpma sesi arasında kaç saniye olduğunu ölçüyorsunuz. Mermi Hızı = 10 metre / ölçtüğünüz zaman formülünden hızı hesaplıyorsunuz.

Programı kullanan ve krono ile kontrol edebilen varsa bilgi verebilirse çok iyi olur.
    Kolay gelsin.

Evanix Blizard .22 + iyi bi dürbün
    Airarms Prosport .22 + Gamo 4-16x50
    Zoraki HP-01 .17 + bozuk gözler
    Hoyt 1999 In Tec Carbonite