Evimizin Yeni Üyesi Sütlaç :)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Akvaryum sevdamdan sonra bir kuşçuluğumuz eksikti :) o da oldu. Eşim çok ısrar edince dayanamadım ona istediği gibi bir muhabbet kuşu aldım. Özellikle beyaz istedi :) adını sütlaç koyduk... Tabiki o bir erkek :) İlk İki gün yem yemediğini farkettim. Sabit bir şekilde öylece duruyordu alışamamış olsa gerek. Üçüncü gün yakalayıp zorla elimden yem yedirdim. Alışma evresini nihayet bu gün yem yemeye başlayarak bitirdik. Hatta ötmeye bile başladı :) Gözüm kuşçudaki küçük papağanlarda kalsa da sütlaçla çok iyi anlaşıyoruz.

[Resim Engellendi: http://farm6.staticflickr.com/5545/9047820705_19d1753652.jpg]

[Resim Engellendi: http://farm6.staticflickr.com/5544/9047820677_3166729e9b.jpg]

[Resim Engellendi: http://farm6.staticflickr.com/5458/9050051588_322baa8fba.jpg]

• Çok güzel hayvanlardır en son baktığım 11 sene sonra benden ayrıldı yaklaşık 2 yıldır bu yüzden almak istemiyorum ama kısa zamanda şu tatil işlerinden sonra bir sultan papağanı almayı düşünüyorum..
    haftada 1 gün marul ve yumurta sarısı verin çok severler...

• Çok güzel hayvanlardır en son baktığım 11 sene sonra benden ayrıldı yaklaşık 2 yıldır bu yüzden almak istemiyorum ama kısa zamanda şu tatil işlerinden sonra bir sultan papağanı almayı düşünüyorum..
    haftada 1 gün marul ve yumurta sarısı verin çok severler...

Evet evet kuşçudaki papağanların cinside öyleydi sanırım sultan papağanı... Benimde çok hoşuma gitti gerçekten. Rengarenk şirin birşeydi. Nasip belki abartıp bir tane de papağan alırım :)

Kuş konusunda acemiyim açıkçası... Muhabbet kuşu bakımı olsun, papağan bakımı olsun her türlü yorum ve önerilerinize açığım. ç ş s k p t gibi harfleri ve bu harf kombinasyonlarından oluşan kelimeleri çabuk söylediklerini biliyorum, ilgi ve oyun istediklerini biliyorum ama beslenmesi, banyosu, ilacı vs. konularında pasifim

Marulu eve gidince hemen deneyeceğim. Fakat yumurtayı nasıl vereceğim? Yani yumurta gagalamasıyla birlikte dağılır gider...

Teşekkürler.

• düzeltiyim haşlanmış yumurta sarısı kabuğu ile suluğun üstünede konulabilir(geniş ağızlı ise) ya da yemliğin üzerine koyabilirsiniz 1-2 saat sonrada alırsınız...

• Çok meraklıyımdır bende bunlara küçük papaganlar cennet papaganı pek konuşamazlar yavrusunu anlamak ve bulmak zordur ,ama çok akıllı olup çok güzel egitilir. Sultan papaganı sakın almayın kuşlardan sogursunuz bende vardı kesinlikle tavsiye etmiyorum melek yüzlü sahtekar diyorum ben ona :)

Marul gibi şeyleri çok vermeyin özellikle de maydanozu çok severler vermeyin fazla ishal olur ishal bunlar için ölümcül bir hastalıktır , yem.ne %50-%30 oranında kanarya yemi katın ballı kraker kuş suyu vs vs gibi şeylere sakın yaklaşmayın tamamen para tuzagı kimyasallar, ama kum ve kalamar(mürekkep balığı kemiği) koyun kesinlikle dikkat edin buna kum mineral destekli olursa iyi olur bu konuda az buçuk bilgim vardır elimden geliğince klavyemin döndüğünce yardımcı olurum saygılarımla iyi dostluklar dilerim size :)

Lütfü...
    Çakal gibi dostum olacağına aslan gibi düşmanım olsun...

Hatsan MOD 99 4.5 mm

Diyarbakır ;hirr;

• 5 yaşımdan beri evde mutlaka muhabbet kuşu olmuştur. Şu an beslediğim kuş 14 yaşında ve adı Muhittin :) (Tanıdğı veya akrabası Muhittin olan varsa alınmasın)

Benim verebilceğim tavsiyelere gelirsek kesinlikle kuş cereyanda kalmasın hasta olabilir. Bunun dışında ben kuşun olduğu odada parfüm, deodorant gibi şeyler kesinlikle sıkmıyorum. Yemeyi sevdiği şeylere gelirsek marul(fazla olmamak şartı ile), dilim elma, kabuksuz ayçiçeği çekirdeği, bazı kuruyemiş çeşitleri vb... Maydonozdan uzak durun boğazına takılma olasılığı yüksek. Kesinlikle çeşme-musluk suyu vermeyin, doğal kayank suyu verin kendiniz içer gibi ve ayrıca içine damla falan katıp hayvanı kimyasala boğmayın derim.

Hayvan konuşsun diye çoğunlukla ayna koymayın derler ama bu hayvanı yalnızlık hissinden dolayı hem bunalıma sokabilir hem de agresifleştirebilir. İlginizi eksik etmeyin yoksa cidden bu kuşlar size küsebiliyor.

Sütlaç'a uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum

Daystate Air Ranger 5,5mm + NikkoStirling Nighteater 8-32X60
    Hatsan AT44 W10 LONG 5,5mm + NikkoStirling GAMEKING 4-16X50
    Hatsan MOD 135 QE Vortex 5,5mm + NikkoStirling Mountmaster 3-9X40

• arkadaslar 15-20 belki 25 yil evvel muhabbet kuslarim vardi ilk kusum duriye 10 yil yasadi onlarca yavru aldim uzun sure baktim kuslara. hicbiri olmedi (yeni doganlar haric) sonra 10 yil kadardir ara vermistim. 3-4 yil evvel esime bi tane hediye aldim 3-5 ay sonra oldu bim den yem almis esim ona bagladim. sonra gecenlerde kuslarina bakamayan biri 2 kus vermis esime . yine heveslendim eski buyuk kafesimi getirdim onlari ufaktan egitmeye basladim 1 tanesi ilk ay oldu. 2. si. 3. ayda gitti. hatta son kalani veterinere goturdum 2 serumu birlestirdi... bissuru para harcadim...
    eskiden hic hastalanmazlardi ayni sekilde bakardim hicbir fark yok .. musluk suyu 1-2 gunde bir degistir damla damlatirdim eskiden de balli cubuk da verirdim yem kum murekkep kemigi hepsi aynı. eskiden sadece 1 kere yeni yumurtlayan yapan kusum hastalanmisti olmek uzere idi streptomagma damlaymşstim agzina iyi olmustu o kadar....
    su an neden oluyorlar bu kadar kendime olan guvenimi kaybettim yemler damlalar mi bozuldu artik neden boyle oldu anlamadim?

• Çok meraklıyımdır bende bunlara küçük papaganlar cennet papaganı pek konuşamazlar yavrusunu anlamak ve bulmak zordur ,ama çok akıllı olup çok güzel egitilir. Sultan papaganı sakın almayın kuşlardan sogursunuz bende vardı kesinlikle tavsiye etmiyorum melek yüzlü sahtekar diyorum ben ona :)

Marul gibi şeyleri çok vermeyin özellikle de maydanozu çok severler vermeyin fazla ishal olur ishal bunlar için ölümcül bir hastalıktır , yem.ne %50-%30 oranında kanarya yemi katın ballı kraker kuş suyu vs vs gibi şeylere sakın yaklaşmayın tamamen para tuzagı kimyasallar, ama kum ve kalamar(mürekkep balığı kemiği) koyun kesinlikle dikkat edin buna kum mineral destekli olursa iyi olur bu konuda az buçuk bilgim vardır elimden geliğince klavyemin döndüğünce yardımcı olurum saygılarımla iyi dostluklar dilerim size :)

Çok teşekkür ederim. Evet evet şimdi google görsellerden baktım da benim pet shopta görüp beğendiğim papağanlar cennet papağanıymış. Gerçekten çok şirin görünüyorlardı...

Marul bir parça kafesin tellerine taktım dün akşam. Biraz tırtıklamış kafesin içine çekmiş sevdi sanırım :) Kum ve kalamarı en kısa zamanda temin ederim teşekkürler.

Maaşallah 14 yaşındaki Muhittine ne güzel yaşı uzun olsun... Kuşun bulunduğu odadaki oda spreyini kaldırayım öyleyse hemen. Evet ayna vermediler konuşmaz diye. Olmazsa bir süre sonra bitanede ayna alayım ama daha bize tam alışamadı. Eve geleli daha birkaç gün oldu...

Maydonoza gelince;

Benim en çok merak ettiğim konu bu kuşların nasıl banyo yaptırıldığı idi :) çünkü sütlaçı biran önce yıkamam lazım kuyruğu ve üzeri kirlendi... Dün youtube sordum öğrendim. Her kuşun kendince sevdiği yıkanma şekilleri varmış. Şelale, srey, yağmurlama, vs. gibi... İzlediğim videolardan birinde su dolu kabın içine su doldurulmuş ve maynodozlar atılmıştı. Hatta videoyu buraya da koyayım... Bende gördüğüm videodaki gibi yaparak kabı doldurdum ve kafesin içine bıraktım. Eve gidince bakacağım yıkanmışmı :)

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

arkadaslar 15-20 belki 25 yil evvel muhabbet kuslarim vardi ilk kusum duriye 10 yil yasadi onlarca yavru aldim uzun sure baktim kuslara. hicbiri olmedi (yeni doganlar haric) sonra 10 yil kadardir ara vermistim. 3-4 yil evvel esime bi tane hediye aldim 3-5 ay sonra oldu bim den yem almis esim ona bagladim. sonra gecenlerde kuslarina bakamayan biri 2 kus vermis esime . yine heveslendim eski buyuk kafesimi getirdim onlari ufaktan egitmeye basladim 1 tanesi ilk ay oldu. 2. si. 3. ayda gitti. hatta son kalani veterinere goturdum 2 serumu birlestirdi... bissuru para harcadim...
    eskiden hic hastalanmazlardi ayni sekilde bakardim hicbir fark yok .. musluk suyu 1-2 gunde bir degistir damla damlatirdim eskiden de balli cubuk da verirdim yem kum murekkep kemigi hepsi aynı. eskiden sadece 1 kere yeni yumurtlayan yapan kusum hastalanmisti olmek uzere idi streptomagma damlaymşstim agzina iyi olmustu o kadar....
    su an neden oluyorlar bu kadar kendime olan guvenimi kaybettim yemler damlalar mi bozuldu artik neden boyle oldu anlamadim?

Çok üzüldüm başınızdan geçenlere... Geçmiş olsun ne diyeyim ben zaten bu işe çok yabancıyım. Belki tek söylenecek şey, şanssızlık

• Ayna kesinlikle tavsiye etmem zaten araştırırsanız aynanın kafeslere konulmasının sakıncalı olduğunu bulursunuz kendi görüntüsünü kendine eş seçer ilerde aynaya yem vermeye çalıştığını kur yaptıgını görürsünüz zaten ve kuş arkadaşı olduğu için sizi görmez aynanın yanından ayrılmaz

Lütfü...
    Çakal gibi dostum olacağına aslan gibi düşmanım olsun...

Hatsan MOD 99 4.5 mm

Diyarbakır ;hirr;

• Hayirli ugurlu olsun :D bende kesinlikle ayna tavsiye etmem onun yerine farkli oyuncuklar olabilir. Birde muhabbet kuslari avuclanarak ele alinmayi sevmezler, urkerler. Kusunuzu zamanla parmaginiza omzunuza alistirin bu onun hosuna gidecektir. Ve kafesin disina cikarmayi ihmal etmeyin odada acik cam kilima olmasin, kafesin disindayken odada parlak cisim ayna cam olmasin carpip olebilir. Kusunuzun yaninda ani hareketlerden kacininiz basinin arkasindan pek sewmeyin korkar onun yerine yanaginda ve boynundan severseniz iyi olacaktir. Ins uzun omurlu olur .

-HeR NeFis Olumu Tadacaktir -

mod 99 5.5 mm 3-9*32 optima
    mod 85 4.5 mm
    mod 55 4.5 mm