sizce bu mermi neye ve hangi döneme ait

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • abilerim ben kars / sarıkamışta yaşıyorum , kardeşim bahçede oynarken bu mermiyi bulmuş , patlamamış , kapsül kısmı sağlam ama kurşun kırılmış tahminimce kırıkkale tüfeğinde kullanılan bir mühimmat , bilgilerinizi bekliyorum

2013-08-02-1019.jpg

https://www.imgim.com/2013-08-02-1019.jpg

• ebatlarını ölçersen ne olduğu daha kolay anlaşılır

• Derhal onu güvenlik görevlilerine teslim etmelisiniz, onlar gereğini yapar. Patlamamış dahi olsa, büyük tehlike teşkil eder ve şarapnel etkisi yapar. Kesinlikle kurcalamayın.

• vay beee çok eskilerden kalma o mermi :) hatta sivri değil küt uçlu daha doğrusu bilye çekirdek atanlardan :) bunun gibilerini Çanakkale'de çok görmüştüm ben o bir müzeye gitmeli :) altına da bulunduğu tarih ve şu kişi taradından müzemize verilmiştir yazmalı :)

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• Bu tür kovanlar bilye atmaz ;) Kovan eteklerine ve üzerindeki korozyona bakılırsa (net bir resim olsaydı, daha sağlıklı bilgi verebilirdi) Sarıkamış Harekâtı ya da daha önceki yıllara ait olabilir. O yıllarda Osmanlı ve rus askerleri aynı zamanda ermeni çetelerinin kullandığı mermiler bu balistik formdaydı. Kovanın dip kısmında kalibresi ve yılı yazar, daha sağlıklı bilgi için ondan faydalanabilirsin. Yine yazıyorum, kesinlikle kurcalama, düşürme, bir yere çarpma, çünkü primer kısmı hâlâ aktif olabilir, içindeki de kara barut değil modern barut olduğundan kolaylıkla ateş alabilir.

• Bu tür kovanlar bilye atmaz ;) Kovan eteklerine ve üzerindeki korozyona bakılırsa (net bir resim olsaydı, daha sağlıklı bilgi verebilirdi) Sarıkamış Harekâtı ya da daha önceki yıllara ait olabilir. O yıllarda Osmanlı ve rus askerleri aynı zamanda ermeni çetelerinin kullandığı mermiler bu balistik formdaydı. Kovanın dip kısmında kalibresi ve yılı yazar, daha sağlıklı bilgi için ondan faydalanabilirsin. Yine yazıyorum, kesinlikle kurcalama, düşürme, bir yere çarpma, çünkü primer kısmı hâlâ aktif olabilir, içindeki de kara barut değil modern barut olduğundan kolaylıkla ateş alabilir.

[Resim Engellendi: http://s1308.hizliresim.com/1d/3/r29b2.jpg] aradaki - işaretini kaldırıp bakınız.. bu mermiden kovandan gördüm bilye misket olan kullanılan çekirdekler eskilerde kullanılıyordu abi

vazgeçilmezlerim;

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen alperen692 ().

• resimdeki muhimmat barutluya (alt kısımdaki etek görülüyor,sanırsam kovan) benziyor bu tür malzeme ile ilginiz yoksa kurcalamayın elinizde patlayabilir...

• vay be eski gömleksiz çekirdekler vb de var çanakkalede ve bütün 1. dünya savaşı boyunca ne canlar yakmıştı. Hatta yağlı kurşun dedikleri buradan kalma üzerinde 2 yada 3 sekman yuvası gibi olan oyuklarda bir tür yağ varmış.

Bu vesile ile, bu vatan için bu topraklarda doğan ve bu topprağa düşen bütün ecdada allah rahmet etsin.

• Official Post

bu bana rus beşlisi yada orjinal adı ile mossin nagantı amınsattı tabimerminin çekirdeği için çok bir yorum yapamam ama resim var tabi
    7.62×54

[Resim Engellendi: http://t1308.hizliresim.com/1d/3/r2csp.jpg]

[Resim Engellendi: http://m1308.hizliresim.com/1d/3/r2cqh.jpg]

[Resim Engellendi: http://u1308.hizliresim.com/1d/3/r2cqw.jpg]

• Türkiye'de bunlara sahip olan çok az insan varmış. Avrupa ve amerikada normal bir tabanca 500 dolara satilirken bizim Osmanlı yapımı bu silahlar 80 dolara satılmakta. Youtubea Turkish Mauser yazarsanız karsiniza çok video çıkıyor. Silahlara ilgilenen cogu amerikalıda var sanırım u½%; hatta bir videoda kaç dolara aldığını da anlatıyor. Not: Osmanlı yapımı derken burda mı yapıldı yoksa parçaları burda mı birlestirildi onu bilmiyorum.

Crosman m4-177&bsa sniper 3-9*40&gamo match

Elbet bir gun benim olacak (Daystate Huntsman Classic .22)

• suriyede hala antika olarak alıp satıyorlardı ama son durum nedir bilmem

• bilye misket olan kullanılan çekirdekler eskilerde kullanılıyordu abi

Biliyorum çok eskiden kullanıldıklarını, ama o tür bilye mühimmatlar namlu ağzından doldurulur, kovansızdır ve 1800'lerde kullanımlarından vazgeçilmiştir (askeri olarak tabi). Koyduğun resmin soldan ikinci olanı gülle tabir edilen bilye-misket mermi, diğerlerinin hepsi günümüz balistik tiptekilere yakın aerodinamik mermi. Hatta ortadakinin aynısını askerde elime almıştım, onu atan silahla beraber. Gerçi kardeşimiz Osmanlı malı mermi kovanı olduğunu teyit ettirmiş ki o dönemde Osmanlının elinde amerikan Martiny Henry tüfekler vardı ve mermi tipi de buna benziyordu. :)

• ben bir sohbet esnasında bir büyüğümüzün bu tüfekleri amerikaya demir hurda fiyatına sattıklarını duydum tabi doğru yalan bilemem işin aslı astarı nedir

Doğrudur, adamlar hurda olarak alıyor, biraz temizlik ve ciladan sonra da altın fiyatına müzayedede satıyor. Yazık valla, biz yemeyelim eller yesin.

• çanakkalede alman mavzerler kullanılmış hatta padişah 2. abdulhamit han orduyu o zamanın en güçlüsü yapmak için uğraşmış ve bunun adımlarından biri olarak almanyadan bir çok silah sipariş etmiştir ama o sırada istiklalini kazanmak için osmanlı ile savaşan bulgarlar ulaşım yollarının çoğunu kesmiş, osmanlıyla almanyanın irtibatını zorlaştırmış ve alman silahlarının zamanında elimize geçmesine engel omuşlardır. İşte bu sırada cephelerin bir kısmına alman silahları ulaşmış ama büyük kısmında halen osmanlı mavzeri kullanıulmaya devam edilmiştir.

Gücünün iyi olduğu, arıza çıkartmadığı ama isabetinin ve kullanışının pek iyi olmadığı söylenir. Alman mavzerleri daha hafif, daha isabetli silahlarmış.

• tam

Biliyorum çok eskiden kullanıldıklarını, ama o tür bilye mühimmatlar namlu ağzından doldurulur, kovansızdır ve 1800'lerde kullanımlarından vazgeçilmiştir (askeri olarak tabi). Koyduğun resmin soldan ikinci olanı gülle tabir edilen bilye-misket mermi, diğerlerinin hepsi günümüz balistik tiptekilere yakın aerodinamik mermi. Hatta ortadakinin aynısını askerde elime almıştım, onu atan silahla beraber. Gerçi kardeşimiz Osmanlı malı mermi kovanı olduğunu teyit ettirmiş ki o dönemde Osmanlının elinde amerikan Martiny Henry tüfekler vardı ve mermi tipi de buna benziyordu. :)

tamam kızmayın yanlış söylemiş olabilrim :D dilim sürştüü :D

vazgeçilmezlerim;

• yukarıdaki fotoda elde tutulanda osmanlı suvarı tıpı kısa namlu mauserdir,at üzerinde hareket kabiliyetini artırmak için üretilmiştir.burada 'Falcone' nun söylediğine katılmak gerek çünkü zamanın en güçlü ordusunu kurup suvarilere mauser havacılara ucak piyadelere alman mühendisliği bir çok askeri malzeme yaptırılması planları osmanlıda uzunca bir süre kurtuluş yolu olarak görülmüştür,buradaki kurtuluş çöküşten kurtulmak değil savaşlarda kesin hakimiyet kazanma anlamındadır çünkü aslen kendi tarihimizi avrupalılardan öğrendiğimiz için onların dediği gibi bir yıkılma çağı mevcut falan değildir,osmanlı yıkılana kadarda hala çok güçlüdür ve ordusunun eli hereye uzanabilir,ancak birazda insaflı olmak gerek,onlarca yıl türlü türlü savaştan çıkığ birde üstüne cihan harbinde kırk tane millete karşı savaşıp bu sırada içerden sırtına bıcak üstüne bıcak yiyerek ayakta kalabilecek bir millet daha varsa beri gelsin..

Gamo hunter Dx combo 4.5mm :thumbup:
    Gamo 3x9x40 wr