Havalı Tüfekle Balık Avı ????????????

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • bu konuyu site arızalanmadan önce açmıştım ama cevapları okuyamadan kapanmıştı

Bir dönem zıpkınla su dışından ekmekle yakına çektiğimiz kefalleri vurmaya çalışmıştım (başarılı olamadım zıpkınım oldukça kötüydü) ama zıpkınla vurulabildiğini duydum

Merak ettiğim şey aynı şey havalı tüfekle yapılabilirmi??? av yasak ama merak işte

orta güçte bir silahın bu durumda en kaç cm ye kadar öldürücü etkisi vardır? (en azından balık için) kalibrenin önemi nedir ve son olarak tahmini kaç derecede sekme yapar ?

deneme yanılma yapamadım teorik bilgi ve tecrübelerinize sığındım

bu arada konu doğru yerdedir umarım

Hatsan AT44-10 LW .22 cal

Zoraki ultra .177 cal

• :thumbup: bence atış yaptığın balığın bır mıktar yanına sapar kırılılmanın etkisiyle aynı zamanda yukarda gorunen balık 20 cm ıse suyun dışına cıkardınız zaman 10 cm gıbı bır rakam olcğını unutmadan atış yaparsanız belkı vurabılırız denemek lazım ;tese;kkur discovery channelde ıszlemiştim adamın bırı okla balık avlıyordu belkı bizde vururuz :rolleyes:

• Geçen yaz memlekette nehirde balıklar yüzüyordu,suyun yüzeyine çok yakınlardı.Denemek için bir atış yaptım açıkçası vuramayacağımı sanıyordum ;rofl.; Tabi pellet balığı deldi geçti,fakat balık bikaç saniye içinde battı,yani hayvan niyazi oldu..Ondan sonra da birdaha atmadım tabiki,çünkü yaralayıp yakalayamama yüzünden kara hayvanlarının bile avı yasakken bir balığı yakalamak hem de suda :him:s çok daha zor,bu balık ölüykende geçerli akıntılı bir suda.Bence boşuna denemeyin,balıkcağızlarda boşyere canından olmasın.Ama oltayla tutacaksanız afiyetle yiyin bizede yollayın ;şrofls;.;şrofls;.#hims

• Bence yay ve ok kullanın ,ya da arbalet.Üstad Tozkoparan bu konuda gerekli açıklamayı yapacaktır...

• arkadaşım büyük kefaller senin attığın ekmeğe kolay kolay gelmez sen orda durduğun mütdetce.ben zıpkın ile dalıyoyorum bazen vurduğum kefaller can havli ile kaça biliyor kimbilir nerde ölüyor balık.senin saçmanın arkasında ip yokki vurduğun balığı yukarı çekesin.bence uğraşma al bir tane olta öyle yakala,saygılar

• verdiğiniz bilgiler için teşşekkürler ama başta da bahsettiğim gibi merakımdan sordum olur mu olmaz mı diye yoksa oltam da var zıpkınım da hatta bu ara yeni bir zıpkın daha alıcam ama merak işte

Zoraki ultra .177 cal

• Ben çok anlamam ama bu işte bayağı iyi olan bi abim başlangıç seviyesi için 90 lık apnea powerpoint önerdi (alır almaz yeni bir şiş almak şartıyla) biraz araştırdım yorumlar oldukça iyi diyor
    Birde yeni parti malların şişleri iyi yeni şişe gerek yok diyen bi satıcı abim var bakıcaz artık olmazsa ilave şiş alıcaz zaten
    elimde şuan balıklara dışardan atıp isaet ettiremediğim 60 lık nemrud klasik var bir an önce kurtulmalıyım cünkü karadenizde 90lığın altında zıpkın iş yapmaz diyor herkez
    zıpkın işine gerçek anlamıyla bu sene başlıyorum sizin önerdiğiniz bir model varsa onuda bir araştırmak isterim

Zoraki ultra .177 cal

• Galiba ateşli ve havalı silah mermilerinin suya penetrasyonu sanıldığı kadar fazla değil. Yanılımıyorsam Mythbusters'da bununla ilgili bir program vardı. Diğer bir sorun da vurulan avın yukarı çekilmesiyle ilgili tabi. Bu sebeple zıpkın vey abenzeri silahlar geliştirilmiş.

Sniper'ın dediği gibi, ok ve yay bu amaçla kullanılıyor. Rutin olarak kullanılan alüminyum, karbon ya da ahşap oklar yerine, aslında ağırlığı sebebiyle gözden düşmüş olan solid fiberglas oklar balık avında tercih ediliyor. Yani suya penetrasyon sorunu, ok ağırlaştırılarak çözülüyor. Uçlarına, okçuluğun diğer disiplinlerinden farklı olarak, su altında kullanılan zıpkın şişlerindekine benzeyen uçlar takılıyor. Böylece isabet alan balık kaçmaya çalışırken ucun mandalı açılıp balığın oktan kurtulmasını engelliyor. Modern yayların ön kısmında stabilizör için hazırlanmış soketlere monte edilebilen, kamış oltaların makaralarını andıran makaralar üretilmiş. Bu sayede balığı vurduktan sonra onu kıyıya ya da tekneye bu makara yardımıyla misinayı toplayarak çekebiliyorsunuz. Meraklısı You Tıbe'da "bowfishing" diye arama yapabilir.

Havalı tüfeklerle balık değil ama kurbağa avı yapıldığını biliyorum. Lisede bir arkadaşım babasıyla havalı tüfek kullanarak kurbağa avlarlar, sonra kendilerine kurbağa bacağı ziyafet çekerlerdi.

• okla denizde avlanması pek verimli olmaz sanırım zira ben zıpkınla denizde atıyordum okla avlanılacak dere de bulunduğum bölgede yok
    ama okçulukla 1 sene ilgilendim normal hedefe atmak çok zevkli birde balık vurup onla mücadele etmek müthiş olur

Zoraki ultra .177 cal