Optik Merkezleme'nin önemi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • hocam öncelikle paylaşım için ellerine parmaklarına emeğine sağlık bugun 4:30 saatlik işkenceden sonra nihayet bende ayar ladım ve şuan bu yazıyı yazarken hala gözüm seyiriyor 0_o kutuyu kesene kadar canım çıktı yok esnıyor yok 2 delik aynı açıda olmuyor filan sonra 10 yard maxımum zoom ile paralax 10 yarda ayarlamak suretiyle yapmış olduğum atışlara geçtim fakat yapmış olduğum atışlarda hedefin altına atıyordu 2 artı kıl sabitlemem raymen neyseki atışları nokta haline aldım ayarlarla fakat ayar sonrası birdaha bakayım dedim ayna yardımı ile baktımda 1mm yukarı aşa tarafından 1mm de sağ sol ayar tarafından bir fark söz konusu bunu oturttumda aldığım hedefin altına atıyor veya sağına atıyor bende bu şekil braktım uzun mesafede bi sorun teşkil edermi uzun mesafeden kastım maxımum 100 metre benim için birde sıfırlamada herkes bişey söylüyor ben bu arkadaşınkini yaptım ne bilim sıfırlama videolarına baktımda adamın videosu hit yapmış oyuzden bu vatandaşı seçtim birde çokresmi anlatıyor hazırolda falan :D

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen zeratul ().

• peki hocam tek parça ayaklarda nasıl oluyor genelde herkeste 2 parçadan oluşan ayaklar var sanırım...

• Tek parça ayaklarda öne ya da arkaya shimleme yaparak yükseklik ayarı yapabilirsiniz ancak sağ sol ayarı yapmak mümkün değildir.Selamlar...

ozaman ayağı deyiştircez heralde tavsiye ettiniz bi marka model varmı acaba saygılar...

• Tek parça ayaklarda öne ya da arkaya shimleme yaparak yükseklik ayarı yapabilirsiniz ancak sağ sol ayarı yapmak mümkün değildir.Selamlar...

Abi o zaman tek parça ayaklarda sag sol ayarı direk doğru olmalı, bir hata varsa da ayak bozuktur. Doğru mu anlamışım?

• Abi o zaman tek parça ayaklarda sag sol ayarı direk doğru olmalı, bir hata varsa da ayak bozuktur. Doğru mu anlamışım?

valla ustam bende anlamadım ozaman tek parça ayak neden üretsinler die düşünmüyor deyilim...baktım olmadı aksu avdan Hawke HM5403 alıcam artık..

hocam affına sığınaraktan bişey sormak istiyorum şimdi ayna yöntemi ile optik merkezi sıfırladım birde silah ustunde bakayım dedim sizin paylaştığınız 2 video gibi dürbünde boşluk kalmayacak şekilde civatasını sıktım ve sağa sola oynattımda ayar bozuk oluyor normalde + kıl direk olduğu yönde donmesi lazım deyilmi ? ayak tek parça dampa ayak... 2 cisi silahın üstünde dürbünü sağa ve sola ayar yaparaktan + kıl optik merkeze aldım birde aynada bakayım dedim arada tahminim 4-5mm fark var yani +kıl 4-5mm sağda kalıyor fakat silahın üstünde dürbünü tamtur döndürmeme rağmen + kıl direk olduğu yönde dönüyor ben bişeyi yanlışmı yapıyorum hocam ? birde buhafta içi steadypix aparatım gelecek size videoda çekicem saygılar hörmetler...

• Bu konuyu başta çok önemsememiştim ama şimdi diyorum ki bu hobi ile uğraşan ve dürbün ile atış yapan herkesin önem vermesi gereken bir konu bu.

Tüfeğim 15 metrede hafif sola, 50 metrede ise sağa vuruyordu. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere ayna yöntemi ile dürbünü yatay eksende optik merkeze aldım. Bu halde her mesafede sağa vurmaya başladı. Ben de arka dürbün ayağının soluna daha önce hazırlamış olduğum 3 adet fotoğraf makinesi filmi ile shimleme yaptım ve tüfeğim artık her mesafede ortaya vurmaya başladı.

Konuyu foruma taşıyan arkadaşa çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

Fotoğrafta aynadan yansıyan gözüm değil telefonun kamerasıdır :)

airgunturk.com/attachment/8352/

• ayna yöntemi ile aldıktan sonra dürbünü kendi ekseninde çevirdinizmi ? çünkü bende ayana yöntemi ile ayarladım ve ardından kendi ekseninde çevirdim ve ayar yine kaçıktı kendi ekseninde çevirerek ayarladımda bu sefer aynada ayarsız oluyor anlamadım neyi yanlış yapıyorum...

• Aynayı sert bir şekilde bastırmak gerekiyor. Ayrıca aslında bu işi yaparken ayna yüzeyinin dürbün merceğine % 100 paralel olduğunu varsayıyoruz. Bu yüzeydeki en ufak bozukluk ayarımızı etkileyecektir. Döndürme yöntemini denemedim ama en kısa zamanda bu yöntemi de uygulayıp teyit edeceğim. Saygılar.

• Aynayı sert bir şekilde bastırmak gerekiyor. Ayrıca aslında bu işi yaparken ayna yüzeyinin dürbün merceğine % 100 paralel olduğunu varsayıyoruz. Bu yüzeydeki en ufak bozukluk ayarımızı etkileyecektir. Döndürme yöntemini denemedim ama en kısa zamanda bu yöntemi de uygulayıp teyit edeceğim. Saygılar.

ok cvp bekliyorum

• ok cvp bekliyorum

Merhaba,

Dürbünü sabit bir eksen etrafında çevirme yöntemini denedikten sonra ayna yöntemi ile dürbünü yüzde yüz optik merkeze alamadığımı farkettim. ama çok yaklaşmışım. Öyle ki crosshair belli bir noktanın etrafında çok küçük bir yay çiziyordu. Sonra fakrettim ki windage ve elevation turretlerinin ikisi de üzerlerinde yazan klik sayıları bazında 0'a çok yakın. Benim de ikisini de 0'a alarak döndürme yöntemini deneme fikri aklıma geldi ve gördüm ki bu değerlerde dürbün fabrika çıkışı olarak optik merkeze alınmış. Yani ikisini de sıfıra aldığımda dürbün aynı nokta etrafında dönüyor. (Hawke Sidewinder SR Pro 6-24x56)

Ayrıca dürbünü çevirme yöntemi ile test ederken sabit tutmakta zorlandığımı belirtmeliyim. En sonunda kardeşimden yardım alarak yapabildim. Bu yöntem ile en sağlıklı test kanımca şu şekilde yapılabilir (youtube videosunda görmüştüm, linki daha sonra ekleyeceğim):

- dürbünün paralax yapabildiği bir mesafeye yere dik bir şekilde üzerinde büyükçe bir artı olan (x-y düzlemi) hedef kağıdı yerleştirilir
    - dürbün çevirme esnasında kesinlikle doğrultu değiştirmeyecek ve kendi etrafında rahatça dönebilecek bir setup ile uygun pozisyona getirilir (en zoru da bu)
    - hedefteki artının tam ortasında nişan alarak (crosshair hedefteki artı işareti ile tam örtüşecek biçimde) dürbün kendi etrafında 180 derece döndürülür
    - dürbünün merceğindeki hangi eksen hedefteki (başta üzerinde olduğu) eksenden uzaklaştı ise dürbün bu eksende optik merkezde değil demektir.
    - dürbün her 180 derece çevrildiğinde crosshair'ın iki ekseninin de hedefteki artı ile örtüşmesi sağlanana kadar windage ve elevation ayarları ilgili yöne doğru değiştirilir.

• Yukarıda bahsettiğim yöntemi keşfettiğim video:

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• kesinlikle şim ile sıfırla sağ sol için.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Ercan abi bu konuyu konuşmuştuk ben şimlemeyi tarretler bitince kullanıyorum sonuçta dürbün şimleme illa yapılacak diye uretilmemistir ve tarretler aynı işi daha formal yapabilirken neden ihtiyacım olmadığı halde simlemeyle ugrasayim? Tamam sartsa yaparız mesela zorakim için reddotu mecburen simledim ama normalde neden?

Hatsan Super Nova RG 5.5mm
    Hawke Eclipse 30 SF 6-24X50 Metrik Mil-Dot
    Drager 6LT 300BAR

Scuba tüpleriniz Coltri kompresörümüzle 50 TL 'ye (gidiş geliş kargo dahil) doldurulur.

• Değişik bir konu olmuş, mesaj yazıldıkça, konu sahibinin yazdıkları tekrar edilmiş sanki... ;)

alıntı: konunun ilk mesajı

• Valla yarın bende uğraşıcam dürbünle tekrar bakalım bir de senin dediğin gibi deneyeyim test edeyim.

Hatsan Super Nova RG 5.5mm
    Hawke Eclipse 30 SF 6-24X50 Metrik Mil-Dot
    Drager 6LT 300BAR

Scuba tüpleriniz Coltri kompresörümüzle 50 TL 'ye (gidiş geliş kargo dahil) doldurulur.

• Biz o zaman asla normal dürbün ayağı almamalıyız. Röntgen filmi, teneke kutu parçası ile uğraşmak istemiyorsak tabi. Direk "ayarlanabilir dürbün ayağı" almalı ve dürbünümüzün turretlerinin kapağını hiç açmadan, dürbünümüzle tek klik bile oynamadan direk ayarlanabilir dürbün ayağının vidalarıyla dürbünü sıfırlamalıyız.

Airarms S510 Extra Fac 5,5 mm.+ Hawke Sidewinder 30 8-32x56 20xHalf Mildot
    Gamo Hunter 440 5,5 mm. + Optima 3-9x44 E
    Hatsan Mod 125 4,5 mm. + Tasco 6-24x50 AOE
    Gamo PT 80 4,5 mm.
    Zoraki Ultra 4,5 mm. + Sightmark Reddot

• Ayarlanabilir ayaklar çok pahalı 180-400 Tl arası ve fazlada seçenek yok. Formda ayarlanabilir ayakla ilgili tecrübe paylaşımıda olmamış. Bakir bir konu bilgi olsaydı iyi olurdu. Yanlız şimlemeden sonra (özelikle sağ sol) uzun mesafede daha iyi grupman olduğunu söyleyebilirim.

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• Hawke'nin 155 liraya ayarlanabilir ayakları var internette. Kaliteli bir ayak parasına. Optik merkez bu kadar önemliyse değer bence. Bu shimmig olayı bu kadar önemliyse en az 2500-3000 liraya yaptığımız tüfek dürbün kombinasyonunun yanında önemsiz bir para. Ben şahsen vida sök tak röntgen filmi yerleştir bir daha dene ile uğraşmaktansa direk optik tüpü kolay bir şekilde doğru doğrultuda tutabilmek için hiç düşünmeden bu parayı veririm. Ayarlanamayan bir ayak almayı hiç düşünmem. Bu düşüncem doğruysa ki bu forumda yazılanlara göre çok çok doğru, o zaman ayarlanamayan ayakların hiç satılmaması hatta piyasadan tamamen silinmesi gerekir...

Airarms S510 Extra Fac 5,5 mm.+ Hawke Sidewinder 30 8-32x56 20xHalf Mildot
    Gamo Hunter 440 5,5 mm. + Optima 3-9x44 E
    Hatsan Mod 125 4,5 mm. + Tasco 6-24x50 AOE
    Gamo PT 80 4,5 mm.
    Zoraki Ultra 4,5 mm. + Sightmark Reddot