pelletin hedefteki ağırlığı nedir?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • öncelikle selamlar saygılar.bu işe başladığımdan beri aklımı kurcalayan birşey var.270m/s çıkış hızındaki pelet ilk resimde 50 metredeki enerjisi yaklaşık 15 joule android chairgunda joule/range meter yani joule/metre diye sanıyorum.ikinci resimdeki çeviri tablosuna göre 15 joule/saniye ki bu /metre hesabı ile aynı 1,5 kilogram kuvvet metre/saniye yani 1,5 kilogramlık ağırlığı 4,5 mm çapındaki peletin temas ettiği alana uyguladığı basınç kuvveti diye düşünüyorum.yanlız Namlu çıkışı enerji çevirim tablosunda yaptığım hesaba göre aynı ağırlıktaki pelet 17,3 ft/Ibs yani 235kg/cm gibi bir şiddet ortaya çıkıyor.konuyu turşu yapıp kafa karıştırmadan şunu söyleyeyim kısaca:
    1: 4,5 mm peletin mmkare cinsinden alan ölçüsü nedir?
    2: 50 metredeki enerjisine göre peletin bu alanına uyguladığı basınç şiddeti kaç kg/mmkare dir.?
    nolur aydınlatın beni kafayı sıyırmaya az kaldı. 8o8o8o8o8o
    Saygılar,Teşekkürler. g;$i
    bu arada uygun yer bulamadım buraya yazdım kusra bakmayın.

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/xGk2k6.png]
    [Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/eyloly.png]

g;$i

• 1. Tablette yazdığım için Pi yazcam yoksa simgesi farklı; Pi x r2 x 1/2 den mm2 cinsşnden hesaplarsak eğer eder 3,14x2,25x2,25/2=7,94mm2
    2, Şu ana kadar uyguladığı basıncı hiç düşünmedim önemi de yoktur zaten ama joul cşnsşnden onu hesaplayamazsınız. Bşr joul bir kilogram cismi bir niyoton güç tarafından bir metre yer değitirirken yapımış iştir. Onuniçin önce niyotona dönüştürmeniz lazım isterseniz eski notlarıma bakıp yolunu araştırabilirim... onun yerine impact energy kavramı kullanılır.

Blaser R93 Professional .30-06 Springfield
    Browning New A5 12Ga 71cm
    Stoeger MD2000 12Ga 66/Slug Combo
    Wizard Arms Supervision-S 12Ga 66/Slug Combo
    Akus superpoze (coming soon)
    AT44 Long W-10 LW .22

Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır...
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Voulpes ().

• yani aşağı yukarı 8mm2 alan.çok teşekkür ederim gerçekten benim için anlamı büyük.sizede zahmet oldu.diyorsunuz ki joul ile hedefteki yarattığı basıncı kg olarak bulamam.tekrar teşekkür ederim.zahmet olmazsa notlarınıza bakarak değer çıkarabilirseniz sevinirim yok zamanım dersenizde önemli değil tekrar tekrar teşekkür ederim.saygılar g;$i

g;$i

• hakkaten çok paslanmışım ben
    Bir de Taylor Knock Out Factor denen bişey var. Merminin av üzerindeki durduruculuğu ölçer...
    TKOF= m(grain cinsinden)x v (o mesafede fps cinsinden) x d (merminin kalibresi inch cinsinden) /7000 olarak hesaplanır...

Bir de Thorniley Stopping Power var...

siz bunlara bakadurun ben de 10 yıl önceye ait notlarımı bulmaya çalışiyim...

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK

• Teşekkür ederim abim muhteşemsin hiç bilmediğim şeyler öğreniyorum.bunlara işten çıkınca bakicam .tekrar ilginize teşekkür eder saygılarımı sunarım..

g;$i

• Hocam ben konuyu çok düşündüm ama sonuç şu:
    Mermi hedefe çarptığında kaç saniye hedefle ilişkisi olacağına bağlı olarak güç uygulayacaktır. oysa enerji değişmeyecektir. bunu da F=m.a kuralından çıkartabilirsiniz. bizde pür kinetik enerji olduğundan dolayı sadeve "v" yanı vellocity; hız var elimizde a=v/t => F=mv/t =>>> normal newton cinsinden hesaplayacaksanız şayet ozaman kaç saniye hedefle temasının olacağına bağlı olacaktır.

Ama ben makine mühendisi olmadığımdan konuyu fizikçilere yada makine mühendislerine sormakta fayda var uygun fırsatını bulunca arkadaşlara sorcam...

AT44 Long W-10 LW .22

Mustafa Kemal ATATÜRK