zoraki namlu uzunluğu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar bildiğim kadarıyla zorakinin light ve ultra modelinde namlu uzunluğu dışında başka fark yok. eğer doğruysam ultrada hızı arttıran sadece namlu uzunluğu farkı. peki namlu daha da uzun olsa daha mı hızlı olurdu. takılabilir 60 cmlik namlu olsa mesela pcp tufekler gibi olurmu? ayrıca 4 pomp kurulduğunda basıncı kaç bara kadar çıkar bu konuda tecrubeli biri varmı denemiş yada araştırmış olan?

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

sarsılmaz kılınç 2000 light 9mm

atüs 36 cal tek kırma

zoraki hp ultra 4,5 - 5,5

• Bende 55 cm namlu var zorakiye takacaktım fakat araştırınca namlusunu fazla uzatmanın işe yaramayacağını anlayıp vazgeçtim. Kendi namlusundan maksimum 10 cm fazla bir namlu olursa fark eder ama uğraşmaya değmez.

• Mantikli. Peki kac barlik hava kullandigimizi biliyjormusunuz benim tahminim 100 bar yoktur bile
    Sesine bakilirsa tabancalarda namlu kisa oldugundan ayni basincta tufeklerden daha cok ses cikariyo 200 barlik tufek sesine bakilirsa daha azdir diye dusunuyorum

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

atüs 36 cal tek kırma

• Yaklaşık 180-200 arasında bir basınç oluşuyor 4 pompada. Kısa modelde 3 pompa, uzun modelde de 4 pompa yapabiliyorsunuz. Gerekli modifiyeler ile .177 kalibrede 12 fpe güce ulaşabiliyor tabanca. fakat 1 atış için 6 veya 7 pompa yapmanız gerekiyor, haliyle de biraz yorucu bir kullanım oluyor. PCP tüfeği pompa ile kullanmak gibi, tabiri yerindeyse.

FİLİNTALAR GRUBU
    Gamo CFX 4.5 (MS "Yatagun" yay tutucu ve tetik) + Square 4x32
    Crosman 2100b
    Hatsan mod.20
    Crosman 2240, rjmachine long breech, Williams notched blade sight,
    Crosman 2240, rjmachine riser breech, free floating 24" barrel, Crosman Custom Shoulder Stock
    Atak Arms Zoraki HP-01 000075
    Crosman 2240-50 PCP, breech Jim Giles,14" barrel

• peki bu kadar yuksekk basınc varken uzun namlu neden iş görmesin sadece 10cm lik uzatmanın üstü neden işe yaramasın kullandığı hava hacmimi cok az. yani belki birçok kişi için ugrasmaya degmez ama düşünsenize 55 lik namlunuzu ses moderatoru takar gibi kolaylıkla takıyorsunuz ve belkı 5-6 pomp ama 100 mtye atış yapıyorsunuz. bunu eminim herkes düşünmüştür ve kesin olarak neden olmadıggını bilen de açıklamak isteyen de muhakkak vardır. açıklamalar ve cevaplar için tesekkurler.

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

atüs 36 cal tek kırma

• Uzun namlu ve dipcik ayarlarsaniz alin size multi pump tufek

Hatsan Mod 99 SAS - Quattro .22 Cal.

Üstte mavi gök basmadıkça, altta yağız yer çökmedikçe, Türk milleti, ilini, töreni, kim bozabilir?

• peki bu kadar yuksekk basınc varken uzun namlu neden iş görmesin sadece 10cm lik uzatmanın üstü neden işe yaramasın kullandığı hava hacmimi cok az. yani belki birçok kişi için ugrasmaya degmez ama düşünsenize 55 lik namlunuzu ses moderatoru takar gibi kolaylıkla takıyorsunuz ve belkı 5-6 pomp ama 100 mtye atış yapıyorsunuz. bunu eminim herkes düşünmüştür ve kesin olarak neden olmadıggını bilen de açıklamak isteyen de muhakkak vardır. açıklamalar ve cevaplar için tesekkurler.

Yanlış hatırlamıyorsam valf hacmi 0,5 cc den biraz fazlaydı. dolayısıyla daha uzun namlu için yeteri kadar hava yok. Namlu uzun olsa bile pellet arkasında itici hava yoksa yeteri kadar hız, dolayısıyla da güç elde edemezsiniz. İşin bir de diğer boyutu var tabi, pompa hacmi çok az. şu anki valf hacmi için 3-4 bilemedin 5 pompa yapıyoruz. daha fazla hava için valfi büyüttüğümüzde pompa sayısı da bir miktar artar. Şu anki düşünceme göre de eziyet artar :-).

Tabancalarımı ilk aldığımda ben de çok meraklı, istekli ve heyecanlıydım. iki tane uzun namlulu zorakim. biri standart valfli ve 33 cm namlulu, diğeri de modifiye valfli ve 33 cm namlulu. standart valf ile 10 fpe civarı, modifiye valf ile de 12 fpe civarı güç çıkarabiliyor tabancalar. Kurması pek eylenceli olmasa da 50 veya 100 metre atışı yapmışlığım çoktur. Şu anda iki tabanca da inzivada. Malesef pcpdeki tembellik zevki bir başka oluyor. :)

FİLİNTALAR GRUBU
    Gamo CFX 4.5 (MS "Yatagun" yay tutucu ve tetik) + Square 4x32
    Crosman 2100b
    Hatsan mod.20
    Crosman 2240, rjmachine long breech, Williams notched blade sight,
    Crosman 2240, rjmachine riser breech, free floating 24" barrel, Crosman Custom Shoulder Stock
    Atak Arms Zoraki HP-01 000075
    Crosman 2240-50 PCP, breech Jim Giles,14" barrel

• bende hava hacmi azdır diye düşünmüştüm Zaten zorakiyi yapan usta en güzel haliyle yapmış . :thumbup: bir de zorakiyi uzun zamandır kullananlar var ki daha iyi bilirler nikula 2-6x28 e dürbün düşünüyorum sizce nasıldır. boşta bi 3-9x44optıma var cok ağır oluyo takınca

gamo cfx royal 4.5

gamo cf 20 4.5

hatsan alfamax 5.5

hatsan mod 60 5.5

gamo p 23

beretta sp 12cal

atüs 36 cal tek kırma

• ben de zoraki ultranın borusunu , light olanla değiltirmek istiyorum.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen tarik_0000 ().