Regülatörsüz Tüfeklerde Optimum Sıfırlama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • BT65 için yaptığım ölçümlerle konuyu anlatacağım, mantık her tüfekte aynı;

Amaç, tüfeğimizin ideal basınç değerleri arasındaki sınırlı sayıda atışa odaklanmak yerine max ve min barları arasındaki tüm atış kapasitesini ki bu max atış adedidir kullanmak ve bunun için ideal basınç ortalamasını bulup dürbünü bu değerde sıfırlama.

Öncelikle tüfeğimizi kullanılabilir max bara kadar dolduruyoruz ve atışlarımızı varsa gösterge üzerindeki min bara, kullanılabilir min bara yada atışların arasında büyük farklılık ve düzensizliklerin olduğu bara kadar (BT65 için hatsan 70 atış adedi veriyor ki bu 200 den 30 bara kadar demek olsa da ben 50 barın daha ideal bir min basınç değeri olacağını düşünüyorum) atış yapıp krono ölçümünü ve her 5 atışta bir basınç değerini not ediyoruz. Böylece tüfeğimizin hangi basınçta hangi hızda atış yaptığını belirlemiş oluyoruz. Aynı zamanda tüfeğimizin basınç ve hız bileşenlerinden oluşan atış eğrisini çıkarmış oluyoruz. Yabancı forumlarda bunu excelde yapıp yayınlayanlar var; bulan yada excele hakim olup yapan olursa görsellik yönünden harika olur.

BT şarjörü 10 lu olduğu için 10arlı serilere ayırarak 50 atış yaptım. Bir 10 atış daha yapılabilir belki ama İ.Mehmet için güç bana göre düşük kalacağından ölçmedim amma HN Baracuda için 60 atışlık ölçüm yapacağım. Baracuda daha hafif olduğu için 50den sonraki atışlarında tatmin edici hızlarda olacağını düşünüyorum.

Ölçümler sonucunda ortalamayı bulup dürbünü bu ortalamanın yakalandığı basınç aralığında (homojen bir ölçüm için ben 5 atış yapıyorum) sıfırlıyoruz.

Benim aldığım ortalama İ.Mehmet 27 grain ve BT65 için 750 fps hız kabulü oldu. Resimde görüleceği üzere hesap kolaylığı açısından verileri düz rakamlara yuvarladım. Amacım grupman olmadığı için ve sade olması açısından fazla detaya girmedim. Unutmadan, bulletlerde atışlar arasındaki farkın pelletlere göre daha fazla olduğunu ve bulletler arasında markadan markaya değişmediğini (hornet ve i.mehmet arasında fark olmadı) hatta WD40 ile tozlarını almış ve sürtünme azaldığından farklarda azalmışmıdır diye de düşünmeme rağmen değişiklik olmadığını belirtmek isterim.

Chairgunda sadece hızı değiştirerek tüfeğimim 700-750 fps ve 800 fps deki düşme mesafelerini de 0 m'den başlayıp 25m aralıklarla 300m'ye kadar tablo haline getirdim (resmin alt kısmındaki renkli tablo). Tablonun sağ kısmında derbün sıfırımın olduğu 750 fps ye göre yine 0'dan 300m'ye kadar 25 m aralıklarla (soldaki tabloya göre hesaplanmış) 700 ve 800 fpslerde ne kadar düşme veya yükselme olacağını cm cinsinden not ettim.

Böylece 750 fps dürbün sıfırı olan tüfeğimle 3 şarjörde hız ortalamamın yaklaşık 800 fps olacağını hesaplamış olduğumdan o şarjördeki atışların örneğin 200m de yaklaşık 54cm yukarı vuracağını bilebiliyorum.

100m de bile BT65 için 700 (5.şarjör) ve 800 fps (3.şarjör) arasındaki farkın 25cm olduğunu görünce neden bu hesabı bilmemiz gerektiğini anlamış oluyoruz ;)

Bu hesabı ihtiyacınız ölçüsünde detaylandırıp resmini de cebe attınız mı atışlar daha bir keyifli oluyor sanki :)

[Resim Engellendi: http://i1254.photobucket.com/albums/hh618/Wanted_Tr_Gun/Air%20Balistik/20140223_4_zps251a3ea7.jpg]

Bu resimde de ,başka bir konu altında detaylarını anlatmayı düşündüğüm, dürbün ayarlarım var. Dürbün Hawke Nite Eye 6x24-50

[Resim Engellendi: http://i1254.photobucket.com/albums/hh618/Wanted_Tr_Gun/Air%20Balistik/20140223_1_zpsc3a919e0.jpg]

• Çok süper bir çalışma :) elinize sağlık.

Metehan TURKİSH AİRGUNNER

Weihcrauch HW 97 K .177 Field Target & Hawke Tmx 10-50x60

Hatsan At44 .177 Field Target & Vector 8-32x52

Niksan Escalade TC .22

Niksan Elf S .22.

Niksan Tacto S .177

Niksan Özark TC .22

Niksan Escalade .25

Niksan Özark T .25

Diana Mod 52 .177

Beretta F92 .177 Full auto

Gamo Pr776 .177 Revolver

Süperhawk Revolver Airsoft 6 mm

;director; YOUTUBE Kanalım: http://www.youtube.com/c/ShootingAndSports

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır,aptallığın sınırı yoktur... A.Einstein

• üzerinde çaliştıgım bır konuyu hazırlayıp sunmuşsun çokta güzel olmuş

hatsan mod 33 4,5mm 177cal

hatsan mod 70 4,5mm 177cal

hatsan mod1055.5mm 22cal winchester3-9*32

gamocfx5.5mm 22 cal square3-9 40

at44wx 10 lw 5.5 22 cal optima 3.12,44 AOE ;tacli#
    armsan phenoma carbo 12 cal otomatik av tüfeği tacli.png

• Elinize sağlık çok güzel olmuş. Regülatörsüz tüfeklerle eğer elimizde krono da yoksa bir diğer yöntemse şu şekilde:

Biraz zor olacak ama 50 metre mesafeden 180 bar gibi bir basınçta (at44 ile) karton hedefe atışlara başlıyoruz ve kendimize göre belirlediğimiz bir basınç seviyesine kadar atışları devam ettiriyoruz. Bu esnada hedefteki pellet deliklerini ve basıncı da sürekli kontrol ediyoruz. pelletlerin en fazla toplandığı noktadaki basınç aralığı tüfeğin en stabil attığı aralık olarak karşımıza çıkıyor. Ortalama atış hızımızı da chairgundaki değerleri doğru girdiğimizde düşmeyi karşılaştırırsak görebiliriz. Yalnız bunun için tüfeğin varsa bir atış sehpası ya da yastık setiyle çok iyi sabitlenmiş olması havanın rüzgarsız olması önemli. Bu şekilde en azından bir fikir sahibi olabiliriz.
    Tekrar elinize emeğinize sağlık

• Ben de at44 ile Jbs 18gr. saçma ile atışlarımda tüfeğim 200 bar dolu ilk 10 atışımı hedefin 1 dot üstüne nişan aldım, 2. şarjör atışında hedefin 2 dot üstüne nişan alarak (tüfek 170 bar civarıydı) yaptım. Bu mesafelerden şişeleri kırmak beni mest etti. Tüfeğin barı 150 bar aşağısına inince hedefin 3 dot üstüne nişan alarak şişeleri patlattım. Regulatörsüz tüfeğimde uzak mesafe atışını böylece çözmüş oldum. 80 metre üstü atışlar gerçekten insanı zorluyor, tüfeği tanıyınca at44 100 metre civarı güzel atışlar yaptırıyor. Regulatörlü tüfek alana dek taktiği bulmuş oldum.