dürbünlü atış tekniği hakkında sorum olacak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Yanlış anlasilmayi duzelteyim. Hedefe nisan aldigimda 5 cm sağa gidiyor saçma. Nişanı hedefin 5 cm soluna aldigim zaman hedefi vuruyorum. Saniyorum buda benden kaynaklanıyor tetiğe sert basiyorum ve tüfeği kaydiriyorum galiba. Zamanla çözülecek galiba bu mesele ilk defa Tüfek kullanıyorum o yüzden tecrubesizlik yasiyor olabilirim :)

Hatsan Mod 125 Sniper VORTEX ;tufey#
    Optima 3-9x44E

• tepmeden öte tetiğe asılırken fazlaca güç kullanıyorsunuzdur. kayma ondan dır büyük ihtimal zamanla alışırsınız
    vortexin çok tepmemesi gerekmezmiydi yaylıya nazaran :him:s :him:s

Ya tepme konusunu az çok biliyorum ilk tüfeğim ama bu çok az tepiyor gelmeden hedef sapmasi imkansiz gibi bisey çok güzel tüfek o resimdeki kamyonun arka tarafındaki depo gibi şeye attim mesela kiytirik bi sacmayla ezmis orayi o demir de kalin ince değil

Optima 3-9x44E

• Çok komplex bır konu atıcılık nişan alma kilolu bır adamla,,zinde spor yapan aynı tecrubedekı ıkı atıcının performansları bıle cıddı fark edebılır....bolca sabır ve çalışma sonuc gelecektır k4d1r kardesım

Kral Np01... 4.5 - 5.5 ;tacli#  2.5-10x50 Sf

• Ya tepme konusunu az çok biliyorum ilk tüfeğim ama bu çok az tepiyor gelmeden hedef sapmasi imkansiz gibi bisey çok güzel tüfek o resimdeki kamyonun arka tarafındaki depo gibi şeye attim mesela kiytirik bi sacmayla ezmis orayi o demir de kalin ince değil

Zetax hocam bak arkadas vortex e az tepıyor dıyor ınsallah oyledır,,dilegımız bu....şimdi eskı mod 125 ın tepme derecesını soyle özetleyım kardesım,tetiğe basarken patladı patlayacakmı gıbı bır fobi yaratırdı o derece teperdı.... X]#+, bu arada koydugum resime bende koptum,patladım bu arada.... ;,;-

• Çok komplex bır konu atıcılık nişan alma kilolu bır adamla,,zinde spor yapan aynı tecrubedekı ıkı atıcının performansları bıle cıddı fark edebılır....bolca sabır ve çalışma sonuc gelecektır k4d1r kardesım

İnşallah dediğin gibi olur çok meraklıyım buna yorumların içinde ayrıca tesekkur ediyorum ilgilendiginiz için sağ olun.
    Bende vortexe aciklik getireyim o zaman patladigi zaman mod 125 un 5 de 1i kadar diyelim sizin ozetinize gore :)

Optima 3-9x44E

• Neden resimde ne gariplik var ki :)

Optima 3-9x44E

• rica ederız kardesım...... 1/5 oooo bu bıze cook gelır bunyemız kaldırmaz bıze 1/2 olsada yeter...mod 125 namınada yakısmaz hem cok yumusak olursa....:)

• rica ederız kardesım...... 1/5 oooo bu bıze cook gelır bunyemız kaldırmaz bıze 1/2 olsada yeter...mod 125 namınada yakısmaz hem cok yumusak olursa....:)

O zaman hazırlıklı olmanızda fayda var :) İstanbul da ikamet eden ve tepmeyi merak edeniniz varsa gelip atış yapabilir sıkıntı olmaz :)

Optima 3-9x44E

• X]#+, kılolu bır arkadaşımız var atış sağasında kendını cok kasar mod 125 le atış yapacakken bana onu hatırlattı ona guldum....:)

• X]#+, kılolu bır arkadaşımız var atış sağasında kendını cok kasar mod 125 le atış yapacakken bana onu hatırlattı ona guldum....:)

Anladim :) Etkinlikleriniz de var yani , harikaymıs eğlenceli olur :)

Optima 3-9x44E

• Yok böyle olmayacak benim yol yarın mod125 vortex in yanına gider
    yetti gari

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• O zaman hazırlıklı olmanızda fayda var :) İstanbul da ikamet eden ve tepmeyi merak edeniniz varsa gelip atış yapabilir sıkıntı olmaz :)

Keşke oralarda atış yapanların takıldıgı yerı bulsan eskı 125 ı kullanan bırı senın tufegı vortex 125 i kullansada onun yorumlarını aktarsan....sana ınanmıyor degılız ancak mod 125 kullananlar buna ınanamıyor kabusla zevk arası bısey demekti eskı mod 125.... ;hirr; ....:)..... :cursing: .....:).......................................................... :wacko:

• yahu benim canım çeker tepmezse
    arada böyle bir vurmalı hani titretip kendime getirmeli öyle az buz tepmeyle ben kanmam ki 8o

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Sorunun cozumune katkida bulunmak anlaminda bir tavsiyede bulunabilirim.
    atis yaptiginiz esnada bir video kamera ile atisinizi yakin cekime aliniz.ve bunu ornek beş defa kaydedin.onden ve geriden. Onden cekimde atis esnasindaki mimiklerinizi kontrol edin.ornek goz kirpmasi kasma titreme.geriden cekimdede namlunun oynayip oynamadigina bakin.atesli silah olsaydi tesbiti daha kolaydi.sarjore barutsuz mermi koyarak mimik kontrolu yapardik ama havali silahta bu sansimiz yok.en iyisi video kamera cekimi.hatanizi kontrol edin mumkunse tecrubeli bir aticiya izlettiriniz.

atis yaptiginiz esnada bir video kamera ile atisinizi yakin cekime aliniz.ve bunu ornek beş defa kaydedin.onden ve geriden. Onden cekimde atis esnasindaki mimiklerinizi kontrol edin.ornek goz kirpmasi kasma titreme.geriden cekimdede namlunun oynayip oynamadigina bakin.atesli silah olsaydi tesbiti daha kolaydi.sarjore barutsuz mermi koyarak mimik kontrolu yapardik ama havali silahta bu sansimiz yok.en iyisi video kamera cekimi.hatanizi kontrol edin mumkunse tecrubeli bir aticiya izlettiriniz.

:thumbup:

Harika bir fikir çok teşekkürler yardımınız icin.

Optima 3-9x44E

• Keşke oralarda atış yapanların takıldıgı yerı bulsan eskı 125 ı kullanan bırı senın tufegı vortex 125 i kullansada onun yorumlarını aktarsan....sana ınanmıyor degılız ancak mod 125 kullananlar buna ınanamıyor kabusla zevk arası bısey demekti eskı mod 125.... ;hirr; ....:)..... :cursing: .....:).......................................................... :wacko:

İstanbul esenler yıldız teknik üniversite si karsisinda oturuyorum burdannulusa sesleneyim bilen gelsin denesin forumdan :)
    Yada çekeceğim videoyu burada paylaşayım hem de siz tepmeyi ve hatamı bulursunuz valla güzel fikir buldum şuanda g;$i

Optima 3-9x44E

• Selamlar.

Dürbünlü atışlarda benim karşılaştığım en önemli ve en çok gözden kaçırılan hata tüfeğin yatay eksene dik tutulmaması. Bu tabanca atışlarımda da tecrübe ettiğim birşey. Bunun için önce bir su terazisi edindim dürbünün üzerine monte ettim. Önemsiz gibi görünsede tüfeğin yanal eğimli tutulması uzak mesafe atışlarında ciddi sapmalara sebep olabiliyor. Tavsiyem durbun ve namlu çizgisini yere dik tutmaya çalışarak tekrar deneyiniz.

Dürbün montajından kaynaklı olsa patronunuzda vuramayabılırdı. Ancak dürbün montajında da durbun artıkılının dikey ve yatay durumunun dogru ayarlanması cok onemlı. Bunun için dürbünü tüfekten sökün. Bir masanın üzerini su terazisi ile ölçümleyerek 0 açılı olduğundan emin olun. Dürbünü ayaklarıyla masanın üzerine koyup ayak vidalarını gevşetin. 10-15 metre uzakta dik olduğuna emin olduğunuz bir nesneye bakın. ( bu evde bir sütun yada kapı kasası olabilir.) Dürbün artıkılının düşey çizgisini baktığınız nesnenin düşey kenarına sıfırlayarak ayak vidalarını sıkın. Bu şekilde tekrar tüfeğe monte edin.

Bunlar benim nacizane fikirlerim ve en azından bende işe yarıyor :) gerisini ustalar anlatsın.

İyi günler dilerim.

Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selam olsun...

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Şuayip GÖK ().

• şuayip bey ilginize ve tecrubelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. bu akşam dediklerinizi tek tek yapacağım. ve dediğiniz gibi tüfeği aşağı doğru dik tutmuyordum ben haklısınız ondan olabilir. tekrar teşekkürler.

Optima 3-9x44E

• Pistonlu tüfekte isabeti etkileyen en önemli etken tutuş. Yukarıda verilen kimi yanlış bilgilerin aksine tüfeğe fazla yüklenmek isabeti bozar. Dipçik omza iyi oturtulurken kundak sadece alttan desteklenmeli. Bu tekniği Artilery Hold diye aratabilirsiniz.Dürbün montajındaysa clicklere hiç girmeden şimlemeyle merkezleme yaparsanız daha saglikli olur. Sağsol turreti windage ayaridir ve atistan sonra mutlaka eski haline getirilmelidir. Tufeginiz ssağa atiyorsa arka dürbün ayaginin sol tarafına bir adet fotoğraf filminin veya uygun katta alüminyum folyoyu destek koyun. İlk etapta on ve arka ayakların yerlerini yahut dampanin yönünü değiştirin sonuç değişmezsekizak hatasidir simleme gerekir. Bubkonuda da forumda Optik Merkezlemenin Onemi adli makaleyi okumanizi oneririm.Yukarıdabahsedilenin aaksine vuruş noktasini sol tarafa almak için sağa cevirmeniz gerekir. O kadar çok tavsiye verilmişti sizin işinizde zor. Ancak bu satirlari sizden sonra okuyanlarda olacagindan kendi adaima son bi yorum yapayim dedim. Keyifli atislar