LW ve HATSAN Namlu arasındaki gerçek fark nedir ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Lothar walter ateşli silah namlusuda üreten bir firma o yazıda muhtemelen ateşli namlular içindir. Havalı tüfek için ürettiği namlular çokta sert değil namlu tutucu olmasın yamulması işten bile değil para eden kısmı yiv set kalitesi ve işçiliği :)

Hayir havali tufekden bahsediyodu

• hatsan lw namlulu silahla air arms v.b gibi lw namlular bir degil ve suanda hatsan normal namlusu ile hatsan lw namlu fazla bi fark yok

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• arkadaşlar burada tornayı kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler ama ,ilk videoda namlu aynaya sıkılmış ve o şekilde döndürülüyor.İkinci videoda ise 38 . sn den sonra daha net görülüyor LW namlu sıkılmamış (serbest salınım diyorlar sanırsam) boşta dönüyor.Buda parça üzerinde olan eksenel hataları göstermez diye düşünyorum.Bence burda bir tuhaflık var.CNC veya Torna kullanan arkadaşlar bu konuya bir açıklık getirirler umarım.

Niksan tacto sb ----- ------------5.5--4,5mm

Huğlu Effecto pro---------------------------5.5mm

Diana mod 46 c -----------------------------4,5mm
    Sheridan 342 Multipump(1978-1979 )- 5.0 mm
    Zoraki ultra hp 02 mod aşamasında---- 4.5mm
    Cybergun colt 1911 CO2------------------- 4.5 mm
    Umarex H&K Usp CO2 -------------------- 4.5 mm

ASG cz75 CO2----------------------------4.5mm

• Konuya noktayı koymuş oldunuz ;tese;kkur

At44-10 WX Long LW + Bushnell 3-9x50 Sportsman + Webley Pompa :thumbup:

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. M.Kemal ATATÜRK....

• arkadaşlar burada tornayı kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler ama ,ilk videoda namlu aynaya sıkılmış ve o şekilde döndürülüyor.İkinci videoda ise 38 . sn den sonra daha net görülüyor LW namlu sıkılmamış (serbest salınım diyorlar sanırsam) boşta dönüyor.Buda parça üzerinde olan eksenel hataları göstermez diye düşünyorum.Bence burda bir tuhaflık var.CNC veya Torna kullanan arkadaşlar bu konuya bir açıklık getirirler umarım.

Sizin orada gördüğünüz ışık olağan birşeydir. tornada 3 ayak var bildiğiniz üzre ve dönüş esnasında ayakları göremezsiniz o bakış açısından o yuzden sadece ışık görünür.

Torna kullanmış ( meslek lisesi makine bölümü öğretmeni)biri olarak düşünüyorum ki namlu tornada sıkılmamış olsa daha salgılı döner çünkü ayak serbest kalan namluya her çarptığında hareket ettirir.

Saygılarımla...

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. M.Kemal ATATÜRK....

• Oğuz Hocam dediğinize katılıyorum ama sanki 38.sn den sonra arkadaş kamerayı aşağı indirince namlu sanki merkezin altında gibi görülüyor.Beni yanıltan bu olabilir.

• Oğuz Hocam dediğinize katılıyorum ama sanki 38.sn den sonra arkadaş kamerayı aşağı indirince namlu sanki merkezin altında gibi görülüyor.Beni yanıltan bu olabilir.

Anladım demek istediğinizi ama bakın 36. saniyede namlu ve torna yatağı aynı eksende görünüyor. Aynı zamanda videonun başındaki gördüğümüz namlu ön kısmı salgılı olmalı ki namlu sıkılmamış olsun.

Yani bence sıkılmamış olma ihtimali yok görünene göre. Tabiki benim görüşüm bu sadece.

Bide videolardaki namlular emsal teşkil eder mi bilmem sadece videolara göre yorum yapıyorum.

Yani demek değildir tüm lw ler eksende tüm hatsanlar eksenden kaçık ama bu videolarda ki fark çok büyük bir kalite farkı olduğuna işaret ediyor.

• Bu eksen kaçıklığının işaret ettiğide bize arkadaşlarımızın önceki mesajlarda yazdığı bileşim farkıdır. Yani malzemenin bileşenleri farkı.
    Kimi malzemeler işlenirken belirli bir ısına yükseldiğinde sonrasında çekme - büzülme gibi hareketler gösterirler siz ne kadar kusursuz işlerseniz işleyin manluyu bıraktıktan sonra ( soğumaya bırakmak ) namlunun moleküler yapısında değişiklikler meydana gelir ki buda moleküllerin hareket etmesine neden olur. ısıl gerilmeleri yüksek/düşük olan malzemelerin siz ip gibi işlersiniz ama belirli sıcaklıklarda yay halini alabilirler ( konuyu daha anlaşılabilir hale getirme çabam ip-yay örn )

Bahsedildiği gibi lw namlu bileşenleri daha iyi hesap edilmişse işlem ve sonrası için formunu bozmama imkanı var.

bahsettiğm bileşen farklılıklarıda direk olarak maliyete etki eder

304 kalite paslanmaz 316 kalite paslanmaz metalden ucuzdur mesela ıkısıde paslanmaz metaldir , gözle görünür hiçbir fark yoktur. büyük fiyat farkı vadır gibi...

Bilmişlik yapmak istemem yanlış bildiğim yerler olabilir , sürc-i lisan ettiysem affola

Saygıalrımla...

• Bencede Oğuz Bey, karşılaştırma yapılırken hatsanın kullandığı iki namluda teste tabii tutulmalı.Şimdi Lw nin hatsana yaptığı (ortalama 800 -100 liralık bir tüfekten bahsediyoruz) ile atıyorum FX için ürettiği bir müsabaka namlusu ile karşılaştırmak olur ki bu bence hiç doğru değil.Şimdi kısaca dacia loganı da Renault üretiyor Latetue yi de aynı kaliteyi bekleyemezsiniz.Yani ne kadar para o kadar köfte.

• Aslında bilmiyorum ama bence çok önemli bir konu değil ha lw olmuş ha olmamış
    ikiside kendince hassas atış yapıyor peleti de iyi seçerseniz gerisi tüfeğe alışmaya bakıyor. Adamlar ne silahlarla neler yapıyorlar
    bence namluyu konuşmaktan çok o silahla BİLİNÇLİ bir şekilde atışlar yapıp ona alışmak lazım
    crosmanla bile15 metreden 3 atışı 5 kuruşun ortasına oturtulabiliyorsa silah hatsan olmuş lw olmuş AA olmuş falan olmuş filan olmuş farketmez önemli olan atıcının o silahla ne kadar uyuştuğu o silaha ne kadar alıştığıdır.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Hani crosman deyince kimse alınmasın bende severek kullanıyorum envanterimde de vardır. ancak en basit yapılı silahlardan birisidir diye örnek verdim. Yoksa silahı aşağılamak amaç değildir. önceden söyleyeyim

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• tornada bağlı olan hatsan namlu kötüdür diyen namluyu önceden yamultan Türk düşmanı ingiliz veya hatsana rakip bir firma olamazmı Arkadaslar

Kral Np01... 4.5 - 5.5 ;tacli#  2.5-10x50 Sf

• '' Bide videolardaki namlular emsal teşkil eder mi bilmem sadece videolara göre yorum yapıyorum.''

Bunu yazarken benimde aklıma o gelmişti. olmaz diye birşey yok yapılma ihtimali var bunu ancak bayiiden bu silahları temin edip kendımız deneyerek kesin kanaate varabiliriz

tornada bağlı olan hatsan namlu kötüdür diyen namluyu önceden yamultan Türk düşmanı ingiliz veya hatsana rakip bir firma olamazmı Arkadaslar

• Official Post

Akın ağabey size telefonda da söylemiştim hatırlarsanız benim silahım 2009 üretimi at44. inanın bir aa kadar isabetli silah. ben daha önce long lw kullandım bu kadar isabetli değildi. belki de acemilik zamanımda kullandıgımdan olabilr ama dediğim gibi. fark yok.

agt agtagt

• tornada bağlı olan hatsan namlu kötüdür diyen namluyu önceden yamultan Türk düşmanı ingiliz veya hatsana rakip bir firma olamazmı Arkadaslar

Halen videoları izleme fırsatı bulamadım abi ama şöyle diyebiliriz bugün lothar walther ürettiği namlular için şöyle bir ibare kullanmış hiç bir namlu birbirinin aynı olamaz diye.Yani bunu sadece bir numune ile denemek o kadar belirleyici olmaz ki Talaşlı imalat yöntemlerinde %100 kesinlik hiç bir zaman olmuyor.Bugün saf bakır dendiğinde bile %99.95 felan kabul görüyor.Bu yüzden metal işlemede yüzey toleransları var.bu tolerans değerlerini bilmekte işin iç yüzünü belirler. Onu da geçelim bugün bütün üreticilerde hata oluyor.Hatasız çalışan var mı ki? Üretim hatlarında belli aralıklarda numuneler teste tabi tutuluyor.Sadece birtane numune alıp haa bu seri tamam olmuş denemez. Hatta bazı işlemlerde x-ray tarzı cihazlar kullanılıp üretilen bütün ürünler tek tek kontrol ediliyor. Bence isabetinden çok namlu ömürleri kıyaslanmalı yorumlarda gördüğüm kadarıyla 2-5 cm 3 cm olarak konuşmalar geçiyor. Gelin şöyle bi kıyaslama yapalım. Nasıl scubaya bağlı olarak atış yaparken ve sadece tüpteki havayla atış yaparken fps farkı oluşuyorsa buda lw namlu ile hatsan namlu arasındaki farka benzer. Yani birisiyle 1milyon atış yaptığınızda sapmalar başlayabilirken diğerinde 2 milyon atışa sapma göstermesi gibi. Her ne kadar pelletler kurşun olsada sizin yiv setinize etki ediyor. Peletlerden doğan ortam şartlarından namlu içine giren tozlar arada bir sürtünme oluşturuyor. Aradaki metal tozları da sürtünmeyle zamanla yiv seti çiziyor. Ömür kısalıyor. Sağlıklı kullanım istiyorsanız her arazi dönüşünden sonra üstübü tarzı harbilerle içini temizlemenizde fayda var.

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/KgBy40.jpg]+ Nikula 3-10x42 tactical + Bushnell 1x40 Reddot :thumbup:;tufey#
    SATILIK Gamo PX-107 4.5mm .177cal + CO2 tüp ve BB ;director;

;şrofls;. I am the Metallurgical Engineer ;şrofls;.

• Kesinlikle hatalı üretimler olacaktır. Hatasız kul olmaz :) ama önemli olan hatalı hatasız malı düşünmeden piyasaya sürmemektir... Veya tolerans değerlerini küçüktürsün şayet tölerans değerlerini küçültemiyorsan bu senin ve kullandığın takımların ( torna , freze , aklına gelebilecek herşey) ve ustalığının yetersizliğindendir bunada kısaca kalite diyebiliriz..

Demek istediğim kimse hatsandan dünyanın en iyisi yapmasını beklemiyor ama hali hazırda ürettiği tüm silahlar birbiriyle aynı olsun... Aynı derken %100 aynı değil kesinlikle kaliteli imal edilmiş toleranslar çerçevesinde ki bir tüfek namlu töleransının 10 mikrondan daha fazla olacağını sanmıyorum buda tornada bukadar salgı yapmaz veya grupmanda 4 cm yapmaz.

• Ve en çok çekindiğim konu ben dahil kimse hatsanı kötülemek istemiyor..
    Bence biz üretelim dünyayada biz satalım en iyi tüfek bizim ürettiğimiz olsun... Bu konularda zaten o bağlamda tartışılıyor... iyisini kötüsünü tartışalım ki hatsanda kulak versin bize :)

At44 long lw kullanıcısı olarak isabet/stabilite sinden çok memnun olduğumuda belirtmek isterim.

• yahu gidebilsem izmir ft ye sırf gıcıklığına crosman1077 ile gideceğim

ama gidemiyorum. artık burdaki lere

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• yahu gidebilsem izmir ft ye sırf gıcıklığına crosman1077 ile gideceğim

ama gidemiyorum. artık burdaki lere

Ben at44 long umdan memnunum lw değil ama kim nederse desin çok hassas buluyorum 40 metrede 10 kuruş grupman çıkartabiliyorum (grupmanıda biryere dayayarak değil ft gibi elde yapıyorum) daha ne olsun

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j