Dalış tüpü başlığında uyumsuzluk sorunu var

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Öncelikle herkese selamlar arkadaşlar pcp de kullanmak için dalış tüpü aldım itfaiyede doldurtacaktım ama dalış tüpünün başı ile kompresörün başı uymadı kompresörün başı biraz uzun geliyor bu konuda ne yapabilirim acaba yardımcı olabilir misiniz SAYGILAR...

Kör sniper

• Kamil Bey Selamlar,

İtfaiyede kullanılan standart 300bar içindir. SCUBA için Genl satndart 200 Bar dır. Aslında kullanabilmeniz lazımdır.
    Sizinde söylediğiniz gibi uzun gelecektir ama 300Bar olan aparat 200Bar olanı doldurur.
    Biraz daha açıklama yapar iseniz yardımcı olayım .
    Selamlar
    Emin

• Emin abi öncelikle ilginiz için teşekkür ederim anlatayım... benim tüpdeki yuvanın derinliği ile kompresörün dolum ucunun başlığı uymuyor kompresörün ucu daha uzun daha dişler birbirine değmiyor bile olay bu ne yapmalıyım acaba araya bir dişli bulmalıyım yada tüpü mü değiştireceğim ...

Kör sniper

• Kamil Bey Selamlar,

Öncelikle uzak olmasa idiniz hemen gelin halledeyim derdim ama biraz mesafe uzak :) .
    Yinede sorunu tam anlar isek uzaktanda yardımcı olurum .
    Tüpü değiştirmeniz gemekmeyecektir.
    Scuba tüplerinde kullanılan yani sizin kompresörünüzün ucunun girdiği yar 3/4 diştir.
    Bu dişin uzun yada kısa olmasının sizin ekipman ile hiç ilgisi yoktur.
    Sorumu değiştirerek sorayım .
    Kompresörün hava cıkış yeri vidalı bir parca ?
    Sizin tüpe giren yere dişleri hiç oturmadımı ?
    Büyük mü geldi ? Küçük mü geldi?
    Yada kompresörü kullanan arkadaşın bilgisi sınırlı olduğu için uymaz buna mı dedi ?
    Eğer mevcut ise foto yollayabilir iseniz size uyup uymayacağını veya hangi standart olduğunu buradan söyler uygun aparatı temin ederiz.
    Selamlar
    Emin

• Emin abi evet dediğin 3/4 yazıyor ekte resim attım tüpe ait abi sorun şu kompresörün ucu uzun geliyor biraz daha dişler birbirine değmeden uç kısmı tüpün yuvasının sonuna geliyor

Kör sniper

• resimde gördüğün gibi tüp başlığı içinde ki yeşili söküyorum aslında başlık uzun gelmese olacak ama dolum başlığı uzun geliyor abi araya sağlam iki tarafı dişli bir bilezik gibi bişi olması lazım

Kör sniper

• resimde iki parça var arkadaki parça gibi iki tarafı dişli bişi olsa olur sanırsam abi

Kör sniper

• Kamil Bey Selamlar,

Doğrudur tam anlattığınız gibi olması lazım .
    Bunun sebebi tüp 200 Bar standartı kopmresör 300 bar standartı.
    Siz kompresör dolum ucunu tüpe bağlayın ve sıkıştığı yere kadar sıkıştırın.
    Bence bu olacaktır. Tüpün adaptörünü zaten çıkardığınıza göre bir problem olmayacktır.
    Bunun asıl sebebi il söylediğim gibi İtfaiye 300 Barlık kompresör ve tüp kullanır. SCUBA tüpleri özel olarak belirtilmediği ve imal edilmedikeri sürece yaygın olarak 200 Bar dırlar.
    Tabi bunları söyler ike bir konuya daha dikkatinizi çekeyim .
    TÜP DOLUMU SIRASINDA MANOMETREYİ KONTROL EDİN KESİNLİKLE 200 BARDAN DAHA FAZLA HAVA BASMAYIN
    Bunu niye hatırlatıyorum İtfaiye kompresörünün bütün güvenlik valfleri 300 bar için ayarlanmıştır. Sizin Tüpünüz 200 Bardır.
    Selamlar
    Emin

• Emin abi dişler birbirine girmeden kalıyor abi tam uç uca değiyor kıvıramıyorum yani :)

Kör sniper

• Kamil bey Selamlar,

Size zorluk olmayacak ise Kompresör dolum ucunun fotosu bizim sorunu anlamamızda çok daha fazla kolaylık sağlar.
    Sizin tüp kısmında bir problem görünmüyor.
    Tüpün içindeki adaptörü çıkarıyorsunuz değil mi ?. Genelde 8 alyen anahtar ile sökülürler.
    Emin

• abi evet tüp ucundaki aparatı söküyorum .... kompresör ucunun resmi yok ama tarif edeyim yuva ile aynı giriş büyüklüğünde yanlız ucunda 1cm uzunluğunda bişi var

Kör sniper

• Kamil Beey Selamlar,

Fotoyu edinmeniz zor olur ise ;

Size aşağıda Sivas taki 2 adet dalış merkezinin bilgilerini veriyorum .
    Beni çok tanımazlar ama İstanbul dan Denizatı Dalış Merkezi- Emin Bora Demirel size gelmemi rica etti derseniz belki eğitmenlik forsu işe yarar.
    Bu dalış merkezlerinin kompresörleri 200 bar dır ve sizin tüpünüze direk olarak uyarlar.

Selamlar
    Emin

ALPİN DOĞA SPOR KULÜBÜ

YETKİLİ : HAKAN ULUDAĞ
    MOBİL : 5327448864

E-POSTA : alpindogadive@gmail.com
    ADRES : SEYRANTEPE MH.10.SK.KARDELEN AP.NO:21/11-SİVAS

HOBY SPOR KULÜBÜ
    YETKİLİ : METE GÜREL
    TELEFON : 346 2210018
    FAKS : 346 2210018
    MOBİL : 5058887256

E-POSTA : alpguler58@hotmail.com

ADRES : ATATÜRK CAD.TAÇ SİTESİ K:1 NO:124 MERKEZ-SİVAS ALPARSLAN
    GÜLER-AFET ACİL DURUM MD.ÖRTÜLÜPINAR MAH.REŞAT ŞEMSETTİN SİRER SOK.NO:10
    SİVAS

• Yanılmıyorsam Malatya'da birisinden aldığınız o tüp 12 litrelik değilmi? Eğer bir ilanda fotolarını gördüğüm aynı tüplerden biri ise,tüpler bir hayli yorgun görünüyorlardı.Kullanmadan önce güvenilir bir yerde test ettirmenizi öneririm.

* Kral Puncher Breaker (6.35 mm) / Barska 3-12x56 IR Euro-30 Pro
    * Hatsan Factor (5.5mm) /
    T-Eagle 6-24x50

* Canik TP9 SFX Mete (9 mm) / Holosun HE407 Reddot / O-light PL Pro Fener

* Canik MC9 (9 mm) + Night Fision Sights
    * Sarsılmaz SAR9 Mete (9 mm) / Mecanik MO2 Reddot / O-light PL Mini 2 Fener

* Sarsılmaz ST9 (9 mm) / Sure fire X300 Fener

• Satan arkadaş kontrol tarihinin geçmediğini teyid ettiyse o zaman sorun olacağını sanmıyorum. Büyük bir darbe,hasar vs. almadılar ise tabii.Fotodakileri bazılarında ufaklı büyüklü darbeler görünüyordu çünkü.

* Kral Puncher Breaker (6.35 mm) / Barska 3-12x56 IR Euro-30 Pro
    * Hatsan Factor (5.5mm) /
    T-Eagle 6-24x50

* Canik TP9 SFX Mete (9 mm) / Holosun HE407 Reddot / O-light PL Pro Fener

* Canik MC9 (9 mm) + Night Fision Sights
    * Sarsılmaz SAR9 Mete (9 mm) / Mecanik MO2 Reddot / O-light PL Mini 2 Fener

* Sarsılmaz ST9 (9 mm) / Sure fire X300 Fener

• Tüplerin bağlantı dişleri 5/8" 14 diştir. Muhtemelen itfaiyenin dolum başlığıda tüpünüzle aynı dişte ama emniyet amacıyla 200-230 bar tüpleri doldurmaması için uç kısmı dişsiz bir başlık kullanılmış diye zannediyorum.

Başlık-tüp arasına bir ara parça yapılarak sorun çözülebilir. Tabi bu durumda tüpün kullanım basıncını geçme riskini de unutmamak gerekir. Veya başka dolum imkanı varsa ona bakmak lazım.