Yatagun dampa optima dürbün ve mod 85 sorunu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • mod 85 yaylı tüfeğimde 1 yıldır yatgun dampa ve optime 44x12 dürbün kullanmaktayım uzun süredir atış yapmıyordum 3 gündür her atışta sıfırlama bozuluyor sizce sorun nerede

Not telefondan girdiğimden imla hataları olabilir

Çağatay

Derya Meriva 12 Cal.m;s,S

Beretta 92 FS 9x19 mm Parebellum £tabanxalı$

Hatsan Mod 85 cal .220 - Optima 3-12x44 ;tufey#

• Geçmiş olsun öncelikle, sıfırlamanın bozulmasından kastınız her atışta çok farklı yerlere gitmesimi yoksa sıfırladıktan sonra farklı yere grupman çıkarmasımı ?

- Hatsan Nova Compact 5.5mm - Vector Optics Sentinel 10-40x50

- Hatsan Mod 125 Vortex 5.5mm- Hawke 3-9x40AO

- Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm - Bsa 8-32x40AO

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm
    - Umarex Smith Wesson Combat
    - Ekol Voltran ASI -Full Automatic-
    - Canas Magnum 9mm -Full Automatic-

'' Silahının dolu veya boş olması değil, arkasındakinin akıl dolu bir insan olmasıdır asıl önemli olan.''

• Geçmiş olsun öncelikle, sıfırlamanın bozulmasından kastınız her atışta çok farklı yerlere gitmesimi yoksa sıfırladıktan sonra farklı yere grupman çıkarmasımı ?

Lazerle sıfırlıyorum ilk atışım sorunsuz. Nişan aldığım noktayı vuruyor. Fakat sonraki atışlarda 4 çağrazdan birine rasgele olarak 1.5, 2 dot kayıyor. Yani sabit kalmıyor. Dampayı söktüm göndersem mi acaba? 12-2015te iki sene dolacak. Gezle atış yapıyorım artık.

Çağatay

• Dampanın iç kısmındaki vidalarla uğraşmadıysanız dampada bi sorun olacağını sanmıyorum ancak işi garantiye almak adına dürbünle dampa arasına paket lastiği sarıp simetrik şekilde geri takın ve mümkünse lazerle değilde atış yaparak sıfırlamaya çalışın buna rağmen sapma fazlaysa dürbünden kaynaklıda olabilir.ilk dürbün kullanmaya başladığım zamanlar bilmediğim için lazerle sıfırlatmıştım tamda ortalamıştı ancak atış yapınca işler değişiyodu kısacası lazerle sıfırlamadan verim alamamıştım ben belki durum sizdede öyledir..

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

'' Silahının dolu veya boş olması değil, arkasındakinin akıl dolu bir insan olmasıdır asıl önemli olan.''

• Benim sorunum sıfırlama değil ki kardeşim:) İlk atış mükemmel sonrası sapıtıyor sıfırlaması kayıyor. Eğer lazerde sorun olsa ilkinde nişan aldığım hedef kağıdını vuramam. Vakit bulsam aksu ava göndericem dampayı dürbünü başka tüfekte denedim sorun yok onda. Keşke sportsmatch dm60 alsaymışım.

Çağatay

• Dürbüne kıyasla Dampanın arıza vereceğini kolay kolay düşünmezdim açıkçası dürbünden olabilir diye düşünüyodum malum bu sorunlarda ilk giden dürbün oluyor ama başka tüfekte denediyseniz dürbünü geriye tek seçenek kalıyor oda dampa tekrar geçmiş olsun :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• iyide dampada ne gibi bir sorun olabilir?bende mod 125 vortex kullanıyorum aynı sorunu yaşadım...piston sorunu olduğu ortaya çıktı...dengesiz güç üretiyordu tüfek...fabrikaya gitti geldi sorun halloldu...dampada olması için dampanın her atış sonrası milimetrik olarak oynaması gerekir...oda ayaklarından değil üst kısmından hemde sağa sola yukarı aşağı...çokta mantıklı değil yani...buarada mod 85 vortex mi?

8)

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen bozkurt hsyn ().

• Yatagun dampa ayağı yaylı mod 125tede kullandım vortexe çevrildikten sonrada kullandım hatta 3-9x32 optimayı yaylıda dampaya rağmen paramparça etti ama dampaya yinede bişey olmadı şuanda dampayı sağlam şekilde kullanıyorum. .Önceki yorumumdada bahsettiğim gibi dampanın vidalarıyla oynanmadığı sürece genelde ilk giden dürbün oluyor.. Gez arpacık atışlarında isabet sorunu yaşıyorsanız tüfektende kaynaklı olabilir ?

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• Benim ki yaylı vortex değil benim aklıma zamanla oluşan titreşimden dolayı dampanın ortasındaki alyen başlı cıvataların gevşmesi geldi. Tabi cıvata yapıştırıcı kullanıldı mı bu cıvatalarda bilmiyorum. Belki bir üretim hatası vardı.

Mod 125i kaça vortexe çevirdiniz bende mod 85 i düşünüyorum ama hatsandan bir cevap alamadım bu konuda.

Çağatay

• Sizinkinde gevşemişmidir bilmiyorum ama Mod 125'te gevşetemedim o civataları :) Mod 125'i 118 TL+kdv'yle beraber 140TL'ye değişimini hallettiler yaklaşık 20 günde yaptılar ve 2 yıl yaylı kullanımdan sonra vortex çok garip geldi oldukçada memnunum :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• Dediğim gibi belki üretimde olması gereken torkla sıkılmadı yada yapıştırılmadı ve gevşedibilmiyorum :) Kargoların açık birsaatini tutturabilirsem göndercem. 140tlde baya fazlaymış ben180e almıştım sanırımtüfeği :) Garip geldiderken tepmesi mi azaldı yoksa gücü mü?

Çağatay

• Yaylıda jsb 18 grain falan kullandığımda omzumu ağrıtıyordu pellet hafif geldiği için 21 grain ve üstünde daha rahat oluyordu atışlarım üstelik en son 700 civarı atış yapmıştım o yay ile ve hala ilk gün ki gibiydi sarsıntıyı siz düşününün...Tabi benim için o kadar önemli değil ama buna seste dahil vortexe kıyasla oldukça sesli çalışıyordu :) Vortexe döndükten sonra ciddi anlamda nerdeyse sarsıntısız 18 graini oldukça rahat atabiliyorum..Sarsıntı azalınca isabetide büyük oranda düzeliyor.Ses açısındanda oldukça düzelme var..Güç konusunda bana ikiside eşit gibi geliyor yaylıyla olan tahribatı aynı metrede vortextede görebiliyorum ama vortexle henüz tam anlamıyla tecrübe edinebilmiş değilim..Forumda okuduğum kadarıyla güçte dalgalanma yaşayanlar varmış tüfeğimde kolum yorulana kadar aralıksız atış yaptım 65 metreye ama herhangi dalgalanma hissedemedim açıkçası :) Ama şuda bi gerçek maddi açıdan rahat olsaydım sağlam bi dürbün takıp yaylı kullanırdım insan özlüyor o sarsıntıyı çünkü onun tadı orda :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm

• Yatagun dampa ayağı yaylı mod 125tede kullandım vortexe çevrildikten sonrada kullandım hatta 3-9x32 optimayı yaylıda dampaya rağmen paramparça etti ama dampaya yinede bişey olmadı şuanda dampayı sağlam şekilde kullanıyorum. .Önceki yorumumdada bahsettiğim gibi dampanın vidalarıyla oynanmadığı sürece genelde ilk giden dürbün oluyor.. Gez arpacık atışlarında isabet sorunu yaşıyorsanız tüfektende kaynaklı olabilir ?

hocam ben şimdi merak ettim, mod125, yatagun dampayla birlikte optima 3-9x32 dürbünümü parçaladı ? bendede mod125 var yatagun dampa alayım diyorum optima 3-12x44AOE dürbünüm varhasar görür mü ya ? atalım bu mod125 çöpe o zaman ?

;atlig;f;s;s

Hatsan Mod 125 Vortex 22.cal - Yatagun Dampa - OPTİMA 3-12x44 AOE

Kral Magnum 5.5 mm

Gamo Pt-80

agt

• Doğrudur yaylı olarak kullandığım zamanlar dampaya rağmen optimanın artıkılından tutun merceklerine kadar kırmışlığı var bende ve buda yaklaşık 300 atış sonrasında olmuştu, eğer mod 125iniz yaylıysa 44mm mercekli bi dürbünün dayanabileceğini hiç sanmıyorum...En iyi ihtimalle rodaj süresi yani yayın yaklaşık 400 atıştan sonra daha stabil çalıştığı zamandan sonra bi dürbün takabilirsiniz ancak 32mm üstü oldukça riskli.Vortex ise sağlam şekilde bağlanırsa sorun çıkarmaz ama yaylıysa tavsiyem 4x32ler olabilir anca yada sağlam bi 3-9x32.Yaylılara haraketli parçalardan oluşan dürbünler çok fazla dayanmıyor...Hatta inanırmısınız bilmem ama vortexe çevirmeden 1 hafta önce dampa+paket lastiği kullanarak 40mm mercekli dürbün taktım az daha ondanda oluyodum sonra vortexe çevirttim...Çöpe gitmezde sadece tüfeğin karakterini bilip ona göre kullanmak lazım yaylılarda bu şekilde, ikisinide kullandım bence vortex çok çok daha iyidir yaylıdan :)

- Ruger P85 9mm
    - Tariq 951 9mm