YİVSİZ AV TÜFEKLERİ

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bir sürü tüfek, bir dünya marka..
    Bunlar hakkında yayınlanmış sayısız inceleme v.s. tarzında paylaşımlar..
    Bi şekilde ekranlara yansıyan, hata-kusur v.s.
    Bir yanda ithal tüfekler..
    Bir yanda daha ekonomik yerliler..
    Arada markası ithal kendi yerli olanlar :)
    Ve kafası karışan arayış içiersinde olanlar.

İşte bu konuyu ve mevzuyu, genel anlamda tavsiye isteyenlere rehber olabilecek nitelikte paylaşım ve tecrübeler ile donatmaya çalışırsak neler söylenebilir. Şu anki piyasanın en güncel haline göre sadece performans, yada fiyat-performans olarak optimum aralıkta kalan seçenekler hakkında değerlendirme yapılmak istense..

Mesela sizlerin tecrübeleri ile, tüfek almaya niyetlenenlere konunun özü itibari ile marka ve model ismi vermekten (marka ve model ismi de verebilirsiniz elbette) ziyade.. Dikkat edilmesi gereken, avantaj-dezavantaj türünde aktarmak istedikleriniz varmıdır desem, doğru bir soru olurmu ve bizlerle neler paylaşırsınız?..

Mesela başlangıçta aklıma gelen ara konu başlıklarını sıralarsam;

• Namlu boyu tercihi ve nedenleri?
    • Namlu boyu-namlu çapı ilişkisi ?
    • Kalibre seçimi ve nedenleri?
    • Dipçik-el kundağı tercihi hakkında söylemek istedikleriniz.
    • Dipçik boyu ve açısı v.s. ayarlanması ve sentetik dipçiklerde bu durumun çözüm yolları
    • Çalışma sistemlerinin tercih sebepleri
    • Neden çok tepiyor bu tüfek.?
    • Çocuğumuz için avcılık- yada avcılık dışında genel atış teknikleri anlamında bahsedilecekler?
    • ve yine çocukların ufak cüsselerine en uygun ama etkili kalibre ve fişek seçimi..
    • ..
    • ..
    • ..
    • .. ve aklınıza gelen söylemek istedikleriniz..

gibi sormak istediğim ve sormayı beceremediğim, ve dahi başkalarının da aklından geçen ama henüz sormadığı, yada şu konuyu değerlendirme ve yorumlarınız ile başucu kaynağı kıymetine çıkaracak söylemek istedikleriniz, aktarmak istediğiniz tecrübeler..İçinizden geçenler velhasıl; ''şundan da bahsedilmeli ve bu bahsedeceklerimde çok önemli bu yüzden söylemek istiyorum..'' dedikleriniz neler olabilir acaba.

Konuyu bilerek geniş ve ucu açık tuttum, çünkü soru sormak için dahi bilgi sahibi olmak gerekli..
    Bu anlamda sizler konuştukça-yazdıkça arkasından sorular gelecektir mutlaka..

Katkılarınız için şimdiden teşekkürler..

• merhabalar,yine guzel bir konu dogru bolume mi yaziyorum bilmiyorum ama armsan penoma lamine hakkinda bilgisi olan varsa yorum almak isterim,kismetse yarin alacagim namlu boyu 66 12 kalibre simdiden tesekkur ederim

• özellikle bilgisiz ve ilgisiz bir av bayiden alacağım bilgilerdense ,sonuna kadar güvenebileceğim ve takip edeceğim bir konu oluşturulmuş, şimdiden katkıda bulunacak herkese teşekkür ederim.

• merhabalar,yine guzel bir konu dogru bolume mi yaziyorum bilmiyorum ama armsan penoma lamine hakkinda bilgisi olan varsa yorum almak isterim,kismetse yarin alacagim namlu boyu 66 12 kalibre simdiden tesekkur ederim

Lamine phenoma yı bu gün bende inceledim. Açıkcası lamine kundak nette göründüğü gibi değil sanki yüzeyi ucuz plastik kaplama gibi duruyordu. benim için tam bir hayal kırıklığı oldu lamine kaplama..Armsan'a gelince bende paragon modeli var.Hem slug hem şerit namlusu ile beraber aldım ve gerek saçma dağılımı gerek penetrasyonu gayet tatminkar...Namlu boyuna gelince,bu sizin kişisel tercihlerinizle ve av alışkanlıklarınıza bağlı.Çoğu avcıya göre 66 namlu yeterli ama özellikle ördek kaz avcıları 71 cm namlunun bazı durumlar için avantaj sağladığını söylüyor.

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Bu da yaklaşı 40-45 adım mesafeden ayakta desteksiz tek kurşun atışım

• Çok tasekkur ederim,lamine siparisini verdim birkac gun oldu,nette cok guzel gorunuyor Insaallah öyledir

• Selamlar,yurdum insaninin bazi yorumları gercekten siratta birakiyor insani,tamam buldum dediginiz yerde baska bir yorum önceki ogrendim dediginiz tum bilgileri unutturuyor,armsan lamine diye karar kilip birkac abimizin(ki saticilar da var icinde)en kotu italyan tufek en iyi yerliden daha iyidir sözüne itibarla,italyan uretimi brixia 71 namlu 12 calibre ahşap tufegi aldim,ruhsatta ufak bir aksama oldugu için bayram sonrasina sarkacak bir bekleme modunda tufek,yani evde kalacak bayram sonrasina kadar,e haliyle cikip denemek istiyor insan,ruhsat sorunu biraz daha bekletecek bizi, bu tufegi bilen varsa ve yorum yaparsa memnun olurum,teşekkürler

• Selamlar,yurdum insaninin bazi yorumları gercekten siratta birakiyor insani,tamam buldum dediginiz yerde baska bir yorum önceki ogrendim dediginiz tum bilgileri unutturuyor

Hocam,umarım benim yorumumun bu radikal kararınızda ciddi bir etkisi olmamıştır.Armsan iyi bir tüfek ben sadece lamine kaplamayı beğenmediğimi belirtmek istemiştim.Umarım yeni tüfeğinizle güzel avlar yaparsınız...

• Yok, hocam estagfurullah,tam aksine daha hayirli oldu aldigim tufekte en ufak bir capak, freze izi vs hicbir puruz yok bizim tüfeklere kiyasla gercekten daha fabrikasyon ve diri malzemeye sahip,bilgisi olan yada bunu kullanan birinden yorum almak ne guzel olurdu,daha 15 gibi bir süre evden cikaramiyorum maalesef

• Herkese selamlar. .
    Tekrar tekrar tekrar aynı şeyleri konuşur gibi oluyor ama..

Piyasanın en güncel hali ile mak.1000- 2000 lira civarında alınabilecek ; daha ucuzu ve kaliteli olanı tercih sebebidir elbette.. ;)
    Av harici hedef atışlarında kullanılabilecek ..
    Elbette lazım olmaz inşaallah ya, ilaveten savunma amaçlı kullanılabilir bir makina icin öneriler nelerdir acaba..

Bu konuda biseyler soylemek-onermek isteyen ve ateşli silahlar ile hasır neşir olmuş dostların arkadaslarin tavsiyelerini son bi kere daha almak isterim.

• Az çok bildiğim kadarıyla cevap vermek istiyorum, çifte poze otomatik tek kırma pompalı kullandım çevrem vasıtası ile , ben önceliği tüfek tipinde gördüm önce hangi tip tüfek alacaksınız onu kararlaştırmalısınız, ben pozeyi tercih ederim av için, eğlence sportif amaçlı pompalı daha uygun olur diye düşünüyorum çünkü alışmak gerekiyor bi süre , pompalaması sanıldığı kadar kolay değil öyle hızlı hızlı yapması , otomatik de şahsen pek sevmiyorum çünkü çok sıkıntıya sokuyor sizi , örnek olarak avda bi kaç defa başıma geldi 1. Sıktım 2. De takıldı çok sinir oldum , ve çok fişek harcatır otomatik ve pompalı, otomatiğin arızası olabilir düzgün kullanılmaz ise, çifteye gelince saçma sıkarken sorun olmuyor ama tek kurşun sıkarken sağa ve sola çekiyor, birde çifte de kundak tutumunu sevmiyorum, tek kırma da biraz eskide kaldı görüşündeyim. pompalı güvenlik amaçlı kullanılabilir çünkü otomatiklerdeki germe sorunu pompalı da çok daha azdır , tabi bazı şeylerde kalite göz önüne alınmalı, .
    Başta pozeyi pek açıklamadım sona bırakayım dedim , pozede tutum rahattır iyi kavrarsınız tüfeği, sorun yaratma ihtimali çok düşüktür , trapda , avda , tek kurşunda , sportif amaçlı da kullanılabilecek bir tüfektir BENCE. Birde ilk başta poze çifte falan kullanın sonra da otomatik falan kullanırsanız aradaki farkı çok iyi anlayabilirsiniz , ama poze güvenlik amaçlı eksik kalabilir ,
    Ben pozeyi seviyorum yani anlattıklarımdan da anlamışsınızdır , siz de kendinize göre kendi amaç ve zevkinize göre seçim yaparsınız, inşallah yardımcı olabilmişimdir

• Selamlar,çok guzel açıklamalar yapmissiniz,gerek denge gerekse goruntu olarak poze tavsiye edilebilir,ancak ciftenin de asaleti de başka

• Selamlar,çok guzel açıklamalar yapmissiniz,gerek denge gerekse goruntu olarak poze tavsiye edilebilir,ancak ciftenin de asaleti başka

• Selamlar,çok guzel açıklamalar yapmissiniz,gerek denge gerekse goruntu olarak poze tavsiye edilebilir,ancak ciftenin de asaleti başka

çifte de ki tutumu sevmiyorum sadece , uçar avlarında atışlarında güzel oluyor ama tek kurşuna gelmiyor , isabetini beceremedim çiftede , sağa sola çekiyor sıktığında , yoksa gerçekten güzel tüfek , zaten çifte poze zevke kalmış bir şey çok yakın ikisi de

• Az çok bildiğim kadarıyla cevap vermek istiyorum, çifte poze otomatik tek kırma pompalı kullandım çevrem vasıtası ile , ben önceliği tüfek tipinde gördüm önce hangi tip tüfek alacaksınız onu kararlaştırmalısınız, ben pozeyi tercih ederim av için, eğlence sportif amaçlı pompalı daha uygun olur diye düşünüyorum çünkü alışmak gerekiyor bi süre , pompalaması sanıldığı kadar kolay değil öyle hızlı hızlı yapması , otomatik de şahsen pek sevmiyorum çünkü çok sıkıntıya sokuyor sizi , örnek olarak avda bi kaç defa başıma geldi 1. Sıktım 2. De takıldı çok sinir oldum , ve çok fişek harcatır otomatik ve pompalı, otomatiğin arızası olabilir düzgün kullanılmaz ise, çifteye gelince saçma sıkarken sorun olmuyor ama tek kurşun sıkarken sağa ve sola çekiyor, birde çifte de kundak tutumunu sevmiyorum, tek kırma da biraz eskide kaldı görüşündeyim. pompalı güvenlik amaçlı kullanılabilir çünkü otomatiklerdeki germe sorunu pompalı da çok daha azdır , tabi bazı şeylerde kalite göz önüne alınmalı, .
    Başta pozeyi pek açıklamadım sona bırakayım dedim , pozede tutum rahattır iyi kavrarsınız tüfeği, sorun yaratma ihtimali çok düşüktür , trapda , avda , tek kurşunda , sportif amaçlı da kullanılabilecek bir tüfektir BENCE. Birde ilk başta poze çifte falan kullanın sonra da otomatik falan kullanırsanız aradaki farkı çok iyi anlayabilirsiniz , ama poze güvenlik amaçlı eksik kalabilir ,
    Ben pozeyi seviyorum yani anlattıklarımdan da anlamışsınızdır , siz de kendinize göre kendi amaç ve zevkinize göre seçim yaparsınız, inşallah yardımcı olabilmişimdir

Özenle yazmışsınız, çok teşekkürler. .

Açıkçası otomatik hiç düşünmüyorum. . yakın geçmişte aldığım önerilerin de etkisi vardır bunda belki de. Bu anlamda pompalı kullanım amacı doğrultusunda ilk sırada tavsiye edilenlerdendi. .
    Aslında oneriler hep bu tarafa sevk etsede, pompalı için öyle muazzam bir heveste duymadigimdan olsa gerek, biraz ağır gidiyor şu karar verme muhabbeti ..

Tek kırma gözüme hep hoş gelmişti öte yandan.. Su ulasilamayan yivlilerden ötürü sanki tek kırmaya olan muhabbetin sebebi :))

Bu arada son dönemlerde poze neden olmasın diye aklıma geldikçe kendime sormuslugum oldu. Hatta varmıdır hiç fikrim yok, kısa boylu bir namluya sahip bir poze hoş olabilirdi sanki..
    Hemen bakayım şunların namlu boylarına.. poze yada çifte denilince aklima-gözümün önüne hep heybetli makinalar geliyor nedense..

Şu Çifteler isabetsiz yada pozenin ona kıyasla daha isabetli olduğunu görmeniz, namlu pozisyonlarından ötürü muhtemelen. .
    Aynı kalitede çiftenin yataydaki başarısızlığını poze bertaraf edebiliyor anlaşılan. . yani isabetliligi yakalamak cifteye nazaran poze de çok daha kolay sanki..

Bu arada çifte deyince;
    yanyana duran iki borunun aynı yere bakmasını saglamak ; hakkaten muazzam ince bir işçilik ister, imalat aşamasında üst seviyelerde bir özen göstermek icap eder galiba..

işlerden de pek bir vakit bulamıyorum ancak, şu alemin sanal vitrinlerinde biraz daha dolanayım. . Gönül başka neler isteyecek bakalım. .

Guzel guzel yazmissiniz, ozenmisssiniz, zaman ayirmissiniz.. öneri ve gozlemleriniz faydali..
    Tekrar Teşekkürler, saygılar. .

Ferhat.

• Öncelikle Doğru bilinen yanlışlardan başlayım, superpozeden savunma tüfeği olmaz, Kısa namlulu taktik bir poze olsa bile (Arthemis Atac yada Akkar churcill 206 defence) gibi, bu silahlara panik anında özellikle alt namlusuna fişek yükleme problemi baş gösterir.Tüfeği geniş bir açı ile kırmak zordur, pratik değildir. Ayrıca isabet konusunda çift kırmadan bir farkları yoktur, nedeni çift kırma tüfekler ile savunmada tek kurşun pek kullanılmaz, genelde şevrotin kullanılır. Kurşun bile kullansanız, Zaten hedef büyüktür ve keskin nişan almaya izin verecek bir durum yoktur, Senaryo bir av senaryosu yada trap gibi bir spor senaryosu olsa eyvallah fakat olmadığından dolayı çifte ile pozenin savunma senaryosunda isabet konusunda birbirine üstünleri yoktur.

Çift kırmanın avantajı kolay yükleme yapılmasıdır, daha az bir açıyla kırmak yeterlidir. yükleme ve boşaltma Pozelere göre kesinlikle daha kolaydır.

Gelelim çift kırmada özellik seçimine, tetik tek olmalıdır, çift tetik vakit kaybı ve panik anında diğer tetiğe basamamak ile sonuçlanır. Selektör olmamalıdır. Bir tüfek ne kadar basitse o kadar az arıza çıkarır selektör arızası durumlarını yaşamamak için selektör olmamalıdır. Yada şöyle düşünülebilir 2 fişek var birisi kauçuk defans fişeği birisi gerçek kurşun adamı korkutmak istediniz tak selektör arızası adam ölür yada tam tersi kurşun atmak isterken kauçuk fişek atıp siz ölürsünüz.
    Ejektör olmamalıdır. Ejektör fişek seçme durumu yaratabilir, ayrıca arıza yapabilir, yada panik anında üstünüze koşan bir düşman var tüfeği kırdınız boş fişekler yüzünüze patladı dikkat dağıldı.
    Emniyet kesinlikle manuel olmalıdır. Otomatik emniyet gibi saçma birşey olamaz, panik anında tüfeği kurup tetiğe basar ve atamazsınız.
    Namlu boyu Önemlidir max 51cm namlu boyu olmalıdır. Tepme ve ses biraz fazla olacaktır ama tüfeği kolay taşımak, savurmak, nişan almak,dar yerlerden geçirmek, sipere yatmak gibi konularda avantaj saglar, tüm dünyada taktik kullanımda max namlu boyu 51cm dir. Bunu büyük üreticilerin taktik modellerindende görebilirsiniz.

Benelli M4, Fabarm Sat8, Benelli Supernova

• Poze savunma amaçlı düşünülemez zaten , panik anı vs pompalıyı da çok kullanıp hızlı dolum yapma alıştırmaları yapmadıysa zaten her halükarda eli dolanır , enjektörler sanıldığı gibi kafa yaracak kadar hızlı atmıyor bi kaç defa kullanınca alışıyorsunuz , emniyet konusunda ben çifte pozede alıştırma yapıyorum elime geçtiğinde , avda kesinlikle emniyet açık gezmem ne zamanki tüfeği doğrultmaya başlarım doğrulturken emniyeti de açarım bi yandan bunu kendime alışkanlık edindim biraz ama alıştırma yapmak gerekiyor , yani kısacası bazı şeyleri sanıldığı gibi hızlı doldurmak vs çok alıştırma isteyen şeyler , pompalıda otomatik hızına yetişmek için tabiri caiz ise kırk fırın ekmek yemek gerekiyor bu tip şeyleri yapabilmek için , YouTube da bulabilirsem atarım bi video yarın ,
    Bazı şeyler kullanım alışkanlığına bağlı , namlu boyu Hem saçma hem kurşun kullanımı için ideal ve dünyaca kabul gören 64-65 cm namludur , komiser max 51 cm namlu boyunu tactical yani savunma amaçlı kullanılabilecek silahlarda kullanılan namlu boyu , valibey in aradığı sadece savunma değil diye hatırlıyorum

• Harici İçerik m.youtube.com
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Harici İçerik m.youtube.com

Adamlar çok deli , çok usta adamlar , bunları yapana kadar kaç bin fişek sıkıp alıştırma yapmışlardır