Biley taşları hakkında

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba daha önce paylaştığım bıçak koleksiyonum(Bıçak koleksiyonum) için biley taşı aramaktayım elimde resmi olmayıp bu koleksiyona dahil ettiğim bıçaklar cold steel survival edge spyderco lgrep3 ladybug 3 ve cold steel fınn bear var(bunları daha bilemeye gerek duymadım) elimde taş olarak düşük gritli bir tane tırpan taşı ağız açma için tahminen 150-300 grit arası veya çok kötü durumdaki bıçaklar için kullanıyorum 2 tanede kombine olan alüminyum oxid taşlar var bunların grit değeri tahminen 400-800-1200 civarında mutfak bıçaklarında ve karbon çelik bıçaklarda çok etkili ve başarılı sonuçlar veriyor son olarak bir tane bitirme taşı aramaktayım cold steeler ve spyderco gibi yüksek kaliteli bıçaklarda aklımda 2 tane taş var bunlardan hangisini tavsiye edersiniz özellikle cold steel kullanıp hangi taşlar ile bilemek yapan abilerimin tavsiyesini istiyorum

1.si doğal arkansas taşı fiyatı 50-70 tl arası değişmekte 4000-6000 grit arası tahmin edilmekte
    2.si japon su taşı 160 tl civarında 3000 ve 8000 grit olmak üzere 2 farklı yüzü var

not:elde biley konusunda şuanda iyi konuma geldiğimi düşünmekteyim sürbisa bıçaklarını ve opinel bıçaklarının hepsini tıraş olucak kıvama getirebiliyorum

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• http://www.gozdenalbur.com/Bil…A_481-2.html#labels=481-2

bu siteyi bi kontrol et, aradığın bi taşı bulabilirsin belki.

https://www.youtube.com/channel/UCjQg6CUWJXHv3VB2ZYFZ9DQ

Air Force Condor Bullpup-Made by Kas Bay&berkman(Gunpower SSS)-5.5 mm-(HAWKE Nite Eye Digi IR SF 6-24x50 SR12 Scope)
    M.Ekiz regülatör

Hatsan mod 125-5.5 mm

Kral-4.5 mm-(ahşap kundak)

Zoraki (ATAKARMS) HP-01 Light 4.5 mm (Nikula red dot)

• bıcak sanatı formda japon taşlarının çok çabuk yıprandığı bilgisini okumuştum.Daha ziyade arkansas taşını yada beni de kullandığım ince kumlu (800_1200 gibi) zımpara öneriliyor.

• Ben Aksu Av'dan Smith's markalı, Spiderco Sharpmaker gibi açılı duran çubukları olan kiti aldım. Elmas bileyicisi de var ama şimdilik sadece seramik çubuklarla finisaj için kullanıyorum, başarılı bence.

Ebay veya aliexpress üzerinden alırsanız Japon King, Seihiro ve Çinli Taidea markalarının su taşlarının farklı farklı gritte modellerini 20-30 USD civarında bulmak mümkün. Yine Taidea'nın 360/600 elmas kombineleri de beğeni topluyor.

Ben muhakkak en ince gritlere kadar inmeliyim diyordum ama yabancı forumlarda sorunca 600 grit bile yeterli dendi. Fazla ince grit ile çalışırken eninde sonunda açıyı değiştirip ucu yumuşatıyor oluyorsunuz. Bunun yerine 600 Gritten sonra, son katta kemer üzeri pasta, karton vb hafif aşındırıcı bir ortamda perdah atmak traş keskinliği sağlıyor zaten.

• Şunu iyice anladım ki, ben bileme özürlüyüm. Çeşitli bilmeme ekipmanım var ama hiçbirinden şöyle güzel kesecek sonuç alamıyorum.Eski usul taşlardan vs hariç DMT-Aligner Pro kit elmas bileme setim var. Hiç şöyle traş edecek kesinlikte bilemeyi beceremedim.

Ankara TR

• Şunu iyice anladım ki, ben bileme özürlüyüm. Çeşitli bilmeme ekipmanım var ama hiçbirinden şöyle güzel kesecek sonuç alamıyorum.Eski usul taşlardan vs hariç DMT-Aligner Pro kit elmas bileme setim var. Hiç şöyle traş edecek kesinlikte bilemeyi beceremedim.

Ben de aynı durumda sayılırım. İlk denememi Opinel'in taşıyla yaptığımda kör bıçakların bariz bir şekilde keskinleştiğini gördüm. Yine de traş edecek keskinliğe ulaşmak için daha hassas bir taş gerekeceğini düşünerek 1000/3000 grit bir Japon taşı edindim. Çok bir şey fark etmedi. Ben de o sıralar içinde bulunduğum yabancı forumlarda bu soruyu yönelttiğimde, düzgün teknik ile 400 grit - 600 grit arası bir taşla da kıl kesecek keskinliğe ulaşılacağı, en son perdahı kumaş, karton veya deri üzerinde, ters çekerek yapmayı ihmal etmememi öğütlediler. O esnada öğütlenen bir Youtube şahsiyeti olan Cliff Stamp : https://www.youtube.com/user/CliffStamp bu işi takıntı haline getirmiş birisi ve en doğru teknik üzerine saatlerce konuşacak kadar da araştırma, deneme yapıyor. Videolarını tavsiye ederim.

Ben şimdiye kadarki öğrendiklerimi kısaca özetlemek isterim.

1- Keskinlik iki kenarın, tutarlı bir orta noktada buluşması ile sağlanıyor. Yani sağda ve solda hangi açıyla biliyorsanız o açıyı korumanız gerek. En temel kural.

2- Keskinliği gitmiş, ağzı dönmüş bir bıçağı bilemeye başlamadan önce mutlaka dar bir açıyla yüzeyi sıfırlamak ve kenarları o istenen tek buluşma noktasına getirmek şart. Bunu sağladığınızı bıçağa keskin tarafından baktığınızda hiçbir ışık yansımadığında anlıyorsunuz. Küt yerlerden ışık yansıyor.

3- Son veya sondan bir önceki bilemeyi daha geniş bir açıyla yaparsanız bıçağın kullanılabilir yüzeyi oluşuyor.
    Yani çapaklar gidiyor, ve o keskin ama hemen bozulacak ince yüz nispeten daha dayanıklı bir yüz haline geliyor. Bu safhada daha ince gritli bir taşla, fazla baskı uygulamadan bilemek önemli. Yine de baskı miktarı çeliğin sertliğine bağımlı olarak ayarlanması gereken bir değer.

4- Jilet keskinliği gerekiyorsa en son çok düşük aşındırıcı olan bir yüzeyde mikro kertiklerin tamamını temizlemek gerekiyor. Bunun için de diş macunu sürülmüş bir karton, metal cilası yedirilmiş bir kemer, eski kot pantolon vb yüzeyler iş görebiliyor.

Daha önce de belirttiğim gibi, bu Sharpmaker/Lansky/Smith's açılı çubuk sistemleri, o aranan sabit açıyı ayarlamak için hızlı yardımcılar oluyor. Çünkü her ne kadar su taşıyla çalışırken açıyı düz tuttuğumuzu da düşünsek geçiş sayısı ilerledikçe açı kayabiliyor ve siz de ucu 18-25 derece arasında farklı farklı noktalarda çekmiş olabiliyorsunuz. Bu durumda da kesici yüzeylerde yumuşamalar ve kesinsizlikler oluşabiliyor. Açıyı sabit tutabilmek önemli, taşın görevine göre, uygun miktarda kullanılmış olması önemli. Ben bıçağım yıpranmaz diye 1000 gritten aşağı düşmem diyordum ama bıçağın açısını tam olarak siz şekillendirmedikçe tam olarak keskinliği sağlayacak yüzeye ulaşana kadar yüzlerce çekme geçebiliyor.

Egzersiz olarak, kesici yüzeyi cd kalemi ile boyayıp bilemek, taşın bu yüzeyi tam olarak kucaklayıp kucaklamadığı, arkaya veya öne çok yatırdıysanız anlamak için yararlı olabiliyor.

• yoğun sınav hazırlık dönemimden dolayı yazamadım elimdeki yüksek kaliteli bıçakların ağzını bozmadan bilemek için spyderco sharp maker alma niyetindeyim elimdeki diğer uyduruk bıçakları tıraş olucak keskinliğe getirebilsemde özellikle opinel carbonları cok yoğun kullanmama rağmen kol kıllarımı alıryor üstünede deriden kemere met-par ile geri çekerek son işlemi yapıyorum ama spyderco ve cold steel bıçaklarıma yapmaya cesaret edemedim

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:

• Selam. hala bu konuyu araştırıyorsan şöyle bir alet (angle guide) tavsiye ederim. Ben zwilling 250/1000 taşını kullanıyorum Esseden indirimden 180 liraya almıştım.. İşim gereği aylık olarak bıçaklarımı taşlamam gerekiyor ve bu ufaklık baya yardımcı oluyor.

http://www.aliexpress.com/item…01527_5,searchweb201560_9

Hatsan mod 25 supercharger

Safir t14

Huğlu 202b

• Selam. hala bu konuyu araştırıyorsan şöyle bir alet (angle guide) tavsiye ederim. Ben zwilling 250/1000 taşını kullanıyorum Esseden indirimden 180 liraya almıştım.. İşim gereği aylık olarak bıçaklarımı taşlamam gerekiyor ve bu ufaklık baya yardımcı oluyor.

http://www.aliexpress.com/item…01527_5,searchweb201560_9

aramam bitti ve belirtiğim gibi sorun açıda değil yüksek kaliteli bıçakların açısını değiştirmemek bende fabrikaların kullandıklarını aldım ve bu grit işime yaramıyor mutfak bıçakları için yeterli olsada benim bıçaklar için işe yaramıyor spyderco sharpmaker ve 3000-8000 gritlik japon su taşı aldım.Spyderco sharpmaker ı cold steel mini reconda denedim ağzını bozmadan factory çıkışı keskinlğine geri döndü

• ben de bundan sipariş verdim yanına da ek olarak daha yüksek gritli taşlar almayı düşünüyorum, işimi rahat göreceğine inanıyorum, benim gibi amatör bileyiciler bile çok güzel iş çıkarırlar:Professional Kitchen Sharpening Knife Sharpener System Fix Fixed Angle with Stones
    http://www.aliexpress.com/item…ng-95687/32280638132.html
    (from AliExpress Android) ve bu da video su

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen nihatfevzioglu ().