diana yada weihrauch kıyaslama

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • bencede weihrauch kesinlikle kalite, ama bugun bayide iceleyince dayanamayıp 350 magnum aldım:) yarın birgün 7,5 j olayı patlar, en güçlüsünden bir efsane almış olayım dedim. Alman al begendiğini al, eline al bak ama internetten alma. O T06 Tetik yok mu, beni benden aldı. Hepsi 10 larca yıl dayanır

Orhan Tan TOKDEMİR

Kalanlar;
    Armsan Phenoma Carbo 12ga

Zoraki HP 01 Ultra 4.5mm
    Diana Mod 350 Magnum 5.5 :thumbup:
    Hatsan MOD 135 QE Vortex 5,5
    Hatsan MOD 125 sniper Wood 5,5

Gidenler;
    Diana MOD 54 AİR KİNG
    Mod 125 Sniper 6,35
    BT 65 SB ELİTE 22 cal

• Weihrauch kesinlikle Dianana'dan daha sağlam, daha kaliteli parça ve daha kaliteli işçiliğe sahiptir. Bunu bende kabul ediyorum, ancak aradaki fark sizin söylediğiniz kadar afaki değildir. Yani birisi Mercedes ken birisi Renault değildir, birisi Mercedes ken diğeri Audidir, bu tarzda bir kıyaslama olur. Weihrauch 10 tam puan alırsa Dianan nın puanı 9 dur. İki markada Alman tankıdır sağlamdır, Air Arms yaylılarının işçilikleri küçük bir parça Dianaadan iyi olsada, sağlamlık konusunda Diana ya pek yaklaşamaz.

Tetik konusu tartışılır, Rekord tetikle T06 arasında yine belirgin fark yoktur, T06 bazı yönlerden bana daha emniyetli gelmektedir.

İsabet konusu Weihrauch, Diana arasında yine bir boy kadar fark vardır. Esas oğlan 10 iken Diana a 9 alır.

Pamuk gibi kurma,titreşimsiz atış derseniz orada durun derim. 21-23 fpe magnum Dianaları stok 14-15 fpe Hw ler ile kıyaslarsanız elbette kurması ve titreşimi az olacaktır. Aynı kitleri 12 fpe match kiti Dianaya taksanız aynı oranda titrer ve kurması rahatlar.

Ha birde işin yandan kurma ve Airking Yönü var ona değinmeden geçmeyim. Yaylıların kralı; gücü, isabeti ve sarsıntısız olması nedeniyle Airkingdir. Yaylılarla atış pozisyonu bilmeyen acemi bile Mod54 le atabilir. Kendinizi kasmanız tepmeyi kontrol etmeye çalışmanız gerekmez. Yandan kurmada Bence havalı silahlar için bir devrim, hatta efsane olacak bir kurma modelidir.

Benelli M4, Fabarm Sat8, Benelli Supernova

• hayırlı olsun,attığını vur,zaten 7,5 joule olayı var ,meydan ava hw 98 ler geldi süper ama 7.5 joule,yanında güçlü orginal yayınıda veriyorlar,350 nin tek dezavantajı uzun olması,ne kadara aldınız ,slmlar

• Avdoğa sitesindeki peşin fiyat, uzunluk konusu ise 460 ile 2 cm fark var, namlu uzun ama kundak çok uzun değil yanyana pek fark yok. Bozulacak yeride yok tüm dünyada en çok satan model. Airkingim vardı muhteşemdi, ama buda başka tabi. Mod135 de var yaylı koleksiyoneri Olcaz galiba. (eve sokabilirsek hanımdan ötürü:)

Orhan Tan TOKDEMİR

Kalanlar;
    Armsan Phenoma Carbo 12ga

Zoraki HP 01 Ultra 4.5mm
    Diana Mod 350 Magnum 5.5 :thumbup:
    Hatsan MOD 135 QE Vortex 5,5
    Hatsan MOD 125 sniper Wood 5,5

Gidenler;
    Diana MOD 54 AİR KİNG
    Mod 125 Sniper 6,35
    BT 65 SB ELİTE 22 cal

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen orhantan ().

• bir kullanmadığım air arms prosport var,onuda inceliyorum bana biraz çıt kırıldım geliyor,kurma kolu alüminyum,kırılmış bir fotosunu görmüştüm,güzelliği ise 10 numara, koldan için nazik geliyor,hw 98 de muhteşem ama 7.5 jul ve güçsüz,orginal yayını takmak gerek,sıfır silahıda sökmek,biraz titiz olduğumdan kafama yatmıyor

• Hw çok hosuma giden kaliteli bir markadır. Ama dediğiniz gibi 3 adım önde filanda değildir. Neye göre kıyaslıyoruz onu bir bilelim isabet se diana modellerini hw nin gücüne çekin hw ile karşılaştırın . şu an ürettiği carbine modeli varmı bilmiyorum . ama carbine modelleri eski üretimlerinde vardı. Bende sahip olma şansına eriştim. Muzzam isabetli, istikrarlıydı.
    Ben benim mod 54 de metehan sayesinde 12 fpe yay taktırdım ki metehan bu tüfekle izmirde yarıştı bende aynı tüfekle adanada yarıştım.
    Hw lerle aynı güç klasmanına İnen diana tüm namlu uzunluğu dezavantajına rağmen kesinlikle onlardan geri kalmadı. İsteyen istediği hw97k sını getirsin test ederiz.
    Diana nın ft de olmamasının birçok nedeni var . bunların başında kullanıcılarının psikolojik nedenleri var ayrıca boyut, ağırlık ve Namluları daha iri ft de kimse bir yaylıda iri bir silah ile boğuşmak istemiyor. Dianalar genelde 42cm uzun bir namluya sahip ve nerdeyse 8-9 fpe kadar hwlerden ve aa lardan daha güçlü bu gücün amacı ve uzun namlunun amacı oyun oynamak değil tabiki. Ve dizginlenmesi geri indirilmesi biraz meşakkatli. İki markanın üretim amaçları farklı.
    Bende tx200 ve hw77 ye alternatif çıkarttığı mod 46 cfo vardı 32 cm carbine namlusu ile muazzam bir isabeti vardı satmasaydım iyi ederdim.
    Hwnin gücüne inmiş bir diananın dayanıklılığı sarsıntısı ve isabeti hwden geri kalmaz. Aynı güçte olmayan ve tabiki aynı güçlere maruz kalmayan iki markayı kapıştırmak bana doğru gelmedi.
    Dayanıklılıksa benim halen sahip olduğum mod52 mod26 ve mod46 nın üzerinde west germany yazıyor 90 modeller ve hepside taş gibiler ne solma ne pas .
    Diananın kullandığı teknolojiyi ben ne hw de nede AA da gördüm ne yazık ki iki firmanında mod54 veya mod56 gibi bir modeli yok bu modeller bence bu yaylı sistemin nirvanasıdır
    ve ayrıca diana weihrauch dan daha eski bir firmadır 1890.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• prosportu alacaktım ancak alttan kurma makenizması arıza yapmaya açık gibi geldi bana ve danıştıklarımda bu yönde yaşanmış olaylardan bahsettiler tx200 de pellet sokuşturmada problem yaşamış ve nefret etmiştim. Prosport biraz daha iyibir pellet yuvasına sahip

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Her ikisini de aynı anda kullanıp birini diğerine üstün kılamadığım iki güzel tüfek.
    Diana ile tahribatı, 100 yard ve üzeri atışlarımı, havada izlediğim pelletleri unutmuyorum. Hoşlaşmadığım kısımları vardı elbette; plastik parçaları, ağırlığı, kaba yapısı, sağ tarafında boylu boyunca uzanan bir kurma kolu, retrogade'i kolun son aşamasında aktive ederken tüfeğin kundağın içindeki oynak hareketi... En son sabahtan akşama bir günde bir kutu pellet bitirmiş, bir kaç gün sağ kolumun üzerine yatamamıştım. Sonra boşandık Diana ile :D Zira kola pek alışık olmadığı bir hareketi yaptırıyor.

HW ise full metal idi, ele ve göze daha zarif idi, isabeti mükemmeldi, beni yormuyordu, ama hedefi de pek yormuyordu, 4,5 kalibrede 9 büyütmede delikleri veya pelletin düştüğü yeri göremiyordum. Çok güzel bir tüfekti. Diana yı kullanıyor, HW yi ise hem kullanıyor hem seyrediyordum.

Diana'nın hareket ettiği iki pirinç blok yerine daha stabil lineer kızak benzeri tek parça bir ray, ve kundağa entegre edilmiş, side bolt tüfeklerde olanların benzeri tepmeden muaf bir dürbün rayı aklımı kurcalayan iki hayali proje idi.

Esasen pek çoğumuzun ilacı 22lr de, konumuz havalı.. Mahrumiyetler konusuna hiç girmiyorum ||

AA S510 EXTRA FAC .22
    Hawke Sidewinder 30 SF 6-24x56 SR Pro
    Weihrauch HW77 .177 Hawke 3-9X40 AO
    Diana Mod54 Airking .22

• daha dün diana 460 da anlaşmadık mı. silahı almadım ama gerçekten kafam karışmıyor değil :)hw 77 ler diana 460 tan daha ucuz.bunu bir karara bağlayalım bence.

Weihrauch Hw 77k .22
    Hawke Sport Hd Ir 3-9x40 AO
    Gamo Black Fusion İgt Mach 1 .22
    JSB Exact Jumbo RS Diabolo 13.43

• dostum bu alman güzellerin hepside ayrı güzel aralarında öyle büyük farklar yok sen nasıl atış yapacaksın işin esası o çok basit birşey diyeceğim
    Tahribat önemli değil 50 m içinde takılacam diyorsan git hw al
    Tahribat önemli 100 m de şişe patlatacağım hoplatacağım diyorsan git diana al.
    Yada ikisinide al 4.5 hw 5.5 diana eksik kalmasın.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Şimdi aktif olarak hw 97k ve aa tx200 kullanan dianalar hakkında az biraz bilgisi olan birisi olarak ben de 1-2 kelam edeyim. :)

Öncelikle ona şu kiti taksak nasıl olur muhabbetine hiç girmiyorum. Stok vaziyette tüfekleri değerlendirmemiz lazım objektif yorum yapabilmemiz için.

Namlu açısından bakarsak 3 marka da bu konuda çok başarılı. Diana ve weihrauch kendi namlularını üretirken airarms lothar walther kullanmayı tercih etmiş. Weihrauchun bir dönem çıkan sadece 5.5 mm olan namlularında sadece bolluktan kaynaklı isabetsizlik gözlemlenmişti ki o da giderildi şu an.

Tetik konusuna gelirsek; yine 3 marka da son senelerde özellikle bunu ciddi anlamda çözmüş vaziyette. Diananın t05 tetikten gelen şikayetler üzerine ürettiği t06 tetik rekord veya airarmsın cd tetiğini aratmayacak seviyede.

Mekanik olarak bakarsak 3ü de çok sağlam. Ancak bence Airarms kullanıcı dostu olması itibariyle bir adım önde. Şöyle ki; airarms tx200 gibi bir yaylıyı mekanikten gözü korkan herkes istediği gibi açıp söküp toplayabilir. Dianaya özellikle mod54 gibi tüfeklere ve hw97k ya göre kat kat daha basit ve sade bir yapıya sahiptir. Bu da servise olan bağımlılığı düşüren ciddi bir konu aslında.

Mekanik olarak bakarsak hw97k tetik tertibatının oradaki vidayı kırar zamanla. Dianalarda ise t05 tetik zamanında bazı mekanik sorunlar varken (mod 460) şu an hemen hepsi giderilmiş vaziyette. Bahsedilen bir diğer husus ise dianaların yay ömrünün görece daha kısa olması ve namlu düşüklüğü (barrel droop) denen hadise. Tx200 ise bazı tüfeklerinde hava portunun oradaki contaları diğer markalara göre daha çabuk eskitir. Bu tamamen montajla alakalı bazısında olan bazısında olmayan bir hadise. Ancak şunu da belirtmek lazım tx200'de kullanılan plastik delrinler sayesinde hw97k ya göre daha az titreşim yapar. Diana da da stok halinde bu uygulama yok diye biliyorum. Hw97k'yı dikkatli kuracaksınız ayrıca. Kurma kolu kaçarsa parmaklarda sıkıntı yaratır. Güvenlik maksatlı eklenen bear-trap mekanizması bu tüfekte yok. Ama bu bir arıza değil dikkat meselesi tamamen. Tx 200e de kurma kolunun bağlandığı kurma ayağı (cocking shoe) zayıflığını da eklemek gerekir. Sürekli sert kurarsanız kırılır affı yok. :)

3 marka da kozmetik olarak çok güzel gerçekten. Dianaların superior kundak işini devreye sokarsak hiçbirinin şansı yok zaten bu konuda. :D

İşçilik konusunda dianaya girmeyeceğim bütün modellerini inceleme fırsatım olmadı. Ancak tx200 bariz bir şekilde 1 gömlek yukarıda hw 97k'dan. Ancak Çapaksız ve harika bir menevişi var iki tüfeğin de.

Denge konusuna gelirsek hw97 ve tx200 ft için geliştirilmiş tüfekler tamamen. Diana bu konuda bir adım geride sanki.

İsabete gelirsek diana için yorum yapmayacağım. Zira bu tamamen tüfekle geçirdiğiniz zamanla alakalı. Diğer iki modelde ise belirgin bir isabet farkı yok gibi. Yukarıda bahsettiğim farklar ise kullanıcı tarafından yapılan mm'lik hatalardan bile daha az etkiler atışı. Ancak kafanızda kısa mesafede ciddi bir isabet ve kullanıcı hatasını minimuma indiren bir tüfek beklentiniz varsa ben ben hw ya da AA derim. Mesafe daha uzun ve isabette aşırı titizlik yoksa diana kesinlikle.

İşbu mesajı ayaküstü cep telefonundan yazdım daha detaylı olarak zenginleştirmeye çalışacağım. :)

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• gepard baya bir yazmissin tesekkurler. hw 77 hw 97 nin arpacikli olani diye biliyorum. hw 97 yu sadece durbunle kullanabiliyoruz degil mi. bu yazdiklarin hw 77 icin de gecerli mi. ayrica 77k ile77 modeli arasinda belirgin bir fark var midir SENCE ?

Weihrauch Hw 77k .22
    Hawke Sport Hd Ir 3-9x40 AO
    Gamo Black Fusion İgt Mach 1 .22
    JSB Exact Jumbo RS Diabolo 13.43

• Hw 77 diğer hw 77 k ve 97 den daha uzun bir namluya sahip. 48 cm :)

• Arda tx200 de hw97 de kullandığım tüfekler olduğu için onların isabetlerine kimse bişey diyemez . ama boruları belli mesafeye kadar öter imalat amaçlarıda dediğin gibi o dur.
    Dianaların isabetinde inan bana bir hassasiyetsizlik yoktur. özellikle mod54 o gücüyle özellikle at44 den geri kalmaz isabette.
    Diana nın imalat politikası. yüksek güçte en iyi isabet sağlaması ne güçten taviz vermek nede isabetten. diananın mod52, mod54 , mod46 gibi modellerinin gücü 12 fpe ye çekilmiş halinin isabetine hayran olursun. inan bana ne hw den nede tx den bir farkı yok üstelik 42 cm gibi uzun namlusuna rağmen. Bendeki carbin modeli olan mod 46 bu konuda çok iyi idi sattığım kişi umarım değerini bilir bilmezse seve seve geri alabilirim.
    bu markaların imalat mantıkları farklı. Diana dan insanın beklentisi farklı Hw den farklı şimdi şu daha iyidir bu daha iyidir kimse diyemez. yarış pistindesin altında en güzel jeep var . yada dağ yolunda ferrari kullanmaya kalkıyorsun. gibi bişey bu benzetme. arkadaşa hw al dersin o aslında tahribat ister sonuçtan tatmin olmaz. arkadaşa diana al dersin o daha yumuşak bir silah ister 50 m içinde oyalanmak ister e onunda güç fazlası onu yorar. İsabet te demiyorum bak.
    ama örnek olacaksa. bizzat sahibi olduğum tx200 den şuan kullandığım diana mod54 12 fpe. daha isabetli ki tx200 karbin modeli yani 24cm namlulu olanıydı. diana kendi 42 cm lik normal namlusuyla. ama şunu diyeyim diana yı o güç te kullanmakta ferrariye tüp taktırmak gibi bişey. her an orjinal yayını takabilirm yiğide yazık oluyor çünkü .

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• Yok Emir abi dianalar isabetsiz gibi bir kelime kullanmadım zaten. Dianalarlarla hassas atış yapıp pellet harcamışlığım olmadığımdan yorum yapmak istemedim.

Bu konuda ileri sürebileceğim tek şey ft turnuvalarında istatistiksel baktığımızda çok tercih edilmemesi. Ama bu tüfeğin isabetsiz olmasıyla alakalı değildir muhtemelen. Bir sürü etken var profesyonel atıcıların dikkat ettiği. Kabaca buna, o isabeti kaydetmek için atıcıya ne kadar iş düşürdüğü diyebiliriz.

@carter

Doğrudur hw77, 77karbine, 97karbine mekanik olarak aynıdır. 77k'da locktime'ı düşürmek maksatlı kısa namlulu imal edilmiştir. 97k ise ft'ye yönelik en güncel model diyebiliriz. 77k'daki kısa namluya ek olarak gez arpacık kaldırılmış sadece dürbüne iş bırakılmış ve kundak yapısı atıcı ergonomisine göre makyajdan geçmiştir.

Ek olarak 97k ceketli namlu çıkartılmıştır ancak yaylılarda kozmetikten başka bir işe yaramaz pek.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• evet Arda birde şu var Diana ft yi çok kale almadı zannedersem çünkü Diana nın mantığına ingiliz sistemi biraz ters. olay terazi gibi
    pelet hızı ve namlu uzunluğu malum doğru orantılı olmalı. 12 fpe güç bantı diananın klasik tarzına ters. namlusunu kendi üretiyordu... ??? son zamanları şaibeli olsada carbine bir namlu ne yazıkki hadi normal namlunun kıçını keselim olsun bitsinle olmuyor. yiv turu filan hepsi değişiyor. öyle bir namlu çekmek ayrı bir imalat bantı ayrıca arge demek. 12 fpe lik gücü az bir yarışma mantığı için diana kendini yorarmı??? bunu avantajlı görürmü??? bilemem
    dikkat edersen imalatları arasnda carbine modeli pek yok zaten sitesinde 175m/s, 330m/s , 380 m/s gibi gruplara ayırmış ben mod 46 da gördüm birde internette mod 52 carbine gördüm ancak bu fabrikasyonmu modifikasyonmu tam anlamadım.
    locktime düşük hızlı silahlarda ciddi bir mevzu. pelet yay dibe geldiğinde o hızda namluyu terketmemiş oluyor ve uzun namlularda isabeti ciddi oranda etkiliyor. yüksek hızlı silahlar için örneğin 1000 fps civarındakiler. 40 45 cm yeterli olabiliyor ancak bu hızı 750 lere çekince yayın insafına kalıyor atışın. malum dianada yüksek hızlı bir silah olduğu için hızı düşürünce o problem yaşatıyor. onun için ft lerde tercih edilmiyor.
    ha benim gibi kafası çatlak biri çıkarda diananın namlusunu yayını değiştirmeye kalkarsa yada diana inadından vazgeçip 12 fpe carbine model çıkartırsa ozaman listelerde daha çok görürüz.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Emir Abi bu açıklamanı soran herkese kopyalayıp yapıştırıcam izninle. :) kitap gibi açıklamışsın...

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Yani bizde şöyle bir kanı var ters geliyor bana ft de en çok hw97 ve tx200 kullanılıyor ozaman en iyisi bunlar. mantığı.
    Tüfeğin iyiliğini sınırlı güçlü bir karşılaşmanın kuralları ile belirlediği sınırlarla kabul etmemiz bizimde hobimizi kısıtlamamız anlamına geliyor. yarın biride çıkar yüksek güçlü silahların daha avantajlı olarak kullanılacağı bir organizasyon yapar bu sefer de hw ler tu kaka mı diyeceğiz. eninde sonunda bu organizasyonlar zembille gelmedi 1980 de icad edilmiş.
    İş esasında atıcının zevkine kalıyor. neden hoşlanacağına o karar verecek en iyi tüfek. atıcının zevkle kullandığı ve vurduğu tüfektir.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• tx200 ve hw97k nın numarası, ftlb - ağırlık oranı. yani, 12-13ftlb bir silahın ağırlığı 4kg yi buluyor ise, tepme hareketlerinden etkilenmeden grupman yapan bir yaylı silahınız oluyor. bu arada ünlü bir keskin nişancının(ismini unuttum) hw 95 i atıcılığa başlamada en iyi silah seçtiğini biliyormuydunuz :)

• Genel olarak ftden kastedilen şey kısa mesafede yüksek isabet. Bu yönde tavsiye veriyoruz zaten Abi. :)

Yoksa az evvel bir soruya cevap verdiğim gibi uzak mesafelerde hw veya aa tavsiyesi olmaz zaten.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177