Namlu çapları kaç olmalı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • çap demek namlu içindeki karşılık iki set arasındaki mesafe dir yani silahın çapı 4.5mm ise iki set arasındaki mesafede 4.5mm olmalı.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• çap demek namlu içindeki karşılık iki set arasındaki mesafe dir yani silahın çapı 4.5mm ise iki set arasındaki mesafede 4.5mm olmalı.

tamam onu bende biliyorum ama o tam 5.5 yada 4.5mm değil işte yanılmıyorsam küsüratıvar yani 5.52 yada 5.54mm gibi ben onu merak ediyorum ve bu ölçü set ustündenmi yoksa set derinliğindenmi derinliğinden ise ki bana öyle geliyor set yüksekliği ne kadardır 0.2 mm kadar varmı

bunu sormamın sebebine gelince kendim namlu yapıcağım daha doğrusu tüfeğide tüfek sorun değilde namlu başlı başına bir sorun en önemlisi deldirmek
    45 cm "yi matkapla delemeyiz ve delsek bile çap bakalım uyucakmı

• tamam onu bende biliyorum ama o tam 5.5 yada 4.5mm değil işte yanılmıyorsam küsüratıvar yani 5.52 yada 5.54mm gibi ben onu merak ediyorum ve bu ölçü set ustündenmi yoksa set derinliğindenmi derinliğinden ise ki bana öyle geliyor set yüksekliği ne kadardır 0.2 mm kadar varmı

bunu sormamın sebebine gelince kendim namlu yapıcağım daha doğrusu tüfeğide tüfek sorun değilde namlu başlı başına bir sorun en önemlisi deldirmek
    45 cm "yi matkapla delemeyiz ve delsek bile çap bakalım uyucakmı

evet haklısın her silahın yıv setleri farklı orantıda ama şunu kesinlikle biliyorum setlerin yüksek yapılmaması en iyisi yani mümkün olduğu kadar alçak yapmaya çalış yapabilirsen ve setlerin genişliği yivlerin genişliğinden 100%50 dar olsun iyi performans alacağına inanıyorum tabi yapabilirsen.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• 45 cm delik delme işi o kadar zor değildir , isterseniz derin delik delen firmalar var , bu adamlar Ø1 mm lik 50 60 cm delik delerler ama özel işler yapmazlar sanırım ... genelde yağlama delikleri delerler çeliklere .. neyse .. 45 cm boyda hassas bir çap isterseniz , namlu çeliğinizi hazırlayız güzelce ( pek prosesi bilmiyorum namlu ilamilde ) ... hızlı delik delme tezgahlarında bakır elektrotla bir ön delik açtırmanız lazım zaten her tel erezyoncuda vardır hemen hemen hızlı delik delme tezgagı , matkap kullanmadan , bakır elektrod yardımı ile parçadan elektrik akımı ile atom kopartarak ilerleyen bir sistemi vardır , ancak 45 50 cm mı her tezgah altına alamayabilir ... sonrasında Tel erezyonda istediğiniz çapa tam olarak kestirin namlunun içini ... tavsiyem 2 kesim yaptırın vede güzel bir yüzey elde edin ... Yiv set açma işinde pek bilgim yok ne yazık

• Namlu çapı ile kastedilen yiv ler arsındaki ölçüdür. Set yükseklikleri farklı olabilir.

Aşağıdaki linkte bazı ateşli slahlara ait yiv set ölçülerini bulabilirsiniz.

http://www.lothar-walther.de/html/375.php

Havalılar için ideal olanı yiv derinliği ölçüsünün 4.5 mm ve 5.5 mm olması, fakat seri üretimde bu ölçüler +- 0.01 mm oynayabiliyor.
    Set yükseklikleri ise 0.025 mm ile 0.050 mm arasında değişiyor. Dönme oranı ise genelde 16" te 1.

• cevaplarınız için teşekkür ederim
    zaten namluyu delemessem iki parçadan yapmayı düşünüyorun birbirine gömlekli geçirip kaynatmayı namlu malzemesi olarakta normal demir kullanmayı düşünüyorum herhangi bir çeliğe yiv set açmak oldukça zor olur işallah bu hafta malzemeleri alıp yapıma başlıyorum

• Çeliklerin işlenebilirliğine göre secerseniz sorun olmaz işlemede ... ancak demir malzemesi adi malzemedir metal olarak .. su almaz sertleşmez .. sertleşir ancak cam gibi olur cok kırılgan bir hale gelir ... Alaşımsız demir malzemesini işlemek başa beladır , yapışır kalır takıma , yiv set açarken sorun olabilir ... bence soğuk iş takım çeliği yada imalat çeliği olabilir malzeme olarak ... otomat yada transmisyon çelikleri de olur .. hepsi demirden özellikli vede işlenmesi de zor değildir ... namlu imalatını detaylarını bilmiyorum , ancak bir ısıl işlem varsa eğer sertleştirme yada tenefer gibi .. o zaman güzel alaşımlı özellikli bir çelik seçimi yapmalı ki ısıl işlem homojen dağılsın malzeme üstüne .. ısıl işlem içinde vakum sertleştirme öneririm en az çarpılmayı vakum sağlar

• Ateşli silah namlularında 4130 veya 4140 kalite krom - molibden çeliği kullanılıyor.
    Paslanmaz namllular için kullanılan çelik ise AISI#416 .
    Havalı silahlar için ise düşük karbonlu 1020 kalite çelik yeterli.