Kaçak yok ama tüp hava almıyor

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Kısa bir süre önce Hatsan At 44 aldım, Tanışma başlığında da belirttiğim üzere aslında birçok ateşli silahım var, Bu ateşli silahlarda yıllardır hiçbir sorun yaşamıyorum,
    Ancak bu PGP merakına kapıldığım güne lanet etmek üzereyim, Tabi bu işte kabahat bende onca silah varken ne zorum vardı bilmiyorum.

Neyse ben Hatsan ile bir kaç şarjör atış yaptıktan sonra tüfeği 6 ay falan kullanmadım, Kutusuna koyup kaldırdım.
    Bu gün tekrar açıp kullanmak istediğimde Tüpün hava almadığını gördüm, O ringlerde bir sorun olmadığı halde pompadan bastığım hava tüpün içine gitmiyor.

Tüpün içini ve basınç göstergesi kısmını söküp kontrol ettim ancak bir pislik yada olumsuz bir durum görünmüyor, Check valf de çalışıyor gibi duruyor, zaten tüfek henüz yeni pislik vs. olmaz diye düşünüyorum.
    Basit bir çözümü varmı yoksa garantili olduğu için servise mi göndermek gerek.

Bir de samimi olarak, işin uzmanları ve tecrübe sahipleri olarak Yol yakınken bu PGP işinden uzak dur, sat tüfeğini bak işine mi tavsiye edersiniz.
    Neden böyle söylüyorum; Tüfeğin içinde gelen yedek conta, o ring takımlarını görünce açıkcası korktum, demek baya bir sarf malzeme gerek, sürekli değişecek parçalar var demek, kısaca bu işe baya bir bilgi, tecrübe ve zaman ayırmak gerekiyor demekki. Zaten birçok hobi ile uğraşmak zorunda kalan ben için gerçekten zor geliyor gözüme...
    Bu yüzden samimi önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler,

• Çalıştığından emin olduğunuz başka bir pompa ile deneyiniz. Bana dolum yaptığınız pompada arıza var gibi geldi. Ayrıca yüksek basınç ile çalışan bu cihazlara müdahale etmenin ( tüpün içini sökmek gibi ) ölümcül derecede tehlikeli olduğunu da belirtmek isterim. Zamanında kolay vidalansın diye skubanın ucuna gres yağı süren bile duymuştum. Üzerinde çalışılan basınçlar bu gibi durumlarda patlamaya sebep olur. Kullanma kitapçıklarını okuyun ve riayet edin. Kullanıcı tüpün içini açmamalıdır aman dikkat !

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• tup tamamen boş ise pompa ile hava basamazsınız, tüpü tufekten ayırarak hava basmayı deneyin

• Çalıştığından emin olduğunuz başka bir pompa ile deneyiniz. Bana dolum yaptığınız pompada arıza var gibi geldi. Ayrıca yüksek basınç ile çalışan bu cihazlara müdahale etmenin ( tüpün içini sökmek gibi ) ölümcül derecede tehlikeli olduğunu da belirtmek isterim. Zamanında kolay vidalansın diye skubanın ucuna gres yağı süren bile duymuştum. Üzerinde çalışılan basınçlar bu gibi durumlarda patlamaya sebep olur. Kullanma kitapçıklarını okuyun ve riayet edin. Kullanıcı tüpün içini açmamalıdır aman dikkat !

Sanırım haklısınız, Özel'den azade nickli arkadaşda bu şekilde olabilir demişti. Pompanın çalışmasıda bana garip gelmişti ama yinede pompada problem olacağı ihtimalini göz ardı etmiştim.

Pompanın o ringi değiştirdim, Çalışması eskisi gibi oldu, Pompanın sorunu düzeldi.
    Tüp tamamen boş olduğu için tüfekten ayırıp ayrı olacak hava bastım ama bu kez de tüpün arkasından hava kaçırmaya başladı.
    Servis yolu gözüktü gibi duruyor, Tüpü söktüm servise göndereceğim.

• tup tamamen boş ise pompa ile hava basamazsınız, tüpü tufekten ayırarak hava basmayı deneyin

Evet bu şekilde yaptım, ama yukarıda da anlattığım gibi bu kez de tüpün arkasından hava kaçırmaya başladı.

Sanırım tüfeğe takılan kısımdaki plastik parça görevini yapmıyor, Birkaç kez bastırıp bıraktım ama sonuç değişmedi.
    Yarın servise göndereceğim, muhtemelende gelincede hemen satacağım, Bu kadar sarf malzeme, bakım vs. işleri bana göre değil.

• çevrenizde scuba tüpü olan birileri bulabilirseniz servise gitmeden deneme imkanınız oluır.

• Hemen vazgeçmeyin. Pcp tüfeklerin pompayla kullanımı zordur , sonuçta o kadar gücü üreten basınçlı havayı siz sıkıştırıyorsunuz. Yani harcadığınız sizin alınteriniz :) Ama skuba kullanınca işler değişiyor ve keyif artıyor. Hatsan PCP konusunda bir hayli yol aldı fakat bu tip sorunların arkası bir türlü kesilemedi. Serviste problemi çözerler.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• çevrenizde scuba tüpü olan birileri bulabilirseniz servise gitmeden deneme imkanınız oluır.

Scuba tüpü olan tanımıyorum ama dediğim gibi pompanın sorununu çözdüm. O ring değişince normale döndü.
    Şimdiki problem Hava tüpü tüfeğe takılı değilken, hava basınca tüp deliklerin olduğu yerden hava kaçırıyor. Bildiğim kadarıya bu sorunu servise yollamadan çözemiyoruz.

• Hemen vazgeçmeyin. Pcp tüfeklerin pompayla kullanımı zordur , sonuçta o kadar gücü üreten basınçlı havayı siz sıkıştırıyorsunuz. Yani harcadığınız sizin alınteriniz :) Ama skuba kullanınca işler değişiyor ve keyif artıyor. Hatsan PCP konusunda bir hayli yol aldı fakat bu tip sorunların arkası bir türlü kesilemedi. Serviste problemi çözerler.

Evet bu pompa işi baya bi eziyet. Birde bu tüfeklere hava basmak için tasarlanan sistem bana çok saçma geliyor açıkcası.
    Yani hava dolum ucunun tüfeğe o şekilde takılması, üstelik borunun dış kısmında o ring olması ve çıplak olarak tüpe sokulması çok saçma,
    Makine mühendisi değilim ama bana bu iş hiç mantıklı gelmiyor, Neden o ringler hortumun ucundaki dişi bir somun içinde dolum tüpüne vidalanarak hava basılmıyor. Aynı Hortumun pompaya takılan kısmını düşünün tıpkı bunun gibi olabilir, Anahtarla sıkılmaz ama elle sıkılan somunlar ile çok daha sağlıklı olabilir diye düşünüyorum.
    Her doldurmada o ringlerin hasar görmesi çok kolay çünkü toz koruma kapağının ve tüpün dolum kısmının kenarları çok keskin. Çok dikkat etmek gerekiyor.

Benim anladığım tüfekten çok pompanın bakım işi var, Bunu az bir kayıpla satıp scuba alabilirsem sanırım devam ederim, Yoksa servisten gelince üçüne beşine bakmadan satacağım.

• Benimde aynı sorun oluştu pompayı basıyorum yukarı çekerken pompa yukarı gelmiyor yani hava hortumda kalıyor gibi geldi hava tüpün içine girmiyor bende ne yapacağımı bilmiyorum saygılar

• Official Post

Benimde aynı sorun oluştu pompayı basıyorum yukarı çekerken pompa yukarı gelmiyor yani hava hortumda kalıyor gibi geldi hava tüpün içine girmiyor bende ne yapacağımı bilmiyorum saygılar

pompa orıngleri zamanla aşınır. fabrikaya gönderin. tertemiz bakımları yapılır geri gelir.

agt agtagt