İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılıklara karşı dikkat...!!

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar herkese mrb. son zamanlarda özellikle çok başvuru gelmeye başladı bu konuda, internet üzerinden yapılan alışverişler sonrasında ertesi gün veya bi kaç hafta sonra dolandırıcılar tarafından ele geçirilen kredi kartı numarası ile çok sayıda çekim yapılmakta, bu çekimler genel itibari ile ilk önce ufak rakamlarla başlayıp kartın müsait olup olmadığının test edilmesinin ve çekimin gerçekleşmesinin ardından yükselmekte, işim gereği çok sayıda karşılaşmaya başladım son 1 ayda ve alışveriş yapılan internet siteleride oldukça yakından tanıdığımız foruma üye olan olmayan herkesin en az bir defa alışveriş yaptığı siteler, nasıl oluyor bilemiyorum ama bi şekilde kart numarasını ele geçiriyorlar bunun için lütfen üşenmeden online alışveriş sırasında sanal kart kullanalım şahsen kendimde çok güvendiğim sitelerden alışveriş yaparken kartın kendisini kullanıyordum ama o sitelerden alışveriş yapıp ardından dolandırıcılığa uğrayan insanlarda sıkça gelmeye başlayınca anladım ki mutlaka sanal kart kullanmalı. Tabi bu sitelerden kaynaklanıyor diyemeyiz kullandığımız bilgisayarda veya telefonda olabilecek virüslerdende olabilmekte öyle dahi olsa kesin ve en garanti yol sanal kart kullanmak... lütfen üşenmeyin sanal kart oluşturun ve alışveriş öncesi limit aktararak alışverişinizde o kartı kullanın.. son günlerde oldukça sık yaşanan bu konuya dikkat çekmek istedim sadece kimse akıl vermeye filan kalktığımı, saygısızlık vs. yaptığımı düşünmesin lütfen.

• Zoraki Hp 01_2 Ultra 4.5mm :thumbup:;kovboys;
    • Barska Sniper 6-24X50 ir 2G :thumbup:;#taban^lm;s,S
    • Stoeger Atac Suppressor 5.5mm :sleeping:
    • Stoeger 4-16x44 AO :sleeping:
    • XCORTECH X3200 ;tufey#+;tuftabV#
  • Kesinlikle haklısınız, özellikle miktarı düşük alışverişlerde kimi zaman üşenip limit belirlemeksizin asıl kart ile alışveriş yapmaktayız. İnternetten 5-TL lik harcamada dahi önemli olanın harcanılan miktar değil kart bilgilerinin olduğu unutulmamalıdır.

Artık demir almak günü gelmişse zamandan, meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

• Yakın çevremde 15- 20 gün oldu gerçekleşeli alış veriş yapan ip de yurt dışı gözüküyor. Birisi 1500 birisi 4500 tl son dikkat etmek lazım

Stoeger X50
    Hawke sport hd 3-9x40 sportsmatch dampa
    Daystate airranger 6.35

• Bulunduğum ilçede hatta hastanede 3-4 arkadaşın başına geldiğini ben de dün öğrendim. Genelde sanal kart kullanmaya çalışıyorum internette alışveriş yaparken, ama şu saatten sonra mutlaka sanal kart kullanılmalı. Uyarınız için çok teşekkürler.

Bankalar görünüşte resmi olan ama gayriresmi bu çekimleri iptal edip paraları müşterilerine iade ediyor mu acaba. Yoksa insanlar cereme mi ödüyor durduk yere.

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5 mm

Hatsan Mod 135 qe Wortex 5,5 mm + Yatagun Dampa + Hawke Vantage 3*9*40 AO

Hatsan Nova Compact LW 5,5 mm (M.Ekiz Reg) (SATILIK)

Kral Bigmax X 6.35 + Hawke Sidewinder 8*32*56 20x Half Mildot (SATILIK)

Effecto Px 5 Pro 5.5 Lamine Kundak

• Kesinlikle haklısınız, özellikle miktarı düşük alışverişlerde kimi zaman üşenip limit belirlemeksizin asıl kart ile alışveriş yapmaktayız. İnternetten 5-TL lik harcamada dahi önemli olanın harcanılan miktar değil kart bilgilerinin olduğu unutulmamalıdır.

kesinlikle katılıyorum

• İki hafta önce arkadaşımın başına geldi 2 kez 100 lira gibi bir meblağ çekilmiş. Hemen bankaya bildirip kartı iptal ettirdi ve harcamanın kendisine ait olmadığını belirterek paranın iade edilmesi hakkında dilekçe yazdı. Banka tarafından incelendikten sonra birkaç gün önce paranın iadesini yaptılar.
    Arkadaşın son zamanlarda internet üzerinden yaptığı harcamalar genelde havalı silah ve aksesuarları ile ilgiliydi. Şimdi av marketlerinin ismini verip kimseyi zan altında bırakmak istemem ama herkesin sanal kart kullanması ve limitini sürekli güncellemesi gerçekten çok önemli.

• Bulunduğum ilçede hatta hastanede 3-4 arkadaşın başına geldiğini ben de dün öğrendim. Genelde sanal kart kullanmaya çalışıyorum internette alışveriş yaparken, ama şu saatten sonra mutlaka sanal kart kullanılmalı. Uyarınız için çok teşekkürler.

Bankalar görünüşte resmi olan ama gayriresmi bu çekimleri iptal edip paraları müşterilerine iade ediyor mu acaba. Yoksa insanlar cereme mi ödüyor durduk yere.

genelde mağdur etmiyor nasıl yapılıyor bilmiyorum ama 1-1,5 ay gibi bir araştırmanın sonunda sizin kullanmadığınızı anladıklarında tutarı size iade ediyor. 12 bin tl kadar dolandırılan arkadaşımın 40 gün sonra parasının tamamını iade ettiler.

• gecen ay babamın adına yurt dışından 1200 tl lik pizza sipariş edilmiş. Babamla baya dalga geçtim parti yapıyorsun haber vermiyorsun diye :) banka incelemenin ardından iade etti tutarı.

• bunun için limiti 3000 lira olan bir kart bulunduruyorum ve internet üzerinden sadece bu kartla alış veriş yapıyorum,sanal karta gerek kalıyor mu acaba.

• Hocam sanal kartta limiti anlık ve istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Bence sizin kartınızın limiti de az değil 3000 tl, ben sanal kartta 10-20 lira kullanılabilir limit bırakıyorum :)

• geçen aylarda sürekli alışveriş yaptığım bir site asıl kartıma bir türlü ödeme onayı alamadı. 3d şifre geliyor onaylıyorum, sitede banka onaylamadı, bankada site işlemi tamamlamadı görünüyordu.

sanal kart açıp o şekilde alışverişi yaptım oldu ama bu sefer taksit yapamadım.sanal kartlara taksit olmuyor mu bilen var mı?

Zoraki ultra hp 01-2 0.177 cal.
    Umarex Nighthawk 4.5 Tactical

Diana mod 52 Superior 0,22 cal.
    Crosman pumpmaster 760 4.5 (Pellet&BB)

Vursan 7+1 y.otomatik(1996)

• anlaşıldı bu aynı kredi kartın üzerinden oluyor mu acaba.

Zaten sanal kart sizin kredi kartınız üzerinden açılıyor. Sanal kart ile yaptığınız harcamalar, kredi kartınızdan yapılmış gibi gözüküyor. Tek fark kredi kartı bilgilerinizi gizlemiş oluyorsunuz.

• Biz zamanlar veri güvenliği üzerine çalışmış eski bir bilgi işlemci olarak bir kaç tavsiye:

Özellikle paylaşılan internet bağlantıları üzerinden (Cafe,restoran,hava alanı,avm,otel kablosuz ağları gibi) bankacılık veya alışveriş işlemlerinizi asla yapmayın. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız gereken hiç bir sisteme bu ağlar üzerinden bağlanmayın. Bu ağları dinleyen birileri yaptığınız her işlemi takip edebilir.

Yasaklı sitelere erişmek için kullanılan "ücretsiz" vpn ve proxy gibi çözümlere dikkat edin. Internette hiç bir şey ücretsiz değildir...Böyle bir ihtiyacınız varsa mutlaka ücretli bir vpn hesabı satın alın.

Orijinal yazılım, orijinal film müzik vb. kullanın Şu programı indirmek için buraya tıklayın "downloader" inecek, filmi izlemek için bu "codec" 'i yüklemeniz lazım önce bunu indirin, telefonunuza önce bunu yükleyin gibi şeylerin büyük kısmı zararlı yazılımlardır. Bu gibi herhangi bir sitenin size yükletmeye çalıştığı programlara dikkat edin.

Mutlaka orijinal işletim sistemi kullanın ve güncellemeleri düzenli yapın.

Mutlaka ücretli bir antivirüs yazılımınız olsun ve aktif olup olmadığını göz ucu ile arada kontrol edin.

Farklı sitelerde farklı şifreler kullanın. Bir şifreyi her yerde kullanıyorsanız birinin ele geçmesi diğerlerinin de ele geçmesi anlamına gelir. Örneğin bir resmi indirebilmeniz için üye olmanızı-mail adresinizi isteyen sitelere karşı uyanık olun. Oraya verdiğiniz mail adresi ve şifreyi başka platformlarda sizin hesaplarınıza giriş yapmak için kullanmayı deneyebilirler. Ne yazık ki bir çok kişi aynı kullanıcı adı şifre kombinasyonunu bir çok yerde kullandığından bu gibi sitelerle tuzaklamakta artık bir yöntem oldu.

Tüm hesaplarınızda "Şifremi unuttum" için kullandığınız seçeneklere dikkat edin. Diğer hesaplarınızın şifre sıfırlama opsiyonu olan bir mail adresinizi ele geçiren biri tüm diğer hesaplarınıza oradan zıplayabilir. Şifre sıfırlama için gizli sorunuzun cevabı futbol takımı ismi vb genel geçer bir şeyler olmasın. Gerçekten sadece sizin bilebileceğiniz şeyler seçmeye özen gösterin.

Android telefon - tablet kullanıyorsanız iyi bilinen yaygın uygulamalar dışındaki her uygulamaya şüphe ile bakın. Dosya - linkler üzerinden hiç bir uygulama kurmayın. Hatta daha net olmak gerekirse yeterli teknik bilgiye sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız android kullanmayın.

Evinizde-iş yerinizdeki kablosuz ağın en az wpa2 şifrelemeye sahip olduğuna emin olun ve wireless şifrenizi en az ayda bir değiştirin. Durup dururken kablosuz ağa bağlanmakta sorun yaşamaya,kesip bağlanmaya vb başlarsanız şüphelenin ve dikkatli davranın. Biri sizi o ağdan düşürüp başka bir sahte ağa yöneltmeye vb çalışıyor olabilir.

Daha bir çok detay verilebilir ama sadece bunlara dikkat ederek bile riskin büyük kısmını bertaraf edebilirsiniz.

Ankara TR

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen aseyhan ().

• sayın aseyhan'ın dediklerine kesinlikle katılıyorum bu tarz yerlerden internete bağlanıp alışveriş vs yapmak gerçekten riskli. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olduğundan android kullanan cihazlarda virüs çalıştırma ihtimali dolayısı ile daha fazla oluyor bu tarz cihazlara uygulama yüklerken çoğumuz umursamadan basıp indiriyoruz özellikle geçen arkadaşımın yaşadığı bir şeyi anlatmak istiyorum uygulama indirmiş ve uygulamayı açtığında ekranda cihazınıza virüs bulaştı temizlemek için tıklayın vs. gibi bir uyarı çıkmış tabi arkadaşımda inanıp tıklamış bir sürü saçma sapan şey telefona kurulmuştu bu şekide kandırılarak insanlara virüslü uygulama çok basit bir şekilde telefona yükletilebiliyor o yüzden dikkat etmek lazım. sayın nihatfevzioglu, 0650'nin dediği gibi mevcut kredi kartınıza bağlı olarak açılıyor üzerindeki 16 haneli numara güvenlik kodu vs. farklı oluyor limitide olmuyor siz aktardığınızda ancak limit oluyor içerisinde son derece güvenli bir alışveriş yöntemi. Sayın ofis sanal kart ile taksitli alışveriş yapmak mümkündür.