Farklı dürbünler ile sıfırlama deneyimim

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • hatsan striker 22 cal tufegim 3 farklı durbun ile denedim. DurbunlerI ayna vasıtası ile optik merkezlenesini yaptıktan sonra durbunlerI sıra ile 11mm kızaga tek parca ayak ile muntazam şekilde montajını gerçekleştirdim. Hedefi 20 metreye yerlestirdikten sonra başladım atışlara. 1. durbun olan optima 3-12*44 hedefin dikey eksenini tamda olmasi gerektiği gibi hiç ayarsız yakaladı. 2. durbun olan optima 3-9*32 hedefin dışında sağ bir noktayı, 3. dürbün olan Comet 3-9*12 ise tam aksine yine hedefin dışında sol bir noktayı vurdu. Bu arada hedef standart 14x14 cm hedef kagidi. DurbunlerI söküp tekrardan taktığımda vurulan noktalar hiç değişmedi. Bu durumdan ucuz ve nispeten daha az kaliteli olan 3-9*32 durbunlerde optik merkezleme diye birşeyden bahsedilemeyecegi çıkartmında bulunabilir miyim? Yoksa mevcut durum tamamı ile benim acemiligimden mi kaynaklanmakta. Tecrübeli hobidaslarin tavsiye ve önerilerine ihtiyaç duymaktayım. Önerilerde bulunan herkese şimdiden minnet ve teşekkürlerimı sunarım.

• ne tesadüf ki benim de optima 3-9x32 mod 125 imde ayna merkezlemesinden sonra aynen senin gibi sağa vuruyor,başka dürbün ile kullanmadığım için rayın montajında bir kaçıklık var sanıyordum,demek ki üretim hatası olabilir.

• hatsan striker 22 cal tufegim 3 farklı durbun ile denedim. DurbunlerI ayna vasıtası ile optik merkezlenesini yaptıktan sonra durbunlerI sıra ile 11mm kızaga tek parca ayak ile muntazam şekilde montajını gerçekleştirdim. Hedefi 20 metreye yerlestirdikten sonra başladım atışlara. 1. durbun olan optima 3-12*44 hedefin dikey eksenini tamda olmasi gerektiği gibi hiç ayarsız yakaladı. 2. durbun olan optima 3-9*32 hedefin dışında sağ bir noktayı, 3. dürbün olan Comet 3-9*12 ise tam aksine yine hedefin dışında sol bir noktayı vurdu. Bu arada hedef standart 14x14 cm hedef kagidi. DurbunlerI söküp tekrardan taktığımda vurulan noktalar hiç değişmedi. Bu durumdan ucuz ve nispeten daha az kaliteli olan 3-9*32 durbunlerde optik merkezleme diye birşeyden bahsedilemeyecegi çıkartmında bulunabilir miyim? Yoksa mevcut durum tamamı ile benim acemiligimden mi kaynaklanmakta. Tecrübeli hobidaslarin tavsiye ve önerilerine ihtiyaç duymaktayım. Önerilerde bulunan herkese şimdiden minnet ve teşekkürlerimı sunarım.

20 mt sıfırlayıp atış yaptığınızda vuruş noktanız 30- 40 mt aynı ise dürbün namlu paralelliği doğrudur klikleri kullanarak artıkılı hedefe oturtun(gerekiyorsa),
    Şayet 20 mt diyelim hedefin 2 cm sağını vurdu 40 mt attınız bu kezde 2cm sol vurdu 30 mt attınız tam isabet bu durum namlu ile dürbünün birbirine parelel olmadığı anlamına gelir bu durumda şimleme yapılmalıdır ,sebebi dürbün kanalında veya ayaklarda olabilir.

Önemli olan her mesafede sağ sol olarak aynı noktayı vurması hedefin sağı veya solu olabilir bunu da klik çevirerek ayarlayın .

'.

]

• ray ve namlu ekseni farklı olsa her üç durbun de aynı tarafa kayaması gerekir. dürbünü düzgün bağlayamiyorum desem, her 3 durbun de defalarca söküp takmama rağmen, tek parça durbun ayagi ile, hep bir önceki tarafa attı. aklıma birtek tufek ile beraber verilen durbunlerin hatalı imalat olmasından başka birşey gelmiyor. Yeni ve daha kaliteli bir durbun arayışına girmeden doğru mu düşünüyorum yoksa atladığım bir nokta mi var teyit etmek istedim.

• 20 mt sıfırlayıp atış yaptığınızda vuruş noktanız 30- 40 mt aynı ise dürbün namlu paralelliği doğrudur klikleri kullanarak artıkılı hedefe oturtun(gerekiyorsa),Şayet 20 mt diyelim hedefin 2 cm sağını vurdu 40 mt attınız bu kezde 2cm sol vurdu 30 mt attınız tam isabet bu durum namlu ile dürbünün birbirine parelel olmadığı anlamına gelir bu durumda şimleme yapılmalıdır ,sebebi dürbün kanalında veya ayaklarda olabilir.

Önemli olan her mesafede sağ sol olarak aynı noktayı vurması hedefin sağı veya solu olabilir bunu da klik çevirerek ayarlayın .

teşekkürler ederim bilgilendirmeniz için. Öneriniz çok mantıklı ve durumu acikliga kavusturmamda bana yardımcı olacak.

• 20 mt sıfırlayıp atış yaptığınızda vuruş noktanız 30- 40 mt aynı ise dürbün namlu paralelliği doğrudur klikleri kullanarak artıkılı hedefe oturtun(gerekiyorsa),Şayet 20 mt diyelim hedefin 2 cm sağını vurdu 40 mt attınız bu kezde 2cm sol vurdu 30 mt attınız tam isabet bu durum namlu ile dürbünün birbirine parelel olmadığı anlamına gelir bu durumda şimleme yapılmalıdır ,sebebi dürbün kanalında veya ayaklarda olabilir.

Bahsetmiş olduğunuz gibi sıfırladığımız noktanın önünde ve arkasında ilave hedeflere atış yaparak dürbün ekseni ile pellet düzlemi arasındaki farkın tam olarak hangi hatadan kaynaklandığını anlayabiliyoruz. ekli dosyada üstten birinci çizimde birbirine paralel kaçık eksen olması durumunu, 2. çizimde eksenlerin birbirine göre açı yaptığı durumu ve en son olarak 3. çizimde her iki hatanın bir arada olduğu durumunu resmetmeye çalıştım. dolayısı ile ilk önce yapılacak şey doğru teşhis. tekrardan vermiş olduğunuz bilgi ve yönlendirme için teşekkür ederim.