Evanix Windy City Söküm ve Bakım

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Köşeli oring bulamadım. İnşallah yuvarlak olan sorun çıkartmaz.
    Namluyu da dediğiniz gibi sökmekten vazgeçtim.
    Çekicin vurduğu valf sibobundaki oringi değiştirmek istiyorum. Tüfek hava kaçırıyor çünkü.
    Ama nerede olduğunu ve nasıl sökeceğimi bilmiyorum. Bu 3 numara valf sanırım. Onun nasıl söküleceğini de bulamadım malesef.

Evanix Widy City 5,5 mm 6-24X50AOE
    Gamo CFX Royal 4,5 mm 4-16X40AOE

• hocam metrik 4 havsabasli civatanin olduğu yerde metrik 4 seduskur var 2 adet onlari sokup valf gurubunu dikkatli şekilde çekip çıkarın orda göreceksiniz ama tüpün bağlı olduğu 18/1 vidayida sokmeniz gerekecek

• Valfi söktüğüm yuvaya baktığımda sanki orada da oringler var gibi, ancak net görülmüyor.
    Mantığım da başka oringler olması gerektiğini söylüyor.
    Aşağıdaki vidayı mı sökmeliyim acaba?

airgunturk.com/attachment/33663/

• Bir de aşağıdaki parça var. Bu da daha çok parçalarına ayırılabilir sanki. Ucundaki çivi bastırınca içine gidiyor. Sanki arkasında bir yay var gibi. Nasıl açılır bilen var mı acaba arkadaşlar?

airgunturk.com/attachment/33664/

• airgunturk.com/attachment/34490/
    Namlu içi oring ölçüleri yukarıdaki gibi. Elimden geldiğince hassas ölçmeye çalıştım ancak kumpasım elektronik değil ve oring de esnek malzeme olduğu için hata payının ne kadar olacağını öngöremiyorum.

• Bir müddet ara verdikten sonra hafta sonunda kaldığım yerden devam edebildim.
    Sağdaki parça saat yönünün tersine çevrildiğinde sökülebiliyor.
    Ucu keskin olduğu için elimi kesti, bir bez parçasıyla tutmakta fayda var.

airgunturk.com/attachment/35322/

• Burada karşıma çıkan conta biraz farklı.
    airgunturk.com/attachment/35323/airgunturk.com/attachment/35324/
    Bu contayı eskişehirde bulamadım. Hal böyle olunca biraz incelemek gerekti contayı ve fark ettim ki orada sanki yuvarlak bir conta ve etrafında oluşmuş bir katman var gibi duruyor.
    Yuvarlak contanın aynı ebatında olanından aldım, yerine oturttum ve etrafına taşmayacak şekilde sıvı siyah silikon conta sıktım.
    airgunturk.com/attachment/35325/

• Sıvı contanın kuruması için iki hafta bekledikten sonra dün akşam hava bastım tüfeğe ve 150 barı biraz geçe bıraktım.
    Ve sabah da ilk atışımı yaptım tüfekle. Şu an sorun yok gibi duruyor sanki ama hava kaçağı olup olmadığı bir müddet bekledikten sonra ortaya çıkacaktır.
    Değiştirdiğim O ringlerin kaçırmayacağından eminim. Oldukça temiz bir işçilik oldu.
    Değişen O ringler aşağıdaki gibi:

1. Namlunun ucunda, namlu ile ceket arasındaki O ring
    airgunturk.com/attachment/35326/

2. Namlunun girişinde, pelet yükleme noktasındaki O ring
    airgunturk.com/attachment/35327/

3. Şarjörlerdeki O ringler
    airgunturk.com/attachment/35335/

4. Tüpün ağzındaki O ring
    airgunturk.com/attachment/35336/

• 5&6. Adını bilmediğim bu ünite üzerindeki iki adet O ring
    airgunturk.com/attachment/35338/

7. Sıvı conta ile desteklediğim O ring
    airgunturk.com/attachment/35339/

Evanix Windy City eski bir tüfek ve artık çok kullanıcısı kalmamış olabilir. Ancak PCP mekanizmaları birbirine benzer olduğundan bu bilgilerin belki diğer tüfekleri kullanan arkadaşlara da faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Tüfeğin bakımını yaparken dikkatimi çeken bir husus kesinlikle hiçbir söküm takım işleminde aşırı güç uygulamam gerekmediği oldu. Bence bakım yaparken güç uygulamanız gerekiyorsa bir noktada yanlış yapıyor olabilirsiniz ve bunun sonucunda tüfeğiniz kalıcı olarak zarar görebilir.
    İkinci konu ise insan bazı noktalarda tıkanabiliyor. Benim tıkandığım noktalarda "yeditepeli" ve "manurhin" nickli üstadlar yardımlarını esirgemedi. Kendilerine teşekkür ederim.

Tüfek üzerinde bulabildiğim tüm O ringler bunlar oldu. Ancak içimden bir ses başka O ringlerin de olması gerektiğini söylüyor. Çünkü tüm bu O ringler sanki birbirine eklenmiş boruların ek yerlerinde sızdırmazlığı sağlıyan parçalarmış gibi geliyor bana. Esas havayı açıp kapayan mekanizmayı bulamadığımı düşünüyorum.

Gördüğüm kadarıyla bu sitede bu işin duayenleri, nirvanaya ulaşmış pek çok üstadımız var. Acizane ben amatör bir ruhla elimden geleni yapmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Değişmesi gerekli diğer O ringler konusunda yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Tüm hobidaşlara keyifli atışlar dilerim :)

• Buram buram emek kokusu geliyor. Elinize sağlık hocam.

Mod 125 Sniper Vortex 5.5

VEFALI TÜRK GELDİ YİNE, SELAM TÜRK'ÜN BAYRAĞINA

• Buram buram emek kokusu geliyor. Elinize sağlık hocam.

Teşekkürler :)

• Tüfeği 150 barın biraz üstünde bırakmıştım. Malesef bugün baktığımda basınç 150 barın biraz altına düşmüş :(
    Malesef tüfek üzerinde bulamadığım O ringler var sanırım.

• Dolum portunu bu sabah kontrol ettim hocam. 12 den vurdunuz. Tebrikler. Tecrübe böyle bir şey işte.

airgunturk.com/attachment/35362/

Çok az bir kaçak var. 5 saniyede küçük bir baloncuk oluşturuyor.
    Şimdilik kullanıma engel bir durumu yok, ancak keyif kaçırıcı bir durum. Bunu nasıl halledebiliriz hocam?

• hocam ya portun oturma düzleminde yada icindeki küçük sarı parçanın üzerindeki oring deforme olmuştur .Ama soktugunuzde portun içindeki sedizkurun sıkma tansiyonunu iyi ayarlayın çok fazla sikarsaniz hava almaz

• hocam ya portun oturma düzleminde yada icindeki küçük sarı parçanın üzerindeki oring deforme olmuştur .Ama soktugunuzde portun içindeki sedizkurun sıkma tansiyonunu iyi ayarlayın çok fazla sikarsaniz hava almaz

Teşekkürler