Yaylı sistem tüfeklerin bakımı ve tamizliği

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • konuyla alakalı diyerek yeni konu açmak yerine buraya yazmayı tercih ettim,

geçenlerde silahımı temizlemek adına, harbi setimin orta sertlikteki fırçasıyla namluyu temizledim. Arkasından ballistol gunex 200 ml. sprey yağ ile namlunun içine bir miktar sıkıp pamuklu uç ile namlunun içinde kalan yağı temizledim. ve silahımı 15-20 gün kullanmadım.

Dün köye gitmişken biraz atış bari yapayım dedim. Hedefliğimi karşıya koyup yaptığım atışta öncelikle hedefliği tutturamadım. (A4 kağıdı boyutunda) Zar zor hedefliği tutturduğumda ise dürbünü sıfırlamaya çalıştım ama bir türlü istediğim atışı yapamıyordum. Tam sıfırladım diyorum, hedefin bir karış soluna gidiyor, ayar düğmelerinden sağa alıyorum, atış yapınca 10 cm yukarı gidiyor. Aşağı alıyorum, sağa gidiyor. Sola alıyorum yukarı gidiyor. Böyle bir durumla ilk defa karşılaştım ve moralim bozuldu. Tüm düzenekleri kaldırdım ve atıştan vazgeçtim.

Acaba bu durum namlu içinde kalmış olabilecek yağdan mı kaynaklanmıştır. Mermiler dizellemenin etkisiyle mi böyle serserice gitmiştir . Namlunun içini iyice kurulasam durum düzelir mi yoksa 300-500 atış mı yapmak gerekir. Ayrıca her seferinde böyle problem yaşayacaksak namluyu zırt pırt yağlamamak en iyisi midir ?

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5 mm

Hatsan Mod 135 qe Wortex 5,5 mm + Yatagun Dampa + Hawke Vantage 3*9*40 AO

Hatsan Nova Compact LW 5,5 mm (M.Ekiz Reg) (SATILIK)

Kral Bigmax X 6.35 + Hawke Sidewinder 8*32*56 20x Half Mildot (SATILIK)

Effecto Px 5 Pro 5.5 Lamine Kundak

• Harbiden,yağdan vs. olacağını düşünmüyorum pellet tüfeği terk etmeden bir yerlere çarpıyor olabilir. Ama büyük ihtimal attığınız pelletlerle ilgili bir sorundur diye düşünüyorum. Farklı pellet denediniz mi ? Benim kral puncher da ince mehmet bulletlerde yapıyordu aynı şeyi

ATA Venza .12cal evil.png +;tuftabV#
    W̶e̶i̶h̶r̶a̶u̶c̶h̶ ̶H̶W̶1̶0̶0̶ ̶T̶ ̶F̶S̶B̶.̶2̶2̶
    V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶C̶o̶u̶n̶t̶e̶r̶p̶u̶n̶c̶h̶ ̶6̶-̶2̶5̶X̶5̶6̶ ̶F̶F̶P̶
    ̶V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶S̶e̶n̶t̶i̶n̶e̶l̶ ̶6̶-̶2̶4̶X̶5̶0̶ ̶E̶-̶S̶F̶ ̶
    ̶H̶a̶t̶s̶a̶n̶ ̶M̶o̶d̶ ̶1̶2̶5̶ ̶S̶n̶i̶p̶.̶ ̶V̶o̶r̶t̶e̶x̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶O̶p̶t̶i̶m̶a̶ ̶3̶-̶9̶x̶4̶4̶E̶
    ̶K̶r̶a̶l̶ ̶P̶u̶n̶c̶h̶e̶r̶ ̶B̶r̶e̶a̶k̶e̶r̶ ̶S̶ ̶B̶u̶l̶l̶p̶u̶p̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶B̶S̶A̶ ̶D̶e̶e̶r̶h̶u̶n̶t̶e̶r̶ ̶8̶X̶3̶2̶-̶4̶4̶

• Her zamanki kullandığım peletler, jsb 15,89 grain . Kendimden şüphe edeyim desem, o kadarda sapma yaptığım atış olmadı hiç bugüne kadar. pamuklu uçla harbilerken acaba içerde pamukcuk falan kaldıysa buna sebep olabilir mi. Aklıma başka bişey gelmiyor.

• ben ilk önce kurma kolunu kapattım namlunun içine fren baltaya spreyi sıktım,ve tel harbi ile birkaç defa aşağı yukarı harbiledim,tabi namlu yukarı bakacak içindeki sıvı almaması için,ondan sonra namudaki sıvıyı boşalttım,zaten hemen solvent bazlı olduğu için namlu hemen kuruyor,bunu üç defa yaptığım taa ki temizleme spreyi temiz çıkana kadar,ondan sonra yumuşak fırça ile yağlama yaptım ve ondan sonra kuru bir peçete ile fazlalık yağları aldım ve atış yaptım herhangi bir sapma olmadı,senin büyük ihtimalle namlu yağlı olduğundan dolayı pelletler alâkasız yere gidiyorlar,namluyu kuru bir bez ile bir kaç defa harbile ondan sonra dene,çok yapma gerek yok,hatta ilk önce biraz yağ la ondan sonra kurula içini ,ben mod 125 aynı sorunu yaşadım ,pelletin hızı biraz yükseliyor ama isabet kötüleşiyordu,namluyu yağdan temizle düzelecektir.
  • İnşallah, ben de öyle tahmin ediyorum. En kısa zamanda uygulayacağım.

• kendi orjinal gas ramından memnun kalırsınız. ancak sadece pistonu değil monte edilmesi için pabuç yada kaidelerinide takım olarak getirtin yoksa bağlantı noktalarını icad etmek zorunda kalırsınız.

kendi gasram ını taktım. Arka kısmına tornada parca yapmak zorunda kaldım.
    Bakalım atışlarda nasıl olacak.

Kral puncher pro 5.5 Hawke Vantage 4-16x50 AO IR

Gamo shadow sport 4.5 Hawke Vantage 4-12x40 AO

cometa lynx v10 5.5 discovery hi 6-24x50 SF

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil. (Fuzuli)

• orjinal gas ramın yanında kaidelerinide vermek zorundalar vermedilermi

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j