Sazan nasıl avlanır

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Misinanın kalın olması balık için değil kopmayı önlemek içindir. 0.40 ya da 0.30 misina ile en fazla 1-1.5 kiloluk sazanı çekebilirsin.O da kısmet...balık suyun üzerine kendini çıkarıp vurdurursa onu da çekemezsiniz.

İri sazanlar genellikle kendilerini suyun üzerine çıkarırlar; boşluk bırakırlar ve boşluk kısa zamanda alınmazsa balık oltanın ucundan kolayca ya da kopararak(vurdurarak) çıkar.

Ayrıca ince misinanın sallanması esnasında ağırlığın fazlalığı nedeniyle kolayca kopabilir.Bu yüzden misina kalınlığı en az 0.50 olmalıdır.Bu söylediklerim dip oltası için geçerlidir; ve sazan avı içindir.Dip oltası ile balığı yoramazsınız çünkü esnek değildir.Kmışla avcılıkta balığı yorarak çekmek temel mantıktır zaten.Eğer dip oltası makinalı bir kamışa entegre edildiyse evet yorarak çekebilirsiniz.

15 yıllık tecrübeyle sabittir.

Ben 10-15 kiloluk sazanlar yakaladım.Böyle oltalarda en fazla kancanın ağzı açılır dümdüz olur ve balık kurtulur.Eğer ince misina kullanırsan olta kopar ve kanca balığın ağzında kalır.Böyle bir durum da sağlıklı avcılık için olumsuz bir durumdur.Bu şekilde kurtulan balık fazla yaşamaz.Ne sana yarar ne de başkasına.....

FX İmpact 5.5mm-4.5 mm

Kalibrgun-Cricket Standart PLB 5.5 mm+ Hawke Sidewinder 30 Tactical 6.5-20x42 [s]

[s]FX Gladiator.22

Sarsılmaz Kılıç 2000 Mega 9x19 mm.

• Benim dediğim misinalar 8 kg dayanımlı misinalar emin olun 1kgden çok daha fazlasını fazla çeker. Tecrübeyle sabittir.
    Tabii ki büyük kancayla 20kglik sazana oynuyorsanız bunu tavsiye edemem. Ama bu da çok sık olan birşey değildir ve bütün sazan oltalarını 20kglik balığa göre düzenlemek akıllıca değildir bana göre.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• ;kffx;

FX İmpact 5.5mm-4.5 mm

Kalibrgun-Cricket Standart PLB 5.5 mm+ Hawke Sidewinder 30 Tactical 6.5-20x42 [s]

[s]FX Gladiator.22

Sarsılmaz Kılıç 2000 Mega 9x19 mm.