HADİSLERLE OKÇULUĞUN DİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
 • (Alıntıdır.)


  Türkler'in hayatındaki önemli yeri dolayısıyla, ok ve yay bir sembol değeri kazanmış, İslamiyet'in kabulünden sonra ise, buna bir de dini anlam eklenmiştir. Türkler'in okçuluk alanındaki sürekli başarılarında okçuluğa ve ok ile yaya yüklenen kutsallığın büyük payı vardır. İslam yazarlarının hemen hemen hepsi ok ve yayın ilk defa Hz. Âdem (a.s) tarafından kullanıldığı konusunda rivayetler tekrar etmişlerdir. Ancak elde olan kaynaklar göstermektedir ki; sporlardan ok atmanın, ata binmenin, koşu yapmanın ve güreş etmenin savaş için yararlı olduğunu anlayarak bizzat yapan ve kendisine inananları (ümmetini) bu konuda teşvik eden ilk peygamber şüphesiz ki Hz. Muhammed (s.a.v.)'dir. Hz. Muhammed (s.a.v.) Müslümanları ok atmaya yöneltmek için çok değerli sözler söylemiş, bizzat kendisi de ok atmış ve harplerde en çok ok kullanmıştır. Ok ve yayın dini önemi ile, ok atmanın fazileti ve sevabına dair 40 kadar hadis-i şerif vardır. Peygamber efendimizin (s.a.v.) hadisleri nedeniyle atıcılık “Sünnet-i Peygamberi” diye bilinmiş ve ok atanlar çoğalmıştır. Ok, orduların başlıca silahı olmuş; yetenekli, bilgili, okur-yazar atıcılar yetişmiştir. Bu yazımızda peygamberimizin “ok atmak nafile ibadetten daha hayırlıdır.” Diyerek işaret ettiği ok ile ilgili hadis-i şeriflerinden bazılarını inceleyeceğiz.


  • Ukbetübnü Âmin'den rivayet olunan hadis-i şerif: Hz. Peygamber (s.a.v.) minberde şöyle dedi:
  “Düşmana karşı gücünüzün yettiği kadar kuvvet hazırlığını yapınız. Agâh olunuz ki kuvvet, (ok) atmaktır, agâh olunuz ki kuvvet (ok) atmaktır, agâh olunuz ki kuvvet (ok) atmaktır”
  • Ukbetübnü Âmin'den rivayet olunan bir diğer hadis-i şerif:
  “Yakında sizler birtakım yerleri fethedeceksiniz. Allah, onların şerrini sizden def eder, sizlerden biriniz okları ile eğlenmekten (oynamaktan) aciz olmasın ki, onu öğrenesiniz.”
  • Sa'd İbni Ebi Vakkas'tan rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Atıcılığı öğreniniz, zira düşmanlarla savaşanlar için gerçekten hayırlıdır.”
  • Ebu Hureyre'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Ok atmayı öğreniniz ve ondan yüz çevirmeyiniz, zira iki hedef arasındaki mesafe, cennet bahçelerinden büyük bir bahçedir.”
  • Saidül-Hudri'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Atıcılığı ve Kur'an'ı öğreniniz.”
  • Ebu Rafi'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Bizim hakkımız gibi çocukların da bizde hakları vardır, ki o hak, ona yazı yazmakla ok atmayı öğretmek ve helal miras bırakmaktır.”
  • Cabir'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Çocuklarınıza ok atmayı öğretiniz.”
  • Ebu Kal'aye'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Çocuklarınıza atıcılığı ve yüzmeyi öğretiniz.”
  • İbni Ömer radiyallahu anhüma'dan rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Ok atamak, haram olan oyunlardan değildir. Bilakis atıcılık, eğlendiklerinizin en hayırlısıdır.”
  • Abdurrahman bin Avf'dan rivayet edilen hadis-i şerif:
  “Kim oku atışı ile öğrenir, sonra onu bırakırsa bizden değildir.”
  • İbni Ömer'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Ok atarak kişinin eğlenmesi, ne güzeldir. Kim atıcılığı öğrendikten sonra bırakırsa küfran-ı nimet etmiş olur.”
  • Ebu Hureyre'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Ok atmak İslam'ın meziyetlerinden bir meziyettir.”
  • Ebud-derda'dan rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Nişan yeri ile hedef arasındaki mesafeyi yürüyen her kimseye, her adımı için bir hasene (sevap) vardır.
  • Ebud-derda'dan rivayet olunan bir diğer hadis-i şerif:
  “Ridasını <<kaftanını>> çıkarıp ve iki hedef arasında yürüyen her kimseye, Allah katında her adım için Mü'min bir köle azad etmek ecri vardır.”
  • Kaab ibni Mürre'den rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Atınız: Allah yolunda oku düşmana ulaşan kimsenin derecesini Allah Cennette yükseltir.”
  • Enes Radiyallahu Anh'dan rivayet olunan hadis-i şerif:
  “Allah yolunda ok atan kimse hedefe vasıl olsun veya olmasın İsmail (a.s.) evladından dört kişiyi azad etmişçesine sevap kazanır.”
  • Sa'd İbni Ebi Vakkas'tan rivayet olunan hadis-i şerif:
  (Uhut Savaşı'nda Hz. Peygamber oklarını Sa'd İbni Ebi Vakkas'a verip:) “Allah'ım Sa'd'ın atışını düşmana isabet ettir ve duasını kabul eyle.” diye dua etmiştir.
  • Ebu Hammad'dan rivayet olunan bir hadis-i şerif:
  “Allah Teala bir ok yüzünden üç kimseyi cennetlik eder: Allah rızası için ok yapan, Allah yolunda onu kullanan ve atan, ok vermek suretiyle yardım eden. Atıcılık ve binicilik öğreniniz. Binicilik öğrenmenizden ziyade atıcılık öğrenmeniz benim hoşuma gider. Bir kimse, (dinin ve yurdun muhafazasına yarar büyük) bir nimet olan atıcılığı öğrenir de onu hiçe sayarak bırakırsa, o, nimeti elden kaçırmış veyahut nankörlük etmiş olur.”
  • Seleme bini el-Ekva'dan rivayet olunan bir hadis-i şerif:
  (Nebiyyi Muhterem s.a.v. efendimiz, atış müsabakası yapan bir kavmin yanından geçti ve:) “Ey İsmail oğulları! Atınız, zira babanız da atıcı idi.” buyurdu.
  • Amr b. Abese'den rivayet olunan bir hadis-i şerif:
  “Bir kimsenin Allah yolunda ok atması, köle azad etmesine muadildir.
  • “Sıkıntısı olan kişi ok ve yay edinse sıkıntısı zail olur.”
  • “Ok atmak nafile ibadetten daha hayırlıdır.”
  KAYNAKÇA:

  • AYANOĞLU, İsmail Fazıl; Ok Meydanı ve Okçuluk Tarihi, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yayınları, 1975
  • ERZURUMİ, Hüseyin b. Ahmed, Hülasa Okçuluk ve Atıcılık, Haz: H. İbrahim Delice, İstanbul, Kasım 2003
  • YÜCEL, Ünsal; Türk Okçuluğu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Yayınları, 1. Baskı, Ankara 1999
  • KAHRAMAN, Atıf; Osmanlı Devletinde Spor, Kültür Bakanlığı Yayınları, Yayımlar Dairesi Başkanlığı Başvuru Kitapları Dizisi, 1. Baskı, Ankara 1995

 • kesinlikle islam dini kadar güzel,kolay ve bizi bilinçlendiren bir din yok.Rabbimize milyonlar kere şükürler olsun ki müslüman olarak dünyaya geldik. aslında burda çok ince bir anlam var. peki nedir bu anlam ? aslında bir müslümanın yeri geldiğinde canını malını ve vatanını en önemliside dinini gelebilecek her türlü tehlikeye karşı koruması gerektiği anlamı ortaya çıkıyor. bu yüzdende zamanının en iyi silahı olan ok ve yay ile peygamber efendimiz s.a.v ok talimi ve yarışmaları yapın demiştir. ama maalesef şimdiki nesil bundan bi haber keşke o zamanki şuur ve iman bizede nasip olsa. saygı ve sevgilerimle

  Tüfekler
  + Kral N-08 6,35 mm alttan kırma (NİTRO PİSTON)

  + Hatsan TURCAR (Striker edge) 5.5 mm + tasco 3-9X50 + Hatsan protector dampa ayak

  + Bora Barak Br 99S cal.12


  Tabancalar
  +zoraki 918 9 mm p.a.k
  +retay dessert eagle 9 mm p.a.k
  +röhm rg 69 9 mm knall

  +Ekol es 66 modifiyeli nişangah 4.5mm

  +Aral 622 k 9mm. p.a.k

  +Zoraki r1 9mm knall

 • Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Hem Efendimiz(s.a.v)'in sünneti ve hadislerindeki tavsiyesi olan okçuluğu hem de o zamanın günümüze uyarlanmış hali olan silahla atıcılığı gerçekleştirmemiz, sahip çıkmamız lazım biz gençlerin.O zaman ki iman ve şuur İnşaEllah bize de nasip olur.Saygı ve sevgilerimle :)

  • Arkadasim oncelikle boyle bir konuyu actiginiz icin tesekkur ederim okculugun onemini one cikarmakla beraber ok atmanin nafile bir ibadetin onune gectigi hatta ok atmanin sikintilari zail edecegini,birakanin bizden olmayacagini yine bir cok abartili sekilde faydalirini ve zararlarini okudum ki bahsettiginiz zat-i peygamber (S.A.V) guzel sozler soylemistir fakat bir cok hadis vs tamamen riya ve amac gozetilerek soylenmedikleri halde rivayet edilmektedirler haliyle burada bazi cumleler bana cok abartili geldi konuyu daha sade olarak acmalisiniz insanlar buraya kendi fikirlerini ve gecmise dair okculukla guzel seyleri paylasmakta daha istekli hale gelmeliler ki bu konunun duzeltilmesini degerli adminlerden rica ediyorum okumasi bile zor bir konu kendinizde sonuna kadar okudunuz insallah alinti yapmamissinizdir umuyorum konuyu seyrini sade ve oz olarak ozetlemekte ve spor olarak onemsetmekte faydali olacagi icin konunun onarilmasindan yanayim tartisma ve benzeri makeleleri bir kenara birarak,umarim mesajim yerine ulasmistir.Afaki bir konu olmus bu eyvallah ama ve lakin fazla abartmanin zarari vardir gerek yok bu kadarina,esen kalin.

  Aa S510 Fac 5.5mm

  Hatsan At44 Nova 5.5mm *Modificated Edip technology*:love: 32fpe

  Konus Pro M30 8,5-32x52 - İtaly

  Hawke 6-18x50 Panorama 10x Half

  Mesaj 3 defa düzenlendi, son düzenleyen Borbayre ().

 • Yani yanlis anlasilmasin cok ince ve guzel cumleler ve ozellikle buyuk savaslarin oldugu donemleri dusunerekten tarihi suurla aydinlatici mujdeleyici cumleler var tabikide dusunenler icin o gunler icin,ama bazilari araya kaynamis..Okculuk zamanin en degerli silahlarindan di bugun halen geleneksel olarak surdurulen bu bransta cok sevenleri var,federasyona bagli musabaka ve uluslar arasi yarismalari var ve yurt disinda avcilikta halen kullananlar var, degisik varyasyonlari mevcut neredeyse domuzu delip gecen oklar mesela hala gozumun onunde o deriyi nasil deldi yani ki gecenlerde fuardada gormustum ama hic denemedim tabiki dayim soyler durur bakalim ne zamana kismet kapismak 8o

  Aa S510 Fac 5.5mm

  Hatsan At44 Nova 5.5mm *Modificated Edip technology*:love: 32fpe

  Konus Pro M30 8,5-32x52 - İtaly

  Hawke 6-18x50 Panorama 10x Half

  Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Borbayre ().

 • At kültürü ve Okçuluk 5000 yıllık TÜRK tarihinin başlangıcıdır. Koskoca bir kültür ün çıkış noktasıdır. Pek çok kavim iki kamışı keten iple gererken TÜRK ler kompozit yayla tarihin seyrini değiştirirdi .
  Bence bizim kendi tarihimizden de okçuluk kültürü ile ilgili bilgiler vermek gerekir.

  TANRI TÜRK'Ü KORUSUN


  870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
  Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

  Quantum A1168 20 ga 61 cm  Webley raider .177 cal.
  Diana mod54 Airking.177 16 j
  dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
  torpedo mod155 .25 46j-90j
  optima 635 .25 carbine 36j
  Webley Patriot .25 36j

  mod 99 lmt. .22 24j
  mod 55s carbine .177 16 j
  striker edge carbine .22 26j
  strker edge .22 28j
  alfamax carbine .22 16j
  junior xl .22 16j
  mod45 .177 8j

  mod25 supertact .22
  mod25 supercharger .177


  Zoraki hp-01 FT .177


  Retay troy 100x .177 16 j
  Retay troy 100x carbine .177 16 j
  Kral Alttan kurma carbine .177
  Kral Alttan kurma .177-.22

  Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

 • Tabi ki okudum hepsini , okumadan buraya koymadım.Amacım sadece okla ilgilenen,seven insanlarla okçuluğun bir de bu yanını paylaşmaktı.Hadisle ilgili görüşlerinize gelecek olursak , hadis için abartı buluyorum demek bizim haddimize değil.Sadece şunu diyebiliriz ben bu benlikle şu hadisi idrak edemedim.Çünkü artık herkes kendince fetva verir oldu.Mantığının almadığına olmaz öyle şey deyip geçiyorlar.Halbuki olmaz denilen ya da "abartı" denilen şey dinin temeli olan Kuran sünnet ve hadis. Eğer bu kadar kafanıza takıldıysa yani yalan yanlış olduğunu düşünüyorsanız bu hadislerin kaynaklarını araştırabilirsiniz.Okçuluğun spor olarak sevdirilmesi ve teşvik ettirilmesi gerekir evet sonuna kadar destekliyorum bu düşüncenizi.Yalnız dikkat ederseniz bu yazıların adı "konu".Yani sevdirilmesi ve teşvik edilmesi ayrı bir konu, okçuluğun hadisteki yeri ayrı bir konu.Dediğiniz gibi bir şey yapılacak olsaydı burası bir forum olmazdı.Herhangi bir site olur , okçuluk diye bir başlık atılıp her paragrafta okçuluk farklı açıdan ele alınırdı ve insanlar sadece okur geçerdi(sadece çok seven ilgisi olanlar sonuna kadar okurdu). Demek istrdiğimistediğim şu, yapılana yorum yapmak yerine artı bir şeyler yapılmasından yanayım.Sizde dediğiniz gibi bir konu açıp teşvik amaçlı paylaşım yaparsınız hep beraber okuruz.Onarılması gereken bir konu olduğunu düşünmüyorum açık ve net yazıyor her şey hadislerle ravileriyle ve yazının kaynaklarıyla.

 • Ha bir de fazla abartmanın zararı vardır derken neye dayandınız acaba ? Hangi kaynak ? Ben bir iş yapılırken her açıdan araştırılıp bilinçli yapılmasından yanayım.Ayıca tartışma ya da makale değil bu paylaştığım yazı.Direk yazının kaynaklarıyla , hadislerde okçuluğun ve atıcılığın önemini ortaya koyan bir yazı.Hadislerin tartışma konusu olması söz konusu dahi olamaz.

  • Kardesim mantikli konusuyorsun saolasin bende bazi seylerin sömürülmesinden nefret ediyorum,bakiyorsun ki bir cumle insanin o cok sevdigi degerlerin icine koyulunca koca bir iyiligi faydayi yok ediyor mesela,hersey gonlunuzce olsun.

  Aa S510 Fac 5.5mm

  Hatsan At44 Nova 5.5mm *Modificated Edip technology*:love: 32fpe

  Konus Pro M30 8,5-32x52 - İtaly

  Hawke 6-18x50 Panorama 10x Half

 • Okçuluğu savaşta belirleyici bir unsur haline getiren Türk ve Moğol gibi "Bozkır Kültürü" ne sahip olan atlı kavimler olmuştur. Avrupa da piyadeler uzun menzilli olsun diye adam boyunda yaylar kullanırken, Hun'lar at üstünde kullanılabilen çok daha küçük ama daha menzilli yaylar üretebilmişlerdir. Çin kaynaklarında Mete'nin ordularından bahsederken "Islık çalan oklar" kullandıklarından da bahsetmektedir.* (M.Ö 300 ler)


  Bahsedilen dönemde Arap coğrafyasında devlet ve millet kavramları olmadığı için aşiret çatışmalarının dışında ciddi savaşlarda görülmez. Dolayısı ile okçuluğun önemi muhtemelen oldukça geç anlaşılmıştır. Ancak Atlı ordularınız olmadığı sürece okçuluk çok da önemli değildir.


  Günümüze gelirsek, okçuluğun ve atıcılığın spor dışında anlamı kalmamıştır. Günümüzün silahları artık bilgi ve teknolojidir. Bunlara sahip olan toplumlar mutlak üstünlük sağlıyorlar. İlerde korkarım geri kalmış toplumların varlıklarını sürdürmeleri de mümkün olmayacaktır.


  * Bu okların temrenine delikler açıldığı için ses çıkartmaktadır. Muhtemelen psikolojik savaş unsuru olarak kullanılmıştır.

 • @barbar1963


  "Bahsedilen dönemde Arap coğrafyasında devlet ve millet kavramları olmadığı için aşiret çatışmalarının dışında ciddi savaşlarda görülmez. Dolayısı ile okçuluğun önemi muhtemelen oldukça geç anlaşılmıştır. Ancak Atlı ordularınız olmadığı sürece okçuluk çok da önemli değildir."


  Bahsettiginiz islamiyet donemini kasit ise cok hak yemis olursunuz tamamen ezbere gafil bir cumle kurmus olursunuz akla ziyan gelir umarim yanlis anladim ;) Geri kalan bilgiler icin konu cok guzel bilgilerle ilerliyor..

  Aa S510 Fac 5.5mm

  Hatsan At44 Nova 5.5mm *Modificated Edip technology*:love: 32fpe

  Konus Pro M30 8,5-32x52 - İtaly

  Hawke 6-18x50 Panorama 10x Half

 • "Atlı ordularınız olmadığı sürece okçuluk çok da önemli değildir."


  Bunuda anlamak güç hocam yaw ;kihhik,

  Aa S510 Fac 5.5mm

  Hatsan At44 Nova 5.5mm *Modificated Edip technology*:love: 32fpe

  Konus Pro M30 8,5-32x52 - İtaly

  Hawke 6-18x50 Panorama 10x Half

 • @barbar1963


  "Bahsedilen dönemde Arap coğrafyasında devlet ve millet kavramları olmadığı için aşiret çatışmalarının dışında ciddi savaşlarda görülmez. Dolayısı ile okçuluğun önemi muhtemelen oldukça geç anlaşılmıştır. Ancak Atlı ordularınız olmadığı sürece okçuluk çok da önemli değildir."


  Bahsettiginiz islamiyet donemini kasit ise cok hak yemis olursunuz tamamen ezbere gafil bir cumle kurmus olursunuz akla ziyan gelir umarim yanlis anladim ;) Geri kalan bilgiler icin konu cok guzel bilgilerle ilerliyor..


  Tarihçi olduğum için kulaktan duyma pek pek benim işim olmaz. Bahsettiğim dönemi yazımda tarihlendirdim. Sanırım gözünüzden kaçmış. Ayrıca İslamiyetin ilk ortaya çıktığı dönem için de söylediklerim geçerlidir. Bölge de devletleşme İslamiyet ile birlikte başlamıştır.

 • hadisler konusu çok uzun ve karmaşık bir konu,sadece Kuranın sözleri yeterlidir diyen ilahiyatçılar olduğu gibi tek başına Kuran tam anlaşılmaz tesfire de ihtiyaç var ve kaynak olarak hadisleri gösterenler de var ama benim bildiğim kadarıyla ilk hadis peygamberimizin vefatınından 250-300 yıl sonra yazılmış , söz hatırda değil satırda kalır,250-300 ve daha fazla yıldan sonra kaleme alınıyorsa bir takım olaylar( sadece hadiselerden bahsetmiyorum,başka bir şeyler de olabilir) bunların değişime uğramaması imkansız diye düşünüyorum.
  Ve barbar1963 rumuzlu arkadaşa katılıyorum,okçuluk tamamen spor dalı ve kendi kültürümüzün bir adeti ,geleneği olarak değerlendirmek ve yaşatmak lazım,dini bir anlam isteyen yükleyebilir ama bana göre bu gerekli değil.

 • hadisler konusu çok uzun ve karmaşık bir konu,sadece Kuranın sözleri yeterlidir diyen ilahiyatçılar olduğu gibi tek başına Kuran tam anlaşılmaz tesfire de ihtiyaç var ve kaynak olarak hadisleri gösterenler de var ama benim bildiğim kadarıyla ilk hadis peygamberimizin vefatınından 250-300 yıl sonra yazılmış , söz hatırda değil satırda kalır,250-300 ve daha fazla yıldan sonra kaleme alınıyorsa bir takım olaylar( sadece hadiselerden bahsetmiyorum,başka bir şeyler de olabilir) bunların değişime uğramaması imkansız diye düşünüyorum.
  Ve barbar1963 rumuzlu arkadaşa katılıyorum,okçuluk tamamen spor dalı ve kendi kültürümüzün bir adeti ,geleneği olarak değerlendirmek ve yaşatmak lazım,dini bir anlam isteyen yükleyebilir ama bana göre bu gerekli değil.


  Dediğiniz gibi kültürümüzün bir parçası idi ama malesef bu gün okçuluk yarışmalarında adımız geçmiyor. Keza Ata ilk hakim olan uluslardan biri olmamıza rağmen binicilikte de pek esamemiz okunmuyor. Tıpkı demirci bir millet olarak tarih sahnesine çıkmamıza rağmen doğru düzgün tabanca-tüfek üretemediğimiz gibi. İnanının çok üzülüyorum.

 • Güzel yazınız için teşekkürler. Yanlışım varsa düzeltin lütfen hocam. Ben de bir şeyler karalayayım;


  Atalarımız inanılmaz insanlarmış, başarılarına zekalarına hayran kalmamak elde değil. O kadar zekilermiş ki diğerleri puta taparken Türk göğe bakıyormuş. Türk devlet kurmuş, dağılmış. Yine kurmuş yine dağılmış. 1299'da da bir devlet kurmuş, her zaman olduğu gibi gittiği yere barış adalet getirmiş. Islama mensup olanları kardeş bilmiş. Yardımlarına koşmuş. EFSANE KOMUTANLAR EFSANE HÜKÜMDARLAR önderliğinde gittiği yere huzur yaymış. Türk çeşitli nedenlerle sıkıntılı bir döneme girmiş, yıllarca adalet sunduğu milletler isyan etmiş, din kardeşleri gayrimüslimlerle anlaşmış, Türk'ü arkasından vurmuş. Islamın son ordusu Türkün ordusu olmuş. Türk bata çıka çıkmış, o bataklıktan. Yine EFSANE KOMUTANLARI, IMANI sayesinde; ULU ÖNDERİ önderliğinde. Türk cumhuriyetini ilan etmiş, büyük bir savaştan çıkan Türk 10 küsür senede uçak bile üretmeye başlamış. Sene 2017 olmuş, kadınıyla genciyle yaşlısıyla savaşıp bağımsızlığını kazanmış olan Türk, savaşmaktan korkup kaçan rahatlığı toprağına tercih eden eli silah tutabilecek olsa dahi, din kardeşlerini ülkesine almış, o topraklarda kendisine tehdit oluşmasın diye kendi evlatlarını göndermek zorunda dahi kalmıştır. Türk isterse yapmıştır. TÜRK MILLETI ZEKIDIR, TÜRK MILLETI ÇALIŞKANDIR MUHTAÇ OLDUĞU KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR. KENDISINI TÜRK HISSEDEN HERKES TÜRKTÜR.

  Mod 125 Sniper Vortex 5.5


  VEFALI TÜRK GELDİ YİNE, SELAM TÜRK'ÜN BAYRAĞINA

  Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen 125 Sniper ().

 • Hadislerin değişmesi olmuş mudur olmuştur evet.Fakat bunlar zaten sahih hadisler arasına alınmamıştır.Gerçekten sağlam bilgi olmadan bu konuda yorum yapmamak gerekir.Tarihçi hocamızın dediklerine gelevek olursak, millet ve devlet olarak baktığımızda evet haklı.Lakin yorumların ilerleyişi dolasıyla konunum devamı bu yönde değil , hadislerdir.Efendimiz(s.a.v)'in sözlerini arap milletine genellemek yanlış olur.Adı üstünde cahiliye dönemine gelip ışık olmuştur.Okçuluğu tavsiye etmesi de konuyu yeterince açıklığa kavuşturuyor.Bilmedikleri için , yeterince yaygınlaşmadığı için faziletini söylemiş,kendisi de bizzat kullanıp teşvik etmiştir.Yani şunu demek istiyorum hocam, o zamanki arap milleti,kullandığı savaş aletleri vs ile Efendimiz(s.a.vkorkmaz)'in hadisleri arasında ince bir çizgi var.Yorumunuz arap milletinin ok kullanması ve ne zaman başladığına dair olsa da , yorum yaptığınız konu okla ilgili hadisler. :) Zamana göre o an için geçerli konuşulmuş sözler değil , 1400 sene sonrasına ve daha da ilerisine, kıyamete kadar ışık tutacak insanlığın yararına sözlerdir. Mesela şöyle düşünün, o zaman ne ne kadar ilerlemişti ki , Efendimiz(s.a.v)'in tırnak kesme şekli o karanlık dönemden bugüne ışık olmuş,yararı yeni anlaşılıp göze faydalı olduğu kanıtlanmıştır.İşte bu konudaki hadisler de aynı şekilde, arap milletinden ayrı düşünülmesi gereken çok ayrı bir konu.Biz bu hadisleri okuduk burda öğrendik.Neymiş mesela hedefi bulsun bulmasın atılan okun sevabı varmış değil mi ? Amacım da işte buydu paylaşırken.Ok atarken niyetimiz Ellah rızası ve O'nun Habibi'nin hadisini(tavsiyesini) ve sünnetini yerine getirmek de olursa, biz hiç bir zorluk çekmeden ok atarken sevap kazanmış oluruz :) Dini bir anlamde yüklemek değil bu , zaten olan bir şeyde , biz kendimiz yüklemiyoruz.Ha dediğiniz gibi isteyen o maneviyatla kullanır isteyen kullanmaz yayı :)
  Son olarak @nihatfevzioglu sadece Kuram yeterlidir diyenler bu dine zarar vermek isteyen maşalardır.Çok basit bi araştırmayla göreceksiniz ki , o Kuran yeter diyenler Kurandan bihaberdir.Bakın ayeti kerimeye ;
  "O, havadan konuşmaz, O (na inen Kur'ân veya O'nun söyledikleri), kendisine vahyedilen vahiyden başka bir şey değildir." (Necm, 53/ 3-4).19


  Zaten Efendimiz(s.a.v)'in iradesi Ellahu Teala'nın elindeydi.O(c.c)'nun dilediğinden başka bir şey konuşmaz ve yapmazdı.Hadislerin sağlamlığına gelecek olursak , Kuran sünnet ve hadis dimin temeli midir ? Evet. Ellahu Teala bu dini, bu kitabı kıyamete dek koruyacak mı ? Evet.Nasıl olur da peygamberinin sözlerinin (sahih olanlar) eskimesene,unutulmasına ya da "tamamının" değiştirilmesine izin verir.Hadis zarar görürse din de zarar görür çünkü.Bir de tavsiyem sahih hadisleri toplayan büyüklerin kim olduklarına bakın.Konumun önemini, bu insanların Ellah tarafından resmen seçilip,hadislerin toplanıp korunması ve yüzyıllarca öğrenilmesi için yetenekler veildiğini göreceksiniz.En fazla sahih hadisi günüzüme ulaştıran Buhari Hz.'nin hayatının anlatıldığı yazının linkini bırakıyorum.
  http://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1780
  Siteyle alakam yoktur,kim olduklarını dahi bilmem.Sadece Buhari Hz.'nin hayatını almak için girdim.


  Velhasılı kelam , insanda araştıracak akıl ve imkan var.Sonrasında da istediğine inanacak irade var . :) Kelimelerde karmaşıklık olduysa telefondan dolayıdır, özür dileri. :)

 • Dinsel konuların çok fazla ortaya konması ne kadar doğrudur? Üyelerimiz arasında inanç konusunda bu denli yönlendirici konular rahatsızlık uyandıracağı ve gereksiz polemiklere ve ayrımlara yol açacağı için tarafımca konu kapanmıştır

  TANRI TÜRK'Ü KORUSUN


  870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
  Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

  Quantum A1168 20 ga 61 cm  Webley raider .177 cal.
  Diana mod54 Airking.177 16 j
  dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
  torpedo mod155 .25 46j-90j
  optima 635 .25 carbine 36j
  Webley Patriot .25 36j

  mod 99 lmt. .22 24j
  mod 55s carbine .177 16 j
  striker edge carbine .22 26j
  strker edge .22 28j
  alfamax carbine .22 16j
  junior xl .22 16j
  mod45 .177 8j

  mod25 supertact .22
  mod25 supercharger .177


  Zoraki hp-01 FT .177


  Retay troy 100x .177 16 j
  Retay troy 100x carbine .177 16 j
  Kral Alttan kurma carbine .177
  Kral Alttan kurma .177-.22

  Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal