Yerli Havalı Silahlar Hakkında Eleştirim

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba kardeşlerim,ağabeylerim.Uzun zamandır yerli piyasasında hoşnut olmadığım bir konuyu dile getirmek istiyorum belki sizlerin de hoşnut olmadığı bir konudur.Konu ise yerli silahlardaki işçilik,dış görünüm,kompaktlıktan uzaklık ve ağırlık.Forumdaki diğer ağabeylerim kadar tecrübem yok ama gördüğüme göre son 2 yıldır yerli silahlarda yeni model patlamaları var.Lakin hepsi bana göre baştan savma fazladan modelimiz olsun gerisi önemli değil amaçlarıyla yola çıkılmış silahlar.Ağır bir eleştiri olabilir ama biz yani geri dönüş sağlanması için gerekli insanların düşündüğünü söylemesi gerek.

Benim bir havalı silahta aradığım şartlar özellikle pcp'lerde
    Hafiflik,tüp hacminin çok fazla olmaması,50 metreye kadar orta derecede bir grupman ve en önemlisi kullanışlı olması
    Benim aradığım silah tam olarak fx impact ancak kurdan dolayı çok astronomik bir istek benim için.Ancak bunu fabrikalarında kaliteli makineleri olan yerli firmalarımızda yapabilir.Sonuçta mekanik aletler ve önlerinde bir sürü esinlenecek model var.He bu dediğim fx firması öyle bir büyük firma değil halbuki .Adamlarda para hırsı yok düşündükleri ihtiyaçları gidermek ,bundan 100 sene sonra bile hatırlanmak.Bilmem kaç ülkeye ihracat yapıyoruz diye övünüyorsunuz,bu kadar paralar kazanıyorsunuz.Biraz kompakt bir silah yapmak bu kadar mı zordur ? Firmalarımızın silahları en az 4.5 kg.Tuhaf tuhaf yerlerde kurma kolları,her atış sonrası hava sızmaları,yağa bulanıp gelen ürünler,görüntüden yoksun metal yığınları bana göre bu silahlar.Servisin iyi olacağına silahını sağlam yap o zaman servis ihtiyacı kalmasın.Burada bu silahların piyasada tutunma sebeplerini ateşli yivli silahlara olan yasaklardan dolayı görüyorum.Yoksa elin abd'sinde adam 500 dolara yivli bir ak,ar serisi alacağına bunları alıp işkence mi çeksin ? Yılda 5-10 yeni model piyasaya çıkıyor yerlilerde.En azından birini kolay taşınabilir,hafif yapma imkanınız yok mudur ? Tahribat yapmak isteyen adam zaten 3 kg lik silahıyla,12 lik slugla istediğine varır.

Son fiyasko bana göre proximaydı.Sarjörlü bir tüfek yapıyorsun ama alttan kurmalı,yani biraz gayret edip o kurma kolunu yana alınca ne oluyor anlamıyorum.Sarjör var bunda diyorsun sarjör gezi kapatıyor.Yerli havalı sektöründe tek beğendiğim marka zoraki grubu.Adamlar 10 yılda bir çıkarıyor ama tam çıkıyor.Keşke pcp işine girseler şu rekabetsizlikten kurtulsak o zaman bir şeyler değişir umarım.Bu yüksek kur devrinde yapılabilecek en iyi hobiler yerli desteği olan hobilerdir.Bu bir fırsat sizler için yerli üreticiler bunu iyi kullanın.Elektronik derdi yok,silahların çalışma prensipleri kolay,dışa bağımlılık yok.Bu devirdeki en şanslı sektörlerdensiniz bunun değerini iyi bilin,saygılar...

• tüfeklerin ağırlığı konusunda bende hemfikirim. 3800 gr civarında yerli yaylı tüfek kullandım ama şuan kullandığım 4200 gr ithal tüfek daha dengeli ve hiç off kolum ağrıdı vs sıkıntı çıkartmıyor.(tüfek ağırlığını masaya verilmiş atışları kastetmiyorum) Yaylıda ağırlık avantaj ama pcp ler hafif olsa isabete çok fazla negatif etkisi mi olur bilmiyorum. Uzman arkadaşlar daha iyi bilgi verirler. Dürbün ile Max 3000 gr dipçik katlamalı taşıması kolay çantası küçük bir pcp bence güzel olur.

dıana 460 magnum

• Benim şahsi kanaatim pcp tüfekleri asıl şekil vermeye zorlayan hava tüpüdür. Yerli üreticerimiz son 2 senedir tombul tüplü alüminyum tüpleri kullanmaya başladı. O yüzdendir ki yeni ve görece şekilsiz tüfekler piyasada boy gösteriyor. Yerli üreticilerimizin bir sonraki aşaması daha hafif ve kibar olan karbon tüpler üzerine şekillendirilmiş, bahsettiğiniz fx impact gibi, tüfekler olacaktır.

• Benim şahsi kanaatim pcp tüfekleri asıl şekil vermeye zorlayan hava tüpüdür. Yerli üreticerimiz son 2 senedir tombul tüplü alüminyum tüpleri kullanmaya başladı. O yüzdendir ki yeni ve görece şekilsiz tüfekler piyasada boy gösteriyor. Yerli üreticilerimizin bir sonraki aşaması daha hafif ve kibar olan karbon tüpler üzerine şekillendirilmiş, bahsettiğiniz fx impact gibi, tüfekler olacaktır.

Umarım böyle bir yönelim olur.İthal markalar ataman gibi artık katlanabilir dipçik,yüksek basınçlı az hacimli tüplerle ilgileniyor.Bizdeyse dediğiniz gibi tombul tüplere,dipçik altında ekstra tüplere yönelim var.Ama bu büyük silahtan kurtulamıyolar.Vitrinde sergilenince yeni başlayanları kendine çekebilir ama bilen bir kullanıcıyı heyecanlandırmaz

• Haftasonu babamıda aldım bir av bayisine gittik. Hatsan ve kral vardı son model yerliler olarak.
    Babamdan hediye ve o zamanlar çokça kullandığım diana 25 tüfek vardı. Onunla öğrendim ilk atıcılığı. Çok kompakt ve gez göz arpacık hizası çok güzeldi.
    Elime tüfekleri aldım inceledim. Aralarında en keyifle tuttuğum galatian 2 idi. Omuzdan hizalaması ve iz takibi yapması güzeldi. Ama bir sorun vardı. Ne o öyle fosforlu arpacık ve gez. Oyuncak yada balık oltası mı bu? Bunun şekli şemaliyle neden oynuyorsun. Klasik sistem üzerinde devrim mi yapmaya çalışıyorsun? Olmamış bence. Bt65'in mesela yükseklik ayar sistemi elle manuel çevirmeli. Ne güzel işte. Galatian'da vidalı midalı acayip bir şey. Sağından solundan kapalı garip bi sistem yapmışlar.
    Herşey olmuş da, sanki orası nazarlık olmuş. Hadi tüfeği aldım diyelim, baktıkça uyuz olacağım. Sonra neden yerli değil de yabancı? Hadi aldık diyelim, bari bu gibi şeyler için opsiyon koydursalar özel av tufegı gibi. Hoş olmazmıydı?

• Haftasonu babamıda aldım bir av bayisine gittik. Hatsan ve kral vardı son model yerliler olarak.
    Babamdan hediye ve o zamanlar çokça kullandığım diana 25 tüfek vardı. Onunla öğrendim ilk atıcılığı. Çok kompakt ve gez göz arpacık hizası çok güzeldi.
    Elime tüfekleri aldım inceledim. Aralarında en keyifle tuttuğum galatian 2 idi. Omuzdan hizalaması ve iz takibi yapması güzeldi. Ama bir sorun vardı. Ne o öyle fosforlu arpacık ve gez. Oyuncak yada balık oltası mı bu? Bunun şekli şemaliyle neden oynuyorsun. Klasik sistem üzerinde devrim mi yapmaya çalışıyorsun? Olmamış bence. Bt65'in mesela yükseklik ayar sistemi elle manuel çevirmeli. Ne güzel işte. Galatian'da vidalı midalı acayip bir şey. Sağından solundan kapalı garip bi sistem yapmışlar.
    Herşey olmuş da, sanki orası nazarlık olmuş. Hadi tüfeği aldım diyelim, baktıkça uyuz olacağım. Sonra neden yerli değil de yabancı? Hadi aldık diyelim, bari bu gibi şeyler için opsiyon koydursalar özel av tufegı gibi. Hoş olmazmıydı?

Bence kutu içeriği olarak yerli firmalar gayet cömert.Fazladan sarjörler,dolum uçları,bipod,dürbün ve ayakları,taşıma çantası.Tabi çok muazzam aksesuarlar değil ama yeni ve orta seviye kullanıcıları gayet memnun edecektir.İthal markalardan ekstradan bir sarjör için bile ücret ödemek zorundasınız genelde.

Yani öyle bir şey için opsiyon olarak değilde firmayla görüşürseniz gerekeni yaparlar diye düşünüyorum.Büyük ihtimalle at ve bt serisinde kullanılan arpacık ve gez sistemlerini size sağlarlar kolaylıkla.Bu konularda ithalle kıyaslamak doğru değil bana kalırsa çünkü bizimkiler fazlasıyla ilerde

• İki gündür resimlere bakip tamda bu konuyu düşünüyorum.. Yerli üretimde bence en büyük sorunlar

Görüntü
    Ağırlık denge

Boşuna dememişler ye Kürküm ye diye.
    Benimde hala kullandığım cometa namludan kırma Havalım var. Adı gibi havalı 1996 yılında almıştı babam bana. hem estetik yapmışlar sağlam, güçlü ve çok ağır. Daha doğrusu ağır olduğunu sanıyordum. Ama birgun yerli bir Pcp kullanmaya başlayınca aslında cometanın hafif olduğunu anladım