Dürbünlerdeki Kısaltalar Ne Anlama Geliyor?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merhaba;

Yeni bir dürbün arayışındayım. Fakat bilmediğim bir çok terim var. Bilen arkadaşlar bilgilendirebilirseniz sevinirim.
    FT, MD, AO, HDM, IR gibi ibareler ne işe yarıyor?

• IR gece görüşü

AO ayarlanabilir yakınlaştırma 3-9 ,3-12 mesela

MD mildotlu dürbün yani reticle'da(dürbün ayracı) bulunan noktalar,eksenler.Ayarla uğraşmadan direk noktalara bakarak atarsınız

Diğerlerini bilmiyorum belki ft ,field target yarışmalarında kullanılan dürbünlerdir

• teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Mesala bendeki dürbün 6-24x50 md ao
    Bu demek oluyor ki 6 dan 24 e kadar a o ayarlanabilir yaklaştırma var ve aynı zamanda m d mildot var..

• teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Mesala bendeki dürbün 6-24x50 md ao
    Bu demek oluyor ki 6 dan 24 e kadar a o ayarlanabilir yaklaştırma var ve aynı zamanda m d mildot var..

Evet aynen,6 kattan 24 kata kadar yakınlaştırma,50 mm mercek çapı anlamına geliyor.

• 6 dan 24 kata kadar diyoruz ya, bunun bir standartı var mı? Örnek vermek gerekirse her bir birim arttığında 5 mt uzaktaki bir noktayı 50 mm merceğe sığdırma, 24 birimde ise 120 mt uzaktaki bir alanı 50 mm merceğe sığdırma gibi. Yoksa her dürbün markasının kendine göre ayarlamaları mı var?

• 6 dan 24 kata kadar diyoruz ya, bunun bir standartı var mı? Örnek vermek gerekirse her bir birim arttığında 5 mt uzaktaki bir noktayı 50 mm merceğe sığdırma, 24 birimde ise 120 mt uzaktaki bir alanı 50 mm merceğe sığdırma gibi. Yoksa her dürbün markasının kendine göre ayarlamaları mı var?

Bu hedefin dürbündeki büyüklüğü konusu moch ile alakalı konular ve bilgim yok bu konuda.Ama moch değeri verilse bile dürbünümüz eğer aşırı papel değerinde değil ise bu verileri yansıtmaz.Çok kaliteli dürbünlerde oranlar birbirini tutar.Mercek çapı ise atıyorum 3 x zoomda 20 mm daha az alan,50 mm daha fazla alan gösterir.Mantıken (pek emin değilim) 50 mm daha fazla ışık alacağından daha net olur,tabü netlik konusunda başlıca kıstas merceklerin kalitesi ve yerleşimidir.

Zoom olayı yani 6-24 meselesi ise mesela
    24 metredeki bir cismi 24x zoom sizi,cisme 1 metre uzaklıkta gibi gösterir kabaca

• Evet aslında bende bahsettiğiniz mosh değerini hesaplayabilirsek Kaç metre uzağa atış yapacağımızı ve hedefimizin ne kadar büyüyeceğini ve bizim ihtiyacımızı karşılayıp karşılamayacağına göre karar veririz diye düşünmüştüm. Bu arada mosh un ne anlama geldiğini sizden öğrendim teşekkür ederim

• Evet aslında bende bahsettiğiniz mosh değerini hesaplayabilirsek Kaç metre uzağa atış yapacağımızı ve hedefimizin ne kadar büyüyeceğini ve bizim ihtiyacımızı karşılayıp karşılamayacağına göre karar veririz diye düşünmüştüm. Bu arada mosh un ne anlama geldiğini sizden öğrendim teşekkür ederim

Rica ederim,umarım işinize yarar.Hesaplama işlerini bence fazla önemsemeyin.Tüfeğinizi,dürbününüzü tanıdıkça sayılar anlamsızlaşmaya başlar.Sonuçta bu tüfekler en fazla 100 metrede hatrı sayılabilir grupman yapan aletler.Yani gez göz arpacıkla bile güzel atışlar yapabilirsiniz,optik işinde de bu kadar hesap işin tadını kaçırır,pire için yorgan yaktırır