En Çok Zevk Alarak Kullandığım Havalı Silah

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bir ardaşım bu kalıplardan gerirtmişti daha önce. Sizde deneyebilirsiniz. Bunların çok sıkıntılı gümrük problemi oluşturacağını sanmıyorum.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• benim için beklemeye devam edecek o zaman teşekkürler

bozulmamış durumda bulmak çok zordur onları bence en iyi ihtimalle yiv-set izi olur verimli olmaz. siz hiç denediniz mi ?

Eğer niyetiniz ateşli için dolum yapmaksa bu Türkiye'de zor ve yasak zaten. Her şeyi bir tarafa bırakın çekirdeği dökseniz bile (ki bizim pellet mantığındaki gibi %99'luk saf kurşun kullanılmaz çeşitli kombinasyonda bir alaşım elde etmek gerekir) bakır ceket olmayacağı için en azından yiv'e düzgün oturması için sonlandırıcı bakır tapa ihtiyacınız olacak. Hadi onu da bir şekilde hallettiniz namluya sıvanan kurşun ile baş edemezsiniz. Çok daha önemli bir nokta ise şudur; dolum için gerekli cins barut bulamazsınız. Av tüfeği için olan barutlar yivli ve tabancalarda iş görmez, yeterli enerji veremez. Sonuç olarak sürekli yanmamış barut kalıntılarından dolayı gaz tepkimeli ateşliniz sürekli tutukluk yapar, bolt action bir yivli veya 6 patlar tabancanız varsa da namlunun içi tahmininizden çok daha kısa sürede kirden geçilmez.

Tüm barut çeşitlerinin yanma süreleri ve enerjileri farklıdır. Her barutla dolum yapılmaz, yapılsa da teneke veya şişeye ateş etmekten öte geçmez. Ya silahınız kullanılmaz hale gelir veya sık sık parça değiştirme ihtiyacınız doğar. Yasal olarak sonuçlarını düşününce bence gerek yok.

Ben ateşliden bu nedenle vazgeçtim ve hepsini sattım. Ne yazık ki ülkemiz kanunları ABD veya Avrupa ile aynı veya benzer değil.

Kazasız belasız atışlar dilerim...

I watched a movie once, where the only people with guns are the Police & military

It was called Schindler's List

• Bir iki italyan ve alman arkadaşla daha önce konuştum avrupada bu yönde bizim gibi sıkıntılı.

Hatta İtalya’ da sınır 7.5 joule üzeri için FAC istiyorlar demişti. Muhtemelen de bu serfifikayı almak için kurs vardır. Amerika tv lerden gördüğümüz , konuşulanlardan duyduğumuz kadarıyla daha serbest herhalde.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Bir iki italyan ve alman arkadaşla daha önce konuştum avrupada bu yönde bizim gibi sıkıntılı.

Hatta İtalya’ da sınır 7.5 joule üzeri için FAC istiyorlar demişti. Muhtemelen de bu serfifikayı almak için kurs vardır. Amerika tv lerden gördüğümüz , konuşulanlardan duyduğumuz kadarıyla daha serbest herhalde.

Değişim programları ile eğitimime Almanya, Fransa, İtalya ve üniversiteye ABD'de devam ettiğimden dolayı bir kaç ekleme yapmak istiyorum;

Avrupa özellikle bazı ülkeler evet sıkıntılı, çünkü bizdeki gibi havalı tüfek ile av yasak ve bu nedenle sadece spor ve eğlence atışı için kabul edilen yetişkin oyuncakları, ancak bir atıcılık klübünde poligon atışı yapıyorsanız neredeyse tüm big bore havalı tüfek/tabanca satın alabilirsiniz. Tek fark bizdeki gibi yasada boşluk olmaması. Onların kural çerçeveleri çizili, eğer lisanslı bir atıcı iseniz bagajınızda gezdirebilirsiniz, yerleşim yerlerinden uzakta eğer özel araziniz varsa atış yapabilirsiniz veya poligonda. Fakat bizdeki gibi boş bulduğunuz her arsa veya göl kenarında bunu yapmak suçtur.

Ben ateşli olarak karşılaştırılırsa demek istemiştim aslında. Örneğin Almanya'da kursa gidersiniz (yanlış hatırlamıyorsam 6 ay) bu kurs sonrası istediğiniz neredeyse tüm silahları kayıtlı şekilde alabilirsiniz. Ancak kanun der ki: "Eğitim görmüş bir kişinin cezası, bilgili olmayan bir kişiye göre iki katı daha fazla olacaktır" Yani kanun şunu belirtiyor, suç işlemekte serbestsin çünkü sonuçlarını biliyorsun. Zaten bu kursların mantığı da bu. Fransa'da otomatik silah (full-auto) avda kullanamazsınız, kullanacağınız mühimmat yarım ceketlidir, yani çekirdeğin yarısı kurşun, diğer yarısı yive oturan kısmı bakır kaplıdır. Bunun da sebebi hayvanı delip geçmesin, mümkün olan en çok hasarı versin ki (mermi tüm enerjisini hayvanda bıraksın) yaralı kaçma ihtimali azalsın. Düşünecek olursanız oldukça mantıklı ki bir çok Avrupa ülkesinde benzer şekillerde uygulanıyor. Türkiye'de ise 308 win. yani bilinen adı ile 7.62 x 51 fişek aldığınızda G3 piyade tüfeğinde kullanılan fişeği veriyorlar. Eğer MKE av için uygun fişek getirmişse onu alırsınız ancak genellikle gelen tüm fişekler full jacked - tamamı bakır çekirdekli mermilerdir. İnsanların şikayetlerini dinlersiniz sonra da, "7.62 domuz avında yetersiz siz daha büyük bir kalibre edinmeliyim" vs... (özellikle yivliye ilk başlayanlarda bunu duyarsınız)

İtalya'ya bakacak olursak, halk olarak pek silah düşkünlükleri yoktur ve silah edinme kanunları neredeyse bizden daha kötüdür. O nedenle kimse rahatsız olmaz bu kısıtlamalardan.

ABD eyaletten eyalete değişen bir düzeni olsa da genellikle ateşliler konusunda oldukça rahat (havalıları saymıyorum bile) sadece tabanca taşıma ruhsatı alamayacağınız eyaletler var. Onun haricinde ülkenin heryerinde poligon mevcut. Silah bir kültür ve bu eğitim çok küçük yaşlarda çocuklara verilmeye başlanıyor. Ruhsatlı silah edinebilme yaşı ise bazı eyaletlerde 16 yaş.

Konu dışına çıktığımın farkındayım, ancak yeri gelmişken yazmak istedim, kusura bakmayın lütfen.

I watched a movie once, where the only people with guns are the Police & military

• Mno kardesım co2 uzmanı olarak arada sana danısayım konuyu acan arkadasın musadesi ile,,Bisiklet ve motorsıklet kullanıyorum bulundugumuz cevrede köpekler gec saatlerde ciddi derece tehlıkelı oldular 3 gun once bisikletı atıp yakındakı kamyonetın kasasına kendımı zor attım yoksa halim yamandı,o an aklıma bır co2 olsa dedim ve sen geldin :)...Şimdi öncelıkle kedı kopek kuş beslerım fazlasıylada merhametlıyımdır çok zorda kalmadıkca can yakmayıda yakanıda sevmem ancak canın yandımıda care yok,öncelıkle gece bır co2 nın patlama sesı kopeklerı dagıtır buna ınanıyorum zaten can yakmak zorunda kalmayız...Kimseye tavsıye etmedıgım co2 ye muhtac olduk sankı,kimbilir bu niyetle alıyolar belkıde,Zoraki ultrayı cepte taşımak ımkansız hadı taşıdın tek atış....Senin tavsıyenle küçük, üst mekanızma oynamayan az hava tuketen,fiyatı çok olmayan sorunsuz demıycem,sorunu az olabılcek,şekil çok önemli değil,önemli olan zorda iş yapsın co2 ler nelerdir

Maclarda kullanilan sprey kutu kornalar var onlardan kullanin.

Kopek saldirisinda co2 pellet hayvanin derisinde veya birazcik altinda takilacak yani hayvan saldiri aninda caydirici bir aci cekmeyecek bu yuzden hayvancagiza bosuna eziyet etmis olursunuz, ayrica kanunlara aykiri.

||

• Cana kıyamam,kıyanıda sevmem,ava gitmem,avcılık bana göre hiç değil,gidenin kendi bileceği iş, merhametlıyım hayvan severım acır beslerim diyorum ama nafile...

Bizi düşünen yok :) etten parcayız sonucta hayvan sürü içgüdüsü biri saldırdımı hepsi dalıyor,sonucu ciddi yaralanmaya ölüme bile gidebılır,gecenın gec saatı sokakta kımseler yok vs

Amacım savunma... ama canınız yanıp zorda kalmamışsınız burdan konuşmak kolay,o anı yaşayan benim...Nasrettın hoca eşşekten düşer çok acı ceker,ahali hocam napalım sana der,Hoca can havliyle bana eşşekten düşen birini getırın,beni ancak o anlar der !!! O Hesap

Hayvan haklarınında sınırı var insana risk yaratıyolarsa orda dursunlar

Hee bana co2 mantıklı değil,bu savunma yöntemi daha mantıklı deyin onu anlarım,köpeklere merhametten düştüğüm durumun vahametini bizi unuttunuz Arkadaşlar

Kral Np01... 4.5 - 5.5 ;tacli#  2.5-10x50 Sf

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Atos ().

• bende motor kullandim, kacabilecek durumdaysam sabit hizda giderken kopek yaklastiginda aniden gazlayarak kactim. Kacamayacak durumda kaldigimda oldugum yerde bekledim havlayip gittiler. Kopek saldirisi gece karanliginda yaya olarak da basima cok geldi.

Yalin elestiri olarak algilamayin lutfen, Co2 tabancasi cok zayif size faydasi kesinlikle olmayacak, isirmaya yeltendimi gene isirilirsiniz.

Asagidaki urun benzerlerini tavsiye ederim.

https://m.n11.com/mac-kornasi-…0-ml-guclu-ses-P226640222

||

• Official Post

Cana kıyamam,kıyanıda sevmem,ava gitmem,avcılık bana göre hiç değil,gidenin kendi bileceği iş, merhametlıyım hayvan severım acır beslerim diyorum ama nafile...

Bizi düşünen yok :) etten parcayız sonucta hayvan sürü içgüdüsü biri saldırdımı hepsi dalıyor,sonucu ciddi yaralanmaya ölüme bile gidebılır,gecenın gec saatı sokakta kımseler yok vs

Amacım savunma... ama canınız yanıp zorda kalmamışsınız burdan konuşmak kolay,o anı yaşayan benim...Nasrettın hoca eşşekten düşer çok acı ceker,ahali hocam napalım sana der,Hoca can havliyle bana eşşekten düşen birini getırın,beni ancak o anlar der !!! O Hesap

Hayvan haklarınında sınırı var insana risk yaratıyolarsa orda dursunlar

Hee bana co2 mantıklı değil,bu savunma yöntemi daha mantıklı deyin onu anlarım,köpeklere merhametten düştüğüm durumun vahametini bizi unuttunuz Arkadaşlar

Ama her canlı birgün ölümü tadacaktır :)

• o zaman ver bacağı abi napalım ^^ ya sosis ya bacak.. saka bir yana her iki ucu ... deynek misali, bu kopek kaciran dudukler sinyaller ise yariyorsa onu deneyin ama bana sorarsaniz tam gaz gecmek yada barinak yetkilelerine haber vermek en iyisi..

agt Havalı Hobiler agt

• Elimden çok fazla silah geçmedi. Uyum sağlamakta zorlandığım tek silah Mod 25 Supercharger oldu, buna karşın 4.5mm'nin aslında oldukça kullanışlı olduğu hususunda bir düşünce oluşturmamın da önünü açtı. İlk göz ağrım Webley Patriot'dan ve Zoraki tabancadan aldığım keyif bir başkadır. Keyif aldığım şeyler; Patriot ile uzak mesafelere yaptığım atışlar, Zoraki'nin ise hayranlık verici isabeti oldu.

Zetax'ın yorumları neredeyse beni neredeyse bir Dominator sahibi yapıyordu. Ancak ağırlık dengesinin biraz öne doğru oluşu ve çok kaba bulduğum arpacık ve mandal tutucu fikrimin değişmesine neden oldu.

• merhaba bu tüfeği yurt dışından mı aldınız ????

Eğer yurt dışından aldıysanız nasıl bi prosödür izlemememiz gerekiyor

• merhaba bu tüfeği yurt dışından mı aldınız ????

Eğer yurt dışından aldıysanız nasıl bi prosödür izlemememiz gerekiyor

Günaydın, evet Yatagun'dan almıştım.

İyi haftalar...

• Kesinlik Airarms s510 bu kadar stabil bir kaç marka var.

• Arkadaşlar 2 hafta önce kral prom la atış yapma imkanım oldu acayip keyifliydi aldıktan sonra ilk uzun soluklu 300 pellet civarı atış yaptık kardeşimle ve gercekten 50 mt de benım board marker ile koyduğum noktadan vurdu kardeşim dürbünü sıfırladıktan sonra .

100 mt yine nokta atışı soda sısesını vuruyor daha sonra işi bırazdaha eglenceli yapmak için 200-300 mt den soda sıselerine attık :D

pellette düşme cok olsada şiseleri patlatıp attı hedefi denk getirmek rüzgar vs acayip zor oldu ama asırı keyif vericiydi ve patlatıp geçti

50 mt de pet şişe kapağını tek atısta sıfırladıktan sonra kardeşimde hıc tecrube olmamasına ragmen vurdu tüfekteki istikrar ve güç tatmin edici 4 kez pompayla doldurdum 70 bar a kadar da attım hatta 200 mt de bile attım 70 barda tabi vuramadık ama yinede düşme 130 bar ve ustune göre cok fazla olmadı ..

Birde peletin hedefe gelirken bir sesi var füşııııvıpp diye :D acayip zevkliydi ben bukadar beklemiyordum sıfırlanmıs bir durbunle noktaaya tam atıyor yahu şimdi sunu merak ediyorum aa s510 gibi tüfeklerle nasıl bir farkı vardır acaba fiyatları yüksek onların bu tüfek yerine onu neden tercih etmeliyiz ???

(bir de sayın adminim önceden markalar vardı forumda dırek oraya yazardık sımdı buraya yazdım yanlıs olduysa affola)

Herkese iyi atıslar bol keyifler...

• Merhaba,öncelikle aa s510'u anlamak için bu hobide belli bir zaman ve tecrübe geçirmeniz gerekir ki aradaki farkları önemseyip tercih sebebinizi oluşturabilesiniz,materyal kalitesi olsun namlu kalitesi olsun mekanik dizaynı olsun özellikle kullandığınız prodan fazlasıyla artısı bulunan bir tüfektir,tabi zevk konusuna gelince isteyen istediğini beğenir sonuçta istenileni vermesi yeterlidir ki kral tüfekler oldukça beğenildi bazı yönleriyle ortalamayı tutturdu,ama tamamen bir kol saati gibi değerlendirebilirsiniz ucuzdan pahalıya mekanik, işleme,özellik,kalite gibi ayrımlar paraya dönüşür.

• Mno kardesım co2 uzmanı olarak arada sana danısayım konuyu acan arkadasın musadesi ile,,Bisiklet ve motorsıklet kullanıyorum bulundugumuz cevrede köpekler gec saatlerde ciddi derece tehlıkelı oldular 3 gun once bisikletı atıp yakındakı kamyonetın kasasına kendımı zor attım yoksa halim yamandı,o an aklıma bır co2 olsa dedim ve sen geldin :)...Şimdi öncelıkle kedı kopek kuş beslerım fazlasıylada merhametlıyımdır çok zorda kalmadıkca can yakmayıda yakanıda sevmem ancak canın yandımıda care yok,öncelıkle gece bır co2 nın patlama sesı kopeklerı dagıtır buna ınanıyorum zaten can yakmak zorunda kalmayız...Kimseye tavsıye etmedıgım co2 ye muhtac olduk sankı,kimbilir bu niyetle alıyolar belkıde,Zoraki ultrayı cepte taşımak ımkansız hadı taşıdın tek atış....Senin tavsıyenle küçük, üst mekanızma oynamayan az hava tuketen,fiyatı çok olmayan sorunsuz demıycem,sorunu az olabılcek,şekil çok önemli değil,önemli olan zorda iş yapsın co2 ler nelerdir

yeni üyeyim kusura bakmayın. Cebinizde küçük biber gazı bulundurun işe yarar !!!

AA S400 MPR FT nikko 10-50*60

PUNCHER PRO 5,5 walter 8-32*50

mauser k98

• Köpek biber gazından etkilenmez belki sesi biraz korkutur ama saldiracaksa umurunda bile olmaz. Zaten biber gazı spreyi 1 metre kadar bir mesafede etkili, o kadar mesafede etki etse bile kaçmaniza fırsat bırakmaz.