FFP ve MİLDOT dürbün farklılıkları

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar merhaba;

Uzun zamandır dürbünler hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. FFP ve MILDOT dürbünlerin varlığından haberdar oldum. Daha doğrusu mildot dürbünlerden haberim vardı ama FFP yi yeni tanıdım.

FFP dürbün den örnek olarak, en düşük yakınlaştırma da 50 mt de sıfırlandığını ve en büyük yakınlaştırma da 50 mt ye atış yaparken değişen bir şey olmadığını yine hedefi vurduğu söyleniyor. Sadece artıkıl çizgilerinin büyüdüğünden bahsediliyor.
    Peki MILDOT dürbünlerde, dürbün en düşük yakınlaştırma da 50 mt de sıfırlandığını varsayalım, Peki dürbünü en büyük yakınlaştırma da 50 mt ye atış yaparken değişen bir şey oluyor mu? Daha önce dürbünüm varken hiç denemedim.

Aklıma takılan sıfırlama yaparken 6-24 bir dürbün olduğunu varsayalım. 24 yakınlaştırma da mı dürbün sıfırlanmalı yoksa 6 yakınlaştırma da mı?

Daha önceden aklımda kalan Mildot dürbünler de 50 mt ye sıfırladığım dürbün ile 100 mt atış yaptığım ama aslında kaç mt olduğunu tam bilmiyorum. Yakınlaştırma ile görüntüyü alıp paralakstan ise hedefin kaç mt de olduğunu belirleyip ona gör kaç mildot aşağı yada yukarı atılacağını hesap etmek gerekli diye biliyordum ama bu arada kafama takılan biz yaklaştırdıkça hedefe vuruşunda değişip değişmeyeceği.
    FFP dürbünlerde bunun değişmeyeceğinden bahsediyorlar(mesafe sabit kalmak kaydı ile)

Bu konuda bilgi olan arkadaşların yorumlarını almak isterim. Sizce PCP lerde MİLDOT mu FFP mi daha kullanışlı?

• Mildot ve ffp olayı farklı bir konu.
    Siz first focal plane ile second focal plane özelliğini araştırmaya çalışıyorsunuz aslında
    Mil dot mercekteki reticle şekidir diğeri odaklanma çeşitidir.
    Ben bununla ilgili bir konu çok önce açmıştım ama bulursam link atarım.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Bende aradım murat bey ama bulamadım gözümden kaçmadı ise. Bulabilirseniz iyi olur. Dürbünler hakkında o kadar çok bilgi var ki. Tüfekten çok çok teferruatlıymış bunu öğrenmiş oldum.

• Tam istediğim konuymuş murat bey. Teşekkür ederim.
    Mantıken FFP dürbünler PCP tüfeklerde kullanışlı olabilir diye düşünüyorum. Diyelim ki hedefi 100 mt de sıfırladık. Her 10 mt de 1 dot fark ettiğini var sayarsak, 150 mt atışı yapacağız demek ki yaklaşık olarak 5 dot üste aldık ve hedef uzak olduğu için 24x yakınlaştırmaya kadar yaklaştırdık ve artık hedef çok net olarak karşımızda. Dot hesabını yanlış yapmadıysak hedefi net vurabiliriz.

Diğer SFP dürbünler de ise aynı şekilde 100 mt de sıfırladık, yine aynı şekilde 10 mt de 1 dot farkediyor, 150 mt atış yaptığımızda 5 dot üste alıp, yakınlaştırmayı da 24x e getirdiğimizde hedefi vuramayacağız. Çünkü hem dot hesabı yapmak gerekli hemde yakınlaştırmanın verdiği farkı hesaplamamız gerekecek. İki ayrı hesaplama yapmak gerekecek.

• Evet, bu hesaplamaları akıllı telefon kullanıyorsanız 10-20 tl arası bir fiyatı bulunan strelok + programında çok kolay yapabilirsiniz. Tüfeğinizin çıkış hızını biliyorsanız.
    Birde bişey ekliyeyim iyi bir tüfekle sabit atış yaptığınız 40-50 mt civarında istikrarlı bir grupman ile güzel bir sıfırlama yaparsınız. 100 mt grupmanıyla sıfırlama yaparsanız dağınık bir grupman olacağı kesin sıfırlama 100 mt de zor olur.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• beyler şu kafamdaki soruyu cevaplicak bir kardeş varmi? Durbunde optik merkezleme 2 artiyi üst uste getirmek falan bu işlemi yaptık ve tufege durbunu taktik hedef kagidimiza belli bi mesafeden atis yapacagiz diyelim... hedefi ayarlamak için saga sola yukari aşagi tekrar ayar vermek icap edecek ve optik merkezleme tekrar bozulmuş olmayacak mi? Benmi sacma dusunuyorum ? Kafam basmadı tekrar bozulacaksa niye merkez optik diye ugrasiyoruz?

• 2 artıyı üst üste getirmek derken neyi kastettiniz anlayamadım.

Hiç bir dürbün direk takılır takılmaz nokta atışı yapmaz. Ayar yapıp söküp taksanız bile ufakta olsa farklılık olur. Dürbünün yanında ve üstünde bulunan tamburlar ile ayar yapılır. Tüfeğinize bağlı olarak ayar bozulmaz durduk yere (pcp ise). Yaylı da ise dampa ayaksız kullanınca ayar kaçabilir.

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• Dürbunu duz bir yere koyup altina ayna koyarak yapilan optik merkezlemeden bahsediyorum..2 artiyi ust uste getirmek deniyor buna.bunu yaptik sonrasinda tufegimize durbunu taktik.tekrar nisangah icin sag sol yukari asagi yon vermek gerekecegi icin optik merkezleme bozulmus olmuyor mu??

• Evet bozulmuş olur. Sen atış yaptığında pellet farklı yere gidiyorsa gittiği yeri hesaplarsın ona göre mildot lar sayesinde atış yapabilirsin. Hangi tüfeği kullanıyorsunuz merak ettim? normal yaylı içinse boşuna uğraşmayın merkezleme bozulsun gitsin. Pcp ise ft atışı yapmayacaksanız çok da bir önemi yoktur. Ft ye yönelik ise namlu micronluk yamuk bile olsa pelletin gittiği yer ile merkezlenmiş bir optik ile birbirini tutmayacaktır. Ben kendim merkezlemeyi çok önemsemiyorum yaylı kullanıyorum zaten. 35 metreye ayarlayıp atış yapıyorum uzak mesafelere attığımda ise mermi sağa gidiyorsa sola nişan alarak atıyorum. Optik merkezlemenin ft dışında aman amanlık bir olayı yok zaten. Normal hedef atışı yapıyorsan 25 metreye ayarlarsın. 75 metre çıkarırsan hafif sola gidiyorsa bir kaç click sağa alırsın. geri 25 metreye atacak olduğunda ise optik merkezlemeden dolayı tam 12 den vuramazsın kayma olur ama yok hocam benimki kayma yapmasın dersen; optiği merkezlersin tüfeğe takarsın atış yaparsın gittiği yeri nokta olarak kafanda belirlersin ona göre atarsın. Hafif sağ üstten gidiyorsa mesafe ne olursa olsun hep aynı aralıkta sağ tarafa atacaktır. Sen de sadece mesafeye göre aşağı yukarı nişan almak kalır. Umarım anlatabilmişimdir. X]#+,

vazgeçilmezlerim;

• anladim hatsan torpedo 150 wortex kullaniyorum... optigi ayarlayip şimleme yapmak en mantıklısı anlaşilan...

Sımdide bi sorunum var tufege harbi cekerken misina koptu bez içinde kaldi ve baya sıkı oturdu celik harple ittim ama imkansiz iterek cikarmam napacam bilmiyorum ... varmi onerin?

• anladim hatsan torpedo 150 wortex kullaniyorum... optigi ayarlayip şimleme yapmak en mantıklısı anlaşilan...

Sımdide bi sorunum var tufege harbi cekerken misina koptu bez içinde kaldi ve baya sıkı oturdu celik harple ittim ama imkansiz iterek cikarmam napacam bilmiyorum ... varmi onerin?

Namluya fazla sert şeyler sokmayın zarar verirsiniz. Çıkarmanın en kolay yolu esnek metala sahip balık iğnesi varsa onu kullanmak. İğneyi hafif düzleyip içine atın kanca geçince çekersiniz gelir. Bazen zor durumlarda da namlunu yakıldığını duymuştum tabi siz öyle yapmayın iğne işi çözecektir =)

vazgeçilmezlerim;

• Salim31 arkadaşım dediğin optik merkezleme bozulur fakat şimleme yaptığında sağ ve sol turret ile kesinlikle oynama sıfırlamayı şim ile yap dikeyde yani aşağı yukarıda turret ile oynaman optik merkezlemeyi bozsada atışlarda sana bir handikap oluşturmaz.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt

• yukari aşagi turetle oynamak merkezi optigi bozmazmi yani usta.

• teşekkürler alperen ince tel ile hallettim:) bidaki sefere öyle yaparim ordan da balik isine girerim hayatim curur gider:)))

• Murat usta handikap oluşturmaz derken optik merkezleme birbirinden ayrilacagi icin alt ust turetle ayar verdigimizde saga yada sola kacmazz mi yani... dedigini anladim optik merkez yine ust uste olacak ama biri sifirlamaya gore yukarda yada aşagida olacak buda atisin gidisatini etkilemez mi.

• beyler şu kafamdaki soruyu cevaplicak bir kardeş varmi? Durbunde optik merkezleme 2 artiyi üst uste getirmek falan bu işlemi yaptık ve tufege durbunu taktik hedef kagidimiza belli bi mesafeden atis yapacagiz diyelim... hedefi ayarlamak için saga sola yukari aşagi tekrar ayar vermek icap edecek ve optik merkezleme tekrar bozulmuş olmayacak mi? Benmi sacma dusunuyorum ? Kafam basmadı tekrar bozulacaksa niye merkez optik diye uğraşıyoruz

dürbünü monte ettikten sonra dürbün ayaklarından küçük cisimler koyarak sifirlamaniz gerekir

• Arkadaşlar bu konu başlığı altında bende şunu sormak isterim. ffp özelliği olan bir dürbün almak istiyorum fakat reticle tipi mildot değil mp reticle. Bu bana dürbün kullanımında bir sorun çıkarır mı? Mildot lu bir dürbün mü alsam daha kullanışlı olur. Hiç dürbün kullanmadım bu yüzden sorum biraz absürd olmuş olabilir.