40-60m mesafede etkili, pratik, tercihen sesi bir havalı (Mod87 alındı)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hayırlı olsun, evet bende katılıyorum gerçekten tetik biraz daha yumusak ayarda olmalı ve vortexin o paaaamlaması biraz azaltilsa attığını vuran guclu bir tüfek olsa tadindan yenmez zaten yakisikliligi ile en bastan aklina kaziniyor insanin, umarim beklediğiniz gibi bir tüfek çıkar sizin için @teknoturk

agt Havalı Hobiler agt

• Tüfeğe bu sabah kavuştum :) Kutuyu açıp tüfeği ve saçmaları incelemem 10 dakika sürdü. 11. dakikada mutfak camından bahçeye atışımı yaptım :D

Sıcağı sıcağına ilk izlenimlerimiz yazayım. Çünkü sizlerin sayesinde tüfek seçimi yapıp bu hobiye giriş yaptım. İlk izlenimlerim ve ileride açacağım deneyim konularım başkalarına da yardımcı olabilir.

Not : Tüfeğimi kıyaslayabileceğim tek tüfek bayide inceleyip, kurup, tetik boşalttığım Hansan Optima olduğu için onu yazıyorum.

İlk izlenimlerim;

1) Tüfek plastiği bayide incelediğim tüfeğin plastiği Optima'nın plastiği gibi tırtıklı değil daha düzgün daha parlak ve pürüzsüzdü. Dışında kamuflaj boya olduğu için olabilir, siyahı nasıldır bilemiyorum.
    2) Tüfek "QE namlu ile %50 daha sessiz" özelliği ile beni baya bir beklentiye soktu ama baya baya sesli bir tüfek. Mutfakta 4 atış yaptım ve halen kulağımda çınlama hissi var. Sanırım %50 sessiz ifadesi ses mühendisliğindeki desibel sistemine göre hesaplamayı anlatıyor.
    3) Tüfek kesinlikle katalogtaki gibi 3.3kg ağırlıkta değil. Dijital terazi ile ölçtüm 3845 gram geldi. Yükseltilebilir yanak kısmı vidası ve ayar somunu kısmı 360gram sadece. Düz bir dipçik olsa 360gram daha hafif olurdu. Bora Br20 tüfeğim boş şarjörle 3,3kg. Bildiğimiz klasik otomatik av tüfeği kadar ağır neredeyse :)
    4) Ben Optimadaki gibi 11mm'lik rayla gelir diye düşünüyordum ama üst üste tasarlanmış 11mm ve 20mm picatinny ray var üstüne. Bu özelliğe çok çok çok sevindim. Dürbün, reddot v.b. takma seçeneği artıyor.
    5) Namlu'da Mod 87 Professional yazıyor, forumda bununla ilgili bişeyler okumuştum, namluda böyle yazınca bir farklılık oluyordu sanırım
    6) Kurması Optima ile aynı hatta daha kolay sanırım. QE giydirme sayesinde namlu kalın ve ele oturması daha güzel. Görüntü olarak av tüfeğine benziyor biraz daha.
    7) Spoton Pointed ve Gamo Pro Magnum ile 40 metredeki yağ varili çöp kutusuna ateş ettim. Birisi az göçürüp siyahca sıvanmış. Diğeri ise delmeye ramak kalmış şekilde göçürmüş ve varile vurduğu nokta çevresindeki boyaları dökmüş. 40 metredeki iki atışımda hedefteki iki vuruş arası mesafe 20cm'den az. Sıfırlama v.b. sonra yapacağım.
    8) Tetik hassasiyeti konusunda uzman üyeler var, tetiği yumuşatılmalı demişlerdi fakat uzman olmadığım halde bence de tetik daha yumuşak olmalı. Normal av tüfeği tetiği gibi sanki, belki biraz daha yumuşağı ama daha yumuşak olmasını isterim. Tetik ayarlamak için allen anahtar çıktı kutudan, nasıl yapılacağını boş bir vaktimde incelerim. Daha uzman ayarlama için forumdaki bilgileri takip edeceğim.

Yön veren, bilgi paylaşan herkese tekrar teşekkürler.

Tüfeğimin fotoğrafları :)

4905-80ae2009.jpg

Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

Bora Barak BR20 20ga Tekno Doğa Balık Av Malzemeleri

Mesaj 5 düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

• Güle güle kullanın iyi bir srçim yaptınız.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Dün dayanamadım öğlen 1 gibi müsait bir alana gittim. Gittiğim yerin bir tarafı belediyenin moloz-çöp yığma alanı, diğer yanı yeşillik-ağaçlar. Çöp kısmında şişe, fayans, tuğla, klozet, pvc borular v.b. herşey vardı. Oturduğum yerden 40-50 metre içinde kırdım şişeleri. Zaten kırması normal. Şişe kırmak pek keyif vermiyor, ateşli silahla da şişelere atmam, çünkü o bölgelerde aç sokak köpekleri ve başka hayvanlar geziniyor.

Sonra bildiğimiz kırmızı tuğla, gaz beton benzeri hafif-beyaz tuğla ve köpek kafa tası buldum. Bu hedeflerin hepsini 35-40 metreye kadar değişik yerlerden vurdum ve pelletler hepsini deldi. Hızı sebebiyle kırmak, parçalamak yerine kolayca deliyor. Spoton Match'dan bişey anlamadım, düz olduğu için daha kırıcı olur diye düşündüm ama su dolu pet şişe, tuğla, kemik v.b. malzemeleri diğerleri gibi deldi sadece.

50 kadar atış yaptım, daha önce havalı tüfek kullanmamış biri olarak net bir şekilde anladım ki oyuncak değil bu tüfekler. Amerikan Ar-15 tüfekler 5,56mm mermi çekirdeğini 200-300 metredeki hedefe delici bir güç ile ulaştırmaya çalışıyor. Bu tüfek de 40 metrede basit malzemeleri delmeye yetiyor.

Hedeflerimden 1-2 tanesini fotoğrafladım. Daha sonra sistematik şekilde test atışları yapmaya çalışacağım. Uygun olduğumda 2 sığır kafatası götürüp, farklı mesefelerden deneme yapıp pelletleri denemeye çalışacağım. Pelletler albenini kutularıyla çerez gibi, hepsini alası geliyor insanın ama optimum çıkış hızı ve gramajla en enerjili atışları yapmak isterim.

4903-476d04b9.jpg

Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

• Güle güle kullanın iyi bir srçim yaptınız.

Teşekkür ederim, yönlendirmeleriniz sayesinde.

Tüfekten beklentilerim noktasında olumsuz veya şu da olsa diyebileceğim 2 nokta var. Birisi daha sessiz olmasını isterdim, ev çevresinde dikkat çekmeden, insanları tedirgin etmeden atış yapmak. İkincisi ise tüfeğin ağırlığının katalogdakinden yarım kilo ağır olması ama geri kalan herşeyden memnunum şu an. Kendim için harcadığım en güzel 450 liralardan birisi şu tüfeği almak oldu açıkcası.

Evde bekleyen bisiklet gibi bişey bu kırmalı tüfek :) Arasıra yağla, lazım olunca al götür dışarıya, enerjisi benden. PCP motosiklet gibi yakıt da lazım. Yakıtı da büyük şehirden gelecek, yanında gezdireceksin tüpünü falan.

Dün atışa gittiğim benim gibi BR20 sahibi bir arkadaşıma da dedim. Bir daha sadece bu tüfeği götürürüm, fişek protestosu var zaten. Hedef vurma, tüfek sesi, tepmesi falan bunda da var. Çok çok daha ucuza atış hobisi :)

• Güle güle kullanın
    Yaylılarda maalesef sesin çoğu mekanizmadan gelir. Onun için sıfır sessizlik beklememek doğru olur.
    Ancak mod 87 qe iyi bir silahtır.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• Güle güle kullanın, güzel seçim, yakışıklı tüfek. Keyifli atışlar.

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• Forum günlerdir kapalıydı, açılsa da son durumlardan bahsetsem diyordum.

Tüfekten çok memnunum, 2 gün önce bahçeye gittim ve 100e yakın peleti çekirdek gibi çitledim tüfekle az vakitte :) 1000adet JSB 18.13 peletim de yarın gelecek kargoyla :) İndirim kuponu, banka kampanyası ve kargo bedava ile pelletlerin tanesi Spoton Pars'la aynı fiyata geldi. Şunu belirteyim, tüfeği kurmak çok kolay geliyor bana. Gayet seri şekilde kurup atış yapıyorum hedeflere. Bu da şunu düşünürdü bana "Mod 135 Vortex QE mi alsaydım acaba". Mod 135'i de kurmada sorun yaşamam diye düşündüm daha zor olsa da.

Mod 135'ten uzak durma sebebim, "kurması zor" şeklindeki yorumlar ve Mod87'den ağır olmasıydı. Ayrıca tüfekte ahşap sevmem, hele ki "Hatsan'ın ahşaplarının çizilmek için bahane aradığı" yorumları da olunca hoş görünmedi gözüme.

İyi haber şu, atışa gittiğim bir arkadaşım da havalı tüfek istiyor. Daha güçlü olsun, mermisi en büyük olsun istiyor. Mod 135 6.35 alacak sanırım. Atışlarda hep birlikteyiz, yani o da alırsa iki tüfeğim olacak.

İyi ki bu tüfeği almışım. 20 kalibre Bora tüfeğimi kaldırdım. Zaten fişek zammı protestosu yapıyorduk, koli koli fişek stoğuma dokunmadan yaşarım :)

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

• Keyif atşı için havalı ateşliye oranla daha pratik ve maliyeti düşük. Ben tüfeği ateşlemeyeli en az 6-7 yıl olmuştur.

Mahsuru yoksa jsb saçmaların linkini paylaşabilirmisin?

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Keyif atşı için havalı ateşliye oranla daha pratik ve maliyeti düşük. Ben tüfeği ateşlemeyeli en az 6-7 yıl olmuştur.

Mahsuru yoksa jsb saçmaların linkini paylaşabilirmisin

Link paylaşma yasak olabilir forumda diye şöyle bilgi vereyim.

Meydanav firması Gittigiyor'da ve N11'de 42 liraya satıyor kutusunu. CepteTeb %20 iade kampanyası ve alışveriş kuponları ile fiyat uyguna gelebiliyor. Araştırıp değerlendirebilirsiniz.

• Teşekkürler.

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• teknoturk

Konunun başlığı değiştirildi. Eksi Başlık: “40-60m mesafede etkili, pratik, tercihen sesi az bir tüfek veya tabanca seçimi için yardım” Yeni Başlık: “40-60m mesafede etkili, pratik, tercihen sesi bir havalı (Mod87 alındı)”.
  • Hayırlı olsun yeni tüfeğiniz. Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5 mm

Hatsan Mod 135 qe Wortex 5,5 mm + Yatagun Dampa + Hawke Vantage 3*9*40 AO

Hatsan Nova Compact LW 5,5 mm (M.Ekiz Reg) (SATILIK)

Kral Bigmax X 6.35 + Hawke Sidewinder 8*32*56 20x Half Mildot (SATILIK)

Effecto Px 5 Pro 5.5 Lamine Kundak

• Hayırlı olsun yeni tüfeğiniz. Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.

Kamuflaj kaplamayla gayet güzel görünüyor. Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim, yarını iple çekiyorum, bir arkadaşımız ruhsatlı tabanca aldı. Hem onun denemelerini yapacağız, hem de ateşli ve havalı tüfekle atışlar. Tahminimce havalı tüfek daha fazla ilgi çekecek :) Çekirdek gibi pelletler uçuşacak :)

• Official Post

Teşekkür ederim, yarını iple çekiyorum, bir arkadaşımız ruhsatlı tabanca aldı. Hem onun denemelerini yapacağız, hem de ateşli ve havalı tüfekle atışlar. Tahminimce havalı tüfek daha fazla ilgi çekecek :) Çekirdek gibi pelletler uçuşacak :)

Lütfen bol bol video ve resim çekin:)

marmarateam.png

• 6.35 lik bir tüfek almayı düşündüğüm için, arkadaşınız alırsa değerlendirmelerinizi paylaşırsanız çok faydalı olacaktır.