Hatsan Mod 87 QE Vortex için 5.5mm Pellet Seçimi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
 • Herkese merhaba, daha önceki şu konumda sizlerin yardımıyla Hatsan Mod 87 QE Vortex tüfek sahibi oldum. Mod 87 ve aynı güce sahip benzer tüfeğe sahip olanlardan 5.5mm pelletleri tavsiyesi rica ediyorum.


  Kendim de araştıyorum, videolardaki fps ölçümlerine, kullanıcı yorumlarına bakıyorum. Bu tüfek hakkında öğrendiklerimi ve denediklerimi paylaşacağım. Hobilerimi çok severim ve işin teknik kısmını da merak ettiğim için, FPS, FPE, JOULE tablosu, hangi pellet markasını ne kadara aldığım, pellet adeti kaça geldi v.b. şekilde excel tablosu hazırladım. Ayrıca elimdeki pellet çeşitlerin, oto lastiği, kemik, ahşap v.b. üstündeki etkisini gösteren fotoğraf da çekiyorum. Pelletler şekerleme gibi, insanın hepsini alası geliyor ama tüfekle uyumsuz pellet kolleksiyonu da yapmaya gerek yok. Belki bu paylaşımlarımızla, tüfeğine uygun olmayan pellete boşa para harcamaktan kurtulur hobidaşlar.


  ELİMDEKİ PELLETLER

  1) JSB Exact Jumbo Heavy 18.13gr : Yabancı bir videoda Mod 87'nin 680 FPS hız ölçümü var. 18,6 FPE ve 25,5 Joule Enerji yapıyor. Tüfeğime biraz ağır gelmiş olabilir diye düşünüyorum. Araç lastiğine bazen girmiyor. Girince de pointed pelletker kadar derine işlemiyor. Küresel yapıda ve diğerlerinden daha sert. Aynı tip daha hafif olan versiyonlarından da denemek istiyorum lastik üstünde.


  2) Gamo ProMagnum 15.42gr : Namluya zor giriyor, hem kafa kısmı hem etek kısmı. Bazen çapraz şekilde sıkışıyor, biraz daha bastırınca gidiyor. Isınamadım, güven vermedi. Elimdeki pelletler içinde en parlağı bu ve yağlıymış gibi geliyor.


  3) SpotonPointed 18.5gr : En çok harcadığım pellet bu. JSB sipariş vermeden önce hep bunu tüketmeye çalıştım. Hızlı gidiyor sanki, memnunum


  4) Spoton Match 15.1gr : Neden Maç adını aldığını anladım, hedef kağıdını çok güzel ve tam bir daire şeklinde deliyor, kağıdı deldiği daha belli oluyor diğerlerine göre, oto lastiğine kesinlikle girmiyor, az iz bırakıp düşüyor :) Daha kaliteli ve Mod 87'ye uygun ağırlıkta düz uçlu pellet tavsiyesi istiyorum.


  5) Victory Sport Prem. Pointed 16,2gr : Pek ısınamadım, tükensin diye sıkıyorum rastgele. Oto lastiğine giriyor. Şişeyi zor kırıyor, tam ortalı gelmediğinde şişeye çarpıp sapıyor.


  ALMAK İSTEDİĞİM PELLETLER

  1) H&N Field Target Trophy 14.66gr : Yaylı tüfekler için çok övülüyor. Videolar'da JSB 18,13'den daha yüksek FPS'ye sahip olduğu görünüyor. Piyasada az var. Bunun alternatifi olarak JSB 14.35gr ve 15.89gr pelletlerinden hangisini seçmek gerekir acaba?


  2) Jsb Exact Jumbo Express Dıabolo 5.52mm 14.35gr : 18.13gr'lik JSB'den daha hızlı gideceğini, tüfeğimin gücüne daha uygun olduğunu, daha az düşme yapacağını düşünüyorum ??


  3) Jsb Exact Jumbo 5.52 15.89gr : 18.13gr'lik JSB'den daha hızlı gideceğini, tüfeğimin gücüne daha uygun olduğunu, daha az düşme yapacağını düşünüyorum ??


  4) Araç lasitiği delebilecek sivri uçlu pellet : H&N SilverPoint gibi sivri uçlu pelletler gördüm. Mod 87 ile lastiği desenli düz yüzeyinde delebilecek pellet varsa denemek isterim. Lastik yanaklarını delebiliyor elimdeki pelletler.


  5) H&N Teminator 5.5mm 16.36gr : Merak ettiğim denemek istediğim bir pellet. Hedefe girince genişliyor, hallow point tarzı. Bu av için tercih ediliyor anladığım kadarıyla. Av yapmıyorum ama kalın deri veya kot kumaşa sarılmış et parçası üstünde deneme yapmayı düşünüyorum. Su dolu pet şişelerini daha gürültülü vurabilir, tahribatı daha büyük olur diye düşünüyorum?


  Not : Dürbün kullanmıyorum. Atışlarım en fazla 50 metreye. Fakat havalı sevdası sarmaya başladı. 300'liraya kadar bir dürbün deneyebilirim belki. İlerde PCP'ye karar verirsem, dürbün konusuna giriş yapmış olurum.

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

  Mesaj 2 defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

 • Burayı rezerve ediyorum. Denediğim pelletlerin, farklı cisimler üzerinde fotoğraflarını koyacağım müsait olunca.

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

 • Jsb 18.13 gr en iyi saçması isabet olarak. Muhtemelen dönüp dolaşıp buna gelirsiniz. Siz yine de jsb nin hafif saçmalarını deneyin birer kutu alıp deneyin sonuca göre tek tip saçma seçmekta fayda var. Bütçe problemi yoksa jsb den başka saçma kullanmak gereksiz benim gördüğüm. Birde tahribat için isterseniz predator polymag deneyebilirsiniz bu da jsb firmasının fason olarak ürettirdiği bir saçma.

  Cricket .22 wst


  8-32x44 AO BSA swt
  6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
  10-40x50 Vector optics Sentinel

 • * Jsb 14.35 gr: bu pellet 18.13 ve 15.89 gr pelletlerin gölgesinde kalmış çok kişinin gözden kacırdıgı isabeti ve uzuna kararlı gitmesi ile Efsane mukemmel bır pellettır,gücü az mod 87 qe için en uygun denebılır,zamanında,daha guclu mod 135 qe de bile çok ıyı sonuclar vermıştı

  * Spot on 16.5 gr Dome: bu pellet isabetı ıstıkrarı jsb den ekonomık olması ıle jsb nin hemen arkasından gelebılır,keske 14 gr domesi uretılse derken uretıcılere bu talebımızı ılettık,bizi jsb den kurtarın 13-14 gr aralıgında jsb tekel dedik,oldukca cıddıye aldılar,beklemedeyiz

  * Spot on Pointed: Ucu sivrimsi olan bu pelletler istikrarlı isabetli ekonomık sevdıgımız tum spot on lara keza İsabetsizlik abidesi pelletlerdir kazara aldınız ise eritin kurşun dökme amaclı kullanın daha faydalı olacaktır,,bu hobby e yenı baslayacak bir yakınınız genç varda bi sakatlık cıkarır cahil cocuk bu hobby den uzak durmalı derseniz verin tüfekle poınted ları aynı gün bırakır yada hırsından kırar tüfeği :) o derece


  Hatsan mod 87 qe için 18.13 gr dahil üstü ağırlıktaki pelletler de zaten fazlasıyla ağır gelecektir


  Kral Np01... 4.5 - 5.5 ;tacli#  2.5-10x50 Sf


  Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Atos ().

 • karamurat


  Normalde ateşli tüfekle atışa gittiğimizde her defasında 50 fişek atsam 80-90 lira harcamış olurdum. Peller o sebeple pahalısı bile olsa ekonomi yaptırıyor. Kaldı ki JSB'ler bu kadar kaliteliyse Spoton Pars'tan çok da pahalı değil bence.


  Gece duramadım,

  1 Kutu Jsb Exact Jumbo 15.89gr

  ve

  JSB'nin Diabolo Serisinin 7 çeşitini içeren Test kutusundan aldım. 7x50 adet saçma var içinde. RS, Express gibi hafif olan da var 18.13'den ağır olanlar da var. Diabolo serisinde merakımı giderir en azından.

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

 • Atos

  Bilgi için teşekkürler. 15.89 ve 14.35'i deneyeceğim kargom gelince. Ucuz saçma aradığımda Spoton Dome'yi takibe aldım.

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

  Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

 • Bu sabah JSB Exact Jumbo serisi test kutusunu ve JSB Exact Jumbı 15,18gr pelletlerimi de teslim aldım. Test kutusunun içeriğini nette görememiştim, ürün resimlerinde kapak üstündeki detay kısmı kapalı durumdaydı. Yüklediğim fotoğrafla merak edenler varsa onlar da görmüş olur.

  Dürbünle PCP kullananlar gibi değişik etek çapı ve gramajları denemek isteyenler için Test kutusu daha hayırlı olabilirdi. Kırma tüfekle her çeşitten 5-6 tane atar gerisini koyarım kenara, ilerde PCP alırsam denerim :D


  Fotoğraftaki en soldaki ürün 18,13gr 5,52mm, en sağdaki 15,18gr 5,52mm bunlardan eminim çünkü kendi kutularından çıkarıp koydum. TEST kutusunu da sıralı yapmış ve ona göre yerleştirmişler. Bölmelerde model yazmıyor ama en küçük oluşundan ve etek içi bşluğundan RS'i tahmin edebiliyorum mesela. Muhtemelen sıra doğru diye düşünüyorum, görsel olarak kıyasladım. Kutu üstündeki sıra, saat tersi yönünde döner vaziyette bölmelere uygulanmış.


  Arkadaşlar şunu belirteyim Mod87 için bir hevesle aldım JSB pelletleri, havalar iyi gitmiyor atışa keyifle gidemedim bir türlü. Dürbün de kullanmıyorum. JSB'ye gerek yok boşuna para harcamışsın diye düşünenlen olabilir. Normalde 40 metreye kadar Spoton'da yetiyor ama JSB'leri hakikaten ucuza alma fırsatı yakaladım ve belki PCP'ye geçerim ilerde kullanırım çoğunu. Akmaz kokmaz kenarda durur. Eğer uygun denk gelmese fiyatı, mod 87 için, sadece tahribat, keyfi atışlar için pahalı pellet almasam da olurdu.


  3339-35059330.jpg

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

  Mesaj 3 defa düzenlendi, son düzenleyen teknoturk ().

 • Dürbün ile kullanmıyorsan grupman işi çok başaralı olmaz dolayısıyla kıyaslama işi çok sağlıklı olmaz bilgin olsun. Saçmalara dediğin gibi bişey olmaz koysan kenara. Kullansanda olur o saçmaların hepsini kendi tüfeğinde de kullanabilirsin.

  Cricket .22 wst


  8-32x44 AO BSA swt
  6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
  10-40x50 Vector optics Sentinel

 • Dürbün ile kullanmıyorsan grupman işi çok başaralı olmaz dolayısıyla kıyaslama işi çok sağlıklı olmaz bilgin olsun. Saçmalara dediğin gibi bişey olmaz koysan kenara. Kullansanda olur o saçmaların hepsini kendi tüfeğinde de kullanabilirsin.

  Evet grupmana bakmıyorum zaten ama aynı mesafeden pelletlerin çeşitli malzemelere nufuz etmesine bakacağım. Ahşap, metal, kemik v.b. Mesela Express olan Heavy'den daha derine saplanırsa ahşapta bu benim için güzel bir keşif olur. Hafif ama daha yüksek fps ile belki de daha uygundur tüfeğime :)

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

 • Ben HN ftt kullanıyorum,ancak dampa ayak ve lastikle desteklediğim dürbünle dahi bir pcp grupmanı yapamıyorum.Dikkatinizi çektimi bilmem, ftt gibi kısa etek boylu pelletler dışındakiler de yüklemede sorun yaşanıyor,eger iyice içeri ittirmezseniz etek dışarda kalıyor

  "Kendini bil"


  Hatsan mod. 45 (1993 model)
  Hatsan mod 87 QE
  Hatsan AT44 (180cc)
  Hatsan Escort MPA- TS


  Kral Puncher Maxi
  Kral Puncher Jumbo

  Kral NP01

  Kral Puncher Nemesis


  Zoraki HP 01-02 light (4.5)
  Zoraki HP01-02 ultra (4.5)


  Crosman Vigilante
  KWC Mauser M712

 • umtys HN FTT almadım kullanmadım hiç ama dediğiniz gibi yorumlarda bizim tüfeğe eteklerinin kolayca girdiğiydi. Ben JSB RS Jumbo, Jumbo ve Heavy Jumbo içinden Heavy Jumbo ile en etkili ve stabil atışları sağladım. Dediğiniz gibi etek dışarda kalıyor ama dışarda kalmış etek ile içeri itilmiş etekli atışlarda bir fark göremedim. Hatta 6-8mm çaplı çelik bilyelerden pelet ittirme aparatı yaptım. Yani aparatla kusursuz yerleştirsem de elimle koysam da 25 metrede 2,5-4cm arası dağılım yapıyor.

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

 • Sn. teknoturk, kısa namlusunun danıştığım üstadlara göre fazla güçlü vorteks gaz pistonun sarsıntısını minimize edecek (tabir tam oturmasada)olumlu bir lockout'a neden olması nedeniyle dampa ve lastikle kullanılabilir hale getirdiğimiz dürbünü kullanarak 30 m.de en fazla 4- 5 cm gruptan yapabilmiştim. Dışarda kalan etek contanın erkenden aşınmasına sebep oluyor, bende sizin gibi ftt haricindeki pelletleri tahta kürdanla ittirmek zorunda kalıyordum.Vorteks biraz yumuşatılmalı Adanalı üstad Zetax nick'li arkadaşımız bu silahın performansının biraz tetik ve vorteks iyileştirmesi ile çok daha iyi olabileceğini söylemişti

  "Kendini bil"


  Hatsan mod. 45 (1993 model)
  Hatsan mod 87 QE
  Hatsan AT44 (180cc)
  Hatsan Escort MPA- TS


  Kral Puncher Maxi
  Kral Puncher Jumbo

  Kral NP01

  Kral Puncher Nemesis


  Zoraki HP 01-02 light (4.5)
  Zoraki HP01-02 ultra (4.5)


  Crosman Vigilante
  KWC Mauser M712

 • umtys tetik yumuşatmayı denemek istiyorum ama havalar soğuk, iş güç derken bir de forumun kapanma muhabbetlerinden beri hevesim azaldı sanki. Forumda eski canlı paylaşımlar yok, galeri de çalışmıyor. Tez canlanır bu ortam umarım.

  Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm + SportsMatch DM60 + Hawke Vantage 3-9x40 MD AO IR

  Bora Barak BR20 20ga

 • Herkese İyi Bayramlar!

  Yaklaşık 1 ay önce bir Hatsan Mod 87 QE Vortex 5.5mm aldım ve yanında Atef Shooter 14 gr pelleti iyi atışlar yaparsınız diyerek vermişlerdi fakat dürbün sıfırlama çalışırken defalarca sapma yaşadım. Biraz fazla çapaklı. Bende çoğu havalı silah için tavsiye ettikleri Gamo ProHunter 15.42 gr (İmpact Competition) aldım. Dürbün ayarı olmadan birkaç atış yaptım ve grupman olarak gayet iyiler. Sıfırlamayı yaptığımda tekrar bilgi veririm.

  Bir de İstanbul'da atış için uygun yer önerilerine açığım. Atış mekanı konusunda sıkıntıdayım. Teşekkürler.

  Hatsan Mod 87QE 5.5 Vortex

  Dürbün : Nikula 3x9x40

 • Hatsan mod 87 vortex qe modelini bende aldım.. bende yine sizler gibi çeşitli markaların pelletlerini aldım ve deniyorum..

  Gamo pro hunt dediginiz gibi dışarıda etek birakiyor..

  Spoton ve victory sport un pelletleri tam oturuyor gayet güzel..

 • bendeki mod87vortexqe 100 metrede 2 gram pellet 2 metre kadar aşşağı dusuyor. 1.4 gramdan ağır pelletler uzun ve kısa mesafede boşa atmakla eşdeğer matematik problemi çözer gibi hesap yapmak lazım. 1.3 gram ve aşşagı olan pelletler kısa ve uzun mesafede tufegın gucu yettıgınce fazla sapıtmadan attıgın yeri vurabılıyor. yoksa marka model pekde onemlı degıl bu silaha 1.3 gram dan daha hafif olan hangısı ucuzsa en ıyı pellet o bence attığın yeri vurabilmek için. vuruyormu vuruyor yok delsın dagıtsın dersen o baska.

 • Başka ustalar da söz etmiş bu tüfekler için en ekonomik ve fiyat performans ürünü spot on dome arkadaşlar bunları da alıp bir denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Spot on dome 16.5 grain ve spot on pars 18.13 ? bütçe sıkıntısı yoksa jsb tabi ki 15.43 ve 18.13 ?

  vazgeçilmezlerim;

  BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

  2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

  Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

  Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#


  ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!


  Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

  Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

  Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

 • Arkadaşlar Hatsam Mod 87 QE Vertex tüfekle en iyi performansı hangi pelletler ile aldınız? Marka model gr yazar mısınız? Çünkü bir sürü pellet var 5.5mm lik hepsini alıp denemeye kalsak hemz zaman hem de bütce yetmez diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  Saygılarımla...

 • Gamo pro Magnum yada pro hunter işinizi hayli görür. Benim tüfekte gayet isabetliydi. Pcp ye geçmeden önce sadece ikisini kullanıyordum. Yalnız benim tüfek yaylıydı. Vortexli degildi 16 grn üzeri kullanmanızı tavsiye etmem.

 • Gamo pro Magnum yada pro hunter işinizi hayli görür. Benim tüfekte gayet isabetliydi. Pcp ye geçmeden önce sadece ikisini kullanıyordum. Yalnız benim tüfek yaylıydı. Vortexli degildi 16 grn üzeri kullanmanızı tavsiye etmem.

  Sağolun